Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
3 јануари 2018
Мислења
56
Поени од реакции
44
Ако кредитот ти е поради откажан лет, треба да може преку нивната страна да побараш да те исплатат

Имај во предвид дека кога си ја избрал опцијата да добиеш кредит ти имаат исплатено 120% од сумата на твојот акаунт. Што значи ако побараш исплата на парите (рефунд) тие 20% кои ти се дадени како бонус ќе бидат одземени
Probuvam da najdam opcija za refund no nekako bezuspesno mozi nekako da mi dadete kontakt od wizz air mkd tuka prestavnistvo pa da se slusnam so niv i da mi pomognat ?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.699
Поени од реакции
3.795
Probuvam da najdam opcija za refund no nekako bezuspesno mozi nekako da mi dadete kontakt od wizz air mkd tuka prestavnistvo pa da se slusnam so niv i da mi pomognat ?
Ne postoi wizz air mkd. Imas eden broj za korisnicka poddrska koj si ima odredena cena od kolku i da im bese tamu ako sakas da se slusnes so niv moras preku nego (ne rabotam i nemam nikakva povrzanost so wizz air)
Ako ne sakas da dades bubreg dva za telefonska smetka, imas besplatna opcija email.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
642
Поени од реакции
912
треба да ми исплатат 325 евра за одложен лет со ибан, треба да се пријави нешто за данок?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.699
Поени од реакции
3.795
треба да ми исплатат 325 евра за одложен лет со ибан, треба да се пријави нешто за данок?
Не би требало, данок се плаќа на заработка. Тука ти немаш заработка него те враќаат што си платил.
 
Член од
4 јануари 2016
Мислења
75
Поени од реакции
111
Дали за транзитен лет до Виена, дозволено е да се влезе во градот на шетање, или мора да се чека на аеродром за до другиот лет?
 
Член од
23 август 2015
Мислења
156
Поени од реакции
265
Дали за транзитен лет до Виена, дозволено е да се влезе во градот на шетање, или мора да се чека на аеродром за до другиот лет?
Ако си транзит не можеш да излегуваш од аеродромот.
Ако сакаш да излезеш ќе треба да си го земеш багажот, да минеш пасошка контрола па после пак да чекираш багаж.
Така јас знам.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.699
Поени од реакции
3.795
Дали за транзитен лет до Виена, дозволено е да се влезе во градот на шетање, или мора да се чека на аеродром за до другиот лет?
Ако си транзит не можеш да излегуваш од аеродромот.
Ако сакаш да излезеш ќе треба да си го земеш багажот, да минеш пасошка контрола па после пак да чекираш багаж.
Така јас знам.
Дали е дозволено да е, дали ќе те тресат и прашуваат на излез од пасошка што ќе бараш како зашто … да ќе го прават тоа
После тоа пак ќе треба да поминеш пасошка контрола, секјурити и слично

со ова кажано, а знаејќи дека и Виена не е град Што се гледа за 2-3 саати, јас не би излегол, поготово ако е ноќен лет

багажот не мораш да го зимаш ако од аеродромот на полетување ти е чекиран за финалната дестинација не би требало ни да го пуштат на лента
 
Член од
23 август 2015
Мислења
156
Поени од реакции
265
Резервирав лет Милано -Скопје уште во октомври. Првично беше за 18 декември па потоа сменија за 17 декември. Имав платено и за седишта. Ми стигна потврда дека летот е преместен за 17 но сега седиштата не ми ги дава и не можам да додадам дополнителни услуги на пример да чекирам багаж. Дали имал некој сличен проблем? Ми е страв да немам проблеми со чекирање и влегување во авионот пошо првично летот беше за 17 па потоа премесрен за 18 ти
 
Член од
26 декември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, имав повратен лет и картите заедно чинеа околу 7800 ден. Во едниот правец картата ја чекирав во саботата, а летот ми беше за денес.
Вчера морав да го откажам летот во двата правци, и ми се појави последниот чекор со "Вкупен поврат на средства на вашата сметка на WIZZ: 0 ден, и копчето за акција беше ПОБАРАЈТЕ ПОВРАТ НА СРЕДСТВАТА (на ова стиснав), и подолу со мали букви "не сега". И со ова се заврши постапката за откажување на летот.

По некое време ми стигна електронска фактура со 3832 ден без некое објаснување.

Сега не ми е јасно, дали е ова дополнителна такса што треба јас да ја платам заради откажување на летовите, или е документ за доколку планирам да отпочнам некоја постапка за барање на средства?
Дали некој имал слична ситуација, не знам како да постапам, не сум откажала до сега лет.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.218
Поени од реакции
4.552
Аеее што е бе ова?
Порано како опција за кабински багаж имаше:
1. Ранец кој беше бесплатен и се сместуваше под седиште пред нозе.
2. Куфер на тркалца кој идеше во тоа преградите за багаж горе над глава.
За тој куфер се плаќаше +750ден. од лет или 1500ден. напред-назад

Што е бе сега ова?
Cabin Baggage.jpg


Зашто куферот ми е врзан со приоритетните поволности и какви се бе овие цени?!?!?! 4300ден.?!?
Аииии курвинска работaaа.....
Чак и поевтино е чекиран да биде него ли да е кабински. Ако иде на лента истиот ме кошта 2150+1250=3400
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.699
Поени од реакции
3.795
Аеее што е бе ова?
Порано како опција за кабински багаж имаше:
1. Ранец кој беше бесплатен и се сместуваше под седиште пред нозе.
2. Куфер на тркалца кој идеше во тоа преградите за багаж горе над глава.
За тој куфер се плаќаше +750ден. од лет или 1500ден. напред-назад

Што е бе сега ова?
Прегледај го приврзокот 360315


Зашто куферот ми е врзан со приоритетните поволности и какви се бе овие цени?!?!?! 4300ден.?!?
Аииии курвинска работaaа.....
Чак и поевтино е чекиран да биде него ли да е кабински. Ако иде на лента истиот ме кошта 2150+1250=3400
Тоа е друже коа сакаш со Емиратес да леташ ќе си платиш

Сарказам де
 
Член од
26 декември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Повторно јас... видов дека фактурата е за доплонителна такса, испорачана е 25.12, и рок на доспевање е исто 25.12, нема ниту транскакциска сметка, ништо. Телефоните за контакт центар се исто со такса... катастрофа услови! Никој ли до сега не откажал лет, да има искуство со плаќање на дополнителна такса? :(
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.699
Поени од реакции
3.795
Повторно јас... видов дека фактурата е за доплонителна такса, испорачана е 25.12, и рок на доспевање е исто 25.12, нема ниту транскакциска сметка, ништо. Телефоните за контакт центар се исто со такса... катастрофа услови! Никој ли до сега не откажал лет, да има искуство со плаќање на дополнителна такса? :(
Druze ne te razbiram sto ustvari te interesira?

Na wizzair za da otkazes let imas taksa koja si ja plakas mislam deka bese 60€ za otkazuvanje, kolku sto sum zapoznaen wizzair nema moznost se predomisliv i da ti gi vratat parite sto si gi platil za karta.
So lufthanza ako sakas imaj let ako go kupis najeftiniot paket nema da dobies povratok na pari a ne pa wizzair. Ako si kupil wizzflex koga si ja kupuval kartata toa e veke drugo, togas mozes da si go otkazes letot i da baras da ti platat nazad ama so obicnata karta toa ne e mozno. Imas moznost da im pises mail na koj ke ti odgovorat posle nekoja nedela ama verojatno ke moras da si platis za otkazuvanjeto i toa e toa. Bolje samo da ne si otidel na aerodrom odkolku vaka da si naucis na poskapiot nacin za raboti koi ne si gi procital koga trebalo
 
Член од
26 декември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ne sakam pari da dobijam, mi stigna faktura za da doplatam jas taksa, uste 3800 den (odzemeni se 7800, otprilika tolku mi bea dvete karti), ama plus mi bara 3800 na mail, a nema nikakva transakciska smetka ostaveno za kade da ja izvrsam taa doplata. Koga se logiram na wizz akauntot, isto nemam tamu nekoja notifikacija za online da ja izvrsam uplatata. Pri samoto otkazuvanje na letot vo 2 pravci, pisuvase 0 den refundiranje, i stisnav ok i toa e toa.. ne mi pisuvase deka plus treba da izvrsam uplata..a na mail mi stigna elektronska uplata i nema nikakvi dopolnitelni informacii za kako da ja izvrsam taa uplata.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
9.770
Поени од реакции
16.495
Ne sakam pari da dobijam, mi stigna faktura za da doplatam jas taksa, uste 3800 den (odzemeni se 7800, otprilika tolku mi bea dvete karti), ama plus mi bara 3800 na mail, a nema nikakva transakciska smetka ostaveno za kade da ja izvrsam taa doplata. Koga se logiram na wizz akauntot, isto nemam tamu nekoja notifikacija za online da ja izvrsam uplatata. Pri samoto otkazuvanje na letot vo 2 pravci, pisuvase 0 den refundiranje, i stisnav ok i toa e toa.. ne mi pisuvase deka plus treba da izvrsam uplata..a na mail mi stigna elektronska uplata i nema nikakvi dopolnitelni informacii za kako da ja izvrsam taa uplata.
dobro de, ne plakaj... ne ocekuvaat da platis sekako.

ova e pokritie za niv ako resis nekako da gi tuzis ti stavaat predznaenje deka ke ti gi zemat i tie pari.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom