Wizz Air летови од/до Македонија

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.121
Поени од реакции
8.914
da prasam tuka

gledam let stokholm - dubai, so emirates, edinstvena direktna opcija
na skyscanner mi dava nekoi kompanii koi go nudat istiot let 20-30e poeftino
od oficijalniot na emirates.

flights1.PNG

ima nekoj kupuvano vaka? dali se legit ovie? da ne ispadne za 20e zasteda 450e u dupka :ROFLMAO:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.631
da prasam tuka

gledam let stokholm - dubai, so emirates, edinstvena direktna opcija
na skyscanner mi dava nekoi kompanii koi go nudat istiot let 20-30e poeftino
od oficijalniot na emirates.

Прегледај го приврзокот 367034

ima nekoj kupuvano vaka? dali se legit ovie? da ne ispadne za 20e zasteda 450e u dupka :ROFLMAO:
da... lagit se. emirati i site arapski kompanii se ludi. sekogas na skyscanner ke e poeftino. e sega nedaj boze da treba da smenis datum, ako kupis direkt karta i ti e bezplatno ili ti e nekoja smesna suma, so ovie da znaes ke ti e 100e minimum ili 2-3 pati poskapo... znaci zimaj od ovde ali pod uslov NISTO NIKOGAS da ne treba da smenis.

drug rizik ti e da ne propadne "online agencijata"... taka da ako nema ogromna razlika jas bi gledal da ima bar 3 zvezdi. ovie sto si gi stavil ne gi znam, ali toa e zasto jas zimam od aus....

ps. ako imas VPN probaj da se logiras od druga drzava... obicno turcija ti e nekoe evro poeftina. vas skandinavcite ve kolat ko i obicno.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.121
Поени од реакции
8.914
da... lagit se. emirati i site arapski kompanii se ludi. sekogas na skyscanner ke e poeftino. e sega nedaj boze da treba da smenis datum, ako kupis direkt karta i ti e bezplatno ili ti e nekoja smesna suma, so ovie da znaes ke ti e 100e minimum ili 2-3 pati poskapo... znaci zimaj od ovde ali pod uslov NISTO NIKOGAS da ne treba da smenis.

drug rizik ti e da ne propadne "online agencijata"... taka da ako nema ogromna razlika jas bi gledal da ima bar 3 zvezdi. ovie sto si gi stavil ne gi znam, ali toa e zasto jas zimam od aus....

ps. ako imas VPN probaj da se logiras od druga drzava... obicno turcija ti e nekoe evro poeftina. vas skandinavcite ve kolat ko i obicno.
fala na info, kje probam i so vpn, ama cisto sumnjam da ima znacajna razlika. skandinavija ima milijarda taksi gluposti, opsto site letovi se dosta poskapi (i wizz i ryan). a za ovaa ruta, samo ovoj e direkten, se drugo e pat okolu svetot.

samo interesno, otvoriv edno od ovie, "poeftinite", mislam imase nekoj dodaten booking fee ili nekoj danok, dojde minimalna razlika :ROFLMAO:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.631
fala na info, kje probam i so vpn, ama cisto sumnjam da ima znacajna razlika. skandinavija ima milijarda taksi gluposti, opsto site letovi se dosta poskapi (i wizz i ryan). a za ovaa ruta, samo ovoj e direkten, se drugo e pat okolu svetot.

samo interesno, otvoriv edno od ovie, "poeftinite", mislam imase nekoj dodaten booking fee ili nekoj danok, dojde minimalna razlika :ROFLMAO:
ne bi trebalo ama sekoja drzava/pazar e razlicen pa nemozam da kazam. skandinavcite i arapite si gi targetiraat uglavno samo svojte pa i cenite vi se samo za vash dzeb. ne e samo do danocite nego i do marzhite.

jas so turska adresa na vpn imam zimano karti za edno 50-60 dolari poeftino... zboram za let melb - sko
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.121
Поени од реакции
8.914
ne bi trebalo ama sekoja drzava/pazar e razlicen pa nemozam da kazam. skandinavcite i arapite si gi targetiraat uglavno samo svojte pa i cenite vi se samo za vash dzeb. ne e samo do danocite nego i do marzhite.

jas so turska adresa na vpn imam zimano karti za edno 50-60 dolari poeftino... zboram za let melb - sko
sega probavme i so vpn od turcija, isto dava se. taa e cenata za taa relacija.

jas imam vadeno podobra cena koga kje smenam valuta na plakjanje, denar dinar sek euro, za wizz toa.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
sega probavme i so vpn od turcija, isto dava se. taa e cenata za taa relacija.

jas imam vadeno podobra cena koga kje smenam valuta na plakjanje, denar dinar sek euro, za wizz toa.
Ако разликата е толку мала секогаш да купуваш директно од компанијата. При проблем сто пати подобро ќе поминеш. Овие посредници, барем во Германија, се како агенција. Во случај на проблем мора со нив да се расправаш. Од среќата зависи на кого си налетал и како ќе поминеш а мое искуство е, дека сите освен Виз или Рајанер, се кулантни и достапни при проблем.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.631
Ако разликата е толку мала секогаш да купуваш директно од компанијата. При проблем сто пати подобро ќе поминеш. Овие посредници, барем во Германија, се како агенција. Во случај на проблем мора со нив да се расправаш. Од среќата зависи на кого си налетал и како ќе поминеш а мое искуство е, дека сите освен Виз или Рајанер, се кулантни и достапни при проблем.
tokmu toa se, online agencii. pri problem treba so niv da se raspravas a oni u tvoe ime so kompanijata. nekogas e podobro ako imaat dosta patnici kompaniite poveke niv ke gi slusaat nego tebe ova pod uslov da resile da se borat za tebe (u vreme na covid ova bese OK ako si VIP so nekoja agencija) ali cesto se gubrinja sto osven ako ne ti naplatat debelo nekat ni da se zamaraat. jas koristam sky scanner da mi identifikuva let i dobra kombinacija i samo ako sum 100% siguren deka nisto nema da smenam. ako menuvam nesto ili ima sansi da smenam togas ili direktno so kompanijata ili agencija na prijatel kade znam ako zaglavam ke ima na kogo da se javam i da mi zbrka rabota ako treba.

sky scanner mene mi e ok za 90% od letovite.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.121
Поени од реакции
8.914
ne bi trebalo ama sekoja drzava/pazar e razlicen pa nemozam da kazam. skandinavcite i arapite si gi targetiraat uglavno samo svojte pa i cenite vi se samo za vash dzeb. ne e samo do danocite nego i do marzhite.

jas so turska adresa na vpn imam zimano karti za edno 50-60 dolari poeftino... zboram za let melb - sko
ili jas nesto greska strakam gledam (a proveriv povekje pati) ili cenite se kako na turski pazar.

povraten let bukirav naednas, na emirates stranata, za cena skoro ista prethodno so mi ja davase samo za eden let.

odi pa najdi mu nzs :ROFLMAO:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.631
ili jas nesto greska strakam gledam (a proveriv povekje pati) ili cenite se kako na turski pazar.

povraten let bukirav naednas, na emirates stranata, za cena skoro ista prethodno so mi ja davase samo za eden let.

odi pa najdi mu nzs :ROFLMAO:
da da... legacy kompaniite obicno taka pravat. oni se u pazar za povraten let, ako sakas u eden pravec skoro sekogas ti dava nekoja 80-90% od cenata... ludnica, pogotovo arapite mada i drugite ne se mnogu podobri iako poveketo teraat do 70%...

za eden pravec budget... ako ne si siguren koga nazad ondak planiras avantura i so gospod napred ke te donese nesto do zapadna eu pa ke se snajdes :pos:
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
ili jas nesto greska strakam gledam (a proveriv povekje pati) ili cenite se kako na turski pazar.

povraten let bukirav naednas, na emirates stranata, za cena skoro ista prethodno so mi ja davase samo za eden let.

odi pa najdi mu nzs :ROFLMAO:
kako sto pisa kano oni sakaat da te imaat i navamu i natamu verojatno si imaat nekoja matematika u toa

pred dve godini so turkis gledav skopje istanbul pa posle karta vo praven bese 150€
Skopje - Istanbul - Kapadokia - (let so pegasus) - Antalija - Skopje
Ova so toa multi city opciite, na edna rezervacija kupuvanje 3te leta mi iskoci 210€ sose bagaz normalno :D
za plus 20€ se zimase i kartata kapadokia - antalija ama ne mi odgovaraa denovite za let

jas obicno skyscanner/momondo gi koristam za da vidam sto kombinacii ke mi dade, ama do sega nikogas ne sum zemal preku nekoja od agenciite karta stalno bilo direktno od aviokompanijata
 
Член од
27 декември 2015
Мислења
67
Поени од реакции
42
При купување на карта онлине, после тоа како оди чекирање дали истото треба да го направам онлине или на аеродром исто и за назат, сакам да вадам повратен билет за 2ца за 3 дена треба да се враќаме. Немам никакво искуство затоа ме интересира да не заглавам некаде. Би бил благодарен ако некој ми објасни подетално.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.631
При купување на карта онлине, после тоа како оди чекирање дали истото треба да го направам онлине или на аеродром исто и за назат, сакам да вадам повратен билет за 2ца за 3 дена треба да се враќаме. Немам никакво искуство затоа ме интересира да не заглавам некаде. Би бил благодарен ако некој ми објасни подетално.
nisto tesko, nisto strasno. ke dobies email so instrukcii sto i kako treba mada obicno ti prakaat rezervacija sto treba da si ja istampash i so pasosot ides na salter kade ti davaat bording pass. ako imas poveke zastanuvanja i ako letas so ista kompanija najcesto uste pri prvoto cekiranje na prviot salter ke ti gi dadat site bording pass-ovi. isto e i za vrakanje, se pojavuvas na salter na kompanijata i dobivas bording pass.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
При купување на карта онлине, после тоа како оди чекирање дали истото треба да го направам онлине или на аеродром исто и за назат, сакам да вадам повратен билет за 2ца за 3 дена треба да се враќаме. Немам никакво искуство затоа ме интересира да не заглавам некаде. Би бил благодарен ако некој ми објасни подетално.
Зависи до која компанија ќе леташ, ако леташ со некоја од нискобуџетните ќе мораш да се чекираш сам онлајн без разлика од каде си ги купил картите.
Исто читај го убаво маилот што ќе ти го пратат за да видиш како да добиеш пристап до картата
Исто ако си со компанија како визаир големи се шансите да не добиеш бординг карта за сите летови зашто они немаат конекциски летови си купуваш карта по карта

останатото ти кажаа
 
Член од
27 декември 2015
Мислења
67
Поени од реакции
42
nisto tesko, nisto strasno. ke dobies email so instrukcii sto i kako treba mada obicno ti prakaat rezervacija sto treba da si ja istampash i so pasosot ides na salter kade ti davaat bording pass. ako imas poveke zastanuvanja i ako letas so ista kompanija najcesto uste pri prvoto cekiranje na prviot salter ke ti gi dadat site bording pass-ovi. isto e i za vrakanje, se pojavuvas na salter na kompanijata i dobivas bording pass.
Доколку чекирам сам 48часа пред летот и изберам седишта 2ца патуваме, нема да има потреба да одам на шалтерот на компанијата. Ќе патувам со виззаир од Скопје до Болоња идам во петок во понеделник сакам да се враќам. Прв пат купувам сам и незнам што се треба да направам. Исто и за назат како иде чекирањето, штом ке стигнам да чекирам на шалтер за назат или онлине треба повторно да чекирам. Ви благодарам на сите.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Доколку чекирам сам 48часа пред летот и изберам седишта 2ца патуваме, нема да има потреба да одам на шалтерот на компанијата. Ќе патувам со виззаир од Скопје до Болоња идам во петок во понеделник сакам да се враќам. Прв пат купувам сам и незнам што се треба да направам. Исто и за назат како иде чекирањето, штом ке стигнам да чекирам на шалтер за назат или онлине треба повторно да чекирам. Ви благодарам на сите.
Онлајн би требало да е и за одење и за враќање. Само мислам дека беше 24 часа пред лет, не 48.

Ако немаш куфер, т.е имаш само рачен багаж, нема потреба да одиш на шалтер на аеродром.

За димензии на ранец/рачен куфер, и што смееш / не смееш претпоставувам си информиран.

Автобус на релација аеродром-автобуска во Болоња ти е 10 евра правец. Не знам дали имаше друга линија што беше поевтина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom