Wizz Air летови од/до Македонија

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Nekni letav so wizz i kuferot od nov ne go prepoznav. Ednoto kjoshe rasporeno, otvoreno celo 20 cm levo i 20 cm desno. :D

Los handling pretpostavuvam poso ne izgledase kako da e namerno otvoren nitu falese nesto.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
357
Поени од реакции
239
Овие од виззаир уште не одговориле за оштета за дениед боокинг , ги чекам уште 3 4 дена и ке одам преку агенција која ако сте користеле некоја ќе препорачате?
Дали поради тоа што ми немаат понудено да ми средат лет може и за тоа да ги тужам или не
Ке ги вратат ли парите што сум ја платил картата или само тие што ме следуваат 400е пошто е повеќе од 1500 км летот.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.966
Поени од реакции
12.496
Не сум летала од Скопскиот аеродром подолго време, како што кажав почесто летам од/до Тирана последнава година.
Сеа понеделникот летав од Скопје и можам да кажам дека аеродромот е уназаден во сите аспекти, посебно кога ќе го споредам со една Тирана.
На два саати пред лет ниеден чек ин деск не беше отворен. На обезбедување редицата беше до пасошка бидејќи работеше само еден скенер, а вработени колку сакаш, се шуткаа муабет си правеа. На крај од цело тоа брзање не успеав ни вода да си купам пошо бординг веќе започна, а и тоа едно продавниче каде се продава вода го држи еден вработен, редот и таму беше катастрофа. Значи 2 и пол саати пред лет стигнам на аеродром и пак неам време една вода да си купам, не знам шо да речам. ВЦ-ињата беа реновирани, ама џабе кога на цел спрат имаш само едно вц, и за таму се изначекав ред.

Тирана летав пред два месеци и сеа пак пред две недели, значи во два месеци го имаат проширено аеродромот и модернизирано, алал нека им е. Дури имаат и електронски скенери на пасоши за ЕУ/АЛ државјани за да не мораат да чекаат ред на пасошка, плус фрекфенција на сообраќај зголемена бајаги, ние слетавме со уште 2 авиона истовремено.

Искрено се надевам дека Скопскиот аеродром сериозно ќе си ја сфати работата и ќе се вратат во колосек, иначе црно им се пишува.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.138
Поени од реакции
851
Значи поука, кога се лета со Визер строго со стар куфер :sneaky:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.897
Значи поука, кога се лета со Визер строго со стар куфер :sneaky:
nema wizz vrska so kuferite, toa e poveke nadleznost na aerodromite. problem sekade momentalno e nedostig na rabotnici na aerodrom.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.118
Поени од реакции
4.565
Мислам дека Wizzair нема врска со handling на куферите. Персоналот на аеродром е задолжен за тоа.
Во Македонија какво работиници има, ништо чудно персоналот на аеродром да ги шутира со нозе куферите.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.138
Поени од реакции
851
Мислам дека Wizzair нема врска со handling на куферите. Персоналот на аеродром е задолжен за тоа.
Во Македонија какво работиници има, ништо чудно персоналот на аеродром да ги шутира со нозе куферите.
Хммм, викаш исто се однесуваат и со патниците што летаат за 50 евра и со тие за 500?
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
310
Поени од реакции
298
Хммм, викаш исто се однесуваат и со патниците што летаат за 50 евра и со тие за 500?
Аеродромот наплаќа фиксна такса за патник, без разлика дали леташ со Виз или Туркиш и без разлика дали картата си ја платил 1200 денари или 1200 евра.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.400
Поени од реакции
4.885
Овие од виззаир уште не одговориле за оштета за дениед боокинг , ги чекам уште 3 4 дена и ке одам преку агенција која ако сте користеле некоја ќе препорачате?
Дали поради тоа што ми немаат понудено да ми средат лет може и за тоа да ги тужам или не
Ке ги вратат ли парите што сум ја платил картата или само тие што ме следуваат 400е пошто е повеќе од 1500 км летот.
У принцип мораш да одиш они да ти средат друг лет ако има можност

иначе нема шанси да земеш повеќе од тие 400€ освен ако летот не ти бил над 2000км
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
357
Поени од реакции
239
У принцип мораш да одиш они да ти средат друг лет ако има можност

иначе нема шанси да земеш повеќе од тие 400€ освен ако летот не ти бил над 2000км
Никаков лет не понудија ништо + на аеродром немаше преставници од визаир после 7 дена отидов англија лудница се овие од визаир.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.400
Поени од реакции
4.885
Бро џабе мене ми кажуваш нема да те рефундирам :)

тоа на нив ќе им објасниш што како во тикетот што си го отворил. И со нив ќе се разбираш, ама чисто сумљам дека ќе добиеш оштета за летот, само за тоа што не те однеле може да добиеш оштета
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.181
Поени од реакции
57.741
Мислам дека Wizzair нема врска со handling на куферите. Персоналот на аеродром е задолжен за тоа.
Во Македонија какво работиници има, ништо чудно персоналот на аеродром да ги шутира со нозе куферите.
Не е само кај нас :D

 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.294
Поени од реакции
15.511
Дали почнаа да ги пуштаат ваучерите од Маратонот или се знае кога би ги пуштиле?
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.664
Поени од реакции
2.648
Здраво дечки, алекс овде. ок не .
Имам карта за Германија следен понеделник и прв пат ќе ми е да летам, па сакам да прашам неколку прашања.
1. Кога треба да ја извадам картата и да ја чекирам, дали ден два пред летот или некој саат пред летот е доволно?
2. Имам карта со ранец, дали има некоја врска колку ќе тежи ранецот?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.400
Поени од реакции
4.885
Здраво дечки, алекс овде. ок не .
Имам карта за Германија следен понеделник и прв пат ќе ми е да летам, па сакам да прашам неколку прашања.
1. Кога треба да ја извадам картата и да ја чекирам, дали ден два пред летот или некој саат пред летот е доволно?
2. Имам карта со ранец, дали има некоја врска колку ќе тежи ранецот?
1. Претпоставувам е визаир компанијата. Ако си платил за седиште можеш уште сега да се чекираш. Ако немаш платено седиште чек ин почнува 48 или 72 саати пред летот, ама мораш да го имаш завршено најкасно до 3 саати пред лет ( ова за онлајн нормално)
На аеродром ќе идеш барем 2 саати пред лет и тоа е тоа
2. Во принцип има ограничена тежина и кај визаир мислам беше 10кг, ама ниедна компанија до сега не сум видел да проверила тежина (знаат да проверат димензии така што пази колкав ранец зимаш)

друго дезодоранси/парфеми/купка/шампон не смеат да бидат повеќе од 100мл
Нормално и било какви други течности да имаш тоа е максимумот. Така што домашна нема да може да носиш, ќе мора да купиш некоја антика кога ќе поминеш контрола :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom