Wimbledon 2019

Кој ќе биде годинешниот победник?

  • Новак

    Гласови: 24 54,5%
  • Роџер

    Гласови: 9 20,5%
  • Рафа

    Гласови: 7 15,9%
  • Некој друг

    Гласови: 4 9,1%

  • Вкупно гласачи
    44
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.383
Поени од реакции
7.305
Прилично релевантна дискусија е.
Тоа што светот полуде последно време (#metoo) и the bullied (жените) станаа bullies е друга работа.
Само види ја Серена во кавги со судиите каде секој втор муабет и е you can't talk to me that way, i'm a mother. :D
Однесувањето на Серена и нејзината ароганција не е никаква поткрепа за воопштување и шовинизам. :)
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Однесувањето на Серена и нејзината ароганција не е никаква поткрепа за воопштување и шовинизам. :)
Зошто е шовинизам ако се потегни дискусија дали и жените треба да играат 5-setters, односно кога веќе земаат исти пари да работат иста работа под исти услови како и мажите?
Од кога самата дискусија е шовинизам?
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.383
Поени од реакции
7.305
Зошто е шовинизам ако се потегни дискусија дали и жените треба да играат 5-setters, односно кога веќе земаат исти пари да работат иста работа под исти услови како и мажите?
Од кога самата дискусија е шовинизам?
Затоа што женскиот организам не може да издржи константен напор на игра во 5 сета. Дискусијата е пример за шовинизам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И да го направат во 3 добиени никој нема да се буни како што се очекува. Во пливање веќе воведоа 1500 слободно на ЛОИ, прашање на време е и тука мада во вакви префригани спортови потешко идат некои работи.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.053
Поени од реакции
17.739
Не гледам тенис жени и не сум толку информиран па да прашам.
Зошто два сета во финалево жени?
Жените играат до два освоени сета. Не само финалето, туку секој меч, на секој турнир.

И мажите играат до два сета на турнирите кои не се Грен Слем. Изгуглај ќе видиш поточно, да не трубам познати информации.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
И да го направат во 3 добиени никој нема да се буни како што се очекува. Во пливање веќе воведоа 1500 слободно на ЛОИ, прашање на време е и тука мада во вакви префригани спортови потешко идат некои работи.
Ја не велам дека треба жените во 5 сета да играат, ама не сакам кога се оди во некоја болна екстрема каде не смееме да дискутираме и преиспитаме некои работи. :)
Севкупно таков наратив последно време е наметнат од страна на некои убер либерални бранови, каде секој обид за дискусија резултира со тоа да бидиш брендиран како расист, сексист, националист итн.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ја не велам дека треба жените во 5 сета да играат, ама не сакам кога се оди во некоја болна екстрема каде не смееме да дискутираме и преиспитаме некои работи. :)
Севкупно таков наратив последно време е наметнат од страна на некои убер либерални бранови, каде секој обид за дискусија резултира со тоа да бидиш брендиран како расист, сексист, националист итн.
Не сум баш запознаена со напорот во тенисот и во гимнстиката зошто ни имам играно ни вежбано ама во пливањето исто беше вака, се натегаа pro et contra. И тогаш во 2012 се појавија Катинка Хосу и Кети Ледеки да пливаат по 100 трки на едно СП/ЛОИ и се падна во вода и лани воведоа 1500 м за жени и 800 м за мажи и од Токио натака ќе си важи.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
Друг пример за непотребен радикален феминизам, што убаво Надал им го плесна:

Vidi glup novinar, vidi sto go prasa majko milaaaa hahaha. Ali Rafa e brat najgolem, ubavo mu kaza, da mu ebam toa prostakot. Ej zaso igral na centralen teren covece, 18 slema, 2 vo svet, kataljarda tituli, ama neeee Barty trebala na centralen poso e khmmm ZENA i no. 1. Okkkk, seems legit.

A Serena mnogu smara u zadnje vreme, ja prasuvaat kakvo e vremeto nadvor ona odgovara deka e soncevo ama sepak e majka i go izdrzuva sonceto. Mnogu smara so mrtviot feminizam, bez nikakva potreba.

Inaku nikako ne treba da bidat isto plateni so mazite, prvo i osnovno povekje gledani se mazite, vtoro mazite mnogu povekje napori vlozuvaat od niv. Ednostavno ne moze Serena da bide isto platena so Nadal, razlikata e nebo zemja. Zatoa vo odredeni bransi kaj sto dominiraat zenite tie ke si bidat poveke plateni i toa e toa, prirodna selekcija.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Жените играат до два освоени сета. Не само финалето, туку секој меч, на секој турнир.

И мажите играат до два сета на турнирите кои не се Грен Слем. Изгуглај ќе видиш поточно, да не трубам познати информации.
За мажите знам ама за жените не сум знаел дека не е исто како кај мажите на Грен Слем. Никогаш не ми текнало да земам да гуглам затоа што и не гледам жени многу.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.339
tenisov od 3 e ili od 5 ?
na flash si stoi od 3, na sk stoi od 5, e sea znam deka ima formula od 3, mislam deka bbc i toa go pokriva, pa pomesten e tenisov ili ima nekoja greska kaj SK ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom