Wimbledon 2019

Кој ќе биде годинешниот победник?

  • Новак

    Гласови: 24 54,5%
  • Роџер

    Гласови: 9 20,5%
  • Рафа

    Гласови: 7 15,9%
  • Некој друг

    Гласови: 4 9,1%

  • Вкупно гласачи
    44
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Можете да зборите што сакате, денес Федерер не заслужи да изгуби, а Џокович не заслужи да победи. Факт е дека Новак ја освои титулата, ама не е тоа тоа. Освен во тај брејковите, Федерер како постојано да имаше контрола над мечот... Во 80% од сервис гемовите Новак се мачеше, бранеше брејк шанси.

А коментарите дека го пензионирал, му ја изгасил кариерата и слично, нема да го коментирам. Срамота е такви работи да се пишуваат за човеков кој игра тенис на вакво ниво во тие години.

Можеби Џокович ќе ја надмине статистиката и бројките на Федерер, ама се знае кој ќе биде асоцијација кога ќе се спомне најдобриот на сите времиња.
Тој што ќе има повеќе ГС титули,тој ќе биде асоцијација за најдобар на сите времиња,а тој за којшто ти мислиш дека ке остане ќе биде најдобар на одреден период години во тенисот.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Леле што напраи уште не ми е ни јасно, ќе треба пак да гледам, 40 - 15 имаше феџо и сервираше за победа, и што се дешава, US open 2011 all over again, федерер тогаш у 5ти сет имаше 5-3 и 40-15, кога за многумина се случи најдобриот ритерн во историјата на тенисот, при прв сервис на Федерер, мечот подоцна го изгуби со 7-5, али тоа беше полуфинале, ова е сега финале, и тоа не било каде, на светото тениско место ко што вика ноле за овој турнир, омилениот на федерер. После да не ја заборавиме и парадата ала бекер, мислам се деси на 15-30 и сервис на новак, кога малце фалеше пак да има 2 брејк шанси федерер ...
Ау каков антологиски меч, за ова ќе се збори у наредни 100 години и јаче, го надмина и оној легендарен на рафа и федерер, прв тајбрејк у историја у задни сет башка и најдолг меч во историјата на финалињата на вимблдон. Бреј каква ментална грамада, каков шампион, по не знам кој пат ова ќе го кажам и нема шанса некој да ме разубеди во истото, новак не е најдобар у историја, ама нема подобар од него, истото и за рафа важи, истото и за федерер. Ме боли кур на крај кој колку слемови ќе има.

Идемоооо бреееееееееее :vozbud::vozbud::vozbud:

п.с. Киихихихихиргиос. Попушинела по грешка.


Па добро тоа не е случајност, едноставно новак беше ментално појак, односно, во таа карактеристика денес го изеде федерер за време на сите три тајбрејка, а колку е новак ментално стабилен и јак, ако не ти се доволна потврда трите тајбрејка, тогаш нека ти текне дека губеше 40-15 на сервис за меч на федерер, и на крај е победникот, и тоа го прави втор пат у кариера против него, во 5 сета.
Ми се врати филмот и мене на тој ритрн и на тој меч. Неверојатно како се победи Новак денес, а готово си реков крај кога зеде прв брејк во петтиот сет.

Искрено фан сум на Новак, ама капа доле за Роџер. Изгуби, ама какво ниво на 38 години, го победи Рафа во полуфинале, а денес за малку не успеа. И како бе да не стапне на терен кога стигна до финале. Слабо играше, се посрамоти, не се движеше добро? Нека игра и нека биде пример за останатите.

Киргиос е ништо повеќе од кловн, а Новак, Рафак и Роџер се тениски легенди. Не можеш да ги ставиш во ист моабет.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Колку и да не го можам човеков, не е нормален.
Мечот против Рафа лани на Вимблдон, и годинава против Роџер, веројатно беа пресвртница у трката до ГОАТ, ама заслужи ликот. Уште еднаш кажувам, веројатно, зашо може утре нога да искрши и слем повеќе да не види, ама се до сеа видено говори дека ќе ги надмине двајцата.

https://ekipa.mk/novak-gokovik-po-osvoeniot-vimbldon-doagam-vo-ohrid-moram-da-go-vidam-video/
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.010
На 38 години човекот изигра 5 сета, 5 саати против еден маестрален Новак Џоковиќ ама на Кајгана форумот некој ќе пише да не стапнел на тениски терен.

Свашта.
Далеку беше денес Џоковиќ од маестрален. На Федерер видливо му опаѓаше играта во тајбрејковите, можеби и психата си го игра своето. Многу поени згреши во тој период, и тоа неизнудени.

Џоковиќ играше против Федерер и против цела публика денес.

Штета за Федерер, делуваше дека го контролира ритамот со до тајбрејковите.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Алоо македонски тв оператори вратете ја Sport Klub српска верзија. Да гледаме и вакви интервјуа.
[DOUBLEPOST=1563144168][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
Ми се врати филмот и мене на тој ритрн и на тој меч. Неверојатно како се победи Новак денес, а готово си реков крај кога зеде прв брејк во петтиот сет.

Искрено фан сум на Новак, ама капа доле за Роџер. Изгуби, ама какво ниво на 38 години, го победи Рафа во полуфинале, а денес за малку не успеа. И како бе да не стапне на терен кога стигна до финале. Слабо играше, се посрамоти, не се движеше добро? Нека игра и нека биде пример за останатите.

Киргиос е ништо повеќе од кловн, а Новак, Рафак и Роџер се тениски легенди. Не можеш да ги ставиш во ист моабет.
Ja глеав со татко ми, и на 2-2, на старт, му спомнав за тој ритерн, нешто ради публиката мислам и дојдовме до тоа му викам абе 2011 од нервоза кога му ја спичи ритрн винер, на 40-15, до ден денес немаат луѓе објаснување што се издеси таму после тој ритрн, а и за време на истиот, и после 40 минути ете ти ги овие у слична ситуација, и епилогот ист, немаше некој ултра мега воув потег, али пасингот на 40-30, оргазам.
2019 сме, до ден денешен не ми е јасно како успеа да му го земе тој меч у 2011, знам рандом да праам throwback на некои негови епски мечеви на јутуб и не може да се заобиколи тој момент, и сеа се дешава ова, овој викенд, една од оние ситуации за која секој би рекол дека сеа федерер у 100 наврати да ја има истава прилика, 100 пати ќе победи.
Ко на филм у пичку матер, еве пак ми се навраќа истиот гејм, федерер го губи првиот поен, па израмнува после неизнудена на новак у подолга раземна, пичи 2 аса буквално СЕ му оди во прилог у тој момент, боље од тоа и самиот не можеше да режира идеална ситуација за победа, си викаш сеа толку е, башка трева у прашање, башка ритрнот умрен цел ден и најодговорно тврдам убедливо најлош у негова кариера у едно финале на слем ( тука некаде со оние 3-0 од мареј во финалето на вимблдон ), и на крај брејк, од нигде никаде ... али тоа е, по не знам кој пат се потврдува онаа изјава на руди томјанович, никогаш да не се потценува срцето на шампионот.


Еелелелее пасингов на вторава меч топка, и сеа праиме уште еден throwback, полуфиналето со надал лани, 7-7 и брејк шанса за надал

https://youtu.be/SSrHvF9hnV0?t=187

:popce::popce::popce::cuc::cuc::cuc:

Oна што мене лично ме импресионираше кај новак денес е неговата смиреност, и кога добиваше поени, и кога губеше, а што е мнногу битно, имаше целосна контрола врз неговата психа зашто пред меч тоа и го вети, знае што го чека, знаеше дека публиката секогаш е на страна на федерер, така да ко што е реткост да го гледаш вака лош у едно финале, ама баш лош, реткост е и ова, влезе у некоја негова зен зона, не искочи до крај на меч што можеби и прв пут се дешава со него у меч со 1 тон нервоза и напнатост.

Епски меч, имаат за што да жалат навивачите на федерер, и тоа многу, од доста лош новак, до меч топките, ваков новак не верувам дека некад повторно ќе му парира на федерер на слем, и статистиката на крај све говори, да ја видиш само статистиката а не и конечниот исход, 100 од 100 ќе кажат дека федерер победил. Ова е едно од послабите финалиња што новак ги играл, убелдиво најслабо каде на крај победил, многу подобар новак од овој губел финалиња на слемови а после мечот и самиот потврди дека ова е финале кое го изиграл со 70% од неговиот потенцијал, и тоа ќе му биде од голема помош во иднина, зашто на крај победил. Удар е ова голем за федекс ама го очекувам минимум у уште едно финале бар на овој слем до крај на негова кариера ама у вакво издание конкуретен е и во америка и ао, само да не налета на новак таму.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Moментално има реприза финале на SK 3 со коментарите на Вишковиќ.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.010
Пред некој ден го гледав Ѓоковиќ кај Џеј Шети, и збореше за тоа како би сакал да се обиде да остане смирен на терен, да не пцуе, да не покажува нервоза.

Од видеото што го постави @MARCELLO кажува дека планирал да остане смирен. Веројатно, ке гледаме посмирен Ѓоковиќ во скоро време.

 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.021
Го гледав клипчево од Син со пасинг шотот на Џокович. Па искрено, прееска мн појак ми делуваше некако. Се до овај момент мислев дека Џоко извадил таков удар во крајно одбранбена позиција. Сеа после гледањето на гемов поново, јасно е се. Роџер го направи она од што најмногу пати, излезе на мрежа после НИКАКОВ напад. Еден тон гемов/сетови/мечеви има изгубено на тој начин, да сака да го скрати поенот после неуспешен напад. Си мисли ако излезе така и овие ќе промашат и ќе им стрепери раката па нема да се прецизни.
Баш видете убаво, Џоко буквално наместен беше за ударот, во никаква дефанзивна главоболка не беше. Исто и поенот после него, потврдува колку потклекнал на притисокот. Сервира, Ноле враќа најнормално и после тоа Федерер буквално зицер му мести. ПРЕКРАТКА ТОПКА. Еден тон вакви имаше во тајбрејковите. Смешно е онакви глупости да прави при иницијатива н а поенот, кога при сервис на Џоле вадеше страшни ритрни цело време, што е мн потешко. Тоа сакав да се докажам со Стефан прееска, дека како исплашен во клучните моменти. Како аутот да го гледа 3 метри поблиску па страв му е да мавни. Во првиот тбрејк пак, скрос спротивната работа, си мисли се Џоле ќе стигне па рокај со сета сила. Паника во секој случај.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Леле што напраи уште не ми е ни јасно, ќе треба пак да гледам, 40 - 15 имаше феџо и сервираше за победа, и што се дешава, US open 2011 all over again, федерер тогаш у 5ти сет имаше 5-3 и 40-15, кога за многумина се случи најдобриот ритерн во историјата на тенисот, при прв сервис на Федерер, мечот подоцна го изгуби со 7-5, али тоа беше полуфинале, ова е сега финале, и тоа не било каде, на светото тениско место ко што вика ноле за овој турнир, омилениот на федерер.
Единствената причина за пасингот на Ноле беше патетичното искачање на Фед на мрежа, нема никаква врска со некаква си супериорност, обичен пасинг што кој следува после млак напад и удар кој отиде директно на рекет кај Ноле, малце реални бидете.
2 меч топки, шанса за 21, откако се врати од 4 2. Оверал гледано дупло подобар играч од Џоко, му направи 7 (СЕДУМ) брејка, а не доби ниту 1 (ЕДЕН) од 3 (ТРИ) тајбрејка. 40 (Ч Е Т И Р И Е С Е Т) винери ПОВЕЌЕ. Океј ако тоа не е за пензија.
Далеку подобар меѓусебен скор, 5 години помлад, со психолошка предност од минатото - Надал изгуби како мало дете на последните 6 од 7 дуела вс Фед, зошто он не би се пензионирал?

Исто така што праиме после мечот со Ноле на AO? Или таму Надал изигра подобро од Федерер денеска? Еве ти зошто Фед не треба да се пензионира, во следни 2 години одприлика - кој и да го тепа Ноле, буквално нема кој да го победи Федерер на било која подлога сем земја на слемови.

Зошто би се пензионирал? ако случајно се деси таков пораз на Ноле, отиде одма слеб у џеб со голема веројатност.
 
Последно уредено:

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
@Psyside Nema veze dali e, ili ne obicen pasing, toa sto impresionira pri taa mec topka e sto federer pogodi i prv servis, a i pasing winner vo takva situacija protiv federer i ne e tolku ednostavna rabota, kolku sto prikazuvate tuka. Deka izlaganjeto i napadot mu bea losi, mu bea, ama mnogu teniseri duri i pri obicen poen vo takva situacija so federer se kocele, novak ova go napravi rutinski, kako da e najlesnata rabota na svetot, a bese pri mec topka, posle 200 saati izigrani, i 1 ton pritisok na grb.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom