Visual basic програмирање

D

Deleted member 12196

Гостин
kamera

Благодарам за советите. Ќе се обидам, па ќе видам што сум направил.
skrstevsky мислам дека погрешно ме разбрал. Самата камера ја дава опцијата со ctrl+T.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Благодарам за советите. Ќе се обидам, па ќе видам што сум направил.
skrstevsky мислам дека погрешно ме разбрал. Самата камера ја дава опцијата со ctrl+T.
Ти сакаш во Windows да симулираш притиснато копче не во програма напишана од тебе ? Ако е така тогаш имаш симулација на клик на глувче а треба да има и за копче еве нешто мислам дека ќе ти заврши работа:

http://www.codeproject.com/KB/system/keyboard.aspx?msg=1014644

http://social.msdn.microsoft.com/Forums/en-US/vssmartdevicesnative/thread/edb00219-530a-4506-acf1-0bea8e73a32d

http://www.dreamincode.net/forums/showtopic20302.htm
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Тоа ми треба. Кога ја вклучувам камерата, има опција за земање слики. Добивам слика со клик на глувчето или со ctrl+T. Јас сакам да симулирам ctrl+T. Инаку со тајмерот знам да работам и не ми е проблем да ми одредам интервал од 10 секунди. Сега ми е слаб интернетот, па нема ни да се обидам да ги посетам овие страници. Поздрав.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Тоа ми треба. Кога ја вклучувам камерата, има опција за земање слики. Добивам слика со клик на глувчето или со ctrl+T. Јас сакам да симулирам ctrl+T. Инаку со тајмерот знам да работам и не ми е проблем да ми одредам интервал од 10 секунди. Сега ми е слаб интернетот, па нема ни да се обидам да ги посетам овие страници. Поздрав.
:toe:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Успеав со тајмерот да пишувам буква на секои 10 секунди на notepad, но камерата не успеав да ја вклучам. Има ли други опции или да платам некој на секои 10 секунди да притиска копчиње?
Една од адресите ми дава С++ и има интересни опции, но јас сум љубител на VB.
Во секој случај благодарам што се потрудивте да ми помогнете.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ретардирана работа...
Имаше еден филм со Весли Снајпс и знам дека требаше да пробие некој пасворд
и човеков во исто време стисна контрол+шифт+Ф5+Ф7(така нешто беше) и им влезе во системот и женскава го прашува -"од кај ги знаеш овие работи" и овој ни две ни три и вика-"другар ми е хакер", тешка хакерштина значи другар му бил :toe:
 

foxy roxy

~!@#$%^&*()_+
Член од
22 јуни 2006
Мислења
471
Поени од реакции
7
Дали можи некој да ми го кажи следново:
Имам направено две класи (classes) со име Artist и Album е сега како можам да направам во класата Artist да можам да имам повеке албуми а еден албум да содржи повеке песни??
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Дали можи некој да ми го кажи следново:
Имам направено две класи (classes) со име Artist и Album е сега како можам да направам во класата Artist да можам да имам повеке албуми а еден албум да содржи повеке песни??
Некако обратно ги поставуваш на класите. Веројатно би требало да имаш уште една класа Pesna од која ќе инстанцираш објекти а која ќе ја наследува класата Album (a која меѓудругите ќе има и параметар Artist). Значи нема да имаш објект инстанциран од класата Album кој ќе содржи 10 песни, туку 10 објекти од класата Pesna кои ќе имаат заедничка особина - Album.
Дај поконкретно информации за проблемот, дали навистина те мачат класите или како да организираш структура на табели во кои ќе чуваш податоци и како истите да ги читаш (по она што го пишуваш повеќе ми делува на таков проблем).
 

foxy roxy

~!@#$%^&*()_+
Член од
22 јуни 2006
Мислења
471
Поени од реакции
7
Некако обратно ги поставуваш на класите. Веројатно би требало да имаш уште една класа Pesna од која ќе инстанцираш објекти а која ќе ја наследува класата Album (a која меѓудругите ќе има и параметар Artist). Значи нема да имаш објект инстанциран од класата Album кој ќе содржи 10 песни, туку 10 објекти од класата Pesna кои ќе имаат заедничка особина - Album.
Дај поконкретно информации за проблемот, дали навистина те мачат класите или како да организираш структура на табели во кои ќе чуваш податоци и како истите да ги читаш (по она што го пишуваш повеќе ми делува на таков проблем).
До овде сум со овие две класи а овие две класи се само дел од проектот кој што треба да изгледа како Media Player. (Имајте на ум дека сум само почетни во ова :) )

Public Class album

Private _name As String
Private _songs As String
Private _company As String

Public Property name() As String
Get
Return _name
End Get
Set(ByVal value As String)
_name = value
End Set
End Property
Public Property songs() As String
Get
Return _songs
End Get
Set(ByVal value As String)
_songs = value
End Set
End Property

Public Property company() As String
Get
Return _company
End Get
Set(ByVal value As String)
_company = value
End Set
End Property


End Class



Public Class Artist

Private _name As String
Private _born As Date
Private _occupations As String
Private _genres As String

Public Property name() As String
Get
Return _name
End Get
Set(ByVal value As String)
_name = value
End Set
End Property
Public Property born() As Date
Get
Return _born
End Get
Set(ByVal value As Date)
_born = value
End Set
End Property
Public Property occupations() As String
Get
Return _occupations
End Get
Set(ByVal value As String)
_occupations = value
End Set
End Property

Public Property genres() As String
Get
Return _genres
End Get
Set(ByVal value As String)
_genres = value
End Set
End Property

End Class
 
Член од
30 октомври 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Хитно е хелп!

Правам Ауторун киллер (Гард)цел код е завршен и сеа направив да ја има во TRAY ICON ... ама сеа проблем.....треба да направам ТооlTip со балонче .... :S

ANYONE HELP?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Правам Ауторун киллер (Гард)цел код е завршен и сеа направив да ја има во TRAY ICON ... ама сеа проблем.....треба да направам ТооlTip со балонче .... :S

ANYONE HELP?
Зависи како си ја извел иконата во системската лента. Еве нешто набрзинка што пронајдов:

Код:
Private Data As NotifyIconData
...
  Data.Handle = hWnd
  Data.ova-ona = site drugi parametri neli  
  Data.Tip = "help i need somebody help not just anybody ..."
  Call Shell_NotifyIcon(AddIcon, Data)
...
 
Член од
30 октомври 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Зависи како си ја извел иконата во системската лента. Еве нешто набрзинка што пронајдов:

Код:
Private Data As NotifyIconData
...
  Data.Handle = hWnd
  Data.ova-ona = site drugi parametri neli  
  Data.Tip = "help i need somebody help not just anybody ..."
  Call Shell_NotifyIcon(AddIcon, Data)
...
Nema Vrska Napraviv Pred toa :) Malce pokomplicirano od ova iako ne go probav tvoevo...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom