V (The Visitors)

I

Intex

Гостин
Да не си гледал некоја друга епизода од сосем друга серија?
Или друга верзија на епизодава? :devil3:

Како прво, од почетокот беше јасно дека серијава е насочена кон некоја дебилна публика. Се тресе земјата, се тресе се во куќа, а ликовите гледаат како да не знаат што се случува.
И тројца прашаа во различни сцени "What is going on, what is going on?"

IT IS A FUCKING EARTHQUAKE, не знам што е тука чудно или мистериозно. После тоа, војската се убацува и не им дава на луѓето да си одат од под вселенските бродови?
Која логика е тоа?

И како може да дадат неколку кратки сцени, а потоа оддеднаш 3 weeks later?
Па најинтересното е во првите недели, да видиме детали и слични работи.
Да резимирам, почетокот украден од Lost (апла, башка истата глумица, може и да се помешате), потоа FBI агенти бркаат терористи - дел украден од FlashForward, исто така апла.
Само бар таму имаше логика, на сите им беше битно што и како се случи, а не овде FBI продолжува терористи да брка како ништо да не се случило.
И пази еи, детето има строга мајка, има 17 години, ама тоа не е проблем да вози бесен мотор по улица. :devil3:

Ако ова било подобро од FF, не знам што да ти кажам. Збориме за пилот епизодите секако.
Мац бе, ако така гледаме на сериите, нити една серија не е за гледање.

Еве едно прашање за сериите, од кај пари на браќата од ПБ за шетање низ цела Америка кога парите беа у Ти - Бег?
Од кај пари кај браќата у Supernatural за да се ебаваат низ Америка?
Сите серии се бесмислени ако ги гледаме така, ама затоа не треба да обраќаме внимание на детаљите и ќе си уживаме во нив.

Прееска ја симнав епизодата, и најверојатно вечер ќе ја гледам, па ќе коментирам дали ме бендисува пилотот.
А да, оваа Ана е многу јака, ме потсеќа на Иден Меккејн од Хироус.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Мац бе, ако така гледаме на сериите, нити една серија не е за гледање.

Еве едно прашање за сериите, од кај пари на браќата од ПБ за шетање низ цела Америка кога парите беа у Ти - Бег?
Од кај пари кај браќата у Supernatural за да се ебаваат низ Америка?
Сите серии се бесмислени ако ги гледаме така, ама затоа не треба да обраќаме внимание на детаљите и ќе си уживаме во нив.

Прееска ја симнав епизодата, и најверојатно вечер ќе ја гледам, па ќе коментирам дали ме бендисува пилотот.
А да, оваа Ана е многу јака, ме потсеќа на Иден Меккејн од Хироус.

За кој дел ме цитираше, за тоа со моторот?

Размисли, не е истото, бидејќи пробуваа да покажат дека мајка му е строга, дека не му дава ништо и го контролира (он морал да избега од соба за да искочи вечерта) и ај таман ќе поверуваме во тоа - оп ете ти го дечкото на некој мотор од 500+ кубика.

Крши филм, и тоа е тоа, кога се брза за да се спои нешто.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
И нема мистериозност, одма преминува на главното.
Не е обраќано вниамние на детали. Одма ги прифатија и сите продолжеа да живеат со огромна летачка чинија над нив.

И оваа згодната, Аnna, барем кога се симна на земјата, барем еден wannabe атентат од фанатици да видевме.
Нормално би било клише.

Како и да е, independence day ко да гледам. Just look at the general outline.
Oгромни летачки чинии врз секој од поголемите градови. Цел - завземање на планетата Земја.

ЛЕЕЕЕЈМ. (N)
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Прилично добар пилот. И би сакал така и да остане т.е. работите да се одвиваат побрзо. Актерите се перфектни за улогите. Отецот од 4400 што беше, тинејџерката од бродот во Smallville итн...

А серијава е создадена за масата, така да не тупете многу со перфекционизам.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Дали Lost ни ги крена границите за добра серија, или навистина никогаш нема ништо асолно да видиме, по наш вкус? :)

Не знам шо да речам, дежаву сторија, wanna be cliff-hanger-и, ко на пример тоа дека другарот нејзин е V. Мислам, аман, кој друг можеше да ги издава тие работи освен него? Прекинувам од старт со гледање, ако здогледам позитивни критики понатаму, можи ќе почнам пак. А со ФФ не прекинувам, засега.
 
I

Intex

Гостин
Не ми е јасно шо очекувате од серијата?
Пилотот е далеку подобар од тој на ФФ. Одлично избрана актерска екипа, солидна приказна. Ах, тие девојќите од V со зината уста ме оставија. :)

Кога излегува втората епизода?
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Не ми е јасно шо очекувате од серијата?
Пилотот е далеку подобар од тој на ФФ. Одлично избрана актерска екипа, солидна приказна. Ах, тие девојќите од V со зината уста ме оставија. :)

Кога излегува втората епизода?
Океј за актерската екипа, океј еве и за пилотот ајде... ефекти воа ноа... Ама приказната бе пер? :toe:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Aбе yes да е вкус во прашање, али ви стана на некој специјален ефект и губите објективност.
ФФ е мистериозна и остава тематика за обработување во следните епизоди.
Тука скокнаа скоро се` најзначајно, како исчекување елементот кој и впрочем е еден од поважните фактори да ве привлече една серија. Овде ја раскажаа пола приказна и останува само акцијата на крај за понатаму. Доста сум скептичен. Не верувам дека ќе се приближно добри следните епизоди како исфорсираниот пилот.

И кога сме кај лични ставови, ФФ пилотот беше далеку подобар. :helou:
 
I

Intex

Гостин
Абе шо чекате вие од серијата? Да се отворат миЉон прашања?
Се отвори доволен број прашања, наредната епизода ќе се расветлат некои работи, а ќе се отворат уште нови прашања. Ова не е Хироус, па еден куп неоткриени прашања во прва епизода, а шо е најтрагично не се ни одговорија сите до првиот сизон фајнл.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Абе шо чекате вие од серијата? Да се отворат миЉон прашања?
Се отвори доволен број прашања, наредната епизода ќе се расветлат некои работи, а ќе се отворат уште нови прашања. Ова не е Хироус, па еден куп неоткриени прашања во прва епизода, а шо е најтрагично не се ни одговорија сите до првиот сизон фајнл.
Доста си контрадикторен. Прво ја браниш серијата како добра stand-alone, потоа вршиш паралелна компарација со фф, хироус.. Еве лично јас мислам дека премногу одговори се отворија уште во пилотот. Не остава место за неизвесност. Што ја сведува серијата на „кој има поголем кур“ момент. Земјаните или посетителите. Акцијата. Нема мистериозност, што, зошто, како.. одма ги прифатија на еден начин и дадоа после 3 недели што беше уште една безсмилица. Доколку посветеноста на деталите во ФФ е НЕ-ДО-ПИР-ЛИ-ВА. :) Најпозитивно до сега за мене е што немам видено мадафакин кинез.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Aбе yes да е вкус во прашање, али ви стана на некој специјален ефект и губите објективност.
ФФ е мистериозна и остава тематика за обработување во следните епизоди.
Тука скокнаа скоро се` најзначајно, како исчекување елементот кој и впрочем е еден од поважните фактори да ве привлече една серија. Овде ја раскажаа пола приказна и останува само акцијата на крај за понатаму. Доста сум скептичен. Не верувам дека ќе се приближно добри следните епизоди како исфорсираниот пилот.

И кога сме кај лични ставови, ФФ пилотот беше далеку подобар. :helou:
Пилот беше подобар на ФФ се сложувам но од тогаш серијата стана доста досадна така да последната епизода јас не ја ни догледав. А и гледаноста на фф падна драматично. Уште еден таков пад каков што имаше пред три недели и фф нема да се врати догодина.

Што се однесува до V имаше најсилна премиера за нова серија годинава ќе видиме наредна недела колку ќе задржи од публиката.

Доста си контрадикторен. Прво ја браниш серијата како добра stand-alone, потоа вршиш паралелна компарација со фф, хироус.. Еве лично јас мислам дека премногу одговори се отворија уште во пилотот. Не остава место за неизвесност. Што ја сведува серијата на „кој има поголем кур“ момент. Земјаните или посетителите. Акцијата. Нема мистериозност, што, зошто, како.. одма ги прифатија на еден начин и дадоа после 3 недели што беше уште една безсмилица. Доколку посветеноста на деталите во ФФ е НЕ-ДО-ПИР-ЛИ-ВА. :) Најпозитивно до сега за мене е што немам видено мадафакин кинез.
Серијата никогаш не беше за тоа како вонземјанците доаѓаат и ја покоруваат земјата, туку напротив го прикажува општеството под окупација притоа правејќки паралели со фашизмот, па затоа и не се обрна премногу внимание на самото покорување и се забрза нагло приказната. Биди сигурен дека многу скоро вонземјаните и "јавно" ќе ја покорат земјата, а луѓето ќе се поделат на бунтовници и предавници, па ќе почне борба за слободата. Голем дел од работите се кажаа набрзина затоа што секој може да ја погледне оригиналната серија и да види што како е и едноставно ја убиваат напнатоста. Затоа и е добро да се ослободат од елементите кои ќе се поторуваат набрзина за да почнат со посвежи мистерии кои ги немаше во оригиналот.
 
I

Intex

Гостин
Игоре, многу добро напишано.

Целта на серијата не е да ја прикаже серијата како сф, туку го прикажува општеството какво шо е. Исто ко Матрикс шо е (не е да се сфати како сф, туку како некои луѓе се заспани, а некои се многу будни и истражуваат и сакаат да ја дознаат вистината). Си продолжувам да ја гледам серијата, не е битно шо мислење имате вие за неа, сакате само сф да гледате ебаго.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Ја изгледав уште еднаш првава епизода, и сега можам да кажам дека и не е така лоша серијава (сепак пилот епизодата од Flash Forward е далеку подобра), мислам дека има голем потенцијал, иако многу работи натака можат да се предвидат. Мораа да откријат многу работи уште од првата епизода поради тоа што серијава е римејк (па може на некој да му текне да пребара по архивите), но спојот на главниот актер од The 4400 и една од главните актерки од Lost + една од најинтересните теми за дискусија во сегашноста вонземјаните (во овој случај претставени преку Посетителите) мислам дека гарантираат одлична серија. Што се однесува до личностите...
мислам дека овој стариов свештеник е Посетител
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.760
Дали Lost ни ги крена границите за добра серија, или навистина никогаш нема ништо асолно да видиме, по наш вкус? :)

Не знам шо да речам, дежаву сторија, wanna be cliff-hanger-и, ко на пример тоа дека другарот нејзин е V. Мислам, аман, кој друг можеше да ги издава тие работи освен него? Прекинувам од старт со гледање, ако здогледам позитивни критики понатаму, можи ќе почнам пак. А со ФФ не прекинувам, засега.
Lost и те како ги крена границите за добра серија :vozbud:.
Некако ептен клише ми е серијава, за разлика од flash-forward каде што сеуште нема "Out of Space" суштества кои сакаат да ја освојат планетата (што уствари е и добро тоа). Можеби ако ептен се испреплетат некои работи, и да се докаже дека тие Visitors всушност не се од друга планета (што е скоро невозможно), ќе почнам да трошам МБ на неа. Вака - :nenene:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom