UEFA Champions League [2019/20]

Кој ќе го крене овогодишниот Uefa Champions League трофеј во Istanbul ?


  • Вкупно гласачи
    167
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 август 2010
Мислења
28.972
Поени од реакции
63.726
Затоа реков, со овој кадар ако игра Динамо секој викенд во некоја од најјаките лиги ќе биде некаде 8-12то место.
Ova e tocno, ama vo slucaj ligite da brojat 12 tima. Ne znam zaso pisuvas edno i posle se negiras samiot... Edno e cela sezona so Istra i Medjugorje da igras, drugo e so Inter, Juve i ostanati od Serija A. Ova deka i dale 4 gola na tretoplasiranata ekipa lani e glup argument, zaso i Norwich mu dade 3 na City pred 5 dena pa ne e nitu pojak od City nitu e reper za nivnata jacina. Vo sekoja od top ligite Dinamo ke se bori za opstanok i ke bide na nekoja od poslednite 5-6 pozicii, da ne se lazeme.

Ali kako i da e glupa e sporedbata zaso ako bi igral Dinamo vo PL bi zemal mnogu povekje od Tv prava, pobogat bi bil, itn itn.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
3.299
Поени од реакции
2.358
Иако неможам со очи да ги видам но да дадеш на некого 4 гола во ЛШ па и Аталанта да е не е мала работа, а па тука кога ке видам како омаловажавааат екипи како динамо демек би се бореле за опстанок во Шпанија и Германија демек само таму се игра фудбал, ми се повраќа/
 
Член од
21 јули 2018
Мислења
1.070
Поени од реакции
1.807
Иако неможам со очи да ги видам но да дадеш на некого 4 гола во ЛШ па и Аталанта да е не е мала работа, а па тука кога ке видам како омаловажавааат екипи како динамо демек би се бореле за опстанок во Шпанија и Германија демек само таму се игра фудбал, ми се повраќа/
Па и реално така е, со овај тим и со ова темпо како шо играат до ноември ќе колабираат и ќе водат мачна битна за опстанок..не е само еден натпревар..треба 38 натпревари сите лавовски да ги изиграш,а овие како шо се физички (не)спремни ќе цркнат до полусезона...квалитетот на подолг рок се гледа,не на еден дуел
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
5.844
Поени од реакции
4.600
Ova e tocno, ama vo slucaj ligite da brojat 12 tima.

Ne znam zaso pisuvas edno i posle se negiras samiot... Edno e cela sezona so Istra i Medjugorje da igras, drugo e so Inter, Juve i ostanati od Serija A. Ova deka i dale 4 gola na tretoplasiranata ekipa lani e glup argument, zaso i Norwich mu dade 3 na City pred 5 dena pa ne e nitu pojak od City nitu e reper za nivnata jacina. Vo sekoja od top ligite Dinamo ke se bori za opstanok i ke bide na nekoja od poslednite 5-6 pozicii, da ne se lazeme.

Ali kako i da e glupa e sporedbata zaso ako bi igral Dinamo vo PL bi zemal mnogu povekje od Tv prava, pobogat bi bil, itn itn.
Што се негирам самиот? Вие стварно немате осет за фудбал ако мислите дека Динамо би се борел за опстанок или дека би испаднал од било кој од топ 5 лигите во Европа.

Да, полесно е на Еибар или Леганес да земе бод на Барселона кога игра 38 утакмици на исто темпо и тактика од колку Динамо да земе бод во ЛШ на истата таа Барса. Затоа и оваа победа на Динамо е уште поимпресивна.
Чисто поради фактот што не се навикнати на тоа темпо да играат и треба секоја втора недела да менуваат стил на игра. Со Истра мораш да имаш 60% посед, да трчаш 85км и да разбиваш бункер за после тоа истата екипа треба 90 минути да се брани, да има 30% посед и да претрча 110+км. Леганес од другата страна знае дека 90 минути треба да се брани сите 38 утакмици во сезоната и полесно им да изиграат.

Погледни ги играчите на Динамо, тоа е озбилна екипа. Ете ти ја Болоња за пример што заврши 10та во Италија и кажи ми колку е таа подобра од Динамо?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
3.299
Поени од реакции
2.358
Па и реално така е, со овај тим и со ова темпо како шо играат до ноември ќе колабираат и ќе водат мачна битна за опстанок..не е само еден натпревар..треба 38 натпревари сите лавовски да ги изиграш,а овие како шо се физички (не)спремни ќе цркнат до полусезона...квалитетот на подолг рок се гледа,не на еден дуел
Физички неспремни што подразбираш то под физички неспремни?, демек усташиве пред утакмица од кафана ги собираат и одат на стадион, демек немаат подготовки и програма за физичка спремност како шпанциве , демек овие од јуни до септември се ладат на море , локаат и одат по курво, а шпанциве по припреми се занимаваат... па некои екипи баш физичката спрема им недостасува поради летните турнири што ги играат ви америка , малезија и што ја знам каде и тренерите на тоа се жалат, а знаеме кои екипи учествуваат на тие турнири.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
3.955
Поени од реакции
5.349
Алијанц и Вембли се бидени во скоро време, има многу стадиони на кои со децении не се има одржано финале, си има и тука некоја политика.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
3.299
Поени од реакции
2.358

The 2021 final has been awarded to St Petersburg while the 2023 final will take place at Wembley Stadium.
Најбољи стадион на кој имам отидено, тоа е научна фантастика како е направен почни од паркинг, метро прилаз, конфорот внатре и една работа неверојатна што ми беше имаш вај фај цело време, на 70.000 луѓе имаш екстра брз интернет тоа првпат во живот гледам.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
13.821
Поени од реакции
10.607
Најбољи стадион на кој имам отидено, тоа е научна фантастика како е направен почни од паркинг, метро прилаз, конфорот внатре и една работа неверојатна што ми беше имаш вај фај цело време, на 70.000 луѓе имаш екстра брз интернет тоа првпат во живот гледам.
@cholismo ќе ти кажи дека најубав стадион во сФет моментално е на Атлетико Мадрид. :D
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.639
Поени од реакции
9.251
Член од
26 февруари 2016
Мислења
1.738
Поени од реакции
3.007
Аман веќе со Вембли... Секоја петта година е таму финалето. Еве и на ЕП 2020 таму ќе биде. Камп Ноу или Олд Трафорд не биле 100 години...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
3.335
Поени од реакции
1.847
@cholismo ќе ти кажи дека најубав стадион во сФет моментално е на Атлетико Мадрид. :D
Не се изразив добро јас, под најубав мислев дека има исто убави ама поубав не :) Сепак е ствар на вкус ве. Не за џабе одма се играше финале ЛШ
под убав стадион подразбирам не само на изглед, туку инфраструктура, пристапност до стадионот, безбедност ,имаат нова линија со метро буквално во стадионот слегуваш, имаш паркинг и надвор и под стадионот, околу 5000 паркинг места. Метрополитано е изграден по најмодерни стандарди, внатре е лудница, од вип простории за најголемите гурмани и тие шо се бајаги "нафатирани" до барови за посиромашната класа, продавници, фан шопови и сл. Самиот стадион е многу убав, околу 70 000 седишта има и не е како кампот на пример стрмен стадион да ти се слоши надолу ако се испулиш или со двоглед да гледаш ако си најгоре, има добра визуелност во било кој сектор да си сместен. Имаат склучено договор со LG и на стадионот има неколку огромни лед билборди со одлична слика, осветлувањето на стадионот е фантазија.
Кровот е исто голем плус, направен е како прстен и заштитува скоро 100 % од трибините.
За соблекувалните, физио салите и тие простории да не прам муабет, пред две години е напраен стадионот и се е по најнови стандарди
Надвор пред стадион има голем простор кој не е целосно искористен, допрва ќе се дотерва целата ареа, се прават паркови, ќе се градат продавници, барови и сл, засега тој простор се користи за евенти пред натпревар, има диџеи, се продаваат пијалоци и храна а за најмалите има како забавни паркови.
Автоматски споено мислење:

Добро што не и го згреши јузернејмот.
Да ја тагираше како @stefi-love-cfc ќе почнеше да збори за Стемфорд...
Стелт за тебе ова е шпанско село, затоа што освен на Градски не си бил никаде, затоа поштеди не на оваа тема плис :smirce:
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
13.821
Поени од реакции
10.607
Не се изразив добро јас, под најубав мислев дека има исто убави ама поубав не :) Сепак е ствар на вкус ве. Не за џабе одма се играше финале ЛШ
под убав стадион подразбирам не само на изглед, туку инфраструктура, пристапност до стадионот, безбедност ,имаат нова линија со метро буквално во стадионот слегуваш, имаш паркинг и надвор и под стадионот, околу 5000 паркинг места. Метрополитано е изграден по најмодерни стандарди, внатре е лудница, од вип простории за најголемите гурмани и тие шо се бајаги "нафатирани" до барови за посиромашната класа, продавници, фан шопови и сл. Самиот стадион е многу убав, околу 70 000 седишта има и не е како кампот на пример стрмен стадион да ти се слоши надолу ако се испулиш или со двоглед да гледаш ако си најгоре, има добра визуелност во било кој сектор да си сместен. Имаат склучено договор со LG и на стадионот има неколку огромни лед билборди со одлична слика, осветлувањето на стадионот е фантазија.
Кровот е исто голем плус, направен е како прстен и заштитува скоро 100 % од трибините.
За соблекувалните, физио салите и тие простории да не прам муабет, пред две години е напраен стадионот и се е по најнови стандарди
Надвор пред стадион има голем простор кој не е целосно искористен, допрва ќе се дотерва целата ареа, се прават паркови, ќе се градат продавници, барови и сл, засега тој простор се користи за евенти пред натпревар, има диџеи, се продаваат пијалоци и храна а за најмалите има како забавни паркови.
Автоматски споено мислење:


Стелт за тебе ова е шпанско село, затоа што освен на Градски не си бил никаде, затоа поштеди не на оваа тема плис :smirce:
Па секој модерен стадион е таков и на Јуве е таков само што има 42.000 седишта, има и Хотел и ресторани, агенција нивна и цело село J Village итн итн. Фала богу :)

Мајтапот на страна убав е ств не велам не ама убо рече за најубав е ствар на вкус и неможам да разликувам на пример кога ги неам видено повеќето стадиони. На Фортуна е на пример лош :D

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
3.335
Поени од реакции
1.847
Па секој модерен стадион е таков и на Јуве е таков само што има 42.000 седишта, има и Хотел и ресторани, агенција нивна и цело село J Village итн итн. Фала богу :)

Мајтапот на страна убав е ств не велам не ама убо рече за најубав е ствар на вкус и неможам да разликувам на пример кога ги неам видено повеќето стадиони. На Фортуна е на пример лош :D

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
Епа затоа реков ствар на вкус, нема врска дека е на Атлетико, стадионот има се шо треба да има еден модерен стадион, башка има голем капацитет на седишта и добра визуелност, мене на пример повеќе ќеф Калдерон ми правеше :) имаше душа тој стадион.
Во Шпанија има многу убави стадиони, на Атлетик е многу убав, Аноета е убав сега го зголемија и капацитетот на седишта, Бенито Виламарин иако не е нов е многу убав стадион, сега и го "поднашминкаа".
Можеле и на еден од овие стадиони ама како шо рековме не сите стадиони имаат услови да угостат едно финале во ЛШ, вака на изглед убави ни се гледаат ама дали имаат капацитет да бидат домаќини, можи не ги исполнуваат критериумите кои ги бара УЕФА.
 
На врв Bottom