Ubuntu HELP DESK!

Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Треба ли некој анти-вирус за убунту или сл.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
MSV(support) напиша:
Треба ли некој анти-вирус за убунту или сл.

Највеќе од вирусите се за виндоус додека антивирусите за линукс се направени за скенирање на виндоус вирусите на мејл серверите.
Ако си доволно паметен да користиш линукс, доволно си паметен и за да не отвараш непознати атачменти.
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
ПОшто користам линукс, значи сум паметен, фала.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
MSV(support) напиша:
ПОшто користам линукс, значи сум паметен, фала.

Ете, решен проблем не ти треба анти вирус :).
Бтњ претходниот пост не ми беше напишан у лоша смисла, се извињавам за мојот злобен начин на изразување :icon_conf.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Молам некој од поискусните јузери на Ubintu 5.10 да ми објасни што е заправо Wine, како се овозможува, ако не е содржано во системот - како да дојдам до него, и за што се служи? Благодарам.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.882
Поени од реакции
10.356
Wine e општа бесплатна алатка за Линукс која овозможува емулација на Windows програми на Линукс платформа. Не верувам дека е содржано о Убунту (не сум сигурен) ама можеш да ја превземеш од овде.

За да провериш дали имаш Wine укуцај ја следнава команда (ја знам за Ред Хет)

rpm -q wine

Ако имаш Wine ќе добиеш:

wine-20030508-1rh9winehq
This is the version for тој и тој Линукс оперативен.

Меѓутоа ова е за Ред Хет, за Убунту сигурно е различно.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Пропуст во Breeze 5.10---> "grep -r rootpassword /var" може да се повика под било кој корисник по што се добива пасворд што е користен при инсталација со кој пак може да се смени root пасвордот.Во моментов немам Ubuntu па ве молам за конфирмација
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
јас имам едно прашање од адресата која се нарачува дали е бесплатно?
јас нарачав па за колку време стига
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
dimitarc@DimitarcUBUNTU:~$ grep -r rootpassword /var
grep: /var/lib/apt/lists/lock: Permission denied



Друже, стига за месец и нешто
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Багот е исклучиво за 5.10 да не имаш можеби друга верзија инаку по извршување на командата се добива следново:
/var/log/installer/cdebconf/questions.dat:Value: mypasswd
/var/log/installer/cdebconf/questions.dat:Value: mypasswd
/var/log/debian-installer/cdebconf/questions.dat:Value: mypasswd /var/log/debian-installer/cdebconf/questions.dat:Value: mypasswd

значи пасвордот треба да биде во следниов фајл /var/log/installer/cdebconf/questions.dat
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
{user}@{host}:~$ grep -r rootpassword /var
grep: /var/lib/apt/lists/lock: Permission denied

Ubuntu Breezy Bager 5.10
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Nekoj moze li da mi kaze Dali i Kako Squid Proxy Serverot moze da se configurira i za Socks5 i Socks4 ? Baram po forumi i internet ama ne najdov nisto. 10x.
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Поим немам. Човекот кој сигурно знаеше е одамна баниран.

Бај д веј оксиџен, дамна е направен тој закрп
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Кога се обидувам преку Applications>Add Applications во префереците да додадам складиште за пакети или програми за инсталација, го добивам следниот текст:

Unable to get exclusive lock

This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) already running. Please close that application first.


Молам некој нека ми каже што и како треба да направам за да ја овозможам оваа опција, се отепав од барање по сите Убунту сајтови и форуми ама не најдов дека е обработен ваков проблем.
Благодарам
 
Член од
9 март 2006
Мислења
18
Поени од реакции
2
На 10 март порачав цд со убунту, ми ја одобриле порачката и еве го чекам да дојде.
Арно ама у faq на ubuntu.com/support прочитав нешто што уопште не ми се бендиса:
"In several countries (e.g., Croatia, Macedonia, Serbia and Montenegro and others), even small shipments of CDs have been stopped." :lud:
Кога последно некој примил порачка од shipit.ubuntu.com и дали ова што го пишува е точно т.е дали стварно ги запираат цдата на царина?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom