Ubuntu HELP DESK!

Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Бидејки не ми прај многу мерак ubuntuto сакам да го брисам ке ми казе некој како?

Инаку напрај free unlocated place i go staiv cdto i se samo si zavrsi rabota i zatoa sea neznam kako da go izbrisam da bese na particija ke znaev
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
MartinMax напиша:
Бидејки не ми прај многу мерак ubuntuto сакам да го брисам ке ми казе некој како?

Инаку напрај free unlocated place i go staiv cdto i se samo si zavrsi rabota i zatoa sea neznam kako da go izbrisam da bese na particija ke znaev
Бриши ја партицијата, цела Linux партиција заедно со екстензијата, тоа ти е единствен начин. Ако инсталираш Windows потоа, со системско цд или флопи креирај нова примарна партиција во DOS и натака сигурно знаеш.
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Турив Ubuntu Dapper Beta. Не ми се чекаше до 1 Јуни. Додуша апдејтував до Dapper.
Убо изгледа. Надградбата одеше без проблем. 730 и шукадар мегабајти(и КДЕ и Гноме).

Се уште не сум ги пробал сите работи, ама велат според Убунту оваа е една од мејџор верзиите на убунту. Ќе имала дупло подолг период на подршка во однос на Бризи и браќата-12 месеци.
Веќе е најавенa Eggy Eft за овој октомври или попозната како Dapper+1.
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
trilobite напиша:
Кај да се најде ова чудо?
Тоа е најновиот Ubuntu шо имал инсталација слична на XP така?
Да така нешто. Ама јас не го инсталирав со Еспресо(мислам дека така се викаше инсталерот). Чисто Ажурирав(Направив Update).
На 1 Јуни излегува официјална верзија. Тогаш ќе може да се слегне.
Beta 2(Flight 7) може да се слегне од тукa
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Секако. Може. Како и секоја друга линукс дистрибуција. Да потребна е посебна партиција.
Повеќе имаш во „XP и LINUX заедно, ама како?”

едит: Исчитај ја цела. Кон крајот имаш објаснувања околу инсталацијата на Убунту.
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
И официјално пред 17 минути излезе Ubuntu 6.06 Dapper Drake.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Carlito Brigante напиша:
И официјално пред 17 минути излезе Ubuntu 6.06 Dapper Drake.
Во ракава ја држам инсталацијата на Ubuntu (v 6.06 LTS). Ја пробав и ми изгледаше доста интересно. Не ми се свиѓа што инсталацијата „тежи“ околу 2 гига, ама па кога ќе размислам подобро - доаѓа со речиси сите програми што му се потребни на еден корисник.

За 2-3 дена зимам нова машина. На неа дефинитивно сакам да го инсталирам Ubuntu-во. Кажете ми, нема да има проблем на C: да ми седи (стариот добар) Windows, а на D: Ubuntu, така?

Ако имам проблемчиња, може да рачунам на помош од ваша страна?
Колку души од тука го користат? :wink:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Слободно можеш да имаш dual-boot, ама во Windows нема да ја гледаш партицијата D: (ако веќе таму решиш да го инсталираш Ubuntu).

Вака, најпросто.. имај една партиција (цел хард диск), и преку Убунту прераспредели го дискот - 1 партиција Windows (обавезно FAT32), 1 Линукс (ext3) и една swap од гига да речеме.
Дури со новиот installer мислам дека скоро се' е автоматизирано.

Јас пред 1-2 дена ја инсталирав новата верзија, и е прилично подобра од 5.10. После кога ќе се префрлам таму ќе ти пуштам еден линк, се' што ти треба има таму.

Кога ќе има поддршка за DirectX одма се префрлам на Убунту, не ми ни треба Windows. Вака, не можам да ги играм повеќето од игрите, и + Photoshop CS не работи, па..
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Вака, да не го тупиме многу на форум...
Кога ќе ја земам новата машина (за два-три дена), ќе дојдеш кај мене и ќе ми објасниш се' што треба, доколку сакаш - нормално. Фала за помошта, но првпат инсталирам Linux на моја машина, така да - се' што ми објаснуваш сега најверојатно ќе биде џабе.

A за Photoshop на Linux, нели имаше чаре?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Acid напиша:
Вака, да не го тупиме многу на форум...
Кога ќе ја земам новата машина (за два-три дена), ќе дојдеш кај мене и ќе ми објасниш се' што треба, доколку сакаш - нормално. Фала за помошта, но првпат инсталирам Linux на моја машина, така да - се' што ми објаснуваш сега најверојатно ќе биде џабе.

A за Photoshop на Linux, нели имаше чаре?
Нема проблем за доаѓање (пиши порака), а за Photoshop, има чаре, ама за PS 7 (што е многу послаба од PS CS).
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Има ли некој овде искуство со UBUNTU 7.04? Ако има, молам да каже колку го бива или не го бива, и дали ги има истите проблеми со подесување на интернет конекцијата за DSL broadband како што ги имаше на пример верзијата 5.10?
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Mandrak напиша:
Има ли некој овде искуство со UBUNTU 7.04? Ако има, молам да каже колку го бива или не го бива, и дали ги има истите проблеми со подесување на интернет конекцијата за DSL broadband како што ги имаше на пример верзијата 5.10?
Другарче ич не му ја мисли за 7.04 ја стави едно другарче и јас се воодушевив па ке ја ставам деновиве имам и двд 6.10 ама не ми фаќа око маунтирањето на дисковите кај 6.10 е пак рачно а кај 7.04 ги препознава сам инсталацијата е 20 мин само нехт -нехт буквално ко кај ХП, интернет конекцијата сам ја препознава и ја креира немат да имаш никаква мака. Имаш фул подршка за драјвери само седи пијај си кафе и тутун и UBUNTU-то сам се ке си спуштит.

Стегни ја и ич не му ја мисли :wink:

Едит: Го стегнав и јас инсталацијата е петка цел денес се избудалев со убунтуво лудница е :wink:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
1.044
Поени од реакции
2
Mandrak напиша:
Има ли некој овде искуство со UBUNTU 7.04? Ако има, молам да каже колку го бива или не го бива, и дали ги има истите проблеми со подесување на интернет конекцијата за DSL broadband како што ги имаше на пример верзијата 5.10?
Па вака... најпрво ке си напишеш
тоа е за да си ја конфигурираш DSL конекцијата... а за да не го повторуваш тоа секој пат кога ке сакаш да се конектираш на интернет ке си напишеш
sudo pon dsl-provider
за уклучување, и
за исклучување.
кога ке се конектираш на net одма уклучи го update manager за да побара на net available updates. По отприлика 10 сек. ке ти се исклучи конекцијата. Сега отвори си уште еден терминал и во него напиши
sudo apt-get install resolvconf
но не претискај ентер, а во другиот терминал напиши ја командата за да ти се уклучи net. Кога ке ја извршиш командата за вклучување на net, веднаш извриши ја и таа за да ти го симне пакетот resolfconf. Кога ке го симнеш тој пакет веќе ќе немаш проблемот со DSL конекцијата... Инаку овој проблем го имаше и во сите претходни дистрибуции.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Da toj problm so resolvconf veke 3 verzii se vlece kako problem - problemot e sto po defalut ne go stava Ubunti za za ppoe konekcija e potreben bidejki posle nekolku minuti koga DHCP ke napravi renew ne dobiva dns serveri i postjnite gi trga ...

Inace problemot moze da se resi i so editiranje na konfiguraciskite fajlovi da ne pravat promena na /etc/resolc.conf a vo toj vajl da se vnesat 2 dn serveri na poznat provajder vo format:
nameserver 195.26.152.50
nameserver 195.26.152.20
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Океј, имам инсталирано Ubuntu v 6.06 LTS, но никако не можам да го поврзам на интернет. Користам интернет со фиксна IP адреса и се ми е подесено како што треба (ip, subnet, default gateway, dns и тн...). Мрежниот интерфејст е активен. Сепак, јас немам интернет.

Ова по вторпат ми се случува. Што да проверам? Не очекувам совети од типот на "пингај dns" и слично, затоа што ве уверувам дека (што се однесува до основната конфигурација) се е подесено како што треба. Да не има нешто специфично за Ubuntu-то што го имам „промашено”?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom