Ubuntu HELP DESK!

Член од
16 ноември 2011
Мислења
205
Поени од реакции
64
ве молам за помош
имам од професорските асус еее пс кој досега не го користев на интернет (го користев само за пишување подготовки).
сега имам потребе и од интернет ама фајарфоксот е тиња. убунту(едубунту) е 7.04 и не мозе да се упдејтова во 7.10 и погоре.фајарфоксот е 2.0.0.17
цел ден се мачам по гугл правев нешто со суду ина крај заклучив дека повеќе нема упдејти за моево убунту(така разбрав од sudo nano /etc/apt/sources.list ). не сакам да го преинсталирам ,мислам дка нешто ќе пореметам од администраторските работи.

помош некоја??? поздрав
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
696
Поени од реакции
80
ве молам за помош
имам од професорските асус еее пс кој досега не го користев на интернет (го користев само за пишување подготовки).
сега имам потребе и од интернет ама фајарфоксот е тиња. убунту(едубунту) е 7.04 и не мозе да се упдејтова во 7.10 и погоре.фајарфоксот е 2.0.0.17
цел ден се мачам по гугл правев нешто со суду ина крај заклучив дека повеќе нема упдејти за моево убунту(така разбрав од sudo nano /etc/apt/sources.list ). не сакам да го преинсталирам ,мислам дка нешто ќе пореметам од администраторските работи.

помош некоја??? поздрав

а зошто не си ставиш друг оперативен или да инсталираш најновиот убунту? што се мачиш? скоро сите професори имаат различен оперативен систем ставено секако дека 7.04 и поддршката за него се исфрлени оддамна. поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom