Ubuntu HELP DESK!

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Automatix (Automated GUI installation script)
Еве уште една помош да му се доближи Убунтуто до смртниците(ко да не е таков ама ај :) ).
Достапен е само Ubuntu Breeze x86 кернелот.

Ги има следниве можности:
1) Инсталира мултемидиа кодеци
2) Ги инсталира сите Firefox плугини (java, flash, etc) (except Adobe reader and mplayer)
3) Инсталира RAR, ACE и UNRAR архив подршка
4) Инсталира skype
5) Инсталира Acrobat reader 7 и firefox plugin за истите.
6) Инсталира Gnomebaker (CD/DVD burning s/w for GNOME)
7) Инсталира gftp (FTP клиент за GNOME со ssh можност)
8) Инсталира DC++ , amule и Limewire (file sharing progs)
9) Инсталира Frostwire (GPL клон на Limewire)
10) Инсталира мултимедија едитори (Audacity (audio), Kino (video), EasyTag (ID3))
11) Инсталира DVD (dvdrip) ripper
12) Инсталира Mplayer и mplayerplug-in верзија 3.05 за Firefox
13) Инсталира totem-xine, VLC and Beep Media Player (with docklet)
14) Инсталира Opera Browser
15) Инсталира Debian Menu (shows all installed applications) (this kills and restarts your gnome-panel without warning u but its a completely harmless operation!)
16) Инсталира Bittornado and Azureus (Bittorrent clients)
17) Инсталира Avidemux (Алатка за уредување видео) (New version 2.1.0)
18) Овозможува Numlock on (го вклучува numlock на стартап на Gnome)
19) Инсталира Programming Tools (Anjuta (C/C++ IDE), Bluefish (HTML editor) and Screem (Web Development Env.))
20) Инсталира GnomePPP (Графичка Dial up connection алатка)
21) Инсталира MS true type фонтови
22) Конфигурара ctrl-alt-del за да го стартуваt gnome-system-monitor (aka windows)
23) Инсталира Streamripper and Streamtuner
24) Инсталира NON-FREE audio и dvd кодеци
25) Инсталира ndisgtk (WiFi конфигурациски гафички интерфејс)
26) Го надградува Open Office to 2.0 (финална верзија), инсталира openoffice clipart и инсталира OO2 thumbnailer. (нема подршка за AMD64 и ppc packages)
27) Додава 3 nautilus скрипти(open any file with gedit as root; open a nautilus window as root in any folder; open gnome search tool in any folder (Right click in a nautilus window and look under "scripts")
28) Инсталира SUN'S JAVA JRE version 1.5
29) Инсталира SUN'S JAVA JDK version 1.5
30) Инсталира wine (потребно е стартање winecfg рачно после инсталацијата)
31*) Инсталира firestarter (GNOME firewall frontend) и го додава истиот во ГНОМЕ стартап
32*) Инсталира gdesklets (GNOME eyecandy) и ги додава gdesklets во GNOME startup
33*) Gamepads (Makes USB gamepads work)
34*) Го вклучува демеато ( :) ) DMA ON на Intel и AMD machines (потребен рестарт)
35*) NVIDIA карти (Детектира Nvidia картици и ги инсталира драјверитеs) (потребен рестарт)
36*) Додава midi capability на вашата Ubuntu box (test by playing a midi file with timidity or pmidi from terminal)
37*) Инсталира Firefox 1.5 и плагини(не ги зачувува темите и екстензиите. Исто бокмарсите треба да се зачуваат)

Значи се на се Windows паразитност на Linux/GNU дистрибуција :)
@moTaro,
мастар додади нешто ако има.
И да: пред да почне некој маст си

За инсталација на Automatix во терминал искуци го следново:

Код:
wget http://beerorkid.com/automatix/automatix-ubuntu_4.3-2_i386.deb
sudo dpkg -i automatix-ubuntu_4.3-2_i386.deb

Automatix се инсталира во Applications--> System Tools
За деинсталација Automatix,чини го следново

Код:
sudo apt-get remove automatix



Внимание:Секакво ташачење со компјутерот носи опасност тој да не работи како што треба или да ти избрише се и да те врати во камено време. Затоа БЕК АП!
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Carlito Brigante !


Одличен пост! Нема што да се додаде. Автоматизацијава е крај!
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Леле ке се отрујам како не сум ја видел темава досега (Ацид ова ради портокаловата тема ќе мислам дека е ..) :icon_mad:

Вака, како доста искусен Линукс мадафака се приклучувам кон дечките што даваат совети ... значи ако има нешто нејасно слободно прашајте...
:) :) :)
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
od site distribucii sto gi isprobav najzadovolen sum od FreeBSD i SUSE momentalno koristam SUSE
ps
ako napocetnik mu pustes live cd na ubuntu ke kaze cao Windows
a na tezok fan na winxp ako mu startuvas linux so enlightenment desktop znam ke se otkaze dozivotno od windows malce se problem gajmerite ama ne i tolkav problem milo mi e sto veke i vo makedonija ne se gleda samo vo edna nasoka
pozdrav
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Дечки, кажете кој го ставил убунтуто на АДСЛ кои се чекорите.

Делам АДСЛ, рутерот не е кај мене, ИП до него ми е 192,168,1,1 а нас ни доделува од 2-5 (192,168,1,2 ... 5).

Е сега во Администрација - Нетворкинг местам оваа ИП адреса, ама не ставам како ДХЦП него сам ја внесувам (ИП, гејтвеј,..) преку терминал правам ПИНГ на 192,168,1,1 и враќа резултати. Е арно ама сега како да ја внесам шифрата (и каде) како и јузернејмот, нигде не видов таква опција. Се искршив од барање.

Во виндоус нели си има конекција, ако не си конектиран сепак можеш да одиш до рутер и назат на 192,168,1,1 ама не надвор. Јас во убунту тоа го направив, ама да наместам јузер не успеав.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
cYb3rc0re напиша:
Дечки, кажете кој го ставил убунтуто на АДСЛ кои се чекорите.

Делам АДСЛ, рутерот не е кај мене, ИП до него ми е 192,168,1,1 а нас ни доделува од 2-5 (192,168,1,2 ... 5).

Е сега во Администрација - Нетворкинг местам оваа ИП адреса, ама не ставам како ДХЦП него сам ја внесувам (ИП, гејтвеј,..) преку терминал правам ПИНГ на 192,168,1,1 и враќа резултати. Е арно ама сега како да ја внесам шифрата (и каде) како и јузернејмот, нигде не видов таква опција. Се искршив од барање.

Во виндоус нели си има конекција, ако не си конектиран сепак можеш да одиш до рутер и назат на 192,168,1,1 ама не надвор. Јас во убунту тоа го направив, ама да наместам јузер не успеав.

bidejki delis ADSl ne ti treba user i pass cim so DHCP si zemal ip proveri ramo dali moze da go pingas ruterot i posle probaj odma da pingas google.com ..

ako ne raboti prvo vidi dali e se vo red t.e dali imas default gateway( adsl ruterot treba da e gateway) i potoa dali vo /etc/resolv.conf staven e ip na ruterot kako dns server ... i posle sve si radi ...

Ako ima nesto problem - kazi ke ti objasnam detalno cekor po cekor ;-)
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Dr_ViRuS напиша:
od site distribucii sto gi isprobav najzadovolen sum od FreeBSD i SUSE momentalno koristam SUSE
ps
ako napocetnik mu pustes live cd na ubuntu ke kaze cao Windows
a na tezok fan na winxp ako mu startuvas linux so enlightenment desktop znam ke se otkaze dozivotno od windows malce se problem gajmerite ama ne i tolkav problem milo mi e sto veke i vo makedonija ne se gleda samo vo edna nasoka
pozdrav
Brat imam probano da gi ubedam lugeto za Linux ama mnogu se tupi, Windowsot kako da im e vrzan za papok. Som ke kazes Linux ko da e naucna fantastika. Inaku i jas ko tebe najveke mi lezi SUSE, no i Mandrivata nova me kefi. Ako nekoj mu treba pomos so linux tuka sum.
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Tip 1: Со Alt+F2 отвараш прозорец Run Application. Испишуваш gnome-terminal и ти се отвара терминалот.
Tip 2: Automatix
Tip 3: Control panel = gnome-control-center

Кирилица:
1. Најпрво во внеси ја подршката за јазикот ако веќе тоа не си го сторил:

System->Administration->Language Selector

или во терминал испишуваш:

Код:
sudo gnome-language-selector
Селектирај го македонскиот јазик.
2. Потоа во Sessions при логирањето можеш да внесеш на кој јазик ќе ти биде GNOME-то.
Следно во:
System->Preferences->Keyboard
односно:
Код:
gnome-keyboard-properties
Оди во јазичето Layout и кликни Add за да ја додадеш Македонската тастатура.
3. За менување на групата(кирилица во латиница и обратно) оди јазичето
Layout Options и кликни на Group Shift Lock Behaviour и означи ја Alt+Shift changes group
4. На крај додади индикатор од тастатурата на еден од панелите(горе или доле):
Десен клик на панелот(горе или доле) и klikni на Add to panel...
Најдоле во Utilities избери Keyboard indicator. Можеш да го поместуваш со влечење додека ти е претиснат Scroll-от(Средното копче)
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Инсталација на кде-дестоп околина во Ubuntu

KDE дестоп покрај GNOME e една од најраспространетите околини за Linux.
Сличноста со Windows ја прави одлична за привикнување на Linux системот.
Ubuntu може да работи на двете околини најизменично.
Инсталација:
Во листата со извори(/etc/apt/sources.list) се додава изворот за кде:
Отвараш терминал:
Бекап на листата
Код:
sodo cp /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list_backup
Отварање на датотеката:
Код:
sudo gedit /etc/apt/sources.list
се внесува линијата:
Код:
deb http://kubuntu.org/packages/kde-latest breezy main
Ја снимаш листата.
Update на листата:
Код:
sudo apt-get update
Го инсталираш Kubuntu-desktop:
Код:
sudo apt-get install kubuntu-desktop
apt-get ќе треба да слегне околу 140 МБ пакети и по отпакувањето ќе зафати уште 400 и охохо МБ на дискот.

За да се логираш под КДЕ на екранот за логирање во Sessions избери KDE.

Совет:Нека остане кој каде припаѓа. КДЕ доаѓа со многу алатки. За да не се појавуваат Алатките од KDE во гноме менито и обратно алатките од ГНОМЕ во КДЕ менито може да се направи следното:
Пред инсталација на KDE изврши го следниов код(во терминал или направи си своја keep_clean_gnome.sh скрипта)
Код:
$ sudo -s -H
#cd /usr/share/applications
#for i in *.desktop; do \
# if ! grep -q ^OnlyShowIn= $i; then \
# echo ‘OnlyShowIn=GNOME;’ >> $i \
# fi
#done
После инсталацијата на kubuntu-desktop изврши го следново:

Код:
$cd /usr/share/applications/kde
$sudo -s -H
#for i in *.desktop; do
# if ! grep -q ^OnlyShowIn= $i; then
# echo ‘OnlyShowIn=KDE;’ >> $i
# fi
#done
Им кажавте на програмите секоја да си седи во својата desktop околина.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Карлито, дефинитивно ме опраи :) Еве ме и мене со Ubuntu на кирилица:je:

-А да спомнеше некој за начин на инсталирање програми кои се симнати и складирани на хард диск. Имам неколку, ама постапката неможам да ја провалам уште.
И друг проблем ми се јавува, Totem Movie Player не сака да „свири” mpeg, mjpeg, vcd i svcd, јасно фалат кодеци за декомпресија, ама каде и како да ги најдам и уфрлам?
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Постојат повеќе начини за инсталација на кодеци за декомпресија.
Но прво, тотемот нека ти биде крајна опција.
1. Првиот и наједноставниот е со помош на Automatix. Право ќе изврши и подесување за mplayer(streming во firefox).

Код:
wget -c
http://frankandjacq.com/ubuntuguide/gstreamer0.8-lame_0.8.8-0.1_i386.deb

sudo apt-get install gstreamer0.8-plugins
sudo apt-get install w32codecs
sudo apt-get install liblame0
sudo dpkg -i gstreamer0.8-lame_0.8.8-0.1_i386.deb
gst-register-0.8
Тука ти се и gstreamer и w32 кодеците.
Сепак моја препорака ти е Automatix-от.(за почеток)

Инсталацијата на веќе слегнати програми. Зависи во кој формат ги имаш. Доколку е .deb пакет во тој случај десен клик и инстал. Доколку е source, ќе треба да го рекомпајлираш. Аки rpm ќе треба да го претвориш во deb.
Совет: Оди во /var/cache/apt/archives/. Таму се наоѓаат сите deb датотеки што ги слегнал synaptic при апдејт на системот. Прегледај ги и ставај си ги на cd со користење на apt-move

За крај еве нешто што мене лично многу ми помогна при учењето на Ubuntu- Unofficial Ubuntu 5.04 Starter Guide
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Можда оф топик, само шо инсталирав mandrake 9.2 и ми требаат македонски фонтови, знае ли некој од кај да ги симнам, и дали треба антивирус или сл. за чудово.
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Не сум користел Mandrake ама инсталацијата на фонтови би требало да е прилично слична за сите линукс дистрибуции кои подржуваат True Type(значи зборам за македонски фонтови, а не македонска подршка).
За инсталација на TTF за разлика од Windows откако ќе си ги копираш фонтовите треба да се направи и мало подесување за ги пријавиш тие фонтови.
Овде имаш убав туторијал за тоа како се пријавуваат. Можам да забележам дека е далеку полесно во однос на Ubuntu пошто има алатка DrakFont во Control Centarot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom