Star Wars

Член од
2 јули 2009
Мислења
495
Поени од реакции
83
The Last Jedi е еден од најдобрите филмови од франшизата, штета што Star Wars фановите се едни од најлошите, па филмот не го добива вниманието што го заслужува.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
7.336
Поени од реакции
17.475
Најаврни се две нови трилогии, анимирана и обична серија, најавени се и уште којзнае колку stand alone филмови, си викаш преку кур од Star Wars веќе, го претераа.
Но сепак, кога и да излезе нов филм од Star Wars идам во кино со буквално 0 очекувања и си излагам од кино задоволен.
Да, мене прејак ми беше СОЛО филмот и на Letter си го оценив со 10/10. :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Комплетно уништување на Star Wars од кога го купија дизни.
Прво, грешка во чекори при правењето на сценаријата, како за илустрација помеѓу првата и втората сите епизоди се најмалку 3 години разлика. Сценариото треба да одлежи, да е прочитано од неколку стотина пати и толку пати анализирано. Дијалозите од 1-6 не се нешто сјајни, но барем сценаријата имаат правец и над 90% од нештата се со логично објаснување и знаеш за мотив кај карактерите и зошто некоја работа е таква каква што е, а тоа е така затоа што неколку луѓе седнале и добро ги анализирале сите аспекти на сценаријата, а за тоа треба време што во случајот на Star Wars е најмалку 3 години.
А дизни што направи ? Купи ги правата и одма филм за 1 година и трилогија во најава за 4 години.
И за тоа новите е толку лоши филмови, сценаријата им се многу лошо напишани и без правец. Кога го гледав TFA, на моменти си вика ова е ко пародиите во 90тите (Scary Movie 1,2,3 ...) Многу не сериозен пристап, посебно за Star Wars филм.
Се купуваат правата, се викаат сериозни сценаристи, се плаќаат дебело и се пишува скелетот за трилогијата и можните насоки за франшизата во наредните 10 години. А дизни оди со стратегијата плукни залепи и затоа после 4-5 години сите ќе заборават на една од најпрофитабилните франшизи.
Star Wars има толку посветени фанови што секој нов филм може да прави профит барем 1 милијарда, ама секој добар филм започнува со добро сценарио
 

YuZe

Amor Vincit Omnia
Член од
22 септември 2005
Мислења
652
Поени од реакции
110
The Last Jedi е еден од најдобрите филмови од франшизата, штета што Star Wars фановите се едни од најлошите, па филмот не го добива вниманието што го заслужува.
The Last Jedi е најголемата катастрофа што му се десила на Star Wars. И мислам дека Star Wars нема да закрепни од тоа.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.311
Поени од реакции
30.270
Mene pak site mi se svigjaa do sea, duri Rogue One mi bese odlicen.

Edino mi krsi Solo, ic nemase potreba od filmov. Ako sakav heist film ke pustev takov.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
10.045
Поени од реакции
10.482
Сношти ги изгледав 7 -кава и 8 -кава, долго време одбивав да ги гледам да не ми го расипат филмот, а сепак решив да ги гледам, и додека The Force Awakens не е лош, овај Last Jedi e запек, филм за под 16 години.

Инаку гледам ги прераскажуваат претходните филмови во комбинација со old republic, во трејлеров како да ја гледам Реј

 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.777
Поени од реакции
4.720
И што значи ова сега? Дека Реј е Скајвокер? Too easy to guess...ваљда има некоја финта, некој заплет или поточно расплет на новава трилогија.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.917
Поени од реакции
3.474
И што значи ова сега? Дека Реј е Скајвокер? Too easy to guess...ваљда има некоја финта, некој заплет или поточно расплет на новава трилогија.
Зошто те изненадува?
Тоа се знаеше дека ќе биде Скајвокер уште во претходните делови...[DOUBLEPOST=1555110774][/DOUBLEPOST]
Ова на крај ко Џокер да се смееше... :pos::pos:
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.567
Поени од реакции
7.685
Клише ќе биде ако и Реј испадне Скајвокер. Се надевам дека насловот значи нешто друго и дека ќе не изненадат. Може пак се однесува на Лук кој знае што ќе испадне.

Ова на крај мислам Палпатин се смее или...?

Иначе и Ландо се враќа. (y)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.917
Поени од реакции
3.474
Клише ќе биде ако и Реј испадне Скајвокер. Се надевам дека насловот значи нешто друго и дека ќе не изненадат. Може пак се однесува на Лук кој знае што ќе испадне.

Ова на крај мислам Палпатин се смее или...?

Иначе и Ландо се враќа. (y)
Мет Смит?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.917
Поени од реакции
3.474
Не. Кој беше тој? Мислев на императорот Палпатин, учителот на Дарт Вејдер.
Од Доктор Ху еден од глумците. Добар глумец е. Се шпекулираше дека тој ќе го глуми Палпатин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom