Star Wars

Член од
21 мај 2008
Мислења
9.527
Поени од реакции
10.222
нека ми прати некој линк (во пп)од новиот стар варс со превод
Има само кино снимка, што според мене е грев да се гледа, ама како сакаш. Максимум би имало англиски титл.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
9.527
Поени од реакции
10.222
И покрај толку фанбојс само 7.8 оцена на имдб.
Верувај, многу фанови на Стар Ворс му дадоа оценки околу 8. Иако по мене е барем пола оценка подобар од Force Awakens.
Не знам како Revenge of the Sith има 7.6...а види ги оценките на Phantom Menace и Attack of the Clones. Мене епизода 1 ми е боље од епизода 3 (нумерологија по втората трилогија).

По мене imdb не е баш скроз релевантно со оглед дека секогаш ќе има необјективни фанови на одредена франшиза, но ќе има и хејтери.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.968
Поени од реакции
11.443
Верувај, многу фанови на Стар Ворс му дадоа оценки околу 8.
Прочитав многу ривјуа и многу го хејтаат филмов насекаде, се чудам на што дроги се оние на скапаните патлиџани што му дале све позитивни ривјуа, или ги платил некој да го напраат тоа. Смешно е дури:icon_lol:

 
Член од
21 мај 2008
Мислења
9.527
Поени од реакции
10.222
@Ron Burgundy ја ако пишувам некакво ривју (иако не сум некој си филмски експерт или сум филмаџија огромен) ќе му дадам претежно позитивни ривју, но би се осврнал и на неколку пропусти кои мене лично ми засметаа при гледање на филмот. Викендов најверојанто ќе го гледам втор пат, така да ќе можам да дадам оценка од второ гледање.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
9.527
Поени од реакции
10.222
Star Wars немаше да биде Star Wars без музиката на Џон Вилијамс. Страшно нешто колку е моќна и колку емоции има во музиката која ја компонираше за оваа франшиза. Плус, во TLJ сцените беа одлично ускладени со музиката, нешто што можда малце фалеше кај The Force Awakens.
 
P

PewDiePie

Гостин
Она не беше стар ворс,она беше авенџерс во вселената......
Канцероген хумор,безпотребна смрт на Лук Скајвокер,милион нелогичности,кој беше Сноук,обичен лошко што од крив курац сака да завладее со галаксијата,па како го убија :pos:...азијатка,црнец,латино кои со ништо не придонесоа за приказната,само потполуваа време ама важно ги има чак и таа шарената револуционерка на крај што се жртвуваше,ко заев да бил режисер :tvg: Летањето на Леа низ галаксијата :ROFLMAO:
Едини светли точки Реи,и Кајло Рен и тие имаа нелогичности и пропусти ама ај......
Што е поентата да ги убиеш главните ликови Хан,Лук,Леа сеа и онака мртва посекако на сметка на новиов каст,како можеш да го убиеш Лук Скајвокер мислам...абсурд.


Ротен томатос се дебело платени да даваат онакви рејтинзи....
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
4.238
Она не беше стар ворс,она беше авенџерс во вселената......
Канцероген хумор,безпотребна смрт на Лук Скајвокер,милион нелогичности,кој беше Сноук,обичен лошко што од крив курац сака да завладее со галаксијата,па како го убија :pos:...азијатка,црнец,латино кои со ништо не придонесоа за приказната,само потполуваа време ама важно ги има чак и таа шарената револуционерка на крај што се жртвуваше,ко заев да бил режисер :tvg: Летањето на Леа низ галаксијата :ROFLMAO:
Едини светли точки Реи,и Кајло Рен и тие имаа нелогичности и пропусти ама ај......
Што е поентата да ги убиеш главните ликови Хан,Лук,Леа сеа и онака мртва посекако на сметка на новиов каст,како можеш да го убиеш Лук Скајвокер мислам...абсурд.


Ротен томатос се дебело платени да даваат онакви рејтинзи....
Не ми е јасно како се фаќате за тоа дека Лук умрел, а никој не спомна како неочекувано се појави Јода и м.м.е. на храмот :D и после толку време од кога умре во 6-ката. Барем му направија достојно збогум со најјакиот jedi trick ever. :cuc::cuc::cuc:Кога гледавте, кој помисли дека тоа што Лук го правеше пред засолништето е преку проекција од светлосни години далеку?
Сигурно никој. Како не ви стана јасно досега дека Силата е безвременска, мистична и сеприсутна. Лук ќе се врати како force ghost во 9-ката тоа е повеќе од сигурно, не знам што сте се исплашиле за тоа. (да даде господ да е здрав и жив во иднина) Ја имаме Реј и тоа е она што е најважно :love: И до кога мислевте дека ќе ги чуваат Хан, Леа, Лук како главни ликови??? Па првата трилогија (по приказна 4-5-6 филм) е од 80-тите. Мислевте ќе живеат до 100 год? :facepalm: SW со 8-кава сака да покаже дека не може се да биде исто како што се навикнавме од порано. Дека Силата има и други форми и начини на манифестирање од она што досега го знаевме. И дека се поставува основа за следните филмови, 9-ката за 2 години и сигурно после тоа и нова трилогија. Се согласувам со забелешките дека има пропусти, можда и претерувања од типот на внесување актери од повеќе раси итн...али пазарот си го бара тоа, а без огромни приливи на пари SW не ќе може да опстане, многу јасно. Овој беше насловен The last jedi токму од причина што Лук е навистина последниот од “старата гарда“ какви што ние ги знаеме. Со Кајло и Реј почнува една нова генерација и сакале или не сакале, мора да го прифатиме тоа. Ќе правиме муабет по 2 години кога 9-ката ќе ја заокружи оваа трилогија и неминовно ќе мора да даде одговор на многу прашања. SW е маратон, не обична серија која секоја недела добива нова еп.

Дозата разочарувања се поради тоа што фановите очекуваа одговори на сите прашања од 8-ката па сега малку останаа со :eek: . Полека, дишете малку, 9-ката сигурно ќе биде разрешница каква што сите посакувате. Со гаранција :rolleyes:.
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
9.527
Поени од реакции
10.222
Пишување спојлери онака, недела дена нема пројдено од премиера.

@bobipp Јода „умре“ во Return of the Jedi.
 
На врв Bottom