Serie A 2023/24

И Скудетото оди кај...


  • Вкупно гласачи
    133
  • Гласањето е завршено на .
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.645
Поени од реакции
22.054
Па ја презема Валенсија доцни 1990ти и го формира костурот на тимот што подоцна освои 2 Ла Лиги, играше 2 финалиња ЛШ и освои Уефа Куп. Отиде во Атлетико, му се случи банкрот.
Ги презема Челзи, ги стабилизираше, ги врати ЛШ и од кога презема Абрамович цела година на кур му се качија, стигна 1/2, изгуби од Монако, ги руши сите рекорди на Челзи за поени, постигнати-примени голеви, и како награда...доби отказ, откако цела година се шпекулираше за тоа. Јуве го зеде сезоната после Калчополи, веднаш заврши 2 или 3 место и ги внесе у ЛШ.
Не ме зезај, со Рома 2009/10 сезона до 37мо коло беше борба за скудето со Интер, да таа сезона кога Интер освои триплета, со играчи како Баптиста, Менез, Бриги, Касети и Марко Мота.
Имал и киксови, не дека не, ама Грција еве од тогаш не може да се опраи, од 2014 не биле на големо натпреварување. Можеби не е во самиот врв како Моу, Конте, Клоп, Гвардиола, не знам кој, ама да не е ни топ 15 у Италија? Не зезај..
Добро ете, може да е таму 14ти-15ти али никако во топ 10. Хајпот за него ме нервира мислиш е тренер кој газел противници.
Нема шанси да е ниту близу Анчелоти, Липи, Капело, Трапатони, Саки, Манчини, Конте, Алегри, Инзаги...па и Спалети и Сари ќе ги стаам пред него без да ми трепне око. Тоа ти се 10 тренери онака напишани што ми паднаа први на памет, можно е да иам изоставено некој.
А допрва доаѓаат некои нови фаци како Џилардињо, Де Зерби, Мота па така има за помалку од 10 години и Топ 15 да е недостижно за него.
Збориш со какви играчи играл ваму и таму ама факт е дека овие горе што ги набројав и со послаби успеале титули да зимаат во тимовите кои ги воделе па затоа се подобри според мене. Со Јуве наследи играчи кои се апсолутни легенди на клубот, го имаше прајм Буфон, Дел Пиеро, Недвед, Трезеге и сите тие играчи кои играа СП 2006 и тоа му беше максимумот - топ 4 во Серија А. Конте дојде после тој хаосот со Делнери и Ферара и со Вучиниќ и Падоин изгази уште во првата сезона.
За Валенсија и Рома не се сложувам, таму водел играчишта. Лесно е така да пишеш. Играчи како Баптиста и Менез во тоа време биле солидни играчи. Плус тука биле Тоти, Де Роси, Тадеи, Лука Тони, Вучиниќ...ама ај да не го тупиме, доволно е за Раниери. Да си завршеше кариера со Лестер и да не се бламираше со полу екипи како Нант и Сампдорија може и кај мене ќе оставеше подобар впечаток.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.753
Поени од реакции
8.843
го имаше прајм Буфон, Дел Пиеро, Недвед, Трезеге и сите тие играчи кои играа СП 2006 и тоа му беше максимумот -
Не, сите овие играчи тогаш беа на работ на пензија и доодени играчи..не беа ниту блиску до прајмот освен ете можеби Буфон дека беше голман...Јувентус имаше очаен тим во време на Раниери.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.121
Поени од реакции
18.008
@SK-92 у реду е брат, само Пеп, Анчелоти и Мурињо се тренери, друго не смее да се дискутира.

Како и во многу други работи, така и во фудбалот постојат нивоа, имаш клубови кои се шампиони и се борат за титули, имаш средни клубови, имаш мали клубови што шетаат од една кон друга лига. Така е и со фудбалерите, така е и со тренерите, секој во зависност од нивото на кое припаѓа.

Раниери далеку од тоа да имаше идеална кариера, многу јасно напишав дека имаше и неуспеси, но што и да земе да се собира кај него титулата во Лестер ја прави разликата. Колку и да беше сплет на околности, колку и наредната сезона да беа слаби и му врачија отказ, тој во 38 кола успеа да заврши прв од 20 екипи, во Премиер Лига, со Роберт Хут, Олбрајтон и факинг Оказаки, меѓу останатите.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.645
Поени од реакции
22.054
Не, сите овие играчи тогаш беа на работ на пензија и доодени играчи..не беа ниту блиску до прајмот освен ете можеби Буфон дека беше голман...Јувентус имаше очаен тим во време на Раниери.
Прајм се однесуваше на Буфон, не на сите тие кои ги набројав. Конте наследи хаос и во тој момент полоша екипа, Милан таа сезона имаше супер тим и пак му успеа на Конте она што не му успеа на Раниери.
Абе види го со какви играчи подобар успех имаше Алегри сезонава со триста проблеми и цело време закани за отказ и притисок од јавноста па пак им донесе трофеј и мирен крај. Раниери уште во Септември ќе добиеше и до сега Јуве ќе беше 7мо место.
Како може да збориме волку за тренер со волку просечна кариера не разбирам?
Ало нема скудето човекот а освен Милан и Лацио сите други топ тимови ги водел.
Автоматски споено мислење:

@SK-92 у реду е брат, само Пеп, Анчелоти и Мурињо се тренери, друго не смее да се дискутира.
Покрај Анчелоти, ти набројав уште девет италијански менаџери погоре. Каков Пеп каков Мурињо, особено првиов тоа не се става во иста реченица. Ако земеме да набројуваме светски тренери ќе нема место за Раниери ни во топ 50.
Па и вас јувенташиве не ве разбирам. Алегри би му ја ебеле ќерката а какви се успеси имавте со него, овој мртвиов кој после него 2 сезони не се опраивте ви е херој. Чудна работа.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.322
Поени од реакции
57.758
Предмет спрдња беше Раниери на времето кога беше актуелен тренер, да не се праиме сеа светци сите овдека. Кога дојде у Интер не постоеше човек на планетава што рече ејј океј избор е Раниери, не ме јебете.
Освои со Лестер па ги доби симпатиите иначе смешки беше кога уствари го ангажираа Лестер него откако претходно официјализираше фијаско како селектор на Грција. Исчезна од мапата после Рома, Јуве и Интер отиде у втора француска лига да биде тренер на Монако.
После Лестер си се врати на треторазредни екипи, Рома малце ја водеше привремено, па плачеше дека Римјанин нели, после ако не се лажам Рома Лестер играа нешто па му скандираше цел стадион доека беше на трибини овој. Вака емотивно глеаме пошто е тренер 30 години и датира од многу одамна, голем дел од тренерите негова генерација што се веќе не ни работат па овој остана ко последниот мохиканец. Иначе кур мој како тренер врска нема, у право е СК-92 џабе го напаѓате.
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.223
Поени од реакции
8.091
Раниери ти е нешто ко Пелисие што беше ко играч. Скоро за кур не го биваше ама сепак доби статус на легенда на Серија А. Таков тренер беше и Ги Ру. Една титула има освоено со Оксер ама е легендарен тренер затоа што ги водел 40 години. После тоа нешто ситно ги водеше Ленс и се пензионира.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.985
Поени од реакции
14.089
А допрва доаѓаат некои нови фаци како Џилардињо, Де Зерби, Мота па така има за помалку од 10 години и Топ 15 да е недостижно за него.

Па добро, може да ги земеме во предвид и тие што допрва треба да се родат. :P
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.121
Поени од реакции
18.008
Пред да започнеме со пофалби и величење на Гасперини, ве замолувам да побараме најпрво дозвола од господинот @SK-92

Може ќе ни најде 30 подобри тренери и автоматски ќе не побие во целост :(
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.645
Поени од реакции
22.054
Пред да започнеме со пофалби и величење на Гасперини, ве замолувам да побараме најпрво дозвола од господинот @SK-92

Може ќе ни најде 30 подобри тренери и автоматски ќе не побие во целост :(
Ти кој се утепа од гомна јадење низ форумов за квалитетот на Серија А не ти е дозволен коментар ни за Гасперини ни за Аталанта вечерва.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.613
Поени од реакции
43.455
Ти кој се утепа од гомна јадење низ форумов за квалитетот на Серија А не ти е дозволен коментар ни за Гасперини ни за Аталанта вечерва.
1716412017100.png
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.121
Поени од реакции
18.008
Ти кој се утепа од гомна јадење низ форумов за квалитетот на Серија А не ти е дозволен коментар ни за Гасперини ни за Аталанта вечерва.
Тоа што Аталанта освои ЛЕ не ја прави Серија А вонсериска лига.

Мислам, ако веќе така внимателно ме читаш ќе видиш дека Бундес никогаш не сум ја сметал ни блиску до Италија на квалитет, а и реално не е, никогаш не била и нема да биде. А еве види имаат финалист во ЛШ, што ти покажува дека тоа не е секогаш показател.

Крајно небитни се лигите во моментот, јас знам од каде си го влечеш комплексот за Раниери што те навлече во едно обично коментирање на форум заради неговото пензионирање, да се правиш паметен "Ама видете, има под 50% победи у кариера, има 15 италјански тренери појаки од него", како некој од нас воопшто и тоа да го доведе во прашање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom