Serie A 2023/24

И Скудетото оди кај...


  • Вкупно гласачи
    133
  • Гласањето е завршено на .
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.613
Поени од реакции
21.839
1691097502540.pngПосле напорни и долготрајни преговори со раководството на Кајгана форум (читај Ио Соно Интериста) на наше и ваше задоволство со нова тема во новата сезона. Како што е редот.
Можеби дискусиите, па и лигата не е на она посакувано ниво, но има доста калчо фанатици тука па грев ќе е да пишуваме во децениска тема.

Минатата сезона беше многу турбулентна. Италија имаше претставник во секое финале од европските натпреварувања но во сите три излегоа како губитници. Секако, и ова е голем успех за лигата која стана продавница за одредени екипи од останатите лиги. Од друга страна Јувентус беше првично казнет со 15 па потоа таа одлука беше поништена за подоцна да биде преиначена во 10 бодови. Ова сигурно влијаеше на бодовното салдо кај конкурентите а со тоа и големиот број на киксови и релаксиран финиш на Наполи кој поштено си изгази. Од лигата испаднаа Сампдорија, Кремонезе и Специја. Она што вреди да се спомене е дека минатата сезона се одигра дополнителен натпревар помеѓу Специја и Верона за тоа кој ќе биде третиот клуб кој ќе игра во Серија Б 2023-24 и Верона со 3-1 успеа да ја совлада Специја.
Од Серија Б се враќаат старите добри Џенова и Каљари пропратени со Фросиноне кој беше шампион.

Па да започнеме со шампионот.
Наполи новата сезона ќе ја започне без својот столб во одбрана, кореецот Ким кој потпиша за Баерн во дил вреден 50 мил.€, и без Спалети кој реши да иде да одмори глава во природа. Као божем тоа му беше 10 скудето а не прво во кариерата. Но, познат е Спалети по вакви некои потези и нема што да му се замери. Ќе биде засекогаш запишан со големи букви во историјата на клубот за коj ова беше само 3то скудето во својата 96-7 годишна историја (убрзо им е роденден, затоа 96-7)
На негово место тимот ќе го води Руди Гарсија кој претходно е познат на калчо фанатиците како тренер на Рома. Иако немаат купено апсолутно ништо, изгледа и како да ќе ги задржат своите најдобри - Осимнех и Кварашкелија. Ова по се изгледа е најтешката мисија за секоја управа во Серија А - задржување на најдобрите. Имаат одличен везен ред, солидни крила и разигран напад. Тоа најдобро го забележаа останатите екипи во ЛШ каде Наполи во група со Ливерпул, Ајакс и Ренџерс беа екипата со најмногу постигнати голови во групната фаза и 15 од вкупно 18 поени.

Миланските екипи изгледаат засега најактивни на пазарот, но и тие не беа имуни на продавање.
Интер ги донесе Фратези, Бисек, Квадрадо и Турам на сметка на Брозо и Шкриниар, а сеуште треба да најде замени за Онана, Хандановиќ, Џеко и Лукаку кој нема да бидат дел од тимот наредна сезона. Од тимот како слободни агенти си заминаа и незаменливите Гаљардини и Дамброзио. Изгледа како целосен ремонт кај Интер, но она што е битно е дека сега-засега Барела, Бастони и Лаутаро се сеуште дел од тимот.

Милан изненадувачки, дури и од самиот играч кој делуваше многу лојален, го продаде Тонали за 70 мил. на Њукасл. Многу непопуларен потег од негова страна со оглед на тоа дека направи се за да игра за овој клуб, но изгледа дека иако му дадоа отказ на Малдини, управата има план Б. Милан паметно ги инвестираше парите заработени од твој трансфер и донесе играчи од типот на Пулишиќ, Лофтус-Чик, Чуквуезе, Реијндерс, Окафор и Лука Ромеро.
Покрај Тонали во новата сезона нема ниту Ибрахимовиќ, Ребиќ, Габиа, Дест, Бакајоко и Диаз да бидат дел од Милан.

Продавањето на најдобрите не ги одмина ниту останатите екипи. Аталанта во секој момент се очекува да ја објави продажбата на својот бисер - данецот Хојлунд за кого ќе заработат убава сума а и Џереми Бога одлучи да ја напушти Италија и да се проба во француско првенство кај Ница. Донесен е Ел Билал Туре од Алмериа за скоро 30 мил. и два леви бекови - Бакер од Леверкузен и Сеад Колашинац од Марсеј.

Останува уште една од подобрите екипи од северот и таму апсолутно ништо не се знае сега засега. Иако има многу гласини поврзани со Јуве, моментално единственото засилување е синот на Џорџ Веа - Тимоти.
Се ослободија од Ди Мариа, Квадрадо и Паредес.
Алегри ќе остане тренер, но таму изгледа дека во моментов се повеќе потребни нови засилувања отколку тренер па затоа и изостанува онаа анти-Алегри кампања на социјалните мрежи која беше и те како интензивна минатата сезона иако рака на срце, покрај толку проблеми тој имаше добар учинок споредено со останатите екипи и не завршија во топ 4 заради казната.

Рома засега се засили со Хусем Ауар од Лион, Еван Ндика од Франкфурт и Кристенсен од Лидс. За сите овие платија точно нула.
Немаа големи продажби а и лично не сретнав многу вести поврзани за нови играчи па ми изгледа како да Мурињо им верува на своите играчи од минатата сезона. Секако дека имаат одлични поединци, публиката полека но сигурно се враќа во голем број на Олимпико и Рома е екипа која може да ја победи секоја друга екипа, но и да изгуби од истата.

Таков е и вицешампионот Лацио иако со Маурицио Сари изгледаат на доста сериозна екипа. Имаа одлични изданија лани, но за да го повторат истиот успех ќе мора Лотито да потроши некој денар од продажбата на СМС кој иако сите очекуваа да заврши во некоја италијанска или англиска екипа, тој се одлучи да ги следи парите и се пресели во Ал Хилал за 40 мил.

Од другите екипи вредни за споменување се Фиорентина која се засили со Артур Мело, и Фабиано Паризи за кој лично имам високо мислење како лев бек.
Џенова го купи аргентинецот Ретеги од Тигре кој настапува за Италија, а Шомуродов од Рома е нов играч на Каљари. Монца се договори со Гаљардини и Дамброзио а Крањо ќе биде новиот голман на Сасуоло.

За сите трансфери - https://www.transfermarkt.com/serie-a/transfers/wettbewerb/IT1

Новата сезона ќе започне на 19ти Август а Емполи и Верона заедно со Фросиноне и Наполи ќе бидат првите натпревари.

1691097587025.png
 

KU4E

Професионален Србоман
Член од
24 јуни 2023
Мислења
42
Поени од реакции
25
Искрено мислам дека главната борба за титула ке биде помегју Интер и Милан,Очекувам пад од Лацио и Наполи, и Рома во ЛШ (која доведе доста играчи летово од кои најзвучен е Аоуар.) Сето ова може да се смени до крај на трансфер периодот, нормално.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.393
Поени од реакции
108.955
Овој има поише акаунти напраено од џоинти издувано, а тоа не е воопшто лесно во неговиот случај со оглед на тоа каков џанак е.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.220
Поени од реакции
3.219
Е така како што личи..
Јас мислам дека сеуште е рано да се издвои сигурен шампион..допрва ќе се купува ..Но едно знам кој и да е шампион нема многу да бега ќе биде повуци-потегни работата..изедначено во секој случај а предвидувам пад на Наполи накај 3-4 место,Лацио накај 5-6 а Рома секако меѓу топ 4 :cool:
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.550
Поени од реакции
5.035
Добро е не е лошо, ама пак ништо за историјата, традицијата, успесите, легендите, дербијата, ривалствата, страста, емоциите, менталитетот, историските личности значајни за лигата, разликата меѓу нас и навивачите на екипите од другите лиги, значајните настани и процеси и односи кои придонесоа за лигата да е таква каква што е денес, за стадионите, за романтиката, за помалите клубови кои имаа посебен шмек, а денес лутаат во пониските лиги или се распаднати, за позицијата и положбата на лигата во Европа и во однос на другите лиги, за причините и последиците, за новите модерни текови и трендови и газди, за спонзорствата и финансиските резултати и успеси и неуспеси, за влијанието на ффп, за предизвиците кои претстојат и така натака и така натака.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.929
Поени од реакции
13.925
Добро е не е лошо, ама пак ништо за историјата, традицијата, успесите, легендите, дербијата, ривалствата, страста, емоциите, менталитетот, историските личности значајни за лигата, разликата меѓу нас и навивачите на екипите од другите лиги, значајните настани и процеси и односи кои придонесоа за лигата да е таква каква што е денес, за стадионите, за романтиката, за помалите клубови кои имаа посебен шмек, а денес лутаат во пониските лиги или се распаднати, за позицијата и положбата на лигата во Европа и во однос на другите лиги, за причините и последиците, за новите модерни текови и трендови и газди, за спонзорствата и финансиските резултати и успеси и неуспеси, за влијанието на ффп, за предизвиците кои претстојат и така натака и така натака.

За белците и црнците...
 
C

confusion

Гостин
Јувентус го ставам број еден за титула наредна сезона, им земаа поени, ги казнуваа и пак беа блиску врвот.
Наполи фаворит од сенка и големи прашалници за замената за Ким и новиов тренер.
Милан трет фаворит, Интер четврт со тоа што двеве екипи се доста блиску едни со други со квалитет ама предност би дал на Милан ради тоа што ми изгледа дека склопија подобар тим од лани додека Интер ми е значително ослабнат без Брозовиќ, Онана и Лукаку, ајде и Шкриниар иако он не играше пола сезона ама сепак се мачеа и имаа огромни осцилации, сега без овие главни играчи и без голмани, макар и Сомер го потпишале, мислам дека секаков пласман поголем од трето место ќе им биде успех.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.008
Поени од реакции
84.668
Има уште многу до затварање на трансфер пазарот, ама вака за топ 4 ќе се борат Наполи, Јуве, Интер и Лацио... За Скудето првите три што ги набројав.

Мојот Јуве и покрај тоа што купи (засега) само еден играч, сепак ќе го ставам во битка за Скудетото само ради тоа што ќе играат еднаш неделно, поодморени ќе се и само титулата во Италија ќе им е целта оваа сезона.

Наполи според мене пак е N.1 фаворит за Скудетото, освен кореецот ниту еден друг клучен играч не им замина. Руди Гарсија е сериозен тренер, не верувам дека ќе се избламира со екипата.

Милан ми е многу енигма, земаа многу играчи, и ќе треба да се уклопат. Менталитетот кај нив е проблем, што уште го немаат оној fear фактор, и лесно потпаднуваат под притисок.

На Интер им заминаа многу играчи, и тие мака мачат со менталитетот, ма да ми изгледаат троа постабилни од комшиите нивни. Нејсе, ѓубриња се двете екипи, така да кој ги ебе.

Лацио ништо не купи, а го продаде СМС...Сепак најголемиот адут им е Сари, знае кучето како да менаџира тим, и битка за топ 4 ќе е стандардот за нив. Верувам дека пак ќе фатат ЛШ.

Рома е ОК тим, најмногу ги кочи Мурињо што не е веќе оној стариот, али и тие ќе бидат во битка за ЛШ, сепак Лацио моментално се поквалитетната екипа во Рим

Фиорентина, битка за ЛЕ

Аталанта ќе се шушка тука во местата кои водат во Европа.

Од Лече очекувам порано да го решат опстанокот во Серија А.Тоа е тоа, -15 бода за Јуве ради постов :misticen:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.393
Поени од реакции
108.955
Ја би директ у Серија Б ради постов, чисто да не пишуваш вакви срамни постови. А и зш да не, таму припаѓа Јувентус. Сепак да не летаме премногу, го земаа севселенскиот талент Тимоти Веа па затоа се убедливо прв фаворит за Скудетото.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.499
Поени од реакции
8.808
Само Костич за тебе Стефане, да ти го постира клипот од Мирољуб Петрович каде што вика да је Коби продао душу џавола.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.493
Поени од реакции
4.650
Кетелаере и Скамака во Аталанта има 100 мајки да ебат под гадниот. Овој нежниот шо мислевме ќе биде спасителот наш ќе ни даде хет трик првата утакмица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom