Serie A 2019/2020

Шампион?


  • Вкупно гласачи
    122
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 август 2010
Мислења
38.156
Поени од реакции
107.582
Кој го прати Тотенхем знае дека секогаш е флегма типот, ќе се навикните на тоа.

Каква споредба направи со Меси, напаѓач со везиста хаха. Па Ериксен игра на позиција на која се бара најмногу трчање, одбрана-напад. Ист случај како Кутињо, копија.
Па што ако е напаѓач, не треба да покрива у одбрана кога е потребно? Флегма е и он кога е одбрана у прашање и пак е најдобар у свет. И не ми смета и да е флегма Ериксен ако добро креира и ги разигрува соиграчите.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.521
Поени од реакции
62.373
Меси има кредит до крај на кариера да го лади на терен. Ериксен, не сака на метар до него пресинг да направи. Никој не очекува да клиза или да е Медел, ама губат бе и бркаат резултат. Јаооо. Ја се напиздев.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.156
Поени од реакции
107.582
Мн рано му се фрливте сите на Ериксен...не знам како бил во Тотенхем не ги пратам веќе 2 години ама дајте бе луѓе 3та утакмица му е на чоекот, нова лига, нов тим, јазик, тактика итн итн...
Убедливо најдобар играч на Тотенхем по сите статистички параметри уз Кејн секако.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Најмногу мразам онакви играчи како СМС...по животот се кладам дека во следниот клуб каде и да оди ќе исчезни и нема да постои...и ќе биди епски флоп.

Честито победата на Лацио..очекував тотално да не издоминираат ама сепак заслужено победија.
Go mrazis Ilicic go mrazis Sms ok e jasno e zosto e toa taka ama malce realnost ne e na odmet

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.097
Поени од реакции
16.293
Член од
14 октомври 2007
Мислења
2.673
Поени од реакции
2.725
Жими се не можев да издржам.

Прв болд. Не ти е срам? Ај кажи ми од каде тоа дека мора двете екипи еднакво да имаат жолти картони на крајот? Како може да кажеш бе дека не те занима анализата на ситуациите една по една, како може? Што те занима тебе, рекла казала?

Судијата ситуациите на теренот ги суди една по една. Он не може ебено да знае унапред кој колку прекршоци за жолт ќе направи, кој колку пенали ќе направи, кој колку црвени ќе направи. Ја гледа ситауцијата и ја суди. Тоа е се. Тоа дека Милан имал играчи пред суспензија е најмалку важно. Дали тоа значи според тебе дека тие играчи не смеат да добијат жолт? Добро бе, озбилен ли си за на Ибра стартот да го споменуваш, ама се му разнесе на Де Лихт, мамичето му го еба со лактот во лицето. Тоа е жолт во прва секунда, жолт е уште во соблекувалните ако го направи.

Втор болд. Како сакаш врти ја, ударот над Квадрадо е чист пенал. Чист пенал. Многу се едноставни правилата од оваа страна. За да има прекршок, топката треба да биде во игра. Топката во овој случај беше во игра и Квадрадо доби удар во главата (ова всушност сам си го потврдуваш). Еве го видеото пак, за чисто да знаеме на што сме.


Претстави си го Квадрадо како играч на Милан и пресуди ја ситуацијата.

Третманот си беше сосема еднаков. Дури и на Милан му прогледаа низ прсти. Ако за некој ударот на Кеси во главата на Квадрадо пред шеснаесетникот и ударот на кој и да беше пак во главата на Квадрадо во шеснаесетникот, кој патем е и прекршок за пенал, не е прогледување низ прсти, тогаш тоа е негов проблем :).

Ќе ти олеснам веднаш, твој проблем е. Анализата ти е очајно субјективна, немаш појма од правила во фудбалот (му бегала топката, нема врска што добил удар во глава, па затоа нема пенал :pos:), општо си избладал еден тон глупости сношти. Не читам што пишувале по тебе, чисто постов е доказ за тоа колку може дното да го допре човек. Од меч каде што Јувентус е оштетениот, наеднаш пак Милан е жртвата. Кутриот Милан, само ради судии секогаш губеле.


Еве и на Кеси ова да стои чисто. Да бидат на едно место двете ситауции, па со сила пак слеп да ми се правиш.
После овој пост немам немара да зборам више со тебе, општо со фанови на Јувентус, ниту уопште да се бавам со судењето во Италија, затоа што сите гледаат што се случува, освен луѓе со искривен приказ за фудбалот , како што се најголем дел од навивачите на Јувентус. И неам ни намера да должам, чисто ќе те испоштовам, вака накратко да ти одговорам. Зашто очигледно или си со тој капацитет или спаѓаш во оние погоре што ги спомнав, не си исклучок и ти си во тие навивачи на Јувентус со искривена слика и поим за реалноста. Јас сум субјективен, Комисо е субјективен, Фонсека е субјективен, пола Италија е субјективна и така натаму, само вие сте реални и објективни топкиве, о богови на фудбалските познавања. Па уште некој газдински однос ми покажува мене као: “не можев да издржам, е сеа ќе ти одговорам, ќе ти го речам, нема да знаеш кај да се свртиш“ :pos: Читај колумни малку низ италијански медиуми да видиш што пишуваат деновиве. А тоа се далеку поголеми познавачи на фудбалот и дешавањата во Италија од мене. А камо ли од тебе. Не се ограничувај на Сани бјанконеро и фејсбук, рашири видици малце, има свет надвор, има луѓе што едино со тоа се бават, не се паушалци што глумат експерти по форуми.

Прва поента твоја: Не, не ми е срам, не ми изводи васпитач. Ако ја гледаше утакмицата ќе знаеш дека беше толку прљава од ДВЕТЕ страни што не можеш да ми збориш за еднаков третман, а на крај да биде таа разлика во покажани дисциплински мерки.
Ако тебе, друже те занимаа ситуациите една по една ко што бладаш, ќе ги спомнеше и оние спомнати во мојот пост за првиот жолт на Ернандез и недосудениот фаул секунда пред тоа. Како викаш ти: Дибала го разнесе Бенасер. А нали, ако анализираме една по една ситуација му иде вака: Валери свири чист фаул на Дибала, нема жолт за Ернандез, тоа значи дека е чист, нема црвен за Милан и Јувентус го нема пред гол во 90та минута ко што го немаше цела утакмица. Или втората индивидуална ситуација која што ти, некој ут би рекол, мудро ја избегнуваш: разнесувањето од Сандро на Ибрахимович во почетокот на акцијата која донесе пенал за Јувентус. На Ибрахимович, викаш од соблекувална му се свири тој фаул, а против него не, а?
Викаш значи чист пенал над Квадрадо а? Чист. Добро о Марк Клатенбергу, штом ти викаш чист, еве молчам, ова исклучително објективно објаснување и твоето очигледно познавање на фудбалските правила ме разубеди.
Не ми збори за субјективни анализи, вие навивачите на оваа преварантска екипа сте боговите на тоа, молим те. Глеаш ти како фино си се уклапаш во калапот: Јувентус бил оштетен. (y) Супер, терај и да не си се осудил да ме цитираш више на ваков начин, да ми глуматаш васпитач, тие ствари оди вежбај ги кај тебе во Фан клуб, можда таму те сматраат за прв меџу једнакима па можеш. :LOL: И петок 10:33 кога е напишано моето мислење, не е сношти уопште. Ама тоа покажува колку вие навивачите на оваа преварантска екипа живеете во свој универзум со различен простор и време. Сега, оди стварно читни низ италијански медиуми, за твое добро ти викам, ќе ве полуде таа субјективна реалност во која што живеете.

До другите членови: Другари, најискрено и дубоко се извинувам на спам околу овие глупости за коишто знам дека се согласуваме 90% тука, па и низ Италија и другиот нормален фудбалски свет. Ветувам дека на оваа тема више нема да пишувам, па поготово не откако ме искараа васпитачите и поготово не со људи кои живеат во друга паралелна реалност. Мојата поента беше уствари она што Комисо синоќа фино го склопи: Во Италија, првенството сега не е наместено, ама третманот е далеку од еднаков. И тоа не е само една утакмица, туку доооолгорочен и голем проблем, кој кад-тад ќе се искорени. Американците и Кинезите не се луди да дозволат да вложуваат милијарди во Серие А (Милан, Интер, Фиорентина, Рома ....) и да не го отворат ова вековно прашање во Италија. Овие излети на Комисо, Фонсека и слично се само почеток на еден организиран и заеднички пристап за да се адресира овој проблем, ќе видите.
 
Последно уредено:

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.057
Поени од реакции
17.749
Прва поента твоја: Не, не ми е срам, не ми изводи васпитач. Ако ја гледаше утакмицата ќе знаеш дека беше толку прљава од ДВЕТЕ страни што не можеш да ми збориш за еднаков третман, а на крај да биде таа разлика во покажани дисциплински мерки.
Ако тебе, друже те занимаа ситуациите една по една ко што бладаш, ќе ги спомнеше и оние спомнати во мојот пост за првиот жолт на Ернандез и недосудениот фаул секунда пред тоа. Како викаш ти: Дибала го разнесе Бенасер. А нали, ако анализираме една по една ситуација му иде вака: Валери свири чист фаул на Дибала, нема жолт за Ернандез, тоа значи дека е чист, нема црвен за Милан и Јувентус го нема пред гол во 90та минута ко што го немаше цела утакмица. Или втората индивидуална ситуација која што ти, некој ут би рекол, мудро ја избегнуваш: разнесувањето од Сандро на Ибрахимович во почетокот на акцијата која донесе пенал за Јувентус. На Ибрахимович, викаш од соблекувална му се свири тој фаул, а против него не, а?
Викаш значи чист пенал над Квадрадо а? Чист. Добро о Марк Клатенбергу, штом ти викаш чист, еве молчам, ова исклучително објективно објаснување и твоето очигледно познавање на фудбалските правила ме разубеди.
Најлесен е твојот пристап. Си велиш немаше еднаков третман, 7-1 е во жолти, нема како да анализираме ситуација по ситуација бидејќи никој нормален нема време да го прави тоа и завршена приказна. Тоа е твојата објективност, поставуваш теза која што не може да се испита и си се базираш на истата.

Јас ти давам црно на бело:
  1. Удар со лакт во лицето на Квадрадо во шеснесетникот (не знам зошто мора да биде некој Клатенбург за да знае дека ова е пенал :toe: ),
  2. Намерен удар во лицето без топка на Кеси врз Квадрадо, кој може слободно да се оцени како директен црвен картон.
За двете ситуации поставив видеа, слободно секој може да си провери. Еве дури и според сајтот Il Milanista, тоа над Квадрадо во шеснаесетникот е пенал, а тоа надвор е за црвен.

Sarebbe stata da rosso la gomitata volontaria di Kessie su Cuadrado nel primo tempo, così come da calcio di rigore lo “schiaffetto”, involontario perché girato di spalle, di Rebic ai danni di Cuadrado nel secondo tempo.

Прифаќам да се има спротиставени мислења за одредени ситуации, како што е раката за пеналот и некои други дискутабилни одлуки. Раката за некој е пенал, за некој не е. Ама овие две погоре (особено пеналот) е буквално смешно да се дебатираат, уште не ми е јасно како не отиде да гледа ВАР судијата во таа ситуација.

Разликата од мене и тебе е тоа што ти си театрален, се повикуваш на големи работи демек, на Јувентус организирано му се помага, така велат и другите клубови (а да го прашаш другар ти Комисо стартот врз Роналдо против Фиорентина зошто не го свирнаа пенал?), а јас не се раководам по рекла казала, туку си дискутирам за конкретни ситуации.

Јас се слагам дека тоа над Ибра беше прекршок, ама истиот беше на 30 метри од голот, судијата не го виде (како што не гледа еден тон ситуации), после тоа имаше прекин (топката излезе во аут) и се деси пеналот. Суштината е дека овде според правилата ВАР нема како да реагира. А за оние ситуации од спротивната страна, ВАР можеше комотно да реагира, ама од некои чудни причини тоа не се случи.

Не велам дека судењето беше апла контра Јувентус, судијата се изгуби начисто уште во прво полувреме, јас само ти велам дека Јувентус беше оштетен во две ситуации, каде што ВАР според сите правила и прописи треба да реагира.

Тое е се и од мене на оваа тематика, особено за Милан - Јуве. Слободно продолжи(те) си со верувањата за намерна помош, за судии, федерација и не ти знам што. Убаво е човек да се теши кога нема што друго.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom