Secret Movie Santa

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Посакувам у некој паралелен универзум да се приклучев на Сикрет Сантава и да ми се паднеше Џонка (сељачки назив според Корвус, сељачкии???) па да му пуштев некоја нигерска комедија од Нигерија со невиден глумачки талент и сценарио на кое и Боливуд љубомори, а камо ли Холивуд.

Џонче, ме пресмеа со твојава рецензија. Дај напрај некој сеоски К-15 шоу, да урламе по дома од смеење, живти се.
Џонка би бил некоја сеоска верзија на Ристо и Блажо? :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.794
Поени од реакции
33.610
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Штотуку сфатив дека сега ќе треба да го викаме Филипче. (?) :( Колку тажно! Барам со закон да се забрани промената на никови.
Ја ќе го викам Венко. :pos:
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Посакувам у некој паралелен универзум да се приклучев на Сикрет Сантава и да ми се паднеше Џонка (сељачки назив според Корвус, сељачкии???) па да му пуштев некоја нигерска комедија од Нигерија со невиден глумачки талент и сценарио на кое и Боливуд љубомори, а камо ли Холивуд.

Џонче, ме пресмеа со твојава рецензија. Дај напрај некој сеоски К-15 шоу, да урламе по дома од смеење, живти се.
џонката :pipi:
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.010
Поени од реакции
55.284
Штотуку сфатив дека сега ќе треба да го викаме Филипче. (?) :( Колку тажно! Барам со закон да се забрани промената на никови.
Викајте ме Џонтра. Ова секако е за уметничко дојам. Сопствен.
:D
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Мене ми се падна овој филм:

Благодарност до тој/таа што го предложи овој филм за мене.
Како прво морам да кажам дека не сум го гледал до сега филмов и беше интересен "мал" филм за мене иако трае скоро 2,5h.
Филмот е slow burner,почнува интересно и мистериозно и се запрашуваш што всушност се случува тука а завршува тажно и депримирачко.
Уживав во филмот но малку ме погоди бидејќи сега пред Нова Година ми се случија некои лични и приватни работи што не ги заслужив.
Оценка за филмот 6,5/10 од мене.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Мојот дедо мраз ми го предложи Фајкла, демек по ников. Сто пати гледан, уште толку пати дискутиран на нетов и на форумов. Сценариото, приказната, мистеријата, целиот overall филм го знаете сите, па не треба да пишувам некоја рецензија, само би кажал како јас сум го доживеал на различни години.

Го гледав првпат кога бев средно, тогаш ми беше еден од најдобрите филмови, и од аспект на приказна и плот твистот (да, еден пишува позади ников :cautious:) и од аспект на самата филозофија, на разочараност и потреба на некои индивидуи својата фрустрација да ја ослободуваат преку насилство и потреба од кршење и уништување. Подоцна кога заминав на факултет и кога созреав малце како личност, на филмов гледав како плиток, ми сметаше идејата одредени исфрустрирани ликови да кршат и да уништуваат нешто што е направено од способни индивидуи. Тоа го сметам и сега, но повеќе го разбирам нихилизмот што е водечка филозофија на филмов, дека во животот нема да ти испаднат работите така како што посакуваш без разлика колку и да се однесуваш и постапуваш правилно, играјќи по општествените правила и норми. Enough со филозофирање.

Друго би додал дека доколку филмов не сте го гледале пред 2011, нема шанси да ви допадне после толку спамање, форсирање и спојлерисување. Бесполезно е воопшто да се гледа, нема шанси да се доживее правилно, како да почнеш да ја гледаш Game of Thrones сега за првпат. За другите што го гледале пред филмов да стане ултра популарен импресиите се големи и дека е еден од најдобрите филмови.
Јас спаѓам во вторите. 10/10

За кајгана форум, Тајлер Ниче.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.778
Поени од реакции
10.540
Кркав анимиран филм јас..
Не се жалам де :D

Го добив анимираниот филм Klaus од 2019.
Филм со божиќна тематика..

Имено, се работи за мамлаз, син на влијателен човек, испратен да биде поштар во некое забегано и далечно село. Во селото беснее неред и пакост на секоја страна. Луѓето поделени на два клана, поштарот на средина. (Ако се прави вистинска адаптација на филмов, може да биде сместен у некое село у Дебар). Почнува со работа таму, запознава стар белобрад човек..итн итн.

Да не откривам многу и да не напишам некој спојлер ке застанам тука.
Филмов е ремек дело од гледна точка на анимација. Уживав додека го гледав. Малку хумор, позитивни и негативни случувања како во секој анимиран филм, тажен крај..

Убаво ми дојде да го изгледам баш во овој период. Благодарност до Дедо(?) Мраз(мислам дека знам кој си). :love:

4,5/5
 

Kajgana Shop

На врв Bottom