Secret Movie Jokester

Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.179
Дечки, прво среќен празник на сите!


А второ вака: мојот предлог за мај е филмски адаптации на книжевни дела. Најмногу зашто саемот на книга традиционално ни се одржува тој месец, а исто така и затоашто во литературното катче на форумов моментално се одвива овој челенџ, па очекувам доста инспиративен да биде за активните членови тука.

Ако се одлучите за музичка тема ќе мора малку да ја видоизмениме од замислата на Тајлерче, и да вклучиме секакви филмови што обработуваат музика за да го прошириме изборот.


Ако сакате ќе ставиме анкета со Злате или пишете во темава што како мислите.
Ај по твое нека е :smirce:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.970
Le Dîner de Cons

Или The dinner game по кој веројатно е сниман Dinner for schmucks. Не знам што би издвоил околу филмов (добро или лошо). Имав проблем да се внесам во филмот. Малку повеќе е претенциозен, дијалозите делуваат наштимано, многу потсетуваше на театарска претстава. Далеку од комедија која би ме насмеала, но е филм со панчлајн и поента, тоа ми се допадна. Ко што реков, неконвенционална комедија е, со witty хумор. 6 - 7 оцена, претпоставувам предлагачот е Гранде Јуве.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Има неколку чеховови неиспукани пушки, ама тоа е ваљда, за да трае толку.
Marley and Me, на неколку места, успева да те изненади, да ти ги изневери очекувањата, на добар и на лош начин.

Неколку интересни дијалози има, кои го прават ова на добар начин.

А има и неколку необјасниви работи, неколку Пушки на Чехов.

На пример, почнува филмот и одма после главните глумци, ја пишува Кејтлин Тарнер, која се појавува, на почетокот веднаш, како строга дресерка на кучиња, но која уште у старт не можеше со Марли да се снајде и падна на гз бркајќи го. Ха,ха,ха.
Си реков, сега ќе случат миљон бурлески помеѓу неа, која ќе се обидува да го стави Марли во колосек и темпераментот на Марли.
Nope. Две минути се појави на почеток, падна на газ и им рече, гоните се, не го примам у школата. И више не ја видовме.

Или пак ова:

Ах, да, имаат и едно куче кое е немирно и руши све наоколу по дома, а надвор скока по луѓе и сере на плажа.
И намештајот, или им е нов, штотуку купен (нон-стоп купуваат нов), или им е уништен, изгризан (пред купување).

Овен Вилсон има фенси колега, кој не известува за локални настани, него иде по Колумбии и Сомалии и што ти ја знам каде. Тој е самец и живее во фенси луксузен стан. Овен Вилсон му го остава Марли на неколку дена, кај него у стан да седи. И погодете што се случи со станот полн со фенси намештај и предмети!
Ништо. После еден два дена, само спомнаа дека го земале Марли назад.


И ова:
Покушаваат да напарават дете со жена му и после некое време успеваат, па им се раѓаат три едно по друго.
Но, пред да го роди првото, доживува спонатн абортус.
Која беше функцијата на абортусов у комедијава? Си реков, гарант ќе има некое значење подоцна, можеби околу здравјето на мајката, или на некој друг начин.
Nope. Ништо. Ете така, убација абортус пред да го роди првото дете. Битно 5-10 минути го продолжи филмов (кој трае 1:55).
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Прв пат имав слушнато за филмов пред некоја година но ете да не го добиев сега може уште време ќе чекаше на watchlist. Повеќе акција од комедија. Приказна за еден ситен крадец кој сосема случајно станува актер. За да совлада подобро една улога, принуден е да оди на терен со еден геј детектив. Но уште првата вечер сведоци се на убиство по што се вплеткуваат во криминалната шема на еден моќник и почнува серија луди настани. Во целата работа е вплеткана и една надежна актерка, симпатијата од средно на главниот лик која никогаш не ја освоил.

Роберт Дауни Џуниор мислам со филмов прави делумен камбек после борбата со дрога, пред да се врати на голема врата со Iron Man. Одличен е тука, улогата му е таман како за него, буквално го носи филмот. Вал Килмер во една од последните поголеми улоги. Тука е и Мишел Монахан, со која немам гледано премногу филмови, може зашто и не е кој знае каква актерка ама изгледа предобро.

Филмот уште од прва минута се гледа дека ќе биде „луда вожња“ и стварно беше 100 минути лесно уживање. На моменти црн хумор, на моменти акција, на моменти over the top насилство... Баш како што очекував од ваков филм. Стварно имаше некои моменти кои ми беа пресмешни, како кога рендом газда на сендвичара кој нема врска со ништо што се случува во филмот му е*а матер на еден од лошите момци, или кога за секунда Елвис се појави на крајот во болницата. Мене ми фалеше малку повеќе од овој тип на хумор во филмов.

Фала на предложувачот. Моја оцена 7/10.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.016
Поени од реакции
6.670
Step Brothers

Watching Amy Schumer Step Brothers until I laugh... цел го изгледав.

Го имав гледано филмов али од почит кон предложувачот сакав пак да го изгледам. Ни првиот, ни па вториов пат се насмеав. Единствен асален филм, барем мене малце што ме насмеал на Вил Ферел е Anchorman.

Sorry, not my cup of tea.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.793
Јас го добив филмот

Some Like It Hot

Романтична комедија од 1959 година. Редовно се наоѓа на листите на најдобри комедии.
Станува збор за двајца музичари во Чикаго, кои случајно стануваат сведоци на мафијашка пресметка. Со цел да не бидат пронајдени, решаваат да се приклучат на еден женски оркестар кој ќе свири во Флорида. Секако облечени како жени.
Станува збор за еден исклучително динамичен и енергичен филм. Под режисерската палка на Били Вајлдер, кој на еден мошне сатиричен начин го подбуцнува тогашниот општествен и социјален живот, вклучувајќи ја прохибицијата, мафијата. Духовито си поигрува со табу теми за тоа време како слободни љубови, со некои елементи на трансексуалност. Изобилува со слатки рафални дијалози, интересен стилски хумор. Се на се една симпатична и интересна комедија.

Тони Кертис - вистински убавец :love: Појава, шарм, харизма. Мерлин Монро (Златен Глобус - најдобра глумица во комедија 1960) сексипил, стилска појава. И глас и стас. Одлична костимографија.
Моќен спој на убавина и искуство. Џек Лемон, срцка.

Драги Џестер, ти благодарам на предлогов. Навистина ми се допадна. Вистинско уживање цели 2 часа.

П.С. Well, nobody's perfect :icon_mrgr:

 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Јас го добив филмот

Some Like It Hot

Романтична комедија од 1959 година. Редовно се наоѓа на листите на најдобри комедии.
Станува збор за двајца музичари во Чикаго, кои случајно стануваат сведоци на мафијашка пресметка. Со цел да не бидат пронајдени, решаваат да се приклучат на еден женски оркестар кој ќе свири во Флорида. Секако облечени како жени.
Станува збор за еден исклучително динамичен и енергичен филм. Под режисерската палка на Били Вајлдер, кој на еден мошне сатиричен начин го подбуцнува тогашниот општествен и социјален живот, вклучувајќи ја прохибицијата, мафијата. Духовито си поигрува со табу теми за тоа време како слободни љубови, со некои елементи на трансексуалност. Изобилува со слатки рафални дијалози, интересен стилски хумор. Се на се една симпатична и интересна комедија.

Тони Кертис - вистински убавец :love: Појава, шарм, харизма. Мерлин Монро (Златен Глобус - најдобра глумица во комедија 1960) сексипил, стилска појава. И глас и стас. Одлична костимографија.
Моќен спој на убавина и искуство. Џек Лемон, срцка.

Драги Џестер, ти благодарам на предлогов. Навистина ми се допадна. Вистинско уживање цели 2 часа.

П.С. Well, nobody's perfect :icon_mrgr:

Предобар филм и мислам дека е права штета што е црнобел. Баш сакам да видам како би изгледал во боја.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.793
Предобар филм и мислам дека е права штета што е црнобел. Баш сакам да видам како би изгледал во боја.
Преубава сценографија, костимографија. Мерлинка ептен гламурозна. Со Кертис вистински филмски пар :love: Вистинска штета што е црно бел.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Јас го добив филмот

Some Like It Hot

Романтична комедија од 1959 година. Редовно се наоѓа на листите на најдобри комедии.
Станува збор за двајца музичари во Чикаго, кои случајно стануваат сведоци на мафијашка пресметка. Со цел да не бидат пронајдени, решаваат да се приклучат на еден женски оркестар кој ќе свири во Флорида. Секако облечени како жени.
Станува збор за еден исклучително динамичен и енергичен филм. Под режисерската палка на Били Вајлдер, кој на еден мошне сатиричен начин го подбуцнува тогашниот општествен и социјален живот, вклучувајќи ја прохибицијата, мафијата. Духовито си поигрува со табу теми за тоа време како слободни љубови, со некои елементи на трансексуалност. Изобилува со слатки рафални дијалози, интересен стилски хумор. Се на се една симпатична и интересна комедија.

Тони Кертис - вистински убавец :love: Појава, шарм, харизма. Мерлин Монро (Златен Глобус - најдобра глумица во комедија 1960) сексипил, стилска појава. И глас и стас. Одлична костимографија.
Моќен спој на убавина и искуство. Џек Лемон, срцка.

Драги Џестер, ти благодарам на предлогов. Навистина ми се допадна. Вистинско уживање цели 2 часа.

П.С. Well, nobody's perfect :icon_mrgr:

wild guess - Corvus ти го предложила
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503

По неуспехот на елитниот одред испратен во складиштето за контејнери ноќе, министерот за внатрешни работи Аресес регрутира нов тим од различни спроведувачи на законот - сообраќајниот полицаец Еспарбе, Тешкиот човек од Баскија, Каталонец, Еквадорец кој се претставува како супер шпански патриот и победничката Сињора Леон која имала само избор да биде курва или да се приклучи на Гардија Цивил во Андалузија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom