Premier League - Season 2019/2020

Кој ќе биде шампион 2019/2020 во ЕПЛ?


  • Вкупно гласачи
    280
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 септември 2008
Мислења
10.452
Поени од реакции
8.049
Тоа е посебна прича со Озил и блам за клубот, но најреално нит од Нкетија нит од Вилок ќе биднат играчи, тоа све ќе заврши во Чемпионшип или Л1. Сака и донекаде Најлс се стварни таленти а не квази таленти како Вилок, дечкото се плаши да влезе во дуел, вејка на ветрот.

За homegrown, лесна работа, можат да пазарат 15-16 годишни од домача производња од каде сакаат, Чејмберс, Холдинг и кои беа, ги земаа уште кога беа фетуси, како порано Чемберлен и Волкот.

Најмногу ми е мака за Вилшер, страшен талент, природно технички поткован, пошто некои работи не се учат на тренинг, но повредите и скршениците му однесоа кариера во неповрат.
Колку многу поталентирани сме имале па не направиле кариера никој, етњ Вилшир е еден од нив. Ја за Диаби рака сечам дека ќе беше Јаја Турњ пред овој и да се појави на мапа ама ете немаше среќа

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
8.857
Поени од реакции
13.473
Деби имаа 17/18 двајцата ако не се лажам, 3 години се ама не дека не заслужуваат да им се даде шанса, членов погоре мисли ние ги имаме Модрич и Крос па овие се вишок

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Се кладам дека двајцата заедно немаат 10 настапи во ПЛ до пред оваа сезона
Да не барам точно, ама прашање е дали имаат 10-15 пати стартувано во било кои натпреварувања (а претежно играа во куповите против нисколигаши).
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.617
Поени од реакции
2.412
3-4 години им се давало шанса. каде, у под 18?

Промашените шанси во прво полувреме го коштаа Арсенал 2 бода.
Промашените шанси на Лестер и одбраните на Мартинез го спасија Арсенал од пораз, може и така да се гледа, но решавачки момент беше исклучувањето на тој фетусот после тоа Арсенал престана да постои и прими гол, па на крај се спасуваше и од пораз.

Не ги бидува деците, што да се прави, немаат талент, џабе се губи време со нив, јас сум сигурен да ги пратат во Донкастер на позајмица би биле солидни.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
3.992
Поени од реакции
7.517
Како иста утакмица да играат веќе 5 сезони по ред човече.
НајАрсеналското нешто што можеше да се деси на натпреваров беше ова.
Топ играат, непогрешливи во одбрана, ја контролираат средината, ги гледаш и си викаш "пууу има надеж дека Артета ќе ја среди екипата."
И од еднаш, од нигде никаде црвен картон.. сеа нема да се изненадам и да изгубат тука.
Better story than Groundhog Day.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
10.452
Поени од реакции
8.049
Се кладам дека двајцата заедно немаат 10 настапи во ПЛ до пред оваа сезона
Да не барам точно, ама прашање е дали имаат 10-15 пати стартувано во било кои натпреварувања (а претежно играа во куповите против нисколигаши).
Немаат ама дебито им е пред 3 години
Автоматски споено мислење:

Промашените шанси на Лестер и одбраните на Мартинез го спасија Арсенал од пораз, може и така да се гледа, но решавачки момент беше исклучувањето на тој фетусот после тоа Арсенал престана да постои и прими гол, па на крај се спасуваше и од пораз.

Не ги бидува деците, што да се прави, немаат талент, џабе се губи време со нив, јас сум сигурен да ги пратат во Донкастер на позајмица би биле солидни.
Не е Арсенал Барса па да ваѓа цела генерација вонсериски таленти, па и тие немаат извадено квалитетн играч добри 6-7 години. Се деси еднаш Јунајтед во Англија со таква генерација, Саутемптон кој редовно ваѓа по некој и еве Челзи со неколкумина кој може да се каже дека вредат и надвор од Челзи. Арсенал редовно вадел талентирани младинци ама сплет на околости како со Вилшир не дозволиле да станат светска класа. Во моментов е тоа што е, ете го Сака за кој е преочигледно дека ќе биде топ играч, тука е и Мартинели кој е земен за кило семки и сами незнаат како го упецаа, тука е Најлс кој да немаше гомно карактер и досега ќе беше веќе првотимец. Вилок и Нкетиа играат заради упорноста и посветеноста што ја покажуваат на тренинг тоа Артета го кажа од прв ден, дека ќе игра тој што најмногу ќе заслужи. Со враќањето на Тореира ќе се скрати минутажата на Вилок сигурно ама од друга страна Генсузи кој најверојатно си ја заврши кариерата во Арсенал му отвори простор. Нкетиа е добар играч што може да даде придонес во одредени утакмици, најмногу на гости кога не се очекува Арсенал да диктира темпо, дома Лаказет секогаш ќе игра пред него.
 
Последно уредено:

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
31.552
Поени од реакции
78.989
Саутемптон кој редовно ваѓа по некој и еве Челзи со неколкумина кој може да се каже дека вредат и надвор од Челзи.
зимаат играчи кои имаат по 13-14-15 години.
Тоа ти е исто ко да каже некој дека Ливерпул го извадил Харви Елиот.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
10.452
Поени од реакции
8.049
зимаат играчи кои имаат по 13-14-15 години.
Тоа ти е исто ко да каже некој дека Ливерпул го извадил Харви Елиот.
Ок, ама таква им е политиката во клубот сите средства ги вложуваат во млади, од друга страна дали истите тие би биле тоа што се денес ако не поминеле низ системот на Саутемптон?
Еве ВВД на пример иако многу постар земен, ја го памтам уште од Селтик, кинеше и таму ама никој од тоо клубовиве не го земаше, чекаа на сигурно дали ќе се снајде во ПЛ, со кадетиве сигурно е уште потешко да се пробијат во поголем клуб

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
31.552
Поени од реакции
78.989
Ок, ама таква им е политиката во клубот сите средства ги вложуваат во млади, од друга страна дали истите тие би биле тоа што се денес ако не поминеле низ системот на Саутемптон?
Еве ВВД на пример иако многу постар земен, ја го памтам уште од Селтик, кинеше и таму ама никој од тоо клубовиве не го земаше, чекаа на сигурно дали ќе се снајде во ПЛ, со кадетиве сигурно е уште потешко да се пробијат во поголем клуб

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Јас те разбирам што сакаш да кажеш ама не е исто да извадиш играч кој си го имал од 8-9 години и играч кој си го земал на 16-17 па на 18 му даваш шанса и оп, младинец на Ливерпул. Ако Стерлинг доби шанса во Ливерпул, тој не е младинец на клубот.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
10.452
Поени од реакции
8.049
Јас те разбирам што сакаш да кажеш ама не е исто да извадиш играч кој си го имал од 8-9 години и играч кој си го земал на 16-17 па на 18 му даваш шанса и оп, младинец на Ливерпул. Ако Стерлинг доби шанса во Ливерпул, тој не е младинец на клубот.
Саитемптон нема ниеден од нивна школа извадено?
Сериозно, ниеден од толку трансфери?
Ја мислам дека, Волкот, Бејл, Чемберс се нивни деца, не дека Волкот и Чемберс се светска класа

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
31.552
Поени од реакции
78.989
Саитемптон нема ниеден од нивна школа извадено?
Сериозно, ниеден од толку трансфери?
Ја мислам дека, Волкот, Бејл, Чемберс се нивни деца, не дека Волкот и Чемберс се светска класа

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Брат, глеј сеа. Ти велиш дека Сотон константно вади свои играчи и спомнуваш два-тројца во 15 години.
По таа логика секој клуб има своја јака школа. Муабетот ми е дека за свој играч мислам дека се рачуна баш некој како овие што ги спомна сега а не ВВД.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
10.452
Поени од реакции
8.049
Брат, глеј сеа. Ти велиш дека Сотон константно вади свои играчи и спомнуваш два-тројца во 15 години.
По таа логика секој клуб има своја јака школа. Муабетот ми е дека за свој играч мислам дека се рачуна баш некој како овие што ги спомна сега а не ВВД.
Ама реков ВВД го спомнав во друг контекст, овие се први што ми паднаа на памет ме мрзи да барам сега уште кој се биле. Збпрпт ми е дека Саутемптон се едне од тие клубови што редовно ваѓаат талентирани играчи.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.976
Поени од реакции
184.437
Сака ганерот да каже дека Сотон имаат и квалитетен youth recruitment (не знам наш израз за ова) , што ги наоѓа уште невлезени во пубертет низ светов.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.521
Поени од реакции
12.367
Oва детево Вилијамс добро игра офанзива, само тапа е уште дефанзивно еден црнец го прошиша као метак поред него
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
10.452
Поени од реакции
8.049
Сака ганерот да каже дека Сотон имаат и квалитетен youth recruitment (не знам наш израз за ова) , што ги наоѓа уште невлезени во пубертет низ светов.
Тоа им е приоритет за разлика од тоо екипиве што земаат горови играчи, иако млади ама немаат време за развивање на таленти

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
31.552
Поени од реакции
78.989
Сака ганерот да каже дека Сотон имаат и квалитетен youth recruitment (не знам наш израз за ова) , што ги наоѓа уште невлезени во пубертет низ светов.
Едно е добра младинска школа а друго е скаутингот за млади играчи да им е добар, тоа пробувам да му го објаснам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom