Premier League - Season 2019/2020

Кој ќе биде шампион 2019/2020 во ЕПЛ?


  • Вкупно гласачи
    274
Член од
14 април 2012
Мислења
24.732
Поени од реакции
39.090
Дебилана...

Луис Хамилтон, кој е еден од најголемите промотери на сите црни спортисти и не заборава да го сподели секој успех на некој црнец, било да е Серена Вилијамс, Монфис, you name it, тип кој никогаш се нема изјаснето или изразено сочувство(бар дур ја го следев на IG година дена) кога е во прашање некоја голема трагедија која не вклучува само црнци, ама тоа не го спречува јавно да ги критикува своите колеги затоа што дале или не свое мислење за она што се случи во САД, нарекувајки ја Формула white dominated sport. Ја стварно не гледам дека некој некогаш кажал за атлетиката, кошарката, дека е Black dominated sport и да критикува зашто црнци не дале свое мислење за некој рандом масакр во џамија во Њу Јорк.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
5.015
Поени од реакции
7.331
Дебилана...

Луис Хамилтон, кој е еден од најголемите промотери на сите црни спортисти и не заборава да го сподели секој успех на некој црнец, било да е Серена Вилијамс, Монфис, you name it, тип кој никогаш се нема изјаснето или изразено сочувство(бар дур ја го следев на IG година дена) кога е во прашање некоја голема трагедија која не вклучува само црнци, ама тоа не го спречува јавно да ги критикува своите колеги затоа што дале или не свое мислење за она што се случи во САД, нарекувајки ја Формула white dominated sport. Ја стварно не гледам дека некој некогаш кажал за атлетиката, кошарката, дека е Black dominated sport и да критикува зашто црнци не дале свое мислење за некој рандом масакр во џамија во Њу Јорк.
Се држат меѓусебно секогаш, ништо ново не е тоа, како една племенска заедница во цел свет се.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
30.471
Поени од реакции
70.543
Дебилана...

Луис Хамилтон, кој е еден од најголемите промотери на сите црни спортисти и не заборава да го сподели секој успех на некој црнец, било да е Серена Вилијамс, Монфис, you name it, тип кој никогаш се нема изјаснето или изразено сочувство(бар дур ја го следев на IG година дена) кога е во прашање некоја голема трагедија која не вклучува само црнци, ама тоа не го спречува јавно да ги критикува своите колеги затоа што дале или не свое мислење за она што се случи во САД, нарекувајки ја Формула white dominated sport. Ја стварно не гледам дека некој некогаш кажал за атлетиката, кошарката, дека е Black dominated sport и да критикува зашто црнци не дале свое мислење за некој рандом масакр во џамија во Њу Јорк.
Иронијата да е поголема црнците се најголемите расисти. Како кај нас браќата што имаат некоја цел да покажат сила и инает на каурите, така и овие у све живо се поддржуваат меѓусебно. Знам у МЗТ пред десетина години црнците што доаѓаа гз и гаки беа сите, се им ебам, ете пример дури и емотиконите што се користат на социјалните мрежи ги форсаат да биде со црни раце, демек црн аплауз, црн бицепс итн итн, буквално и се живо сакаат да ја истакнат "моќта" на црната раса. А реалноста е дека ги имаат истите права ко и белците и ништо не им е ускратено, али битно мора да мерат курови за се нешто. Ако осудат црнец што заклал некој човек тогаш тоа е расизам, ако не остаиш бакшиш на црнец келнер тогаш го мразиш пошо е црнец, ако дадеш црвен картон у фудбал на црнец тогаш си расист итн... Ах, златен Хитлер...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
5.910
Поени од реакции
5.234
Јас ги осудувам сите чиној како оној со Флојд, го гледав видеото и пишман се прам шо го гледав, ми се згрози животот, ама од ваквите "трендови" кога изиграваат нешто по социјални мрежи ми се повраќа.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
11.427
Поени од реакции
10.290
Дебилана...

Луис Хамилтон, кој е еден од најголемите промотери на сите црни спортисти и не заборава да го сподели секој успех на некој црнец, било да е Серена Вилијамс, Монфис, you name it, тип кој никогаш се нема изјаснето или изразено сочувство(бар дур ја го следев на IG година дена) кога е во прашање некоја голема трагедија која не вклучува само црнци, ама тоа не го спречува јавно да ги критикува своите колеги затоа што дале или не свое мислење за она што се случи во САД, нарекувајки ја Формула white dominated sport. Ја стварно не гледам дека некој некогаш кажал за атлетиката, кошарката, дека е Black dominated sport и да критикува зашто црнци не дале свое мислење за некој рандом масакр во џамија во Њу Јорк.
Најтрагично e што Хамилтон не е ни црнец туку мелез, мајка му е белкиња.
Се има ептен американизирано последниве години, порано по-down to earth guy беше. Иначе имаше meltdown на инстаграм пред некој месец исто кој што најверојатно беше поврзан со протестите во Хонг Конг, но никаде не ги спомна официјално. Што е интересно бидејќи ќути ко мивка за Кина, Бахреин, Абу Даби(OAE) итн пошто лапа пари од нив, а тука зинал ко алапача некоја.
Во светов се одвиваат многу поголеми неправди ама дека е ова Америка па ајде сите да плачеме сега.

Ова што го пишал за Ф1 дека белци доминираат во спортот највеќе ме инзервира. Па Европски/Британски спорт е да му ебам мајката какви луѓе сакаш да има. Да ја тргнеме Европа на страна, освен Јапанците и по некој Јужно-Американец никој не го заболе за Ф1. Плус ако се белци не значи дека сите се исти. Имаш Данци, Руси, Французи, Енглези, Шваби, Жабари, Пољаци, Финци..... шо сакаш.

Треба да се врати Рон Денис да го ишиша ќелав како на времето за да го стави во ред малку :icon_lol:
 
Последно уредено:

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
30.845
Поени од реакции
76.769
Иронијата да е поголема црнците се најголемите расисти.
Се слагам во глобала се се' што имате пишано ама ова ти е тешка генрализација, најмногу затоа што немаш живеено со црба раса. Немам ниту јас, да не бидам погрешно сфатен, само поентата ми е дека како што не сакаш тебе да те генерализираат западноевропјани како ѓубре од Балкан, така не треба ни ние да гњнерализираме став и размислување на цела раса само поради филмови и/или спорт. Нејсе, секаде имаш идиоти, расата и верата на страна.
 

RickyLFC9

Модератор?
Член од
28 март 2012
Мислења
17.731
Поени од реакции
36.025
Иронијата да е поголема црнците се најголемите расисти. Како кај нас браќата што имаат некоја цел да покажат сила и инает на каурите, така и овие у све живо се поддржуваат меѓусебно. Знам у МЗТ пред десетина години црнците што доаѓаа гз и гаки беа сите, се им ебам, ете пример дури и емотиконите што се користат на социјалните мрежи ги форсаат да биде со црни раце, демек црн аплауз, црн бицепс итн итн, буквално и се живо сакаат да ја истакнат "моќта" на црната раса. А реалноста е дека ги имаат истите права ко и белците и ништо не им е ускратено, али битно мора да мерат курови за се нешто. Ако осудат црнец што заклал некој човек тогаш тоа е расизам, ако не остаиш бакшиш на црнец келнер тогаш го мразиш пошо е црнец, ако дадеш црвен картон у фудбал на црнец тогаш си расист итн... Ах, златен Хитлер...
За ништо од ова не си у право и те молам прекини со глупостиве.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
6.341
Поени од реакции
12.689
Иронијата да е поголема црнците се најголемите расисти. Како кај нас браќата што имаат некоја цел да покажат сила и инает на каурите, така и овие у све живо се поддржуваат меѓусебно. Знам у МЗТ пред десетина години црнците што доаѓаа гз и гаки беа сите, се им ебам, ете пример дури и емотиконите што се користат на социјалните мрежи ги форсаат да биде со црни раце, демек црн аплауз, црн бицепс итн итн, буквално и се живо сакаат да ја истакнат "моќта" на црната раса. А реалноста е дека ги имаат истите права ко и белците и ништо не им е ускратено, али битно мора да мерат курови за се нешто. Ако осудат црнец што заклал некој човек тогаш тоа е расизам, ако не остаиш бакшиш на црнец келнер тогаш го мразиш пошо е црнец, ако дадеш црвен картон у фудбал на црнец тогаш си расист итн... Ах, златен Хитлер...
Брат зашто бе вака тресеш глупости? хахаха.
Се гледа дека си немал апсолутно никаков контакт со човек од црна раса па што ги зема за пример црнците у МЗТ.
Црнците у МЗТ бе.. хахахахах.
Не си нормален жими се. :D
 
Член од
23 август 2010
Мислења
30.471
Поени од реакции
70.543
Се слагам во глобала се се' што имате пишано ама ова ти е тешка генрализација, најмногу затоа што немаш живеено со црба раса. Немам ниту јас, да не бидам погрешно сфатен, само поентата ми е дека како што не сакаш тебе да те генерализираат западноевропјани како ѓубре од Балкан, така не треба ни ние да гњнерализираме став и размислување на цела раса само поради филмови и/или спорт. Нејсе, секаде имаш идиоти, расата и верата на страна.
Требаше можда у наводници да го ставам тоа, да не бидам сфатен погрешно. "Расисти" у стилу дека сакаат да се маваат у груди ради бојата на кожата, а реално нема потреба за тоа. 2020 година е, истите права ги имаат како и белците. Сеа нормално постојат дебили и од бела раса и од црна раса и од било која човечка сорта, ама според мене црнциве апла претеруваат. Преку курот ако биле робови пред 100/200 години, прошло тоа и веќе е минато.

Оби, верувај кога го пишував тоа за МЗТ стаив глуп пример пред тоа и го избришав. Поентата ми е дека сегде се држат заедно макар едниот бил од САД а другиот од Зеленортска Република, мада ок нека се држат се додека не почнат да смараат како што смараат сеа со овој Џорџ. Иначе примерите со картоните и бакшишот намерно се дадени така, јасно е дека немаат смисла али да доловам дека црнциве сакаат да маваат на сентиш у сите сфери у животот.
Рики ти не замарај.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
2.747
Поени од реакции
6.706
Не може да е минато. :)

Соединетите држави се единствена земја која од варварство преминала во декаденција, без цивилизација измеѓу.
Соединетите држави се изградени врз база на расизам, кој и денес е проткаен во нивниот систем.
Расизмот не е парцијален, особено во Соединетите, туку е системски и опресирачки децении и децении наназад.
Случајот со Флојд е директен производ на тоа.

Не мора да си лале, за да учествуваш на фестивал на цвеќето (не мора да живееш со црнци за можеш да имаш мислење за нив), но апсолутно и не мора од еден банален пример од секојдневие (брат ми не јадел бурек со месо, ама братучед негов јадел и му кажал и изгледа е многу вкусно) да биде основа за генерализации и општи заклучоци.

Црнците не се расисти. Едноставно не можат да негуваат секогаш позитивни чувства кон камшикарот и да си го негуваат (како нас) Стокхолмскиот синдром.

Се согласувам дека многу често во денешно време, ваквите гестови (како овој на Санчо, Ливерпулци, Челзи итн) се помодарски, трендовски и неискрени, што е најважно - не водат никаде на крајот од денот. Ама не дозволувајте анимозитетот кон нив да ве натера да ја заборавите суштината.
 

RickyLFC9

Модератор?
Член од
28 март 2012
Мислења
17.731
Поени од реакции
36.025
Не може да е минато. :)

Соединетите држави се единствена земја која од варварство преминала во декаденција, без цивилизација измеѓу.
Соединетите држави се изградени врз база на расизам, кој и денес е проткаен во нивниот систем.
Расизмот не е парцијален, особено во Соединетите, туку е системски и опресирачки децении и децении наназад.
Случајот со Флојд е директен производ на тоа.

Не мора да си лале, за да учествуваш на фестивал на цвеќето (не мора да живееш со црнци за можеш да имаш мислење за нив), но апсолутно и не мора од еден банален пример од секојдневие (брат ми не јадел бурек со месо, ама братучед негов јадел и му кажал и изгледа е многу вкусно) да биде основа за генерализации и општи заклучоци.

Црнците не се расисти. Едноставно не можат да негуваат секогаш позитивни чувства кон камшикарот и да си го негуваат (како нас) Стокхолмскиот синдром.

Се согласувам дека многу често во денешно време, ваквите гестови (како овој на Санчо, Ливерпулци, Челзи итн) се помодарски, трендовски и неискрени, што е најважно - не водат никаде на крајот од денот. Ама не дозволувајте анимозитетот кон нив да ве натера да ја заборавите суштината.
Се осеќам чудно што морам да се согласам со тебе и да ти лајкнам пост на темава.

1591132618607.png
 
Член од
14 април 2012
Мислења
24.732
Поени од реакции
39.090
Се слагам во глобала се се' што имате пишано ама ова ти е тешка генрализација, најмногу затоа што немаш живеено со црба раса. Немам ниту јас, да не бидам погрешно сфатен, само поентата ми е дека како што не сакаш тебе да те генерализираат западноевропјани како ѓубре од Балкан, така не треба ни ние да гњнерализираме став и размислување на цела раса само поради филмови и/или спорт. Нејсе, секаде имаш идиоти, расата и верата на страна.
4 години поминав во колектив од 25 Американци, секој ден по 12 часа, 7 дена во неделата. Од нив, 17 беа црнци, 4-ца белци, 4-ца мексиканци.

Црнците би ги поделил во 2 групи:

- Школувани - Најчесто Еx military, сталожени, и често на одговорни места. Ми делуваа ко Европјани.
- Со средно школо - Бивши шофери, работници во општа индустрија, каде што не треба мозок, туку имаш некоја репетитивна работа.

Овие вторите беа како гето, побројни, и се расисти. Првин имаа проблем со мене зашто идам на ручек со нив, иако има 1 комбе за превоз, и само една кујна во цела база, сакаш нејкеш, мора со нив. Ми требаа 2 недели да сфатам дека проблемот со мене им е што не сум со нивна боја на кожа. Никој од нив не го кажа тоа, но самиот ке сфатиш колку е саат. Мене ми требаше повеќе време да сконтам зашто никогаш на своја кожа не сум осетил некој да ме игнорира заради истото, па ми беше чудно. Ке се идеше по кафе, ке влезеше црњо, сите ке ги праша што сакаат да нарачат, мене не. А со никој се немав замерено, и секогаш гледав со сите да сум фер. Ке ме побараа на радио врска, ја со слушалки во уши, да не ги смарам со наша музика, и никој немаше да ми каже дека ме бараат, за разлика од мене што им кажував ако ситуацијата е обратна. Ни дојде уште еден Босанец по 2 години, па помина низ истиот третман. Тука ми се разреши дилемата дали се предрасуди во прашање, или сепак боја на кожата си има улога.

Работата се испегла по скоро година дена, и веќе стануваш добар со нив. Имавме 2-ца формени, едниот белец од Тенеси, вториот црнец од Калифорнија. Иако првиот си ја вршеше работата далеку подобро од вториот, првиот секој ден мораше да одговара пред црнциве, зашто го имаа на пик, и секој ден му поставуваа кое какви глупи прашања, во надеж дека ке го испровоцираат да им направи или каже нешто, па да го пријават за color discrimination во човечки ресурси, нешто за што лесно се леташе во работа, особено кога соодносот беше далеку на страна на црнците, и се прави интервју со секој учесник за тоа што се случило.

Таа притаена форма на расизам ја има кај нешколуваните црнци, од Џорџија, Алабама, Луизијана, а тие се оние што најчесто имаме прилика да ги гледаме како прават нереди, крадат, се занимаваат со криминал и заради таквите, полицијата најчесто и е премногу на штрек, па гинат оние што се обиделе да ја извадат личната карта во мрачна уличка. Оние пробраните, едуцираните се многу нормални луѓе, или пак добро го кријат тоа дека се расисти. Црнци кои доаѓаат од Калифорнија, Аризона, Њу Јорк, Флорида, никогаш нема да ти направат да се почувствуваш различно од другите и се познаваат по чистината на Англискиот што го зборат.

Ама да, и на мене генералната слика за нив ми е дека најголемиот дел од нив се расисти. Секоја чест на исклучоци.

ПС.

Не ми е проблем што се расисти, негово право да одлучи дали некој ке му се допаѓа или не. Само не го можам ова правење жртва во секоја ситуација и двојните стандарди.
 
Последно уредено:

Донев

Модератор
Член од
9 мај 2008
Мислења
31.038
Поени од реакции
43.223
Premier League Shareholders today agreed temporary changes to the rules relating to substitute players.

For the remainder of the 2019/20 season, the number of substitutes that can be used during a match will increase from three to five players.

This is in line with the temporary law amendment made by the International Football Association Board last month.

Shareholders also approved for Clubs to increase the maximum number of substitute players on the bench from seven to nine for the rest of the 2019/20 season.
 

RickyLFC9

Модератор?
Член од
28 март 2012
Мислења
17.731
Поени од реакции
36.025
Само нема да се праат пет пати измените, туку 3 пати со по двајца вадење на два наврати максимум.
 
На врв Bottom