Premier League - Season 2019/2020

Кој ќе биде шампион 2019/2020 во ЕПЛ?


  • Вкупно гласачи
    280
Статус
Затворена за нови мислења.

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.753
Го видел контактот, мислел дека не е доволно за фаул, овие му рекле дека е фаул ама не е страшно и да не го судиш и затоа е признат голот. Се' си се сведува на сопствено убедување и толкување на ситуацијата, можеби уште 10 други ќе го признаеја а можеби 10 ќе го поништеа, зависи кој како ќе гледаше на ситуацијата.

The Professional Game Match Officials Limited later explained to Sky Sports: "Firstly, the on-field referee didn’t think it was a foul and VAR checked/decided that it wasn’t a clear and obvious error to not award the foul. "Secondly, VAR isn’t re-refereeing matches - there is contact but VAR was comfortable it wasn’t enough to disallow the goal."
Ова објаснување го прави ужасен Варот во Англија.

Токму затоа постои поделба на објективни и субјективни ситуации во фудбалот. Објективните ситуации (како што пред се' е офсајдот, а исто така и напуштањето на топката на границите од теренот, било да е аут/голаут, прекршок во/надвор од шеснаесетникот и слично) може да ги пресуди секој судија, бидејќи не се предмет на интерпретација, а на главниот да му бидат само соопштени и тој да ги спроведе.

Субјективните ситуации како што се прекршоците, играта со рака, директните црвени картони и слично, мора да ги прегледа судијата. Во една работа се слагам со ова соопштение, а тоа е заклучокот дека не станува збор за сериозна грешка и се почитува одлуката на судијата, што е сосема легитимно. Сепак, ако некој од судиите во ВАР собата сметал дека ова е контакт за прекршок, мора барем да ја има опцијата да го покани главниот судија сам да ја види ситуацијата и да пресуди.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Сеа ќе се јавиме да им ги поништат титулите, само немој да плачеш. Што солзи изрони од вчера, гревче.
Не мора да им ги поништат, доволно е да испаднат, што не изгледа толку невозможно сезонава. Супер би било да ги гледаме дерби као прават со Лидс и Нотингем Форест у чемпионшип.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Мегваер би бил добар да е партнер со ВВД, али сам да носи одбрана на грб тешко. Лестер ги соголи ко пиштоли за него. Ги обричи на суво.
Harry Maguire made 10 clearances against Liverpool, twice as many as any other player on the pitch.

Solid.

Грабеж на декадата јас мислам. ВДВ уште летоска дроби против Мегваер, човек да помисли му ја прошол ракометаркана.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
Harry Maguire made 10 clearances against Liverpool, twice as many as any other player on the pitch.

Solid.

Грабеж на декадата јас мислам. ВДВ уште летоска дроби против Мегваер, човек да помисли му ја прошол ракометаркана.
Стварно не знам што се исплука толку по човекот за мене MOTM беше на натпреварот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Стварно не знам што се исплука толку по човекот за мене MOTM беше на натпреварот.
Да згрешеше нешто па ајде да се испука ама срамота е екс фудбалер на две очи да се прави ќорав.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.416
Поени од реакции
42.673
Топ утакмица изигра Мегваер вчера. Башка Ван дер Варт земал да збори за аматери, на кој врв на кариерата му се тие две сезони кога го земаа од Реал да им ги чисти копачките на играчите.
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.622
Поени од реакции
12.434
Менувам еден Пепе за еден Шамак
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.343
Пепе промашува 100% шанса, а Емери му аплаудира среќен како ПЛ да освоил :facepalm:

Секој нормален тренер ќе го извадеше од игра и ќе му удреше ќотек
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.550
Поени од реакции
62.479
Сепак, според мене, Ливерпул се тие што треба да жалат што не успеаа да си отидат од Олд Трафорд со трите бода вчера. Буквално можеа и требаа да го добијат овој Јунајтед, десеткуван и надвор од секаква можна фудбалска форма. Како што некој погоре кажа, се сложувам и јас дека Јунајтед не изигра ништо поразлично од што би изиграл против било кој друг противник. Ливерпул беше тој кој смени начин на игра на натпреваров, ваљда само Клоп знае зашто. Не сакам да верувам дека ги стигнал притисокот за дербите и низата победи на Сити, мислам дека се ослободија од таквите притисоци со освојувањето на ЛШ. Да си ја играа нивната игра Ливерпул, мислам дека ќе победеа. Стварно не потребни беа сите тие високи центаршутеви на глава, кога немаат сидраш напаѓач, а од спротивната страна ги имаш Мегваер и Линделоф што буквално се што беше висок центаршут исчистија.

Мораа повеќе да ја искористат играта по земја, очигледно е дека дефанзивциве на Јунајтед колку и да беа добри во воздушни дуели против Ливерпул паѓаше се во вода кога ќе се пуштеше центаршут по земја. Трапави се многу, 2-3 пати не успеаа да ја исчистат убаво топката и нормално последниот пат Ливерпул си искористија и си постигнаа погодок. Му фали Салах многу на тимов, на може да ја рашири одбраната на противничката екипа за да им отвори повеќе простор на Мане и компанија.

Од друга страна Јунајтед мислам дека по тоа што дојди, тоа и си го доби. Против ваков Ливерпул, мислам дека играњето на Погба ќе сменеше многу и ќе створеа барем уште 2-3 шанси минимум. Рашфорд мора да направи step up сезонава во тимот, ако сака Јунајтед да обезбеди ЛШ и топ 4. Ги има сите предиспозиции за тоа, не нормално брз е и ако ојача малце повеќе техника ќе биде одличен играч во иднина.
Нивната игра е веќе 3 години copy-paste кога играат на Олд Трафорд. И тоа ни доаѓаат кога сме во најлоша форма, тие во серија од победи, па добар дел од нив и арогантни пред мечот, а никако да победат на Олд Трафорд, па потоа ги нема на форум по 3 дена. Така да, ја разбирам фрустрацијата кај некои тинејџери тука.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Go respektiram klop ama citam izjavil kao sekad eden tim napagja, drugiot se brani aludirajki na utd.. pa vcera ama bas nisto ne pokazaa liverpul do 80ta minuta, ednostavno utd dade gol i normalno deka ke go cuva vodatvoto..
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Ова со непојавување на форум меме стана. Не знам само зашто се едвај 5 души од Манчестер фан клубот тука, кај им се другите 50 од времето на Ферги.

За разлика, ние сите што сме овде сеа, бевме тука и коа бевме најголемо дно и најголема мета за ремет.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Не постои поборбен тим што игра со волкав мерак од Шефилд. И со нас играа со огромни муда, и сеа све ова им се исплаќа. Свака част, екипа за почит.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom