PayPal (официјална тема)

Дискусија во форумот 'Интернет трговија' започната од Oblivion, 23 јули 2008.

 1. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.616
  Допаѓања:
  5.647
  Изводливо е, но трансакциската сметка и картичката мораат да гласаат на име на словенечки државјанин, со адреса на живеење во Словенија, бидејќи порано или подоцна ќе ти побараат дигитална фотокопија од лична карта или од возачка дозвола за да докажеш дека си словенечки државјанин.
   
 2. rohod

  rohod

  Член од:
  25 мај 2015
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  0
  Дали може да се отвори PayPal акаунт регистриран во друга земја и на него само да пушташ пари од upwork/freelancer што ќе ги користиш за купување на aliexpress, ebay и слично без да поврзуваш сметка?
   
 3. total

  total

  Член од:
  14 август 2010
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  519
  Ако докажиш со лична карта или возачка дозвола на твое име од таа земја.
   
 4. 'DIABLO'

  'DIABLO'

  Член од:
  5 август 2016
  Мислења:
  154
  Допаѓања:
  45
  Имам PayPal акаунт Бугарски, ама на него не ми е внесена кредитна картичка , сакам да прашам дали некој ке може да ми испрати поголема сума напари да речеме 50 долари
   
 5. staycalm

  staycalm Lets explore some shit

  Член од:
  12 јануари 2013
  Мислења:
  1.298
  Допаѓања:
  864
  Имам пари на Пејпал, имам и картичка поврзано, и сакам да ги повлечам. Арно ама, кога ќе пробам, ми бара verify со телефонски број, а пошто ми е словенски акаунтот, мора да биде словенски бројот, а јас немам таков. Некое заобиколување на ова?
   
 6. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.973
  Zaboravi gi parite deka postojat na krakuvaniot pejpal
   
 7. Jam

  Jam

  Член од:
  12 јануари 2015
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  18
  нпр. ако од Словенечки пајпал никогаш не повлекувам пари на МКД сметка туку парите што ми стигаат секогаш ги испраќам на Амарикански пајпал акаунт, дали во таквиот случај е безбедно користењето на СЛО пајпал, ако притоа внимавам на лимитот?
   
 8. DRACARYS

  DRACARYS

  Член од:
  20 ноември 2008
  Мислења:
  5.925
  Допаѓања:
  2.378
  Другари нели мојт пајпал да се напрајт и од Македонија моментално, зошо читам како сите имате странски? И ме интересират како ојт префрлањето на пари и колку се задржвит како провизија ако е некој расположен да ми помогнит..
   
 9. k3b

  k3b

  Член од:
  17 декември 2010
  Мислења:
  2.350
  Допаѓања:
  3.660
  Уште на оваа тема немаше твој бисер :)

  Дали воопшто знаеш што е крак и каква врска има прашањето со краковање? :)

  Пишано му е на форумов да ги трпи твојте глупости!
   
  На Anon и ivan988 им се допаѓа ова.
 10. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.973
  karticka od nlb slovenska banka so centrala vo makedonija,slovenska adresa na ziveenje a dostava makedonija pa koga ke ti pobaraat lk normalno deka ke ti blokiraat smetkata i sredstvata na nea
   
 11. k3b

  k3b

  Член од:
  17 декември 2010
  Мислења:
  2.350
  Допаѓања:
  3.660
  Во ред, и? Каква врска има зборот крак/кракирање со ова сето што си го пишал ? :)
   
 12. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.671
  Допаѓања:
  12.667
  Ти ја разбирам потребата да му доловиш дека погрешно го има искористено зборот крак но не си го троши времето залудно.
  Фринџ има премногу номинации во категоријата најглуп кога се бираат најкајганџии за годината, така да...
   
  На k3b му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.973
  me nominirale?
  A nagrade?
   
 14. andersoncakemake

  andersoncakemake

  Член од:
  21 април 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  A moze li od italjanska banka da si vadam pari od pay pal, ako imam italjanska licna karta, drzavljanstvo, stan. Ako saka nekoj da mi kaze. Vi blagodaram na odgovoritr.
   
 15. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.616
  Допаѓања:
  5.647
  Секако дека може, италијанскиот PayPal дозволува праќање и примање пари, така што ќе мораш трансакциите да ги правиш преку италијанската банка.

  https://www.paypal.com/it/

  Ако живееш во Македонија или во било која друга странска држава, односно надвор од Италија, парите ќе ти пристигнуваат на трансакциската сметка во италијанската банка и надвор од Италија ќе можеш да ги подигнуваш од банкомат со дебитната Visa или MasterCard картичка која ти е издадена од страна на италијанската банка.
   

Сподели преку: