PayPal (официјална тема)

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.104
Поени од реакции
4.664
Здраво, дали некој е запознаен со овој проблем или некој евентуално го имал истиот и да даде некое решение. Значи се работи за купување од интернет и при регистрацијата, односно внесувањето на моите податоци на нет поточно на Paypal, откако пополнав се што треба излегува ова:
Sorry, but your card issuer declined this payment. To complete your purchase, try a different card.

Дали евентуално, можно е проблемот да биди во тоа што картичката ми истекува идниот месец во Мај или пак е нешто друго ? Инаку имам доволно пари за тој продукт на сметка....
 
Член од
24 април 2008
Мислења
9.840
Поени од реакции
10.117
Здраво, дали некој е запознаен со овој проблем или некој евентуално го имал истиот и да даде некое решение. Значи се работи за купување од интернет и при регистрацијата, односно внесувањето на моите податоци на нет поточно на Paypal, откако пополнав се што треба излегува ова:
Sorry, but your card issuer declined this payment. To complete your purchase, try a different card.

Дали евентуално, можно е проблемот да биди во тоа што картичката ми истекува идниот месец во Мај или пак е нешто друго ? Инаку имам доволно пари за тој продукт на сметка....
Дали ја имаш претходно внесено картичката на твојата PayPal сметка и дали ја имаш верификувано истата на PayPal ?

Ако ја имаш внесено и ако ја имаш верификувано, тогаш треба да прашаш во банката која ти ја издала картичката зошто одбиваат да ја направат трансакцијата.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
ako nema pari na nea ili kodot so tri brojki ne moze da se vrstat transakcii[DOUBLEPOST=1492877156][/DOUBLEPOST]ili ako ednas e verificirana a nee odjavena
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Преку македонскиот PayPal може само да се купува, односно само да се праќаат пари, но не може да се продава, односно да се примаат пари.

Преку словенечкиот PayPal од друга страна, со Visa Electron дебитна картичка од НЛБ Банка - поранешна НЛБ Тутунска Банка, може и да се купува, односно да се праќаат пари, и да се продава, односно да се примаат пари, но има граница од 2.000 евра годишно на парите кои можат да се примат во текот на годината.

Доколку примиш повеќе од 2.000 евра во текот на годината преку словенечкиот PayPal, ќе ти побара да испратиш дигитална фотокопија од возачка дозвола или пасош за да докажеш дека си словенечки државјанин, или во спротивно до крајот на годината нема да можеш да повлекуваш пари.
Здраво друже, го читам форумов и (како и сите со freelancing payment difficulties, да не должам) ова е сеуште валиден и ОК начин да се добиваат пари од странство (проекти) што генерално, нема да надминат 2000 евра на годишно ниво?

Ја имам картичката веќе од НЛБ, треба само да отворам PayPal акаунт што ќе треба да го линкнам со таа картичка (Словенија да ја одберам од листата држави). Сето ова до бугарски пасош. Ех, жална Македонијо!

Во однос на УЈП - и тука мириса истата или? Ќе морам некаде да ги пријавам парите? Не се голема сума, на годишно ниво моментално тешко дека би стигнал до 2000 евра. За понатаму, сосе БГ пасошот, ќе неам потреба од македонски глупости.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
9.840
Поени од реакции
10.117
Здраво друже, го читам форумов и (како и сите со freelancing payment difficulties, да не должам) ова е сеуште валиден и ОК начин да се добиваат пари од странство (проекти) што генерално, нема да надминат 2000 евра на годишно ниво?

Ја имам картичката веќе од НЛБ, треба само да отворам PayPal акаунт што ќе треба да го линкнам со таа картичка (Словенија да ја одберам од листата држави). Сето ова до бугарски пасош. Ех, жална Македонијо!

Во однос на УЈП - и тука мириса истата или? Ќе морам некаде да ги пријавам парите? Не се голема сума, на годишно ниво моментално тешко дека би стигнал до 2000 евра. За понатаму, сосе БГ пасошот, ќе неам потреба од македонски глупости.
Да, границата е таа, но ако веќе имаш татарски пасош, извади си картичка од татарска банка и регистрирај се на татарскиот PayPal.

Откако ќе ја надминеш границата, ќе ти бара дигитална фотопија од возачка дозвола или од лична карта за да докажеш дека си татарски државјанин, ќе им ја испратиш потребната дигитална фотокопија и ќе можеш слободно да подигнуваш и повеќе од 2000 евра годишно.

Освен ако има некакви ограничувања кај татарскиот PayPal со кои не сум запознаен.

За УЈП нека ти одговорат останатите членови кои се активни на темава, јас не сум до толку запознаен со таквата проблематика, но и тука татарскиот пасош ќе ти биде од корист, бидејќи ако парите ти пристигнуваат во татарска банка, а ти ги подигнуваш преку картичка од банкомат во Македонија, тогаш подигнуваш пари како странски државјанин, а не како македонски државјанин, и тука УЈП не може да си го пика носот.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Да, границата е таа, но ако веќе имаш татарски пасош, извади си картичка од татарска банка и регистрирај се на татарскиот PayPal.

Откако ќе ја надминеш границата, ќе ти бара дигитална фотопија од возачка дозвола или од лична карта за да докажеш дека си татарски државјанин, ќе им ја испратиш потребната дигитална фотокопија и ќе можеш слободно да подигнуваш и повеќе од 2000 евра годишно.

Освен ако има некакви ограничувања кај татарскиот PayPal со кои не сум запознаен.

За УЈП нека ти одговорат останатите членови кои се активни на темава, јас не сум до толку запознаен со таквата проблематика, но и тука татарскиот пасош ќе ти биде од корист, бидејќи ако парите ти пристигнуваат во татарска банка, а ти ги подигнуваш преку картичка од банкомат во Македонија, тогаш подигнуваш пари како странски државјанин, а не како македонски државјанин, и тука УЈП не може да си го пика носот.
Немам сеуште БУГАРСКИ пасош.

Благодарам на инфото.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
9.840
Поени од реакции
10.117
Немам сеуште БУГАРСКИ пасош.

Благодарам на инфото.
Е добро де, кога ќе го извадиш татарскиот пасош, ќе можеш да си тераш бизнис преку татарскиот PayPal. А во меѓувреме, можеш со картичка од НЛБ Банка да си тераш бизнис преку словенечкиот PayPal, под услов да не повлечеш повеќе од 2000 евра годишно.

Ова "татарски" нема никаква поврзаност со тебе, туку со татарите, немој да се навредиш, јас верувам дека секој(а) има право самостојно да си ја декларира сопствената националност, па ако сака и марсовец/марсовка нека биде, тоа е негово/нејзино право.

Проблемот е во тоа што татарите си го пикаат носот во нашето поднебје каде што не им е местото, но ни тоа нема никаква поврзаност со тебе, ти само си ја искористуваш опцијата која ти се нуди и тоа е сосема во ред, не си ти виновен бидејќи ти нудат татарски пасош.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Е добро де, кога ќе го извадиш татарскиот пасош, ќе можеш да си тераш бизнис преку татарскиот PayPal. А во меѓувреме, можеш со картичка од НЛБ Банка да си тераш бизнис преку словенечкиот PayPal, под услов да не повлечеш повеќе од 2000 евра годишно.

Ова "татарски" нема никаква поврзаност со тебе, туку со татарите, немој да се навредиш, јас верувам дека секој(а) има право самостојно да си ја декларира сопствената националност, па ако сака и марсовец/марсовка нека биде, тоа е негово/нејзино право.

Проблемот е во тоа што татарите си го пикаат носот во нашето поднебје каде што не им е местото, но ни тоа нема никаква поврзаност со тебе, ти само си ја искористуваш опцијата која ти се нуди и тоа е сосема во ред, не си ти виновен бидејќи ти нудат татарски пасош.
Уште еднаш, благодарам на инфо.

И во ред е, сфатив дека не ги сакаш, во ред е.
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
зошто неможам да се логирам
We’re looking out for you

We didn’t recognize a device or location recently used to log in, so we’d like to confirm your identity.
ништо не сум сменил.ни па сум бришел
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.692
Поени од реакции
14.102
еве нов меил ми дојде.

– We're making a few changes View Online

Just to let you know...

We’re changing our Legal Agreements. We wanted to check it’s OK with you.

We’re making some changes to our Legal Agreements; the documents that govern our relationship with you. We’ve put details of the changes on our Policy Update web page – you can also find the page at www.paypal.com, by clicking ‘Legal’ at the bottom of the page, selecting “Other countries (in English)” from the drop-down menu and then selecting ‘Policy Updates’.

What do I have to do?

Take a look at our Policy Update page to ensure you consent to the changes. If you do, you don’t need to do anything. If you don’t want to accept the changes you can follow the steps we’ve set out on our Policy Update page.


See the Policy Update Page
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.766
Поени од реакции
2.075
Samo proveri dali e svarno od pp i nikako od meil ne otvoraj link
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.104
Поени од реакции
4.664
Дали знае некој за колку време стигаат порачките од нет, се работи за плаќање преку пејпал, порачката е од Италија ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
9.840
Поени од реакции
10.117
Дали знае некој за колку време стигаат порачките од нет, се работи за плаќање преку пејпал, порачката е од Италија ?
Нема никакви гаранции за времето кое треба да помине додека да пристигне нарачаната пратка, може да пристигне за помалку од недела дена, може да пристигне за една или две недели, а може да пристигне и за месец дена, па и повеќе, тоа речиси секогаш зависи од поштенската компанија која ја врши испораката, како и од географската оддалеченост.

Конкретно за Италија, бидејќи не е многу далеку, најверојатно за недела дена или за максимум 2 недели.

На мене од Германија ми има пристигнато пратка за недела дена - преку DHL, од Шпанија за 2 или 3 недели, а поголема е оддалеченоста во споредба со Италија, па би требало да пристигне од Италија за максимум 2 недели.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.692
Поени од реакции
14.102
Samo proveri dali e svarno od pp i nikako od meil ne otvoraj link
добро е што сега има на Тутунска можност и онлине да го менуваш лимитот за интернет плаќање па само пред плаќање да имаш поголем лимит а во мирување да ти биде 0...
плус на таа картица не држам повеќе од 500 до 1500мкд
 

Kajgana Shop

На врв Bottom