PayPal (официјална тема)

Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Прашање:
Да се отиде нпр во Словенија и се отвори банковна сметка, и потоа од Македонија се отвори пај пал на словенечка адреса и да се поврзе со сметката во Словенија. Дали ова е изводливо и легално, без ризици пајпал да не ја замрзне/блокира сметката?
Изводливо е, но трансакциската сметка и картичката мораат да гласаат на име на словенечки државјанин, со адреса на живеење во Словенија, бидејќи порано или подоцна ќе ти побараат дигитална фотокопија од лична карта или од возачка дозвола за да докажеш дека си словенечки државјанин.
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
14
Поени од реакции
0
Дали може да се отвори PayPal акаунт регистриран во друга земја и на него само да пушташ пари од upwork/freelancer што ќе ги користиш за купување на aliexpress, ebay и слично без да поврзуваш сметка?
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Ако докажиш со лична карта или возачка дозвола на твое име од таа земја.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Имам PayPal акаунт Бугарски, ама на него не ми е внесена кредитна картичка , сакам да прашам дали некој ке може да ми испрати поголема сума напари да речеме 50 долари
 
S

staycalm

Гостин
Имам пари на Пејпал, имам и картичка поврзано, и сакам да ги повлечам. Арно ама, кога ќе пробам, ми бара verify со телефонски број, а пошто ми е словенски акаунтот, мора да биде словенски бројот, а јас немам таков. Некое заобиколување на ова?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Zaboravi gi parite deka postojat na krakuvaniot pejpal
 

Jam

Член од
12 јануари 2015
Мислења
45
Поени од реакции
40
нпр. ако од Словенечки пајпал никогаш не повлекувам пари на МКД сметка туку парите што ми стигаат секогаш ги испраќам на Амарикански пајпал акаунт, дали во таквиот случај е безбедно користењето на СЛО пајпал, ако притоа внимавам на лимитот?
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Другари нели мојт пајпал да се напрајт и од Македонија моментално, зошо читам како сите имате странски? И ме интересират како ојт префрлањето на пари и колку се задржвит како провизија ако е некој расположен да ми помогнит..
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Zaboravi gi parite deka postojat na krakuvaniot pejpal
Уште на оваа тема немаше твој бисер :)

Дали воопшто знаеш што е крак и каква врска има прашањето со краковање? :)

Пишано му е на форумов да ги трпи твојте глупости!
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Уште на оваа тема немаше твој бисер :)

Дали воопшто знаеш што е крак и каква врска има прашањето со краковање? :)

Пишано му е на форумов да ги трпи твојте глупости!
karticka od nlb slovenska banka so centrala vo makedonija,slovenska adresa na ziveenje a dostava makedonija pa koga ke ti pobaraat lk normalno deka ke ti blokiraat smetkata i sredstvata na nea
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
karticka od nlb slovenska banka so centrala vo makedonija,slovenska adresa na ziveenje a dostava makedonija pa koga ke ti pobaraat lk normalno deka ke ti blokiraat smetkata i sredstvata na nea
Во ред, и? Каква врска има зборот крак/кракирање со ова сето што си го пишал ? :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Во ред, и? Каква врска има зборот крак/кракирање со ова сето што си го пишал ? :)
Ти ја разбирам потребата да му доловиш дека погрешно го има искористено зборот крак но не си го троши времето залудно.
Фринџ има премногу номинации во категоријата најглуп кога се бираат најкајганџии за годината, така да...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: k3b

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ти ја разбирам потребата да му доловиш дека погрешно го има искористено зборот крак но не си го троши времето залудно.
Фринџ има премногу номинации во категоријата најглуп кога се бираат најкајганџии за годината, така да...
me nominirale?
A nagrade?
 
Член од
21 април 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
A moze li od italjanska banka da si vadam pari od pay pal, ako imam italjanska licna karta, drzavljanstvo, stan. Ako saka nekoj da mi kaze. Vi blagodaram na odgovoritr.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
A moze li od italjanska banka da si vadam pari od pay pal, ako imam italjanska licna karta, drzavljanstvo, stan. Ako saka nekoj da mi kaze. Vi blagodaram na odgovoritr.
Секако дека може, италијанскиот PayPal дозволува праќање и примање пари, така што ќе мораш трансакциите да ги правиш преку италијанската банка.

https://www.paypal.com/it/

Ако живееш во Македонија или во било која друга странска држава, односно надвор од Италија, парите ќе ти пристигнуваат на трансакциската сметка во италијанската банка и надвор од Италија ќе можеш да ги подигнуваш од банкомат со дебитната Visa или MasterCard картичка која ти е издадена од страна на италијанската банка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom