PayPal (официјална тема)

Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Друштво имам Пејпал преку Словенија врзан со картичка од тутунска. Дали ако повлечам пари од фриленс сајт кои ми се профит, НБРМ ќе ги види како такви и ќе морам да ги даночам? Значи само на Пејпал ќе ми бидат, нема да ги префрлувам на картичката од тутунска. Фала однапред.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
..гледам овде според муабети на темава, прилично народ вади некоја пара на фриленс пазарот, па ме интересира некое практично искуство околу избегнување на двојното оданочување по основ на персонален данок и начинот како тоа се регулира во годишната даночна пријава(ПДД-ГДП) ??? ..однапред благодарен на одговорот или одговорите...
 
Член од
18 декември 2011
Мислења
20
Поени од реакции
5
Абе луѓе како вадите словенски PayPal ? Ке сака некој да ми објасни?
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Пред некој ден направив PayPal и ја верицифирав картичката моја на страната, сега ме интересира знам дека неможам од Paypal да вадам пари, дали може да ми пратат пари ? Дека ми кажаа дека неможело ни да ти праќаат .
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Пред некој ден направив PayPal и ја верицифирав картичката моја на страната, сега ме интересира знам дека неможам од Paypal да вадам пари, дали може да ми пратат пари ? Дека ми кажаа дека неможело ни да ти праќаат .
Преку македонскиот PayPal може само да се купува, односно само да се праќаат пари, но не може да се продава, односно да се примаат пари.

Преку словенечкиот PayPal од друга страна, со Visa Electron дебитна картичка од НЛБ Банка - поранешна НЛБ Тутунска Банка, може и да се купува, односно да се праќаат пари, и да се продава, односно да се примаат пари, но има граница од 2.000 евра годишно на парите кои можат да се примат во текот на годината.

Доколку примиш повеќе од 2.000 евра во текот на годината преку словенечкиот PayPal, ќе ти побара да испратиш дигитална фотокопија од возачка дозвола или пасош за да докажеш дека си словенечки државјанин, или во спротивно до крајот на годината нема да можеш да повлекуваш пари.
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Иначе и ако ставиш таму во Словенија дека ти е PayPal-ot и нарачаш нешто од нет каде ке пристигне тоа ?[DOUBLEPOST=1485305297][/DOUBLEPOST]
Преку македонскиот PayPal може само да се купува, односно само да се праќаат пари, но не може да се продава, односно да се примаат пари.

Преку словенечкиот PayPal од друга страна, со Visa Electron дебитна картичка од НЛБ Банка - поранешна НЛБ Тутунска Банка, може и да се купува, односно да се праќаат пари, и да се продава, односно да се примаат пари, но има граница од 2.000 евра годишно на парите кои можат да се примат во текот на годината.

Доколку примиш повеќе од 2.000 евра во текот на годината преку словенечкиот PayPal, ќе ти побара да испратиш дигитална фотокопија од возачка дозвола или пасош за да докажеш дека си словенечки државјанин, или во спротивно до крајот на годината нема да можеш да повлекуваш пари.
Добро и сеа направив јас PayPal ама се стаив адреса, земја Македонија, некако може да се смени тоа дека треба да ми пратат кеш од др. земја ама на PayPal, дајте некој совет што да направам. па ке пуштиме нешто и за вас :):):)

Иначе и ако ставиш таму во Словенија дека ти е PayPal-ot и нарачаш нешто од нет каде ке пристигне тоа ?
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Добро и сеа направив јас PayPal ама се стаив адреса, земја Македонија, некако може да се смени тоа дека треба да ми пратат кеш од др. земја ама на PayPal, дајте некој совет што да направам. па ке пуштиме нешто и за вас :):):)

Иначе и ако ставиш таму во Словенија дека ти е PayPal-ot и нарачаш нешто од нет каде ке пристигне тоа ?
Ако си се регистрирал на македонскиот PayPal не можеш да примаш пари, можеш само да праќаш пари.

Ако се регистрираш на словенечкиот PayPal можеш и да праќаш пари и да примаш пари.

Без разлика на кој PayPal си регистриран, кога купуваш, на веб сајтот преку кој ја правиш нарачката - на пример eBay - треба да внесеш адреса за испорака, односно адреса на која треба да ти пристигне нарачката.

Адресата на испорака нема никаква врска со адресата која си ја внел на PayPal, можеби планираш да купиш некаков подарок за некого во странство, а испораката зависи исклучиво од продавачот, односно зависи од тоа дали продавачот врши испорака во таа држава. Можеш на пример, да си на службено патување или на одмор во Италија и од таму преку eBay да купиш нешто од Германија, а да внесеш адреса на испорака во Австралија - ако продавачот врши испорака во таа држава, а плаќањето да го извршиш преку македонскиот PayPal.

PayPal служи како посредник за плаќање, ти не купуваш ништо од PayPal и не продаваш ништо на PayPal, туку PayPal ти служи како Интернет сервис за безбеден трансфер на пари.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
909
Поени од реакции
588
Иначе и ако ставиш таму во Словенија дека ти е PayPal-ot и нарачаш нешто од нет каде ке пристигне тоа ?[DOUBLEPOST=1485305297][/DOUBLEPOST]
Добро и сеа направив јас PayPal ама се стаив адреса, земја Македонија, некако може да се смени тоа дека треба да ми пратат кеш од др. земја ама на PayPal, дајте некој совет што да направам. па ке пуштиме нешто и за вас :):):)

Иначе и ако ставиш таму во Словенија дека ти е PayPal-ot и нарачаш нешто од нет каде ке пристигне тоа ?
za da ti pratat kesh imas opcii i preku moneysend mastercard ili visa fastfund. isto taka moneygram i western union. site se legalni transakcii.
 
Член од
7 март 2011
Мислења
93
Поени од реакции
125
Koристам долго време пејпал (со српски податоци) поврзан со српска Виса Електрон картичка, примав и праќав пари без проблем.
Од вчера при ПРАЌАЊЕ пари почна ова да се појавува
Sorry, the recipient does not accept payments using this payment method. Please choose another.
Барав по нет, читав, проблемот не е кај примачот, туку сепак кај мене, праќачот. Но, никако не можам да се снајдам.
Ако имал некој вакво искуство нека помага...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
може ли со дебитна Виса картичка на НЛБ да се плаќа на И-беј ( пајпал) ?? Ми доаѓаат реклами од И-беј дека може и со мк Виса картички да се плаќа преку ПајПал, но не знам дали има некој дополнителен трошок ??
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
може ли со дебитна Виса картичка на НЛБ да се плаќа на И-беј ( пајпал) ?? Ми доаѓаат реклами од И-беј дека може и со мк Виса картички да се плаќа преку ПајПал, но не знам дали има некој дополнителен трошок ??
Да ја следеше воопшто темава - барем последниве 5 страници, воопшто не ќе го поставуваше тоа прашање.

Како и да е, прочитај ги последните 5 страници од темава и ќе го добиеш бараниот одговор.
 

Jam

Член од
12 јануари 2015
Мислења
46
Поени од реакции
40
Прашање:
Да се отиде нпр во Словенија и се отвори банковна сметка, и потоа од Македонија се отвори пај пал на словенечка адреса и да се поврзе со сметката во Словенија. Дали ова е изводливо и легално, без ризици пајпал да не ја замрзне/блокира сметката?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom