PayPal (официјална тема)

Дискусија во форумот 'Интернет трговија' започната од Oblivion, 23 јули 2008.

 1. Oblivion

  Oblivion Matt Akisson

  Член од:
  12 септември 2007
  Мислења:
  3.526
  Допаѓања:
  127
  Има некој со Paypal акаунт овде на форумот?

  *Забелешка од модератор:*

  Трошоци при порачување преку Интернет:

  0-22 евра (со вклучени транспортни и манипулативни трошоци) - не се плаќа царина и ДДВ
  22-45 евра - се плаќа само ДДВ

  45+ евра - се плаќа ДДВ и царина

  Данокот на додадена вредност е 18%. Даночната основица ја сочинува царинската основица зголемена за износот на пресметаната царина.
  Царинската вредност на стоката ја сочинува фактурната вредност на која се додадени транспортните и други манипулативни трошоци кои настануваат до влезот на стоката на царинското подрачје на Република Македонија. (Кај поштенските пратки, износот на поштарината влегува во царинската вредност на стоката).
   
  Последно уредено од модератор: 18 јули 2014
 2. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.127
  Kolku sto zanm jas ne mozes (barem do skoro ne mozese) da otvoris pay pal account od Makedonija.
   
 3. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.995
  Допаѓања:
  2.660
  А се тоа поради дечишта кои користеа картички без пари на нив, и порачуваа еден куп работи од интернет, па се сетија светските банки да го скратат Pay pal за Македонија... Не верувам дека ке го има за брзо.
   
 4. dLt-Ed

  dLt-Ed молчењето е злато

  Член од:
  29 јануари 2006
  Мислења:
  126
  Допаѓања:
  3
  Имам јас ...

  За што ти треба?
   
 5. Oblivion

  Oblivion Matt Akisson

  Член од:
  12 септември 2007
  Мислења:
  3.526
  Допаѓања:
  127
  ОК, да порачам нешто. Поточно ова:http://cgi.ebay.com/WarCraft-2-Batt...72628491QQihZ005QQcategoryZ3606QQcmdZViewItem
  Ама ке правам мабет прво со продавачот ако може да промени начинот на плакање па после ке ти пишам, ако е ок..??
   
 6. dLt-Ed

  dLt-Ed молчењето е злато

  Член од:
  29 јануари 2006
  Мислења:
  126
  Допаѓања:
  3
  ако си од Скопје, нема мака, ќе нарачаме. Контактирај ме по пп
   
 7. Ајсшутер

  Ајсшутер Гостин

  Малку помош како може да направам PayPal Account и да ставам пари како иде тоа оти ми треба нешто да купам од интернет,ке ми требаат 2 евра :smir:
   
 8. Mr.HyPNoTiC

  Mr.HyPNoTiC UnTraceable Guest!

  Член од:
  13 ноември 2007
  Мислења:
  1.403
  Допаѓања:
  154
  Јас имам ...
   
 9. Sephiroth

  Sephiroth One-winged angel

  Член од:
  28 април 2006
  Мислења:
  4.034
  Допаѓања:
  128
  Па пиши како си средил мајкуму!
   
 10. ErT

  ErT Console Dude

  Член од:
  17 ноември 2007
  Мислења:
  2.206
  Допаѓања:
  265
  Па PayPal акаунт можеш да креираш со виртуелна VISA картица на Entropay. Можеш бесплатно да си креираш акаунт на www.entropay.com . После креирањето на Ентропеј акаунт, ти даваат виртуелна дебитна картица на која можеш да си ставиш пари преку сопствената (физичка) картица што ја имаш. Има и мала провизија али не е толку страшно. Јас користам Виза Електрон од НЛБ Тутунска Банка за да си ставам пари на виртуелната картица.

  После креирањето на Entropay акаунт, користејќи лажни податоци можеш да си креираш акаунт на PayPal. На пример јас одбрав држава Хрватска, а пробав и со Албанија и се беше во ред. Си го ставив своето име,презиме,адреса, освен за држава си ставив Хрватска, а потоа пробав и со Албанија и немаше никакви проблеми. По креирањето на акаунтот, си ја ставив Виртуелната картица од Ентропеј (тие ти даваат број на картица, Expire Date, CVV, а за име,презиме,адреса можеш да си напишеш што сакаш). Пробав да купам од Ebay и трансакцијата помина. Ако имате проблеми слободно постирајте тука.
   
 11. Mr.HyPNoTiC

  Mr.HyPNoTiC UnTraceable Guest!

  Член од:
  13 ноември 2007
  Мислења:
  1.403
  Допаѓања:
  154
  Трошејте ги парите на пејпал оти ќе ти ја замрзнат сметката ... Мене само што ми ја замрзнаа завчера ... :nesvest:
   
 12. Ајсшутер

  Ајсшутер Гостин

  Дај бе кој има 2 или 5 долари нека ми порача нешто ке му пратам по пошта пари
   
 13. DarkoG

  DarkoG Better then ever before.

  Член од:
  19 август 2008
  Мислења:
  694
  Допаѓања:
  78
  Здраво дечки..
  Имам проблем при правење на PayPal...
  Да ми објасните како да се регистрирам на друга држава не ми се јасни тие : Address Line , State , ZipCode , City , Phone numberWhy is this needed? И Каков телефон да направам леле боже со ме снајде. :baeh:
  Е сега како да написам Град ко нема дрзава да селектирам...:vozbud:
   
 14. Blacks

  Blacks Гостин

  Јас како шо знам не бива да се направи пеј пал акаунт од нашава земја... На црна листа сме ставени .... (сооО мааакии суууум се роооодилааа):tapp:
   
 15. Vnuce

  Vnuce http://abix.mk

  Член од:
  20 март 2006
  Мислења:
  2.602
  Допаѓања:
  219
  Еве, објаснето со слики:

  [​IMG]
   
  На SkyDriver му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: