PayPal (официјална тема)

Дискусија во форумот 'Интернет трговија' започната од Oblivion, 23 јули 2008.

1. Oblivion

Oblivion Matt Akisson

Член од:
    12 септември 2007
    Мислења:
    3.526
    Допаѓања:
    127
    Има некој со Paypal акаунт овде на форумот?

*Забелешка од модератор:*

Трошоци при порачување преку Интернет:

0-22 евра (со вклучени транспортни и манипулативни трошоци) - не се плаќа царина и ДДВ
    22-45 евра - се плаќа само ДДВ

45+ евра - се плаќа ДДВ и царина

Данокот на додадена вредност е 18%. Даночната основица ја сочинува царинската основица зголемена за износот на пресметаната царина.
    Царинската вредност на стоката ја сочинува фактурната вредност на која се додадени транспортните и други манипулативни трошоци кои настануваат до влезот на стоката на царинското подрачје на Република Македонија. (Кај поштенските пратки, износот на поштарината влегува во царинската вредност на стоката).

Последно уредено од модератор: 18 јули 2014
  2. Let 3

Let 3 The Nipple Erector

Член од:
    13 јули 2008
    Мислења:
    30.917
    Допаѓања:
    31.127
    Kolku sto zanm jas ne mozes (barem do skoro ne mozese) da otvoris pay pal account od Makedonija.

3. Dzish

Dzish unlike any other...

Член од:
    15 февруари 2007
    Мислења:
    13.995
    Допаѓања:
    2.660
    А се тоа поради дечишта кои користеа картички без пари на нив, и порачуваа еден куп работи од интернет, па се сетија светските банки да го скратат Pay pal за Македонија... Не верувам дека ке го има за брзо.

4. dLt-Ed

dLt-Ed молчењето е злато

Член од:
    29 јануари 2006
    Мислења:
    126
    Допаѓања:
    3
    Имам јас ...

За што ти треба?

5. Oblivion

Oblivion Matt Akisson

Член од:
    12 септември 2007
    Мислења:
    3.526
    Допаѓања:
    127
    ОК, да порачам нешто. Поточно ова:http://cgi.ebay.com/WarCraft-2-Batt...72628491QQihZ005QQcategoryZ3606QQcmdZViewItem
    Ама ке правам мабет прво со продавачот ако може да промени начинот на плакање па после ке ти пишам, ако е ок..??

6. dLt-Ed

dLt-Ed молчењето е злато

Член од:
    29 јануари 2006
    Мислења:
    126
    Допаѓања:
    3
    ако си од Скопје, нема мака, ќе нарачаме. Контактирај ме по пп

7. Ајсшутер

Ајсшутер Гостин

Малку помош како може да направам PayPal Account и да ставам пари како иде тоа оти ми треба нешто да купам од интернет,ке ми требаат 2 евра :smir:

8. Mr.HyPNoTiC

Mr.HyPNoTiC UnTraceable Guest!

Член од:
    13 ноември 2007
    Мислења:
    1.403
    Допаѓања:
    154
    Јас имам ...

9. Sephiroth

Sephiroth One-winged angel

Член од:
    28 април 2006
    Мислења:
    4.034
    Допаѓања:
    128
    Па пиши како си средил мајкуму!

10. ErT

ErT Console Dude

Член од:
    17 ноември 2007
    Мислења:
    2.206
    Допаѓања:
    265
    Па PayPal акаунт можеш да креираш со виртуелна VISA картица на Entropay. Можеш бесплатно да си креираш акаунт на www.entropay.com . После креирањето на Ентропеј акаунт, ти даваат виртуелна дебитна картица на која можеш да си ставиш пари преку сопствената (физичка) картица што ја имаш. Има и мала провизија али не е толку страшно. Јас користам Виза Електрон од НЛБ Тутунска Банка за да си ставам пари на виртуелната картица.

После креирањето на Entropay акаунт, користејќи лажни податоци можеш да си креираш акаунт на PayPal. На пример јас одбрав држава Хрватска, а пробав и со Албанија и се беше во ред. Си го ставив своето име,презиме,адреса, освен за држава си ставив Хрватска, а потоа пробав и со Албанија и немаше никакви проблеми. По креирањето на акаунтот, си ја ставив Виртуелната картица од Ентропеј (тие ти даваат број на картица, Expire Date, CVV, а за име,презиме,адреса можеш да си напишеш што сакаш). Пробав да купам од Ebay и трансакцијата помина. Ако имате проблеми слободно постирајте тука.

11. Mr.HyPNoTiC

Mr.HyPNoTiC UnTraceable Guest!

Член од:
    13 ноември 2007
    Мислења:
    1.403
    Допаѓања:
    154
    Трошејте ги парите на пејпал оти ќе ти ја замрзнат сметката ... Мене само што ми ја замрзнаа завчера ... :nesvest:

12. Ајсшутер

Ајсшутер Гостин

Дај бе кој има 2 или 5 долари нека ми порача нешто ке му пратам по пошта пари

13. DarkoG

DarkoG Better then ever before.

Член од:
    19 август 2008
    Мислења:
    694
    Допаѓања:
    78
    Здраво дечки..
    Имам проблем при правење на PayPal...
    Да ми објасните како да се регистрирам на друга држава не ми се јасни тие : Address Line , State , ZipCode , City , Phone numberWhy is this needed? И Каков телефон да направам леле боже со ме снајде. :baeh:
    Е сега како да написам Град ко нема дрзава да селектирам...:vozbud:

14. Blacks

Blacks Гостин

Јас како шо знам не бива да се направи пеј пал акаунт од нашава земја... На црна листа сме ставени .... (сооО мааакии суууум се роооодилааа):tapp:

15. Vnuce

Vnuce http://abix.mk

Член од:
    20 март 2006
    Мислења:
    2.602
    Допаѓања:
    219
    Еве, објаснето со слики:

На SkyDriver му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: