Neotel интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Ете кај мене беше пред едно 2 или 3 недели завршена оптичката мрежа на Неотел и моментално е функционална и во употреба од двајца станари.
20180419_151214.jpg 20180428_180241.jpg А неколку дена после завршувањето со оптичката мрежа на Неотел случајно поминувајки од кај Нивната зграда воочив дека имаат ископано дупќи за оптички кабли посочувајќи дека Неотел почнуваат да се шират со нивната приватна мрежа и во наредните 3 години не би ме зачудило ако Неотел се развие доста и нема да има потреба оптичкиот интернет на Неотел да минува низ оптичката мрежа на Телеком. Приметив и дека на многу места Неотел има оптички водови (Оние црно со жолто-портокалова линија) во кои што има оптички кабли но не пуштени во употреба. Такви сум сретнал многу, низ многу згради и местиња. Дури и денес случајно поминувајќи низ Карпош накај Ѓорче здогледав оптички разделник на Неотел. По ова заклучив дека Неотел за оптика се достапни но не секаде. Еве јас живеам блиску до Неотел па дури сега беше оптичката мрежа на Неотел наместена кај мене. И заклучив дека Неотел за монтажа на оптичка мрежа работат со врски (пр: Ако има некој во таа зграда што живее а работи во Неотел/Неоком, таков е случајот кај мене со тој комшијата што го спомнав погоре во другите текстови) или ако мнозина луѓе побараат да им биде монтирано од оптичката мрежа на Неотел (Во овој случај или се луѓе или најчесто приватни компании/фирми). За разлика од Неотел, Телеком се ТРОДУПЛО распространети со нивната оптичка мрежа бидејќи оди кога местат прават анќета и во повеќето од случаевите има доста потписи за инсталација на оптичка мрежа, ма да и да нема пак се наоѓа начин и се инсталира таа оптичка мрежа.Идете и прошетајте се низ илинденска одма ќе приметите оптика од Телеком и Телекабел, а ретко од Неотел.
Еве на сликава подоле може да се види дека Неотел се реновира (или проширува) со нивната оптичка мрежа.
20180417_131445.jpg И во меѓувреме уште новости... Оваа пат дознав како тоа се влече оптички кабел низ тк вод. Е се сеќавате ли на сликата во еден од горните текстови, онаа со храбрите момци со џипот на Неотел. Е они таму работеле на врзување на оптички кабли до (најверојатно) мрежата што оди во мојот стан. И ете така еден ден се враќам од школо пак ѓи гледам Неотел, оваа пат качени на бандера (Бидејки од земја од вод иде оптичкиот кабел до влез преку бандера што има едно 10-15 метри растојание. Фактички за безбедност и издржливост треба под земја да се копа али кој ќе раскопува пак улици за едно 10-15 метри. Доста Телеком раскопуваа, сега па уште и Неоком фали...) местат нешто, и кога видов заклучив дека поврзуваат и друг влез низ тој вод (Тоа ако поминувате низ Бул. Кузман Јосифовски Питу карши Скопјанка кај подземниот премин, на еден од нив има знак од секси шоп Валијант и таму одма до тоа е таа дрвена бандера што ви ја зборам, а одма до неа е таа шахта која што неодамна беше поставена или од Телекабел или од Неотел, или од Телеком, но притоа низ неа минуваат ТК водови од било кој оператор [Замислете си ја таа шахта и огромната цевка што минува низ неа како еден вид на неутрално поле], вклучувајки и Неотел). И видов каде што оди, од каде се излева (И да од таа бандера, од тој тк вод на Неотел поминуваше уште еден оптички кабел но овојпат одејќи до влезот подоле од мојот). Исто така и сликав неколку ствари од опремата. И подоцна на момент се запрашав од каде ли ѓи влечат тие оптички кабли, и некое време размислував и ми текна. Значи они од таа шахта имаат веќе оптички кабли, само се качуваат на бандера и низ тој тк вод протнуваат оптички кабел кој што оди до таа шахта каде што подона е споен со другиот оптички кабел од шахтата. И подоцна следи делот со инсталацијата во влез. Е сега овде малце е различно од Телеком. Во споредба на самата градба со голо око се приметува дека и лимот и ормарите на Телеком се по-големи, по зацврстени, по широки и високи, по убаво и прецизно направени. Во споредба со Телеком кои што на секој втор до трет спрат имаат оптички ормар за разделување на кабли, кај Неотел ормарот за разделување е само еден и е поставен на прв спрат, на приземе или во подрум.
Со сето ова доаѓаме до жаклучок дека Неотел навистина се имаат променето, и навистина имаат направено еден огромен напредок (Особено во 2017-та и дефинитивно поголем напредок во 2018-та)
Иначе еве слики подолу:
20180425_120654.jpg 20180425_120713.jpg 20180425_120655.jpg (п.с. после волку текст дефинитивно заслужувам да бидам избран за најфорумџија во оваа тема за 2018-та)
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Конечно, пакетот од 300/300, резултативе се импресивни, so far so good, многу стабилна конекција и брзина.






 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Конечно, пакетот од 300/300, резултативе се импресивни, so far so good, многу стабилна конекција и брзина.






Супер! Навистина добро. А интернетот стабилен ли ти е, ти паѓа ли?
Инсталацијата е ко онаа горе на сликите што ѓи пратив или преку Телеком си поврзан?
Рутерот Huawei бел ли ти е?
Оптичките кабли (ако се од инсталацијата на Неотел) каде завршуваат/искачаат? Одат ли низ бандера или под земја се копани?
 
Член од
24 мај 2018
Мислења
7
Поени од реакции
5
Ги следам форумите на Кајгана веќе подолго време. Се решив да се зачленам за да споделам мое искуство со неотел (намерно со мали букви). Секоја чест на дечкото погоре што се намачил да ги пофали. Веќе трет месец сум на неотел со договор на една година. Првите седум дена интернетот беше во ред, потоа брзината почна да се намалува за десетиот ден да падне под загарантираната минимална брзина (која им е наведена на нивниот веб сајт). Реагирав во нивната служба за тех. поддршка и освен стандардното уклучи - исклучи, дали светат сијалиците, приклучи го на лан... и така неколку денови. Зборувам за иста конфигурација на десктоп PC, со исти компоненти, ист windows, за иронијата да биде поголема се наоѓам на 100 метри од неотел, значи и сигналот е добар. Кога земам интернет од мобилниот немам никаков проблем. Реагирав, се бунев и се за бадијала. Ми укажаа најбезобразно дека сум обврзан една година да им плаќам интернет, заради договорот, раскинал договор или не, користел интернет или не. Кога им предочив дека брзината не е таа која што е наведена во договорот, дека интернетот многу често го снемува некогаш и повеќе часови, дека има lag, jitter и сето тоа поткрепено со скринови во кои се гледа брзината и се друго едноставно ме ставија на ignore. Се трудам да не бидам вулгарен и да ги наречам со вистинското име. Моја препорака е да ги одбегнувате, тоа што е ветено не го испорачуваат, интернетот им е катастрофа. Доволно е да кажам дека направија да ми се згади онлајн играњето со таков лаг. Едноставно не се сериозни и дораснати да бидат интернет провајдер.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ги следам форумите на Кајгана веќе подолго време. Се решив да се зачленам за да споделам мое искуство со неотел (намерно со мали букви). Секоја чест на дечкото погоре што се намачил да ги пофали. Веќе трет месец сум на неотел со договор на една година. Првите седум дена интернетот беше во ред, потоа брзината почна да се намалува за десетиот ден да падне под загарантираната минимална брзина (која им е наведена на нивниот веб сајт). Реагирав во нивната служба за тех. поддршка и освен стандардното уклучи - исклучи, дали светат сијалиците, приклучи го на лан... и така неколку денови. Зборувам за иста конфигурација на десктоп PC, со исти компоненти, ист windows, за иронијата да биде поголема се наоѓам на 100 метри од неотел, значи и сигналот е добар. Кога земам интернет од мобилниот немам никаков проблем. Реагирав, се бунев и се за бадијала. Ми укажаа најбезобразно дека сум обврзан една година да им плаќам интернет, заради договорот, раскинал договор или не, користел интернет или не. Кога им предочив дека брзината не е таа која што е наведена во договорот, дека интернетот многу често го снемува некогаш и повеќе часови, дека има lag, jitter и сето тоа поткрепено со скринови во кои се гледа брзината и се друго едноставно ме ставија на ignore. Се трудам да не бидам вулгарен и да ги наречам со вистинското име. Моја препорака е да ги одбегнувате, тоа што е ветено не го испорачуваат, интернетот им е катастрофа. Доволно е да кажам дека направија да ми се згади онлајн играњето со таков лаг. Едноставно не се сериозни и дораснати да бидат интернет провајдер.
Сум поминал низ исто со други ооператори се додека не сфатив кој е начинот (пред некои 10тина години). Пишан приговор само помага.
Прво погледај договорот дали стои минимална брзина за аплоуд и даунлоуд. Ако стои, поднеси официјален пишан приговор во Неотел и наведи и што е и што не е фактичката состојба. Инсистирај на примерок за тебе потпишан од нивна страна и со печат. Не излегувај додека не го добиеш, по можност оригиналот. Со истиот приговор после неколку дена јави се во АЕК на тел. (02)190 и кажи го случајот. Или Неком ќе ти скрати од претплатата, или ако сакаш ќе го раскинеш договорот заради нивно неисполнување на договореното.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.408
Поени од реакции
2.750
Ги следам форумите на Кајгана веќе подолго време. Се решив да се зачленам за да споделам мое искуство со неотел (намерно со мали букви). Секоја чест на дечкото погоре што се намачил да ги пофали. Веќе трет месец сум на неотел со договор на една година. Првите седум дена интернетот беше во ред, потоа брзината почна да се намалува за десетиот ден да падне под загарантираната минимална брзина (која им е наведена на нивниот веб сајт). Реагирав во нивната служба за тех. поддршка и освен стандардното уклучи - исклучи, дали светат сијалиците, приклучи го на лан... и така неколку денови. Зборувам за иста конфигурација на десктоп PC, со исти компоненти, ист windows, за иронијата да биде поголема се наоѓам на 100 метри од неотел, значи и сигналот е добар. Кога земам интернет од мобилниот немам никаков проблем. Реагирав, се бунев и се за бадијала. Ми укажаа најбезобразно дека сум обврзан една година да им плаќам интернет, заради договорот, раскинал договор или не, користел интернет или не. Кога им предочив дека брзината не е таа која што е наведена во договорот, дека интернетот многу често го снемува некогаш и повеќе часови, дека има lag, jitter и сето тоа поткрепено со скринови во кои се гледа брзината и се друго едноставно ме ставија на ignore. Се трудам да не бидам вулгарен и да ги наречам со вистинското име. Моја препорака е да ги одбегнувате, тоа што е ветено не го испорачуваат, интернетот им е катастрофа. Доволно е да кажам дека направија да ми се згади онлајн играњето со таков лаг. Едноставно не се сериозни и дораснати да бидат интернет провајдер.
Оптика или АДСЛ? Ако е оптика нивна или на Телеком?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Ги следам форумите на Кајгана веќе подолго време. Се решив да се зачленам за да споделам мое искуство со неотел (намерно со мали букви). Секоја чест на дечкото погоре што се намачил да ги пофали. Веќе трет месец сум на неотел со договор на една година. Првите седум дена интернетот беше во ред, потоа брзината почна да се намалува за десетиот ден да падне под загарантираната минимална брзина (која им е наведена на нивниот веб сајт). Реагирав во нивната служба за тех. поддршка и освен стандардното уклучи - исклучи, дали светат сијалиците, приклучи го на лан... и така неколку денови. Зборувам за иста конфигурација на десктоп PC, со исти компоненти, ист windows, за иронијата да биде поголема се наоѓам на 100 метри од неотел, значи и сигналот е добар. Кога земам интернет од мобилниот немам никаков проблем. Реагирав, се бунев и се за бадијала. Ми укажаа најбезобразно дека сум обврзан една година да им плаќам интернет, заради договорот, раскинал договор или не, користел интернет или не. Кога им предочив дека брзината не е таа која што е наведена во договорот, дека интернетот многу често го снемува некогаш и повеќе часови, дека има lag, jitter и сето тоа поткрепено со скринови во кои се гледа брзината и се друго едноставно ме ставија на ignore. Се трудам да не бидам вулгарен и да ги наречам со вистинското име. Моја препорака е да ги одбегнувате, тоа што е ветено не го испорачуваат, интернетот им е катастрофа. Доволно е да кажам дека направија да ми се згади онлајн играњето со таков лаг. Едноставно не се сериозни и дораснати да бидат интернет провајдер.
Ако си на оптика нема да имаш проблем... За АДСЛ ја кога бев на Телеком, тоа друже беше еден од најлошиот интернет што сум го имал, дури и полош од оној на Телекабел што го имав у 2010 - та.
Ако си на АДСЛ, подхитно мењај се на оптика и гледај да е од таа нивната (ќе ја препознаеш многу лесно,има погоре слиќи), ако не ондак преку онаа на Телеком. А,ако проблемот ти е на оптика одндак прашај некој друг, бидејќи ја неможам да ти помогнам.
 
Член од
24 мај 2018
Мислења
7
Поени од реакции
5
Сум поминал низ исто со други ооператори се додека не сфатив кој е начинот (пред некои 10тина години). Пишан приговор само помага.
Прво погледај договорот дали стои минимална брзина за аплоуд и даунлоуд. Ако стои, поднеси официјален пишан приговор во Неотел и наведи и што е и што не е фактичката состојба. Инсистирај на примерок за тебе потпишан од нивна страна и со печат. Не излегувај додека не го добиеш, по можност оригиналот. Со истиот приговор после неколку дена јави се во АЕК на тел. (02)190 и кажи го случајот. Или Неком ќе ти скрати од претплатата, или ако сакаш ќе го раскинеш договорот заради нивно неисполнување на договореното.
Ти благодарам за советот.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Знае некој дали Неотел имаат покриентост со оптички интернет во Капиштец?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Знае некој дали Неотел имаат покриентост со оптички интернет во Капиштец?
Ако имаат Телеком оптика, тогаш преку нивната оптичка мрежа можеш да се врзеш на Неотел.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Преку оптика на еден оператор да направиш договор со друг? Нешто не ми е логично ама ај нека се произнесат подобро запознаените...
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Зошто да не ти е логично, им ја рентаат мрежата.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
upload_2018-9-29_16-58-8.png
LOOOOOOL 1595 за 1GB/s.
Цениве се нездрави,и тоа 10TB Limit.
Никаде немам видено 50/50 интернет за 545 денари месечно.
Телеком,Телекабел и VIP треба да се засрамат дебело.
Ова е доказ дека се може ако се сака.
Ама за жал има луѓе со исперени мозоци кои што сеуште мислат дека тие оператори кои што само вршат монопол и крадат дека се најдобри. Нека не ве лажат со Телекомов дека најдобра мрежа има,кога у опште едини паќети за оптика им се 50/50 и 1000/1000.
Еве ви споредба со дурги оператори:
upload_2018-9-29_17-5-35.png
upload_2018-9-29_17-6-0.png
upload_2018-9-29_17-6-15.png
upload_2018-9-29_17-6-40.png
upload_2018-9-29_17-7-51.png
upload_2018-9-29_17-8-5.png
upload_2018-9-29_17-8-27.png
upload_2018-9-29_17-8-43.png
upload_2018-9-29_17-8-59.png
upload_2018-9-29_17-9-7.png
Јас ви препорачувам Неотел,и ништо друго. Пробајте и видете.Поевтин ISP во Македонија,од Неотел нема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom