Neotel интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Еве и кај мене.Знам многу ретко е,но и Неотел после Телеком почнаа со инсталација со нивната (Лично Нивната) оптичка мрежа.Зборете што сакате,Неотел се најевтини и нудат многу за малце.Е сега едино што приметив е дека оптичкиот кабел искача од под земја до една бандера и до кај мене у влез има едно 100 метри(тука негде)и кабелот оди низ бандера до еден ѕид,каде што потоа оди во влез кај мене,но сега тој кабел поминува исто така и низ дрво.Е сега дали ако има некои природни/неприродни појави,дали сигналот би можел да се оштети или не?
Едино што знам е дека фајбер оптичкото влакно не привлекува громови,али на пример,од дожд сигналот може да се заебе.
И by the way моментално сум на Телеком,али се заебав...требаше на Неотел да се префрлам,но предноцна....имам веке договор со Телеком и ке треба едно 2 години највеке за да можам да се сменам,а на моите никаков пенал не им се плаќа,освен ако не не убеди комшијата што работи во Неоком(моментално монтажерите од него струја влечат).И што мислите за 2 години,би можеле ли цените на оптичкиот интернет да паднат,и неотел да не изненади со нешто ново,пишете подоле!
Ајде дискусикја!!!!.Гледам многу не пишуваат на ова тема,и многу не се одлучуваат да го изберат Неотел како нивниот интернет оператор...[DOUBLEPOST=1518437098][/DOUBLEPOST]Иначе ја имам јас таа среќа да живеам блиску до Неотел зградата (во Аеродром)што им е впрочем нивната главна централа.Иначе еве,фатив неколку слики од инсталацијата на Неотел.На онаа со намотаниот кабел се гледа оптичкиот кабел на Неотел кој што во скоро време ќе биде поврзан кон лимот и кутиите што минуваат,низ сите спратови кај мене у зграда.На една од сликите може да се видат инсталацијата на Телеком и до неа и онаа идната на Неотел.
Cheers! 20180212_125148.jpg 20180212_125105.jpg 20180212_125157.jpg
 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Еве ви уште,подетални слико од разделувач на оптички кабли од оптичката инсталација на Неотел!
20180213_122818.jpg 20180213_122802.jpg 20180213_122755.jpg 20180213_122809.jpg 20180213_122746.jpg
 
Член од
31 октомври 2017
Мислења
2
Поени од реакции
1
Очигледно реклама им правиш на Неотел, така да не вреди да те убедувам дека не се ни најдобри ниту најевтини.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.405
Поени од реакции
2.747
Очигледно реклама им правиш на Неотел, така да не вреди да те убедувам дека не се ни најдобри ниту најевтини.
Што збориш бе друже? Види ги цените што ги нудат они и Телеком и другите и што добиваш за таа цена. Не ме заебавај кај Телеком после 1 TB ти ја сечат линијата, ваму барем имаш некои нормални услови и норми со лимитот, кои им се над 1 TB.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Dali na Neotel po nadminuvanje na internet sobrakajot od 1TB ( terabajt ) snemuva internet soobrakaj ili samo se namaluva brzinata na internetot.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Dali na Neotel po nadminuvanje na internet sobrakajot od 1TB ( terabajt ) snemuva internet soobrakaj ili samo se namaluva brzinata na internetot.
Ако не се грешам брзината се намалува.Така е и кај другите оператори мислам.[DOUBLEPOST=1519081367][/DOUBLEPOST]
Очигледно реклама им правиш на Неотел, така да не вреди да те убедувам дека не се ни најдобри ниту најевтини.
Хаха брат,може за тебе цените не се евтини(Иди ти месечно најди за 900 ден. оптички интернет до дом од друг оператор,не од Неотел и јави ми се!)ама за мене се топ.Епа вака сега,ке набројам зошто ми одговара Неотел највеќе:
Прво: Живеам многу блиску до главната зграда(централа) на Неотел (Онаа кај Железничка што е),и кај мене во зграда за чудо немаше оптички интернет нит од Неотел,нит од Телеком,а еве кај сум...само булевар поминуваш и после Скопјанка подоле еве ја нивната зграда.Сето тоа беше така до 2016 се дур не дојде Телеком да копа за оптички интернет.Знам чудно ке звучи али тие од Скопјанка,тие згради...е на нив уште од 2014(или 2015,незнам точно кога)им копаа и ставија оптички интернет и од Телеком,и од Неотел а и (ако не се грешам)исто така и од Телекабел.Епа сега така било,тие се најблиски таму.Но сепак вие ке се запрашате дека едноставно можеле да го ископаат булеварот и да пуштат оптика и на другата страна,но од одредени причини не е направено така(Јас мислам дека е од тоа што ни теоретски шанси нема.Прво кој будала би копал булевар,тоа знаете колку застој во сообраќајот ке направи ????.Второ теоретски неможе пошто низ булеварот има подземен премин па иди ти копај над подземен премин.Назад на главното,сега се поставени оптичките кабли,само да се поврзат и да се пуштат во употреба.Тука доброто е што сигналот ке биде постабилен и побрз(многу побрз за разлика од Телеком).
Второ:Имаат големи попусти(зависи кога),и многу се поевтини.Еве пример за зимата кога им искочија новите пакети нудеа оптика од 50/50 за помалце од 1000 денари.И ајде иди ти кажи не биле евтини,ма ма немој....
За мене и ми одговара бидејки ја и да нема попуст за мене ке има.Епа како се прашувате??? Е сега ке ви кажам!
Епа вака ние(т.е моите)се дружат со едни комшии,што имаат дете со брат ми у исто школо учат,и тој комшијата(Нејкам да го идентификувам)работи во Неоком(Во таа зградата кај што е Неотел)па фактички Неотел-Неоком се две слични(да не кажам скоро исти)компании кои се фактички едно нешто.Со тие комшиите се дружиме многу одамна а и од Неоком секоја година де по некој календар,тефтер и усб стик ке дадат.И ете од каде врски за попуст!(Има и други причини кои што не би ги идентификувал од други аспекти).Не за џабе слоганот на Неотел е: ”Силните врски траат засекогаш„
Трето: Секогаш ако нема од Нивната оптичка мрежа,може и од на таа од Телеком,што не е голем проблем,а и инсталацијата (вклучително и рутерот не се менуваат).Е сега кај мене ја имам таа среќа и да живеам поблиску до Неотел,но и да ја имам таа таканаречена "Приватна Мрежа на Неотел",што значи дека интернетот нема да ми зависи од друг оператор(во овој случај Телеком).
Четврто: Како што се и евтини,имаат и повеќе пакети (оние новите што искочија баш за нова година)и автоматски корисниците на оптичкиот интернет од Неотел ке имаат од повише пакети да бираат,и повише да уживаат за помалце пари(Нормално ако ги фатат на попуст или преку врски,како кај мене).Ако гледаме кај Телеком има само 2 пакети за оптички интернет,а тоа се 50/50 и 1000/1000.Истото и за Телекабел.А за ова со Телеком ако не се грешам порано повише оптички пакети имаа(40/40;60/60;100/100 и 1000/1000,но ова последново само за приватни корисници [Фирми, Канцеларии,итн...])
Еве гледате, Неотел и во највише пакети доминира!
Петто: Неотел е единствениот интернет оператор кој што нуди Андроид Смарт ТВ бокс,баш тоа што мене ми треба,бидејки дома имам плазма телевизори но тие не се нит смарт,нит Андроид,а пак тој апаратот за новите корисници на Неотел доаѓа за евтина цена(или бесплатно ако не се грешам)а и од Неотел за новите корисници даваат кодови за гледање на Телевизија за на нивната апликација што ја има за смарт телефони за одреден рок(Незнам баш колку,али мислам ако сум корисник на Неотел за едно 2 години,до толку ке важи тој код што ке го внесам во нивната апликација за гледање Телевизија на Телефон.)А и башка,и така е нивната апликација бесплатна за тест период за гледање на Телевизија на Телефон за 30 дена,дури и за тие што не се во опште корисници на Неотел.
Ете тоа беше за мене зошто Неотел ми се најдобри,али сега пошто сум со 2 годишен договор на оптички интернет од Телеком,ке мора да чекам...што да се прави,тоа е јбг,знам избрзав али ајде...што биднало, биднало.
Ајде дајбоже за 2 години цените да паднат драстично,па да се префрлам и јас на Неотел :)
 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Очигледно реклама им правиш на Неотел, така да не вреди да те убедувам дека не се ни најдобри ниту најевтини.
Еј ај сега кажи дека не се најевтини.Овој пакет што Телеком за зал го нема,но Неотел го има неможат цените со Телеком да се споредат,но можат со Телекабел бидејки они имаат 100/100.За овој попуст Неотел што го дава оди заедно со смарт андроид тв бокс и домашен телефон.А пак кај Телекабел само 2,500 за интернет и ништо друго...
Е ајде сега зборете дека Неотел не биле најевтини,ајде да ве видам сега...
П.с ова е едно од 100-те причини зошто Неотел се најдобри.А и впрочем нивните попусти ги има,не секогаш но ги има,а кога ги има е тоа се вистински попусти.Дури и без попусти пак се евтини,и едноставно вредат за таа цена пошто нудат многу!
Еве слики:
(п.с. ја пред време да си кажам, сликите не се монирани и се скрос оригинани.Ако сеуште не ми верувате еве линкови:
https://neotel.mk/neotrio-100/
и
http://telekabel.com.mk/index.php/mk/интернет/оптички-интернет/optic-100 )
Screenshot_20180223-170959.png Screenshot_20180223-171424.png Screenshot_20180223-170911.png
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
:cool::cool::cool::cool::cool:

Иначе позади комбето има едни храбри момци што спојуваат кабли. Screenshot_20180320-132739.png
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Неотел:
НАВИКНИ СЕ на ПОБРЗО!
upload_2018-3-24_10-43-26.png
 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Еве стигна и некој лист од неотел:
20180403_191106.jpg 20180403_191125.jpg
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Ima nekoj optika? kako e zadovolen?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Ima nekoj optika? kako e zadovolen?
Јас не, али кај мене у влез (како што можеш да видиш има поставено) и ја како што знам има многу комшии што го фалат оптичкиот интернет на Неотел бидејки за евтина цена добиваш многу поголеми брзини. Еве имам еден комшија што планира да се поврзи на Неотел(Тој иначе во Неоком работи, и тој ѓи викна гарант да местат бидејки монтерите влечеа струја од неговиот стан) и ќе видиме како ќе биде, дали ќе се пофали, итн...
Али ја мислам дека е топ... Еве мене за 2 години кога ќе ми истече договорот со Телеком (кој што го избравме со татко-ми мислејки дека одма ќе ни наместат фајбер оптички интернет) ќе се префрлам на Неотел, пошто како што кажав за многу малце плаќање добиваш големи брзини!
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Некој да сподели искуство за оптичкиот интернет? Брзина, стабилност...

Пред некој ден склучив договор за оптички neoTrio 100 со 300/300 промотивно.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Некој да сподели искуство за оптичкиот интернет? Брзина, стабилност...

Пред некој ден склучив договор за оптички neoTrio 100 со 300/300 промотивно.
И јас, и други прашуваме но никој... Единствено што ми наместија опрема од нив кај мене и што се евтини... Друго ништо незнам како е, што е...
Ако има некој би било добро да сподели.
И ај пиши кога ќе ти наместат провери и сподели!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom