Money heist / La casa de papel

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.839
inace ke se pravi koreanska verzija na serijata... ke ima slicnosti ama nema da e ista. se najavuvaat samo 12 epizodi, taka da nema davat so gluposti i lgbti sranja, valjda nema da ima nekoj ludi prestrelki.... e sega nisto cudno da ima poveke tepanje, show me your karate :icon_mrgr:

se nadevam muzikata ke ja ostavat ista so bella cao itn, valjda nema da zabegaat so gangam style... kako i da e ke bide totalna sprotivnost so kul aziski tehnoloski i valjda tipicno za niv brz smek i razvoj na nastani sto e totalno sprotivno na latino lgbt tralalajka so odlicen soundtrak...



1631248016009.png

profesorot

1631248073330.png

tokyo

1631248116056.png

berlin

1631248317112.png

nairobi
 
Последно уредено:

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.960
Поени од реакции
5.538
Netflix успеа House of cards да ја заебе, па не ваква комедија. Едноставно е, треба да знаат кога да ја прекинат серијата, доволна беше една кражба. Прекинав да ја гледам после трета сезона, поради недостаток на добри серии сум размислувал да ја догледам, но кога ги читам коментариве на темата се одвраќам од таа намера.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.276
Поени од реакции
16.863
Netflix успеа House of cards да ја заебе, па не ваква комедија. Едноставно е, треба да знаат кога да ја прекинат серијата, доволна беше една кражба. Прекинав да ја гледам после трета сезона, поради недостаток на добри серии сум размислувал да ја догледам, но кога ги читам коментариве на темата се одвраќам од таа намера.
После 4 требаше да се стави крај, ама растот на гледаност не можеа да го занемарат, кој нејки рудник со пари не зафркавај.
Кога сме кај сезоните 3 сезона мене ми беше најдобра.
Автоматски споено мислење:

inace ke se pravi koreanska verzija na serijata... ke ima slicnosti ama nema da e ista. se najavuvaat samo 12 epizodi, taka da nema davat so gluposti i lgbti sranja, valjda nema da ima nekoj ludi prestrelki.... e sega nisto cudno da ima poveke tepanje, show me your karate :icon_mrgr:

se nadevam muzikata ke ja ostavat ista so bella cao itn, valjda nema da zabegaat so gangam style... kako i da e ke bide totalna sprotivnost so kul aziski tehnoloski i valjda tipicno za niv brz smek i razvoj na nastani sto e totalno sprotivno na latino lgbt tralalajka so odlicen soundtrak...



Прегледај го приврзокот 306500

profesorot

Прегледај го приврзокот 306501

tokyo

Прегледај го приврзокот 306502

berlin

Прегледај го приврзокот 306503

nairobi
Уште овие одвратните фалат :D
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Најлоша сезона до сега. И ова не го велам како хејтер, напротив. Ми влезе под кожа серијава првите две сезони и сега стварно ми е криво што толку загуби на квалитет. Онака колку и да се обидувам да ја бранам, многу фалинки имаа овие пет епизоди за да се расправам дека не е така.

Не барам некој голем реализам зашто ова е сепак акциона крими серија, каде се знае дека некои од работите ќе бидат преувеличени и драматизирани. Ама некои работи беа претерани, имаше многу непотребни сцени, и едноставно ја отупеа со некои ликови. За Артуро веќе многу е зборено. Имаше некоја потреба од ликот кај првиот грабеж, ама кај вториот веќе не гледам поента зошто уште е во серијата. Очигледно не знаат веќе што да прават со него. Прошлата сезона го направија силувач, сега па акционен херој...

Со Гандија ги преминаа сите граници. Океј, беше интересен негативец, though guy е и се’ тоа, ама го направија бетер од Рамбо. Во втората епизода мислам кажаа дека ради повредите ако само се помрдне може да остане парализиран. Две епизоди подоцна е во топ форма и спремен за војување... Требаше одамна да го убијат и да се фокусираат на нови негативци, како Сагаста.

Флешбекот на Берлин не дека беше досаден ама за сега нема некоја поента... Ајде се надевам дека ќе ја поврзат приказната на Рафаел со сегашните настани. Инаку ќе биде само изговор колку Берлин да го има во секоја епизода.

Манила како лик не требаше никогаш ни да се појави. Да беше од прва епизода со тимот ајде може некако ќе ја прифатев. Вака тука е очигледно ради ЛГБТ пропаганда, а целата оваа приказна со неа и Денвер е досадна, лигава и непотребна. За таа сметка други поинтересни ликови добија мала минутажа.

Е сега за позитивните работи. Најјаки ми беа сцените со Алисија, Професорот, Марсеј и стариот. Знаев дека лудачата ќе се породи баш таму ама ова испадна и поинтересно од што очекував, што уфрлија и доза на црн хумор. Една од работите што ќе бидат најинтересни до крајот е баш приказната на Алисија. Не сум сигурен некако дека е целосно веќе на страна на Професорот.

Во врска со крајот на сезоната... Прилично ме изненадија што ја убија Токио и малце ми е криво... Не ради Урсула, туку зашто напредуваше како лик и после Професорот ја сметав за главен лик кој ја движи серијата. Не знам зошто толку хејт према ликот има по интернет. За мене заедно со Најроби беа најинтересни ликови од бандата. Сега и двете се мртви... Читав теорија дека можеби е жива пошто во нарацијата во последната епизода рече: „Денот кога го убив Гандија сите шанси беа против мене“. Сепак не го сфаќам ова буквално, а и нема теорија некој да преживее експлозија на четири гранати.

Инаку не знам дали некој друг помисли оти сцената е како копирана од Leon: The Professional, кога Жан Рено го разнесе Гери Олдман. Отворањето на раката на Токио, погледот на Гандија, реакцијата... Фалеше само уште наместо „Поздрав од Матилда“ да му каже „Поздрав од Најроби“
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.575
Поени од реакции
21.661
Најлоша сезона до сега. И ова не го велам како хејтер, напротив. Ми влезе под кожа серијава првите две сезони и сега стварно ми е криво што толку загуби на квалитет. Онака колку и да се обидувам да ја бранам, многу фалинки имаа овие пет епизоди за да се расправам дека не е така.

Не барам некој голем реализам зашто ова е сепак акциона крими серија, каде се знае дека некои од работите ќе бидат преувеличени и драматизирани. Ама некои работи беа претерани, имаше многу непотребни сцени, и едноставно ја отупеа со некои ликови. За Артуро веќе многу е зборено. Имаше некоја потреба од ликот кај првиот грабеж, ама кај вториот веќе не гледам поента зошто уште е во серијата. Очигледно не знаат веќе што да прават со него. Прошлата сезона го направија силувач, сега па акционен херој...

Со Гандија ги преминаа сите граници. Океј, беше интересен негативец, though guy е и се’ тоа, ама го направија бетер од Рамбо. Во втората епизода мислам кажаа дека ради повредите ако само се помрдне може да остане парализиран. Две епизоди подоцна е во топ форма и спремен за војување... Требаше одамна да го убијат и да се фокусираат на нови негативци, како Сагаста.

Флешбекот на Берлин не дека беше досаден ама за сега нема некоја поента... Ајде се надевам дека ќе ја поврзат приказната на Рафаел со сегашните настани. Инаку ќе биде само изговор колку Берлин да го има во секоја епизода.

Манила како лик не требаше никогаш ни да се појави. Да беше од прва епизода со тимот ајде може некако ќе ја прифатев. Вака тука е очигледно ради ЛГБТ пропаганда, а целата оваа приказна со неа и Денвер е досадна, лигава и непотребна. За таа сметка други поинтересни ликови добија мала минутажа.

Е сега за позитивните работи. Најјаки ми беа сцените со Алисија, Професорот, Марсеј и стариот. Знаев дека лудачата ќе се породи баш таму ама ова испадна и поинтересно од што очекував, што уфрлија и доза на црн хумор. Една од работите што ќе бидат најинтересни до крајот е баш приказната на Алисија. Не сум сигурен некако дека е целосно веќе на страна на Професорот.

Во врска со крајот на сезоната... Прилично ме изненадија што ја убија Токио и малце ми е криво... Не ради Урсула, туку зашто напредуваше како лик и после Професорот ја сметав за главен лик кој ја движи серијата. Не знам зошто толку хејт према ликот има по интернет. За мене заедно со Најроби беа најинтересни ликови од бандата. Сега и двете се мртви... Читав теорија дека можеби е жива пошто во нарацијата во последната епизода рече: „Денот кога го убив Гандија сите шанси беа против мене“. Сепак не го сфаќам ова буквално, а и нема теорија некој да преживее експлозија на четири гранати.

Инаку не знам дали некој друг помисли оти сцената е како копирана од Leon: The Professional, кога Жан Рено го разнесе Гери Олдман. Отворањето на раката на Токио, погледот на Гандија, реакцијата... Фалеше само уште наместо „Поздрав од Матилда“ да му каже „Поздрав од Најроби“
Интересен спојлер. :D
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.349
Поени од реакции
27.996
Само мислењата на чолизмо потонаа побрзо од квалитетот на серијава.

Не знам зошто секоја серија/филмско продолжение место да се држат до квалитетот они додаваат повеќе акција. Нова сезона? Ок, дај таму експлозии, рамбо моменти ќе гледа народ.
Тоа што вредеше во првата сезона исчезна веќе во втора, од тогаш само нереални акции гледаме (чолизмо не ме цитирај за логика молим те).

Иначе би сакал да видам некоја серија посветена на Берлин и Професорот, по можност да не е Нетфликс продукција.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.276
Поени од реакции
16.863
Само мислењата на чолизмо потонаа побрзо од квалитетот на серијава.

Не знам зошто секоја серија/филмско продолжение место да се држат до квалитетот они додаваат повеќе акција. Нова сезона? Ок, дај таму експлозии, рамбо моменти ќе гледа народ.
Тоа што вредеше во првата сезона исчезна веќе во втора, од тогаш само нереални акции гледаме (чолизмо не ме цитирај за логика молим те).

Иначе би сакал да видам некоја серија посветена на Берлин и Професорот, по можност да не е Нетфликс продукција.
Ако ме прашуваш мене јас најмалце сакам акција и пукање во серија, не е тоа за мене, затоа сцените со Берлин ми легнаа како кец на десетка, ми одмори мозокот.
Автоматски споено мислење:

Најлоша сезона до сега. И ова не го велам како хејтер, напротив. Ми влезе под кожа серијава првите две сезони и сега стварно ми е криво што толку загуби на квалитет. Онака колку и да се обидувам да ја бранам, многу фалинки имаа овие пет епизоди за да се расправам дека не е така.

Не барам некој голем реализам зашто ова е сепак акциона крими серија, каде се знае дека некои од работите ќе бидат преувеличени и драматизирани. Ама некои работи беа претерани, имаше многу непотребни сцени, и едноставно ја отупеа со некои ликови. За Артуро веќе многу е зборено. Имаше некоја потреба од ликот кај првиот грабеж, ама кај вториот веќе не гледам поента зошто уште е во серијата. Очигледно не знаат веќе што да прават со него. Прошлата сезона го направија силувач, сега па акционен херој...

Со Гандија ги преминаа сите граници. Океј, беше интересен негативец, though guy е и се’ тоа, ама го направија бетер од Рамбо. Во втората епизода мислам кажаа дека ради повредите ако само се помрдне може да остане парализиран. Две епизоди подоцна е во топ форма и спремен за војување... Требаше одамна да го убијат и да се фокусираат на нови негативци, како Сагаста.

Флешбекот на Берлин не дека беше досаден ама за сега нема некоја поента... Ајде се надевам дека ќе ја поврзат приказната на Рафаел со сегашните настани. Инаку ќе биде само изговор колку Берлин да го има во секоја епизода.

Манила како лик не требаше никогаш ни да се појави. Да беше од прва епизода со тимот ајде може некако ќе ја прифатев. Вака тука е очигледно ради ЛГБТ пропаганда, а целата оваа приказна со неа и Денвер е досадна, лигава и непотребна. За таа сметка други поинтересни ликови добија мала минутажа.

Е сега за позитивните работи. Најјаки ми беа сцените со Алисија, Професорот, Марсеј и стариот. Знаев дека лудачата ќе се породи баш таму ама ова испадна и поинтересно од што очекував, што уфрлија и доза на црн хумор. Една од работите што ќе бидат најинтересни до крајот е баш приказната на Алисија. Не сум сигурен некако дека е целосно веќе на страна на Професорот.

Во врска со крајот на сезоната... Прилично ме изненадија што ја убија Токио и малце ми е криво... Не ради Урсула, туку зашто напредуваше како лик и после Професорот ја сметав за главен лик кој ја движи серијата. Не знам зошто толку хејт према ликот има по интернет. За мене заедно со Најроби беа најинтересни ликови од бандата. Сега и двете се мртви... Читав теорија дека можеби е жива пошто во нарацијата во последната епизода рече: „Денот кога го убив Гандија сите шанси беа против мене“. Сепак не го сфаќам ова буквално, а и нема теорија некој да преживее експлозија на четири гранати.

Инаку не знам дали некој друг помисли оти сцената е како копирана од Leon: The Professional, кога Жан Рено го разнесе Гери Олдман. Отворањето на раката на Токио, погледот на Гандија, реакцијата... Фалеше само уште наместо „Поздрав од Матилда“ да му каже „Поздрав од Најроби“
Најлоша сезона до сега. И ова не го велам како хејтер, напротив. Ми влезе под кожа серијава првите две сезони и сега стварно ми е криво што толку загуби на квалитет. Онака колку и да се обидувам да ја бранам, многу фалинки имаа овие пет епизоди за да се расправам дека не е така.

Не барам некој голем реализам зашто ова е сепак акциона крими серија, каде се знае дека некои од работите ќе бидат преувеличени и драматизирани. Ама некои работи беа претерани, имаше многу непотребни сцени, и едноставно ја отупеа со некои ликови. За Артуро веќе многу е зборено. Имаше некоја потреба од ликот кај првиот грабеж, ама кај вториот веќе не гледам поента зошто уште е во серијата. Очигледно не знаат веќе што да прават со него. Прошлата сезона го направија силувач, сега па акционен херој...

Со Гандија ги преминаа сите граници. Океј, беше интересен негативец, though guy е и се’ тоа, ама го направија бетер од Рамбо. Во втората епизода мислам кажаа дека ради повредите ако само се помрдне може да остане парализиран. Две епизоди подоцна е во топ форма и спремен за војување... Требаше одамна да го убијат и да се фокусираат на нови негативци, како Сагаста.

Флешбекот на Берлин не дека беше досаден ама за сега нема некоја поента... Ајде се надевам дека ќе ја поврзат приказната на Рафаел со сегашните настани. Инаку ќе биде само изговор колку Берлин да го има во секоја епизода.

Манила како лик не требаше никогаш ни да се појави. Да беше од прва епизода со тимот ајде може некако ќе ја прифатев. Вака тука е очигледно ради ЛГБТ пропаганда, а целата оваа приказна со неа и Денвер е досадна, лигава и непотребна. За таа сметка други поинтересни ликови добија мала минутажа.

Е сега за позитивните работи. Најјаки ми беа сцените со Алисија, Професорот, Марсеј и стариот. Знаев дека лудачата ќе се породи баш таму ама ова испадна и поинтересно од што очекував, што уфрлија и доза на црн хумор. Една од работите што ќе бидат најинтересни до крајот е баш приказната на Алисија. Не сум сигурен некако дека е целосно веќе на страна на Професорот.

Во врска со крајот на сезоната... Прилично ме изненадија што ја убија Токио и малце ми е криво... Не ради Урсула, туку зашто напредуваше како лик и после Професорот ја сметав за главен лик кој ја движи серијата. Не знам зошто толку хејт према ликот има по интернет. За мене заедно со Најроби беа најинтересни ликови од бандата. Сега и двете се мртви... Читав теорија дека можеби е жива пошто во нарацијата во последната епизода рече: „Денот кога го убив Гандија сите шанси беа против мене“. Сепак не го сфаќам ова буквално, а и нема теорија некој да преживее експлозија на четири гранати.

Инаку не знам дали некој друг помисли оти сцената е како копирана од Leon: The Professional, кога Жан Рено го разнесе Гери Олдман. Отворањето на раката на Токио, погледот на Гандија, реакцијата... Фалеше само уште наместо „Поздрав од Матилда“ да му каже „Поздрав од Најроби“
Флешбековите на Берлин првично се заради тоа што претходно не знаеја дека серијата ќе продолжи со нови сезони, па откако го скинаа мораа да го враќаат ликот некако оти е најјак лик во цела серија.
Инаку горе долу сите флешбекови на Берлин ја претставуваат моменталната ситуација во која се наоѓа професорот, што од сентиментални причини што од друго.
Секоја метафора на Берлин ја претскажува иднината на професорот.
Мене ми се интересни, посебно оваа сезона со кражбата во Копенхаген, барем не даваа флешбекови со Палермо кај шо си ги јадат муцките. Супер беа за разлика од приказната на Манила која е апла форсирана заради лџбт пропаганда.

Бенџамин, Тамајо, Профето и Алисија, само заради нив ја гледам серијата, прејаки ми се.
 
Последно уредено:

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
704
Поени од реакции
1.005
Ептен ме нервира серијава, пред се зошто има потенцијал да биде многу подобра и си има моменти, како на пример последната епизода и се тоа со Токио, тоа беше супер, ама затоа предходните епизоди беа чисто срање. Уствари и 4-та сезона беше срање, серијава е 90 посто филер не знаат веќе како да ја продолжуваат.

Најлошо нешто во серијава е акцијата и тоа не дека не е реално, ајде батали тоа веќе се навикнавме, туку дека е досадна ко комарец, од 50 минутна епизода, тие посветуваат најмалце 30 минути каде треба да ги гледаме ликовите каде аматерски се пукаат со Гандија, Артуро или тие воените ликови како од цртан излезени.
Нормално куршум никого не погодува, а по некоја случајност ако погоди не е страшно, одма ќе го средат другите ликови и се заборава во следната сцена.

Професорот како и секогаш ја движи серијата напред и мислам дека е најголем фактор што серијава ја достигна оваа популарност, а за акцијата не може никој да ме убеди дека му е интересно да гледа онаква "акција".
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Ја отследив темава пред минатава сезона за да не гледам спојлери, ќе мора пак, нема усул чолисмо. Или да се стави на игнор, можда така поарно :D
Јас пред да гледам филм или серија не сакам никаква информација за филмот, ни трејлер, ни постер дури. Не разбирам како не им е глупо да знаат што ќе се случува пред да излезе филмот, која е поентата да се гледа после не знам, ама како и да е, нека си ги држат за себе спојлерите.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.276
Поени од реакции
16.863
Ја отследив темава пред минатава сезона за да не гледам спојлери, ќе мора пак, нема усул чолисмо. Или да се стави на игнор, можда така поарно :D
Јас пред да гледам филм или серија не сакам никаква информација за филмот, ни трејлер, ни постер дури. Не разбирам како не им е глупо да знаат што ќе се случува пред да излезе филмот, која е поентата да се гледа после не знам, ама како и да е, нека си ги држат за себе спојлерите.
Чоек трејлер е на официјалната страна споделен, низ сите мрежи кружи :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ја отследив темава пред минатава сезона за да не гледам спојлери, ќе мора пак, нема усул чолисмо. Или да се стави на игнор, можда така поарно :D
Јас пред да гледам филм или серија не сакам никаква информација за филмот, ни трејлер, ни постер дури. Не разбирам како не им е глупо да знаат што ќе се случува пред да излезе филмот, која е поентата да се гледа после не знам, ама како и да е, нека си ги држат за себе спојлерите.
Ти изгледа како прв пат да влегуваш во светот на филмовите/сериите. :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom