Money heist / La casa de papel

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
На Замунда од два линка симнав втората половина од 5та сезона ама и на двата синхронизацијата е на англиски, кој ја гледал на шпански (оригиналното) нека ми пушти во пп линк ако може, не е важно дали онлајн или за симнување. Некако не е истиот вајб со англиска синхронизација. :D
На шпански се сите од замунда. Не си ги подесил можеби.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.727
На Замунда од два линка симнав втората половина од 5та сезона ама и на двата синхронизацијата е на англиски, кој ја гледал на шпански (оригиналното) нека ми пушти во пп линк ако може, не е важно дали онлајн или за симнување. Некако не е истиот вајб со англиска синхронизација. :D
Имаш втор аудио, еве на BS Player каде може да го најдеш: Audio -Audio Streams-одбери го во случајов шпански.
Немам симнат пример во моментов од друго говорно подрачје, ама ќе се снајдеш, ги дава како втора опција.
1640348421896.png
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.098
Поени од реакции
3.294
Шо не викате дека почнала (северно)корејската верзија, пред некој ден ја гледав првата епизода и освен што има ж'ти со коси очи нешто друго нема разлика, приказната е таа, улагаат во печатницата за пари на границата меѓу двете Кореи, не се ни сомневам дека ќе успеат да ја ограбат, имињата на градовите се тие, личните нормалнио се корејски, оваа Токијо е северџистанка како нас и тоа,
незнам на мене сега за сега не ми се свиѓа, зошто би гледал кога нема ништо неочекувано, таму за некоја сезона треба да очекуваме да му го нападнат личниот сеф со злато на Ким и нормално да успејат.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.476
Поени од реакции
17.120
Шо не викате дека почнала (северно)корејската верзија, пред некој ден ја гледав првата епизода и освен што има ж'ти со коси очи нешто друго нема разлика, приказната е таа, улагаат во печатницата за пари на границата меѓу двете Кореи, не се ни сомневам дека ќе успеат да ја ограбат, имињата на градовите се тие, личните нормалнио се корејски, оваа Токијо е северџистанка како нас и тоа,
незнам на мене сега за сега не ми се свиѓа, зошто би гледал кога нема ништо неочекувано, таму за некоја сезона треба да очекуваме да му го нападнат личниот сеф со злато на Ким и нормално да успејат.
Јас прва епизода изгледав и прекинав, во друга прилика ќе ја продолжам чисто од радозналост дали ќе има нешто ново, потполно иста приказна само други ликови и различни дијалози, до негде.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.122
Поени од реакции
9.978
Не знам како би имало нешто ново и друго кога е правена по шпанската лиценца. Содржината ќе биде иста само на корејски.

Исто ко што 'На терапија' е правена во 20 земји по лиценца и секаде содржински ќе е иста само со различни глумци и на различен јазик.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
potpolno ista e... ne vredi da se gleda. ocekuvav da se pridrzuvaat labavo do prikaskata i malku razlicna korejska rezija ama nisto od toa...
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.098
Поени од реакции
3.294
Не знам како би имало нешто ново и друго кога е правена по шпанската лиценца. Содржината ќе биде иста само на корејски.

Исто ко што 'На терапија' е правена во 20 земји по лиценца и секаде содржински ќе е иста само со различни глумци и на различен јазик.
Заборавив тогаш да ти одговорам, па да да не остане така дека е.

Овие серии што ги преработуваат/преработувале обично како што викаш се правеле во различни земји на различни јазици и никогашне биле наменети за истата публика.

Понекогаш прават преработки на стари популарни серии наменети за нова генерација, пример Касандра по 10-15 години ја преработија во Перегрина итн.

Сега оргиналот заврши во декември, по 6 месеци излегува корејска верзија, нема човек што би ја гледал корејската верзија, а претходно да не го гледал оргиналот.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.122
Поени од реакции
9.978
Заборавив тогаш да ти одговорам, па да да не остане така дека е.

Овие серии што ги преработуваат/преработувале обично како што викаш се правеле во различни земји на различни јазици и никогашне биле наменети за истата публика.

Понекогаш прават преработки на стари популарни серии наменети за нова генерација, пример Касандра по 10-15 години ја преработија во Перегрина итн.

Сега оргиналот заврши во декември, по 6 месеци излегува корејска верзија, нема човек што би ја гледал корејската верзија, а претходно да не го гледал оргиналот.
Едно е римејк, друго е купување лиценца за правење иста серија на свој јазик.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.048
Поени од реакции
36.488
Можеа еден полицаец барем да утепат на толку пукање, ептен нелогично.

Интересна е али многу внимание се обраќа на меѓусебните односи и драми, а помалце на техничкиот дел од кражбата. На 3 сезона сум и имаше едвај 2 сцени со топење на златото, али затоа лигавењето на Рио и Токио е 25 од можни 50 минути.

6/10
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.476
Поени од реакции
17.120
Можеа еден полицаец барем да утепат на толку пукање, ептен нелогично.

Интересна е али многу внимание се обраќа на меѓусебните односи и драми, а помалце на техничкиот дел од кражбата. На 3 сезона сум и имаше едвај 2 сцени со топење на златото, али затоа лигавењето на Рио и Токио е 25 од можни 50 минути.

6/10
Ствар на вкус, мене на пример тој дел повеќе ми држеше внимание отколку акција кога имаше во серијата
Првите две сезони беа врв, после влечење на приказната, трета сезона исто добра и последната беше ок, вториот дел посебно подобар.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.048
Поени од реакции
36.488
Ствар на вкус, мене на пример тој дел повеќе ми држеше внимание отколку акција кога имаше во серијата
Првите две сезони беа врв, после влечење на приказната, трета сезона исто добра и последната беше ок, вториот дел посебно подобар.
Акцијата и не е нешто посебно, многу се внимава да не се повреди некој за да не паднат во вода идеалите на професорот, шо во вакви операции не е возможно.

Барем засега де, еве сега ова со тенковите беше јако.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.476
Поени од реакции
17.120
Акцијата и не е нешто посебно, многу се внимава да не се повреди некој за да не паднат во вода идеалите на професорот, шо во вакви операции не е возможно.
Трета сезона има повеќе акција, не знам до која епизода си да не ти правам спојлери ама ќе има и жртви
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.476
Поени од реакции
17.120
Не знам курантарот шо ми се изнасмеа толку, ок знајме не ти фати око серијата ама шо е толку смешно дај богати кажи да се насмеам и јас
 

Kajgana Shop

На врв Bottom