LCD телевизори

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
а може понатаму со испуштање на некој firmware ?

и уште нешто кај мене е лцд работи по 10 саати и више и не грее ич можно ли е да е позадинско осветлување лед ?или неонка ама не грее ич за неонки ? :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
а може понатаму со испуштање на некој firmware ?

и уште нешто кај мене е лцд работи по 10 саати и више и не грее ич можно ли е да е позадинско осветлување лед ?или неонка ама не грее ич за неонки ? :)
За фирмвер гледав, за таа верзија нема извадено ништо такво, за да се хакне.
Провери дали ти грее дисплејот. Не мора да значи дека на сите грее ко печка, ама сепак LED имаат поживи бои, подобар контраст и помалку грее (понова технологија).

Твојот би требало да е со LED осветлување. Која серија ти е точно (целосниот број)?
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
За фирмвер гледав, за таа верзија нема извадено ништо такво, за да се хакне.
Провери дали ти грее дисплејот. Не мора да значи дека на сите грее ко печка, ама сепак LED имаат поживи бои, подобар контраст и помалку грее (понова технологија).

Твојот би требало да е со LED осветлување. Која серија ти е точно (целосниот број)?
Не грее ни дисплејот eве го моделот http://www.samsung.com/uk/consumer/tv-audio-video/television/lcd-tv/LE40D503F7WXXU

LE40D503F7W
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
50 херцен е ама сликата си е супер, за тоа и те прашувам оти знам дека лцд грее дисплејот и од позади а вој ме чуди секој ден работи нај малце по 10 саати и више и ме чуди тоа што не грее...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Е од овие причини сакам повеќе мислења да слушнам, не секогаш значи дека поновото е и подобро. Мац твој предлог?
Јас споредував две серии со LED дисплеи. :)

Иначе генерално LED е подобро, помалце грее и нема таков вид на осветлување како LCD, па и помалце би се расипувал во теорија. А за HD Ready и FullHD; зависи за што ќе го користиш.

Ако ти е за гледање филмови, FULLHD е најдобро и нема што да се дискутира - имаш ефтини и одлични модели. Впрочем, ретко кој телевизор над 25.000 не поддржува FULLHD.
Но, ако ти е телевизор за во соба на твоите или слично, да речеме ќе се гледаат серии и обична телевизија, тогаш јас препорачувам HD Ready. Зашто? Бидејќи има помалце пиксели - па на таков чкартен сигнал од кабловскиве и обичната аналогна, ќе имаш поубава слика. :)

За филмови, верувај новиве ги процесираат одлично, исто ко од лаптоп да ставиш.
--- надополнето: Dec 9, 2011 7:23 PM ---
50 херцен е ама сликата си е супер, за тоа и те прашувам оти знам дека лцд грее дисплејот и од позади а вој ме чуди секој ден работи нај малце по 10 саати и више и ме чуди тоа што не грее...
Не се секирај, добар дизајн прави чуда. :)

Не мора да биде LED за да не грее екранот.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Аха сигурно :D
100 % e 100Hz provereno veke.... 100Hz funkionira samo koga gledas televizija znaci na dobar HD kanal vadi staklo slika. Ako go povrzes na PC max e 60Hz.
--- надополнето: Dec 10, 2011 5:30 PM ---
Филипс читат mkv без проблем, читат avi се до 1280/720р над ова резолуција сецкат филмот, mov не читат, mp4 зависит со кој енкодер е праено, едни читат, други пак не o_O
ne sum probal dali cita MKV. ama AVI. citaat bez problem i mnogu e bitno USBto sto go koristis kolku e dobro za dali ke secka ili ne.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Oк така нека биде, јас знам дека тоа е емулација а не вистински 100hz, ама како сакате, ако мислите дека добивате 100hz за 400 евра тоа си е ваше :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Oк така нека биде, јас знам дека тоа е емулација а не вистински 100hz, ама како сакате, ако мислите дека добивате 100hz за 400 евра тоа си е ваше :)
Ете нека е 98% 100Hz, ама 450% е над 60 Hz.
А и зашто да не биде 100 Hz за 400 евра?

Пред 2 години да беше ова, тогаш да. Сега, не.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Јас дома имам LG 32" HD-Ready 60Hz

Го хакнав USB портот:
- Чита СЕКАКОВ ВИД фајлови (нормално и MKV)
- НЕ СЕЦКА ни малку (пуштам и од надворешен 500GB хард, FullHD филмови по 10-40 GB еден mkv фајл)
- Звукот си КОРНЕ
- Сликата ПЕРВЕРЗИИ
- Телевизорот ЕБЕЊЕ :)

Го платив 24 990 пред околу 2 години, башка има дигитален тјунер. Ми се погоди у пм!
Не знам што толку ви сецка на вашите, а овој не беше ни наменет за ова, ниту имаше ваква опција, па лизга.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Јас дома имам LG 32" HD-Ready 60Hz
- Сликата ПЕРВЕРЗИИ
За другото горе-доле е точно ама за сликата да не се лажеме има прилично слаб контраст. Провери ја само црната боја со изгасено светло ...

Инаку се на се е солиден телевизор посебно за тие пари.

И во врска со херцажа точно е тоа што го зборува psyside ЛЦД телевизори со некои нивни алгоритми вметнуваат фрејмови и така се добива 100Hz или повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom