LCD телевизори

Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Филипс читат mkv без проблем, читат avi се до 1280/720р над ова резолуција сецкат филмот, mov не читат, mp4 зависит со кој енкодер е праено, едни читат, други пак не o_O
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
За овој сум најмногу загреан (линк) ама и мене ме мачи проблемот со DTS аудио дали читаат...
А скоро бев до Нептун, го имав на усб-то ставено The Dark Knight 1080p од околу 8,5 гб и мислам со DTS беше и го пробав на овој модел и си го вчита без проблем.
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
538
Поени од реакции
325
decki ajt vaka,do 32000-33000,nesto lcd ili plazma so ke preporacate,mi treba za divx hd filmovi,nikoj ne spomnuva za prevod dali citaat prevod ,mnogu mi e biten prevodot
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
decki ajt vaka,do 32000-33000,nesto lcd ili plazma so ke preporacate,mi treba za divx hd filmovi,nikoj ne spomnuva za prevod dali citaat prevod ,mnogu mi e biten prevodot
Се решава и проблемот со преводот, само треба да сурфаш на нет малку повеќе, но еве јас ќе ти го скратам тој дел.


Симни го MKVmerge програмот и испробај го, кој зависно од филмот за неколку минути го вметнува преводот во филмот кој после можеш да го гледаш и кај ЛЦД телевизорит екои не читаат преводи.

http://www.videohelp.com/tools/MKVtoolnix
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
на самсунг серија 5 во сервис менито да го отклучам за гледање филмови преку усб ама ја нема таа опција а читав дека на серија 4 имаат баг кој може да се иклучи таа опциј има ли некој штос да се дојде до тоа или тешко
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.760
Поени од реакции
6.709
Ај па сега треба да гледам и какво аудио читаат, какво не? И уште некои работи...тој IPS панел што го фалите од Panasonic е само во плазма/лед изведба или и во двете? Друго....што е подобро обичен LCD или од новиве LED и околу резолуцијата, дали full HD со 1920 х 1080 или HD ready со 1366 х 768. Секој би кажал дека новото е подобро (LED) или дека повеќе е подобро (full HD пред HD ready) ама би сакал да слушнам и тука поискусните што имаат да кажат.

За преводи и да не чита не е проблем, ќе го конвертирам филмот на лаптоп, ќе го закачам преводот во филмот, па на usb, па на ТВ, а дури и може од лаптоп директно на ТВ мислам дека така е дури и подобро. Сигурно не може ТВ-то подобро да го испроцесира филмот од Core2Duo ;)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ај па сега треба да гледам и какво аудио читаат, какво не? И уште некои работи...тој IPS панел што го фалите од Panasonic е само во плазма/лед изведба или и во двете? Друго....што е подобро обичен LCD или од новиве LED и околу резолуцијата, дали full HD со 1920 х 1080 или HD ready со 1366 х 768. Секој би кажал дека новото е подобро (LED) или дека повеќе е подобро (full HD пред HD ready) ама би сакал да слушнам и тука поискусните што имаат да кажат.

За преводи и да не чита не е проблем, ќе го конвертирам филмот на лаптоп, ќе го закачам преводот во филмот, па на usb, па на ТВ, а дури и може од лаптоп директно на ТВ мислам дека така е дури и подобро. Сигурно не може ТВ-то подобро да го испроцесира филмот од Core2Duo ;)
Нормално дека поновото е подобро, инаку не би го направиле.

Значи: LED осветлување и FullHD. (по можност и 100Hz)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ај па сега треба да гледам и какво аудио читаат, какво не? И уште некои работи...тој IPS панел што го фалите од Panasonic е само во плазма/лед изведба или и во двете? Друго....што е подобро обичен LCD или од новиве LED и околу резолуцијата, дали full HD со 1920 х 1080 или HD ready со 1366 х 768. Секој би кажал дека новото е подобро (LED) или дека повеќе е подобро (full HD пред HD ready) ама би сакал да слушнам и тука поискусните што имаат да кажат.

За преводи и да не чита не е проблем, ќе го конвертирам филмот на лаптоп, ќе го закачам преводот во филмот, па на usb, па на ТВ, а дури и може од лаптоп директно на ТВ мислам дека така е дури и подобро. Сигурно не може ТВ-то подобро да го испроцесира филмот од Core2Duo ;)
Околу панелите IPS има послаб контраст PVA, што значи и послаб квалитет на слика. Сите LG имаат IPS, додека Sasmung користи PVA.

Подетално околу панелите -

TN (Twisted Nematic)
Super-TFT and IPS (In-Plane Switching)
S-IPS (Super-IPS, Hitachi in 1998)
H-IPS (Horizontal IPS) – used for computer monitors, implemented in late 2006, is an improvement on its predecessor, S-IPS panel.
AS-IPS (Advanced Super IPS): (Extended Super IPS)
A-TW-IPS -(Advanced True White IPS)
SA-SFT (Super-Advanced Super-Fine TFT)
MVA: (Multi-Domain Vertical Alignment )
PVA: (Patterned-ITO Vertical Alignment)
S-PVA: Super Patterned Indium Tin Oxide Vertical Alignment
C-PVA: Circularly Polarized Vertical Alignments circular polarization
ASV-Advanced Super View (ASV – Axially Symmetric Vertical Alignment)

evo kako to izgleda konkretno kod samun panela i šta znače oznake da bi se znalo šta kupiti i to gledate po naljepnici sa strane gdje su USB utori,najsigurnije je pogledati kroz servis meni ,ali to vam zasigurno u dućanu ili shop-u neće dozvoliti i znači morate se osloniti na svoje znanje i gledati naljepnicu, a je ću sad postati koje su sve mogućnosti oznaka na naljepnici i šta one konkretno znače
poslijednji red na naljepnici točnije 3 red ispod prvog koji označava model i piše

MODEL CODE, slijedi drugi red serijski broj i pomonjani 3 red gdje piše VERSION e taj nam je bitan,a oznake su slijedeće
prvo slovo oznake označava proizvođača
A – AU Optronics (AUO) A-MVA
B – Chi Lin Technology (CLT)
C – Chi Mei Optoelectronics (CMO)
I – LG Display IPS (LGD) S-IPS
P – Chunghwa Picture Tubes (CPT)
S – Samsung S-PVA (S-LCD)
Q – IPS Alpha Technology LTD(Hitachi & Panasonic) IPS Alpha / IPS Pro
Н – Samsung S-PVA (special for 3D)
drugi broj označava tip matrice a brojevi verziju
SS01 (02,03,04) matrica S-PVA od Samsung-a
SQ01 (02,03,04) matrica S-PVA оd Samsung-a
SP02/03 – matrica S-PVA оd Samsung-a
SN03/04 – matrica S-PVA оd Samsung-a
HQ01 – matrica S-PVA оd Samsung-a
CN01, CN02 – matrica S-MVA оd CMO-a
CK03 – ?
BN01 (02,05,06,07) – matrica S-MVA оd CMO-a
АА01 (02,03,04,05,07) – matrica A-MVA оd AUO-a
AC01 (02,03,04,05) – nova matrica A-MVA3 оd AUO-a
BA01 – matrica оd AUO-a
GA01 – matrica A-MVA3 оd AUO-a
I102 и I203 – matrica IPS-Pro оd IPS-Alphа
oznake iz trećeg reda (version)- CN, AA, SQ, SS zajedno sa brojevima što sam prethodno spomenuo znače koliko je bitni panel
SQ0x – 10 bit “Q” označava da je panel 10 bitni i sve ostale njjegove brojčane verzije, a svi ostali su 8 bitni bez izuzetka i označabvaju se kao AA0x – 8 bit i dalje….

A što označavaju bitovi? više bitova bolje ili?

Točno, no to se ne vidi jako. Normalno procesiranje je 8 bita po boji, što daje 16.7 milijuna boja. Primjerice, 10 bitno procesiranje u pravilu nudi bolje nijansiranje, no ne bitno jer su sami LCD paneli i dalje limitirani na 16.7 milijuna boja, bez obzira što interno procesor može raditi s milijardama…
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Нормално дека поновото е подобро, инаку не би го направиле.

Значи: LED осветлување и FullHD. (по можност и 100Hz)
Ај баш иди у Техномаркет и спореди ги Phillips 5606 и 6606, па кажи кој е боље од нив два. Освен што поновиов е сребрен и потенок, сликата е влошена (бар на фабрички сетинзи) и загрева екранот скоро како LCD екран.

Во денешно време = поново, начин да се земе повеќе пари.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
на самсунг серија 5 во сервис менито да го отклучам за гледање филмови преку усб ама ја нема таа опција а читав дека на серија 4 имаат баг кој може да се иклучи таа опциј има ли некој штос да се дојде до тоа или тешко
Некој ?
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.760
Поени од реакции
6.709
Ај баш иди у Техномаркет и спореди ги Phillips 5606 и 6606, па кажи кој е боље од нив два. Освен што поновиов е сребрен и потенок, сликата е влошена (бар на фабрички сетинзи) и загрева екранот скоро како LCD екран.

Во денешно време = поново, начин да се земе повеќе пари.
Е од овие причини сакам повеќе мислења да слушнам, не секогаш значи дека поновото е и подобро. Мац твој предлог?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Е од овие причини сакам повеќе мислења да слушнам, не секогаш значи дека поновото е и подобро. Мац твој предлог?
LCD постар = грее
LCD понов со LED = не грее (и помалку струја му треба).

Мац дома има SONY во соба, за да ја помине зимава :)
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
LCD постар = грее
LCD понов со LED = не грее (и помалку струја му треба).

Мац дома има SONY во соба, за да ја помине зимава :)
коруне имаш ли ти некој совет за ова по горе ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom