LCD телевизори

Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Филипсов ваќат слика аос, арно ама кој брзат глата после си ја мават од џизд, не читат лајното преводи од усб
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Филипсов ваќат слика аос, арно ама кој брзат глата после си ја мават од џизд, не читат лајното преводи од усб
E toa da ne cita prevod od usb ama mozam da kazam samo toa e mana na televizorot...Ama bidejki sum preku PC vrzan so HDMI kabel, prevodot ne mi pretstavuva problem. Slikata e dobra kolku sto e dobar formatot na fajlot...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
За другото горе-доле е точно ама за сликата да не се лажеме има прилично слаб контраст. Провери ја само црната боја со изгасено светло ...

Инаку се на се е солиден телевизор посебно за тие пари.

И во врска со херцажа точно е тоа што го зборува psyside ЛЦД телевизори со некои нивни алгоритми вметнуваат фрејмови и така се добива 100Hz или повеќе.
Не реков дека имам најдобра слика на планетава, туку дека е ПЕРВЕРЗИИ за нешто што не треба воопшто да го има тој телевизор (освен преку хакнување).

За херците, значи СЕ ДОБИВААТ 100Hz, а не дека НЕ СЕ 100Hz.
Пушти клипче некое што има константно движење на камерата, пушти го на тој телевизор и на некој со 60Hz да видиш колкава разлика има.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Пушти клипче некое што има константно движење на камерата, пушти го на тој телевизор и на некој со 60Hz да видиш колкава разлика има.
Mi gi zema zborovite... :)
--- надополнето: Dec 10, 2011 6:38 PM ---
Ednite imale 100Hz ama nemale IPS panel, drugite bile LED vs LCD, tretite citale prevod od USB ama ne i site formati na faljovi, drugite ne citale prevod ama pa se drugo citale...ITN.
Za 30000 denari gore dole dobivas ist televizor... kolku pari tolku muzika, nesto dobivas + nesto -
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Еве прочитајте зашто не сум фан на овие "100hz" производи.

http://asia.cnet.com/six-things-you-need-to-know-about-100hz-lcd-tvs-62053104.htm
Ова е пишано 2009та и главно е пишано IF YOU CAN AFFORD IT тогаш купи си 100Hz инаку демек нема МНОГУ разлика.

Разликата е ОГРОМНА, многу полизгаво се движи сликата и не болат очи.
Пробај гледај NBA или фудбал некоја утакмица, да види разлика од 60 до 100 Hz.

Башка сега разликата во пари е минимална.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Подоле во текстот пишува дека наводоно квалитетот на приказот не е ист кога се користи оваа емулација, како и да е ако ви врши работа ок, мене лично не ми се допаѓа тоа е тоа.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Еве прочитајте зашто не сум фан на овие "100hz" производи.

http://asia.cnet.com/six-things-you-need-to-know-about-100hz-lcd-tvs-62053104.htm
Od istiot post...

So, is it worth paying extra for a 100Hz model now? If you can afford it, I'd say go for it, so long as you get a model that does anti-judder well--and offers good picture quality based on the fundamentals: Decent black levels, color saturation, color accuracy, and resolution. Ultimately, reducing judder, not motion blur, is the real game-changer here. Get a demo yourself. Maybe you'll see what I mean.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Подоле во текстот пишува дека наводоно квалитетот на приказот не е ист кога се користи оваа емулација, како и да е ако ви врши работа ок, мене лично не ми се допаѓа тоа е тоа.
Таму доле ПИШУВА, а јас СУМ ВИДЕЛ, тоа е разликата.
 
Член од
11 декември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
pred 1 nedela zedov philips so 100 hz i imam problem so digitalnite kanali na kblovskata kade sto sum.problemot e vo toa sto ne gi cita site kanali ko ke gi prebaruvam a ako vnesam racno frekfencija kade sto se kanalite koi gi nema so skeniranje izleguvaat no se brisat drugi kanali t.e izleguvaat novi kanali na mestoto od starite .dali moze da mi kaze nekoj kako da gi prebaram i zacuvam site ili da odberam nesto drugo pri skeniranje
--- надополнето: Dec 11, 2011 11:18 AM ---
poseduvam PHILIPS 37 PFL 4606 H/58
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
pred 1 nedela zedov philips so 100 hz i imam problem so digitalnite kanali na kblovskata kade sto sum.problemot e vo toa sto ne gi cita site kanali ko ke gi prebaruvam a ako vnesam racno frekfencija kade sto se kanalite koi gi nema so skeniranje izleguvaat no se brisat drugi kanali t.e izleguvaat novi kanali na mestoto od starite .dali moze da mi kaze nekoj kako da gi prebaram i zacuvam site ili da odberam nesto drugo pri skeniranje
--- надополнето: Dec 11, 2011 11:18 AM ---
poseduvam PHILIPS 37 PFL 4606 H/58
Како земја одбери Данска, SR автоматски, а frequency step size = 1MHz, scanning mode = full
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
pred 1 nedela zedov philips so 100 hz i imam problem so digitalnite kanali na kblovskata kade sto sum.problemot e vo toa sto ne gi cita site kanali ko ke gi prebaruvam a ako vnesam racno frekfencija kade sto se kanalite koi gi nema so skeniranje izleguvaat no se brisat drugi kanali t.e izleguvaat novi kanali na mestoto od starite .dali moze da mi kaze nekoj kako da gi prebaram i zacuvam site ili da odberam nesto drugo pri skeniranje
--- надополнето: Dec 11, 2011 11:18 AM ---
poseduvam PHILIPS 37 PFL 4606 H/58
И кај мене е истиот проблем на телекабел сум на пример сител канал 5 алфа после кога ке ставам пак други канали ги брише овие сител алфа и проблемот е кај мене што нема данска :)
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
И кај мене е истиот проблем на телекабел сум на пример сител канал 5 алфа после кога ке ставам пак други канали ги брише овие сител алфа и проблемот е кај мене што нема данска :)
Пробај со Финска, или пробајте со Symbol Rate 6850 или 6900, QAM го барат автоматски
 
Член од
11 декември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
И кај мене е истиот проблем на телекабел сум на пример сител канал 5 алфа после кога ке ставам пак други канали ги брише овие сител алфа и проблемот е кај мене што нема данска :)
a mislis deka so danska ke ostanat drugive nema da se mesaat kanalive??
--- надополнето: Dec 11, 2011 12:16 PM ---
kako d
Пробај со Финска, или пробајте со Symbol Rate 6850 или 6900, QAM го барат автоматски
a go smenam symbol rate???
--- надополнето: Dec 11, 2011 12:17 PM ---
kako da go smenam symbol rate??
--- надополнето: Dec 11, 2011 12:18 PM ---
Пробај со Финска, или пробајте со Symbol Rate 6850 или 6900, QAM го барат автоматски
a so finska istoto se slucuva ne ppomaga finska :)
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Па место автоматски ќе наместиш рачно и ќе ги внесиш, исто поможвит ако кабловската имат вклучено пребарување по NIT (мрежно пребарување).
a so finska istoto se slucuva ne ppomaga finska :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom