LCD телевизори

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од VINO, 22 септември 2007.

 1. VINO

  VINO

  Член од:
  22 јуни 2007
  Мислења:
  34
  Допаѓања:
  0
  Не знаев баш кај да го ставам ова, па решив во хардвер зашто освен како телевизори овие LCD-то и Plasma-та се користат и како монитори, епа сега прашањето ми е што е подобро еден LCD телевизор од 40" или еден Plasma телевизор од исто така 40", но сепак главнато прашање е што е подобро од овие две и зошто? Mоже да правите споредба и меѓу различни големини на овие телевизори.
   
 2. shadow_rr

  shadow_rr Resistance is Futile

  Член од:
  8 јули 2006
  Мислења:
  1.807
  Допаѓања:
  322
  LCD дефинитивно. Поекономични се, поквалитетни и не може да се случи Screen burn-in како кај плазма екраните.
   
 3. Мистичен

  Мистичен Човек

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  14.056
  Допаѓања:
  885
  LCD. Различни технологии, подобра слика, подолг век на траење (работни часови).
   
 4. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.995
  Допаѓања:
  2.660
  Liquid Crystal Display се најдобри во моментов...
   
 5. VINO

  VINO

  Член од:
  22 јуни 2007
  Мислења:
  34
  Допаѓања:
  0
  А добро плус ме интересира LCDто што го гледав беше со HDTV а Plasma-та со HD-ready? Дали и LCD-to ќе дава добра слика на кабловска, сателитска, играње игри и др или пак Plasma-та води во некои од овие области?
   
 6. Jane

  Jane Кајганџија

  Член од:
  5 февруари 2006
  Мислења:
  3.394
  Допаѓања:
  114
  LCD води во сите области. Подобри се, поквалитетни, поскапи. Едно нешто да внимаваш. 42" LCD непостои иако во некои флаери има 42" LCD. Поточно само во АМЦ има такви глупости:pos:.
   
 7. Мистичен

  Мистичен Човек

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  14.056
  Допаѓања:
  885
  Друже, HDTV (HD Ready) oзнаката нема врска со квалитетот на сликата кој го прикажува телевизорот доколку немаш HD сигнал. Со оглед на тоа дека нашите телевизии во наредниве 10 години сигурно нема да бидат HDTV : )

  A во АМЦ има секакви (кинески) глупости : )
   
 8. ZeroStyle

  ZeroStyle Гостин

  Хаха да за АМЦ вистина,него јас се мислев дека плазма се најдобри. Не сум се распрашал али не знаев дека LCD биле подобри,а првпат слушам поскапи :)
   
 9. VINO

  VINO

  Член од:
  22 јуни 2007
  Мислења:
  34
  Допаѓања:
  0
  Добро е не влегов во АМЦ, ама да видов во техномаркет 40", а и на нивната страна.Башка дечкото ми објасни дека за кабловска,сателитска и играње игри била подобра плазмата и не видов ниту една плазма уклучена на висока резолуција односно на HD за разлика од LCD телевизорите кои стварно беа добри и малце по солени.На некој форум читав за LCDто дека имало лагови на сликата при играње или сецкање кога се гледало нешто брзо, како на пример некоја трка со автомобили и др.
   
 10. Sephiroth

  Sephiroth One-winged angel

  Член од:
  28 април 2006
  Мислења:
  4.034
  Допаѓања:
  128
  Вака сеа, LCD се далеку подобри од плазма, но ако ти треба телевизор поголем од 32 инча ке мора да земеш плазма оти LCD идат до 32 максимум.

  А за HDTV не се гњавете многу, како што кажа Мистичен, ке ја има таа технологија кај нас за едно 10 години. Едино ако имате PS3 или X360 па да се секирате за HD.
   
 11. VINO

  VINO

  Член од:
  22 јуни 2007
  Мислења:
  34
  Допаѓања:
  0
  Во техномаркет пишува LCD 40".Не знам дали е LCD или Plasma.
   
 12. Sephiroth

  Sephiroth One-winged angel

  Член од:
  28 април 2006
  Мислења:
  4.034
  Допаѓања:
  128
  Дечкото врска нема, тоа што ти го кажал он, менаџерот му рекол да го кажува. А за тоа што си го прочитал на форум, мора да бил некој стар пост од 2002-2003 бидејки LCD-ата одамна го немаат тој проблем.
   
 13. Sephiroth

  Sephiroth One-winged angel

  Член од:
  28 април 2006
  Мислења:
  4.034
  Допаѓања:
  128
  Plasma е.
   
 14. VINO

  VINO

  Член од:
  22 јуни 2007
  Мислења:
  34
  Допаѓања:
  0
  Леле сега стварно сум збуент??? Сакам да купам LCD a нема поголеми од 32", па сега морам да купам Plasma и типот да ме лаже дека е LCD?? Стварно не капирам а сакам да земам нешто од овие две ама да биде околу 42 и да биде добро??
   
 15. Мистичен

  Мистичен Човек

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  14.056
  Допаѓања:
  885
  Toj дечкичот во продавницата стварно ги измешал работите од обуката изгледа - кога станува збор за лаг при брзи движења, плазмата има далеку поголем лаг и сликата станува една голема размачканица.

  Плазмата е позастарена технологија кога станува збор за телевизори. Самата технологија не дозволува многу перформанси, квалитет, животен век - барем за сега, на нивото на стадиумот на кој е усовршена.

  За тоа до колку инчи идат максимум не сум сигурен.

  Исто така, друг битен момент при купувањето - обрни внимание на контрастот. Ова ретко кој од продавачите ќе ти го спомне бидејќи имаат на залиха позастарени модели кои ги рекламираат со ефтини цени, токму во тоа е финтата. Знам во АМЦ рекламираа прилично големи телевизори за мала цена, ама контрастот е 1:500 (у превод, дома ќе треба да ти е тотален мрак за да гледаш јасно). Мојот на пример има контраст 1:3000, и на директна сончева светлина кога е изложен нема гајле.
   

Сподели преку: