LCD телевизори

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Пробај со Финска, или пробајте со Symbol Rate 6850 или 6900, QAM го барат автоматски
Нема ни Финска :) има обединето кралство,швајцарија,австралија,грција и уште некој и има да ставиш Друга кај мене е ставено на друга ама не верувам дека ке се направат сите канали
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Значит вака, одбери земја од скандинавија, одбери SR рачно и внеси ги овие вредности 6850 и 6900, одбери full scan, стапката на пребарување на фрекфенцијата да е 1MHz. Плус ако вашиот оператор имат вклучено пребарување по мрежа (NIT пребарување) и ако ја знајте та фрекфенција внесите ја и нејзе. Друго дугари не ми теквит. На крајот ако и ова не успејт телефонот в р’це и досадвење на операторот, друго чаре не гледам.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Значит вака, одбери земја од скандинавија, одбери SR рачно и внеси ги овие вредности 6850 и 6900, одбери full scan, стапката на пребарување на фрекфенцијата да е 1MHz. Плус ако вашиот оператор имат вклучено пребарување по мрежа (NIT пребарување) и ако ја знајте та фрекфенција внесите ја и нејзе. Друго дугари не ми теквит. На крајот ако и ова не успејт телефонот в р’це и досадвење на операторот, друго чаре не гледам.
Еве ги кај мене кој земји ги има Обединето Кралство,Швајцарија,Шпанија,Словачка,Португалија,Полска,Холандија,Италија Ирска,Унгарија,Грција,Германија,Франција,Естонија,Чешка,Австрија и има Друга значи скандинавија нема кај мене :)
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Еве ги кај мене кој земји ги има Обединето Кралство,Швајцарија,Шпанија,Словачка,Португалија,Полска,Холандија,Италија Ирска,Унгарија,Грција,Германија,Франција,Естонија,Чешка,Австрија и има Друга значи скандинавија нема кај мене :)
Изборот на земја влијајт на то дали да ги пребарвит дигиталните кабловски канали или не. Пробај со Холандија, а ако си на телекабел на нивната страна ги имаш фрекфенциите и SR. Во цела Македонија SR им е 6900, 256 QAM.
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.402
Поени од реакции
2.491
Еве ги кај мене кој земји ги има Обединето Кралство,Швајцарија,Шпанија,Словачка,Португалија,Полска,Холандија,Италија Ирска,Унгарија,Грција,Германија,Франција,Естонија,Чешка,Австрија и има Друга значи скандинавија нема кај мене :)
Швајцарија
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Изборот на земја влијајт на то дали да ги пребарвит дигиталните кабловски канали или не. Пробај со Холандија, а ако си на телекабел на нивната страна ги имаш фрекфенциите и SR. Во цела Македонија SR им е 6900, 256 QAM.
Ке пробам вечер па ке ти пишам што сум направил баш ке ја ставам холандија па ке видиме
--- надополнето: Dec 11, 2011 1:11 PM ---
Ставив на швајцарија тапа само 80 канали , сега ставив на холандија и на автомацко пребарување ми испага

Избор на оператор има Ziggo и UPC и Друго

Режим на пребарување ми излезе Брзо

Мрежа Рачен

ID на мрежа 5555

Фрекфренција

Модулација

Стап. на симбол


воа само на холандија ми излезе следно ?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
а бе поарно земајте си дигитален ресивер и ете ви сите канали ќе фаќа и што се замарате за швајцарија,данска,шведска и др. тие си функционира само јазични мени,а не па фаќање канали кои ионака македонија е надвор од нивниот стандард.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
а бе поарно земајте си дигитален ресивер и ете ви сите канали ќе фаќа и што се замарате за швајцарија,данска,шведска и др. тие си функционира само јазични мени,а не па фаќање канали кои ионака македонија е надвор од нивниот стандард.
da be nema problem so vgraden digitalen resiver ke kupuvame nov bravo kako samo ti tekna vakov sovet da dades..PFFF
BTW: Do kablovskata e ne e do resiverot...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
На овој LG што го имам, ги наоѓа сите ДИГИТАЛНИ и АНАЛОГНИ програми и радио станици од Телекабел, без никаков проблем, без дански и срања.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
a kade da go najdam ova frekfenci step size 1 mhz?? kade se naoga??
Првин одиш во menu-setup-search for channels-(re)install channels-па одбираш земја-DVB(C)-settings прво ти е symbol rate, па predefined symbol rates па ти е frequency scan (тука одбираш фул скан), па frequency step size (тука одбираш 1MHz) и толку. :D
 
Член од
11 декември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Првин одиш во menu-setup-search for channels-(re)install channels-па одбираш земја-DVB(C)-settings прво ти е symbol rate, па predefined symbol rates па ти е frequency scan (тука одбираш фул скан), па frequency step size (тука одбираш 1MHz) и толку. :D
e tuka imam samo frequency scan,symbol rate mode (automatic,manual) symbol rate, i analogni kanali-nemam frekvency step size a vo symbol rate moze da se stavi broj ima 0.0000
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
e tuka imam samo frequency scan,symbol rate mode (automatic,manual) symbol rate, i analogni kanali-nemam frekvency step size a vo symbol rate moze da se stavi broj ima 0.0000
А ако одбериш друго во земја види дали ќе имаш да одбериш frequency step size и да ги барат дигиталните?
 
Член од
11 декември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
А ако одбериш друго во земја види дали ќе имаш да одбериш frequency step size и да ги барат дигиталните?
pobarav ama grkvency step size nema nikade
--- надополнето: Dec 11, 2011 6:35 PM ---
pobarav ama grkvency step size nema nikade
frekvency step size nema nikade
--- надополнето: Dec 11, 2011 6:36 PM ---
pobarav ama grkvency step size nema nikade
--- надополнето: Dec 11, 2011 6:35 PM ---

frekvency step size nema nikade
ima samo symbol rate mode i koga ke odberam manual izleguva step zie so brojki 0.0000 i tuka samo mozam da vnesam broj
 

Kajgana Shop

На врв Bottom