Koj Linux го преферирате?

Koj Linux go preferirate?


  • Вкупно гласачи
    170
Член од
22 февруари 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
Mandriva моментално.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Никој !

Мразам компјутериииии :mad:@@@
Се си избришав, СЕ МРАЗАААаааааАММ :nerv: :zid: :zid: :tapp: :uvo: :nesvest:

Од сеа ќе ми стори за украС :nesum: :tapp:

Една изрека на еден професор од средно: Секој кога-тогаш ќе си
избрише многу важни податоци !

Кога ќе направат Федората да ги гледа имињата на партициите не да ги дава како дев1, дев 2 и бла бла бла..... тогаш ќе користам линукс.....ај светот нема да пропадне ако не користам.. лоооооооооол ... како бе мене ваквно нешто баш сеа АААААААААААААААА:tapp:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Кога ќе направат Федората да ги гледа имињата на партициите не да ги дава како дев1, дев 2 и бла бла бла..... тогаш ќе користам линукс.....ај светот нема да пропадне ако не користам.. лоооооооооол ... како бе мене ваквно нешто баш сеа АААААААААААААААА:tapp:
Ако не се лажам, тоа се подесува...

Нејсе.. бек ту д топик...

Веќе долго време сум едино на openSUSE 10.3 ... неам ни dual-boot ни ништо такво...
Единствено имам виртуелна машина под Win која има само SQL Server i MSVS ... чисто поради деловни потреби... на жалост :(

openSUSE ROCKS!!!
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Имав openSUSE, визуелно е супер... ама не ми беше погоден...

Ако знаеш споредба помеѓу Федора и опенСусе пиши па може ќе летнам кај сузето, додека сум наапан може да се случи такво нешто... х'ри ап :)


Имав дула-бут на openSUSE... оти си немал не знам....
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Ааа се шокирав. Никој не користи Slackware?!
Јас имам BackTrack 3.0 инсталирано на компјутеров, многу сум задоволна. <3
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Ако знаеш споредба помеѓу Федора и опенСусе пиши па може ќе летнам кај сузето, додека сум наапан може да се случи такво нешто... х'ри ап :)
Попричекај... 16 јуни треба да излезе Сузе 11ка. Има две можни варијанти:
1. Или ќе го потресе целиот свет (Линукс свет де) и драстично ќе го промени КДЕ/Гном балансот (за жал во последно време Гном зима се поголем замав)
2. Или ќе биде тотална катастрофа.

Сузе 11ката треба да биде најдобро интегрираниот КДЕ4 десктоп. Според линијата на развој почнувајќи од Бета1 до РЦ1 верувам дека ќе биде топ... али останува да видиме.


Имав дула-бут на openSUSE... оти си немал не знам....
Неам дуал-бут пошто не сакам :) Не ми треба.. не дека не се прави :)

Dragon[Sky];1412114 напиша:
Ааа се шокирав. Никој не користи Slackware?!
Јас имам BackTrack 3.0 инсталирано на компјутеров, многу сум задоволна. <3

1. Тројката е сеуште бета... зашто би имал бета верзија за основен систем?
2. BackTrack-от е специфична и наменска дистрибуција. Намената е далеку од работна станица...
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
1. Тројката е сеуште бета... зашто би имал бета верзија за основен систем?
2. BackTrack-от е специфична и наменска дистрибуција. Намената е далеку од работна станица...
Знам, до пред некое време ја користев двојката и решив да ја пробам и тројката иако е сеуште бета.
Имам на dual-boot XP и BT3, кога ќе ми здосади Backtrack-от највероватно ќе фатам некоја друга дистрибуција.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Dragon[Sky];1412198 напиша:
Знам, до пред некое време ја користев двојката и решив да ја пробам и тројката иако е сеуште бета.
Имам на dual-boot XP и BT3, кога ќе ми здосади Backtrack-от највероватно ќе фатам некоја друга дистрибуција.
Како иде ВТ3? До која бета се стигнати...
Последен пат кога ја разгледував беше некоја рана бета, беше прилично нестабилна.. на пола машини не можев никако да ја подигнам :(
 
P

Princ

Гостин
3 години наназад "си играв" со OpenSUSE, FC, Ubuntu, Mandriva... а веќе 1 година ми е инсталиран OpenSUSE 10.3. Чекам 11 да излезе за некој ден :)
 
Член од
13 јуни 2007
Мислења
206
Поени од реакции
15
Како иде ВТ3? До која бета се стигнати...
Последен пат кога ја разгледував беше некоја рана бета, беше прилично нестабилна.. на пола машини не можев никако да ја подигнам :(
абе стигнати се до некаде, али ипак.. бета е бе народе.. фајналот закажан е мислам за есен 2008, али ќе видиме.. туку малце оф топик.. Кај можам во македонијава да најдам wireless card..atheros chipset или друг некој.. што поддржува monitor mode.. ( за лаптоп ) мислам би требало да знаете за што ми е...а? :)
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
3 години наназад "си играв" со OpenSUSE, FC, Ubuntu, Mandriva... а веќе 1 година ми е инсталиран OpenSUSE 10.3. Чекам 11 да излезе за некој ден :)
Јас се префрлив од OpenSuse 10.3 на 11.0 и не сум така задоволен. Како прво, не ми се инсталираа драјверите за nVidia, па морав да го компајлирам кернелот на ново за да ги инсталирам драјверите, а и KDE 4 не ми е некако стабилен. Се надевам дека 11.1 кој треба да се појави во Декември ќе е подобрен, а и KDE 4.1 ќе биде имплементиран во него.
 
P

Princ

Гостин
Јас се префрлив од OpenSuse 10.3 на 11.0 и не сум така задоволен. Како прво, не ми се инсталираа драјверите за nVidia, па морав да го компајлирам кернелот на ново за да ги инсталирам драјверите, а и KDE 4 не ми е некако стабилен. Се надевам дека 11.1 кој треба да се појави во Декември ќе е подобрен, а и KDE 4.1 ќе биде имплементиран во него.
Читав дека повеќе проблеми имало со КДЕ 4 и воглавно со OpenSUSE 11 па се пишманив засега од апгрејд. ГУИ скоро никогаш не користам на тој компјутер, ама сепак не ми се ризикува... Доста добро работи и 10.3 :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom