Koj Linux го преферирате?

Koj Linux go preferirate?


  • Вкупно гласачи
    168

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.608
Поени од реакции
464
Користам Live CD од Backtrack 3 Final. Има доста работи што ми требаат на него но единствена замерка имам што не може да се инсталира (нема таква опција ) :(
Ако некој има некаква информација или може да ми помогне околу инсталирање на BT3 би бил многу благодарен.
 
Член од
22 октомври 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Не е на место анкетава.

Сте ставиле BSD а прашањето ви е Кој линукс го преферирате?

BSD не е Линукс.

А иначе "Ubuntu is african tribal word meaning "Slackware is too hard for me"
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.680
A сте прбале MINT? Ми го препорача еден другар, хард линуксаш, па земав го прережав на цд. Можеби ке прбам да го инсталирам во иднина, да имам време :) Што викате?
 

ElektriX

Велешанче :)
Член од
30 март 2007
Мислења
127
Поени од реакции
3
Не е на место анкетава.

Сте ставиле BSD а прашањето ви е Кој линукс го преферирате?

BSD не е Линукс.

А иначе "Ubuntu is african tribal word meaning "Slackware is too hard for me"
Бацко,работава твоја е "oти не користиш рециклирана тоалетна хартија,туку купуеш палома"...

Кој шо му чини тоа нека користи, а у глобала, линукс е линукс, имаат разлика но ако знам една дистрибуција, знам +50% од другата...така да нема везe тоа "Slackware is too hard for me"...
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ubuntu ми е инсталиран, го користам и BackTrack на моменти исто така ми се допаѓа и OpenSUSE само што тој црпи многу ресурси и некако побавен ми е за разлика од Ubuntu-то а исто така е малце потежок за користење. :helou:
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.445
Поени од реакции
218
До сега имам пробано многу линукси и тоа :
Back Track 2,3 , SUSE , Sarabela , Ubuntu , Edubuntu , Kubuntu и уште еден имаше Knophy *незнам дали така се пишуваше* ... не ми паѓа на ум
До сега тие што сум ги пробал најмногу ми се допаѓаат BackTrack 2 , SUSE и Kubuntu 8.10 :smir:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Кој е најдобар?
Немаш најдобар, имаш само "полесен" и "потежок" за користење, мада ако се разбираш во компјутери ќе можеш да се снајдеш на било која дистрибуција.

Иначе Ubuntu ти е најлесен за користење плус и за него имаш доста туторијали на нет, такада и да заглавиш би можел полесно да го решиш проблемот користејки го Google. :)
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Јас работам минт ... Убунту не се мачат многу многу со детали и изглед а минтовци ( чичко Клем поточно )успеале да го напрат бар да изгледа по природно .
На лапот сум на минт 5 ( нов лап ама 5 ката има подршка за хардверот а 6 ката не ? ? ? Wierd but true . ) а на дескот сум со 6 ка

Иначе пошто бев порано голем дистро хопер имам пробано многу дистрибуции ( до ден деншен ко ке излези нов верзиа на некои дистра , ги пробвам да видам као работат на виртуелна машина .
Дебиан се царој заради пакет менаѓмент ситемот ( Убунту е на дебиан база така да нема да го спомнувам како посебно дистро трее колку и да сакат некои да го гледат како оделно дистро трее ) , Сусе заради усер интерфејс , Мандрива ( да бидиме сериозни мандрак ко беа , стварно беа подобри ) се нај усер френдли , а слаквер и генто ја имат предноста шо можиш се на нив да напраиш по твој терк под услов доволно да разбираш . Ред хат дрвото најпоке си го бива за серверски па и за то најчесто го користат .

За нов корисник заправо морам да казам дека е нај паметно да си земи некое од помалите усер френдли дистра како PClinuxOS ( mandriva based ) , Mint или Mepis ( debian based ) , SLAX ( Slackware based ) , Sabayon ( gento based ) . Пошто покето од нив се напраени да се баш за луге шо пресно влегле во линух светот , а пак и лугето шо ги користат се по тесно поврзани така да имаш ептен солидно community , а и да се појави проблем шо тие неможат да го решат секогаш ги имаш форумите на мајчинското дистро .

многу напишав изгледа ? ај ако
 

Kajgana Shop

На врв Bottom