Koj Linux го преферирате?

Koj Linux go preferirate?


  • Вкупно гласачи
    168

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
и на некој по major update губиш исто еден викенд :D
Засега за среќа, секој поголем апдејт на кернелот поминал без поголеми проблеми кај мене. Ама исто многу време губам секој пат кога ќе решам да сменам display manager, макар да во последно време веќе подолго сум задржан на KDE Plasma и сум многу задоволен.
 
S

StormRage

Гостин
Засега за среќа, секој поголем апдејт на кернелот поминал без поголеми проблеми кај мене. Ама исто многу време губам секој пат кога ќе решам да сменам display manager, макар да во последно време веќе подолго сум задржан на KDE Plasma и сум многу задоволен.
со KDE имав многу лошо искуство. XFCE FTW!
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
со KDE имав многу лошо искуство. XFCE FTW!
Мој впечаток е дека моментално KDE најмногу може да се конфигурира (макар да разликата најчесто не е многу голема), но од друга страна оваа можност за конфигурирање создава многу багови, затоа и многумина имаат проблеми. Додатно, KDE не е толку lightweight како XFCE, но мојот лаптоп не е толку стар така да ова не е проблем.
 
S

StormRage

Гостин
Мој впечаток е дека моментално KDE најмногу може да се конфигурира (макар да разликата најчесто не е многу голема), но од друга страна оваа можност за конфигурирање создава многу багови, затоа и многумина имаат проблеми. Додатно, KDE не е толку lightweight како XFCE, но мојот лаптоп не е толку стар така да ова не е проблем.
И мојот не е толкав антиквитет го крепи KDE-то но мене не ми беше стабилен систем. од друга страна XFCE е lightweight ама можеш да го билдаш солидно има исто така многу конфигурации ама од друга страна ми е многу постабилен. Генерално за оптимален систем XFCE, сите ресурси ти се на располагање :)
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.246
Поени од реакции
3.907
Веќе 3-4 години користам Arch Linux, и презадоволен сум. Само што секогаш кога го инсталирам на нов лаптоп губам еден цел викенд :D
Ова заштедува време.
https://arch-anywhere.org/

Реално кул е да го инсталираш преку терминал али некад сакаш и без замарање и кубење коси да го инсталираш.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
12
Поени од реакции
3
Имам пробано повеќе дистрибуции, и само една ми се допадна премногу што е доста добра алтернатива за Виндовс. Deepin OS. Преубав, елегантен, супер за лаптоп и најдоброто е што е базиран на Debian. На еден лаптоп ми е dual boot со виндовс, и искрено кога сум на тој лаптоп повеќе Deepin го користам (освен за гејминг).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom