House of the Dragon

За кој тим сте во војната наречена „Танц на змејовите“?

  • Тимот на ЦРНИТЕ - Кралицата Ренира I

  • Тимот на ЗЕЛЕНИТЕ - Кралот Егон II

  • Неопределен


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.501
Поени од реакции
4.250
Едвај чекам Alt Shift X да постира видео од вчерашнава епизода. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.154
Поени од реакции
35.014
Ја почна сета војна урлаше, пиштеше троно мој, сеа оди да се смира, КАКО?
Како ја почна она војната? Војната ја почна Вегар кога го изеде Лусерис. А и покрај тоа што прво нејзе и го убија детето, а она не возврати, Ренира има доблест да појде и да моли за мирно решавање на проблемот. Не сфаќам како после оваа епизода некој уште може да е за тимот на зелените. Егон е на тронот само затоа што Алисент погрешно разбра. И сега иако сфати дека грешката е нејзина, немаше што да прави, зашто веќе ништо не е во нејзини раце и војната е неизбежна.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
769
Поени од реакции
1.005
Како ја почна она војната? Војната ја почна Вегар кога го изеде Лусерис. А и покрај тоа што прво нејзе и го убија детето, а она не возврати, Ренира има доблест да појде и да моли за мирно решавање на проблемот. Не сфаќам како после оваа епизода некој уште може да е за тимот на зелените. Егон е на тронот само затоа што Алисент погрешно разбра. И сега иако сфати дека грешката е нејзина, немаше што да прави, зашто веќе ништо не е во нејзини раце и војната е неизбежна.
Да откако го осакатија детето на сред ручек собрани фамилија, ко го кладоја прасето на маса, му се кљафтеше Луцерус и уште не знам кој, зошто?

Не дека го бранам и оправдувам ама и самиот мислам дека не сакаше да го убие, ама тоа е што бидна.Инаку сето ова со детево беше само рачка, ако не ова друго ќе се случеше за војна, пошто нели и пред тоа почна да собира војска и лојални луѓе што ја поддржуваа неа...


И пакќе кажам овој Висерис дефинитивно топ 1 најлош татко, уствари топ 2, ако го сметам Станис од ГоТ.
 
Член од
29 јуни 2024
Мислења
48
Поени од реакции
35
Dali imashe peenje Gospodi Pomiluj dodeka imase licna sredba pomegu kralicite:pos::pos::pos:
Vrv !!!
Sega ne znam dali bese makedonsko crkovno peenje :LOL::LOL::LOL:
Автоматски споено мислење:

:pos:
Srbive zdivea zaradi Gospodi Pomiluj
Screenshot_2024-07-02-02-55-39-984_com.reddit.frontpage.png
 
Последно уредено:

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.110
Поени од реакции
17.977
Probaj dosadna serija. Osven eventualni blesoci voglavno so sceni so zmejovite, ostatokot e prosek ili ispod.
Океј тоа, мене ми е генерално интересна приказната, сепак станува збор за паралелен свет, епска фантазија.

Сепак, имаме втора сезона која брои 8 епизоди, досега 3 поминати, а како апсолутно ништо да не се случило :toe:

Имаат добри ликови, што држат ставови и имаат логика, а сето тоа добро го пренесуваат.
Ама конкретно имаат и доста неконзистентни, особено тоа се црните што ги викаат. Ренира е комплетно руиниран лик во втората сезона, апсолутно не знае што сака, ниту што прави, нема патоказ, нема основа. Од една страна сака да биде кралица, а од друга да избегне војна, којашто на сите им е јасно дека ќе се случи и мора да се случи. И сето тоа би било океј, ако таа добро го пренесува тоа на екранот, ако има јаки морални дилеми, ако дури и размислува во име на војната (т.е на спречувањето војна) јавно да се откаже од тронот и да бара мир... ама и тоа нема логика после убиството на нејзиниот син и синот на Егон.

Дејмон исто, кога се оженија со Ренира изгледаше комплетно помирен со тоа дека таа ќе биде кралица и дека дури и така треба да биде, а тој ќе се погрижи да и помогне да владее и да ја врши гнасната работа. Сега гледаме оди сам во Харенхол, вели ќе ми се обраќате со "your grace"... и овде важи истото, би било океј ако е подобро пренесено, ама нешто недостасува, иако Мет Смит е далеку подобар од таа Д'Арси.

Обично не правам споредби, ама првите две сезони од ГоТ беа ремек дело во споредба со оваа сезона ипол од ХОТД. А имаат материјал, не дека немаат.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.266
Поени од реакции
9.248
Океј тоа, мене ми е генерално интересна приказната, сепак станува збор за паралелен свет, епска фантазија.

Сепак, имаме втора сезона која брои 8 епизоди, досега 3 поминати, а како апсолутно ништо да не се случило :toe:

Имаат добри ликови, што држат ставови и имаат логика, а сето тоа добро го пренесуваат.
Ама конкретно имаат и доста неконзистентни, особено тоа се црните што ги викаат. Ренира е комплетно руиниран лик во втората сезона, апсолутно не знае што сака, ниту што прави, нема патоказ, нема основа. Од една страна сака да биде кралица, а од друга да избегне војна, којашто на сите им е јасно дека ќе се случи и мора да се случи. И сето тоа би било океј, ако таа добро го пренесува тоа на екранот, ако има јаки морални дилеми, ако дури и размислува во име на војната (т.е на спречувањето војна) јавно да се откаже од тронот и да бара мир... ама и тоа нема логика после убиството на нејзиниот син и синот на Егон.

Дејмон исто, кога се оженија со Ренира изгледаше комплетно помирен со тоа дека таа ќе биде кралица и дека дури и така треба да биде, а тој ќе се погрижи да и помогне да владее и да ја врши гнасната работа. Сега гледаме оди сам во Харенхол, вели ќе ми се обраќате со "your grace"... и овде важи истото, би било океј ако е подобро пренесено, ама нешто недостасува, иако Мет Смит е далеку подобар од таа Д'Арси.

Обично не правам споредби, ама првите две сезони од ГоТ беа ремек дело во споредба со оваа сезона ипол од ХОТД. А имаат материјал, не дека немаат.
Mislam deka site "problemi" se bazirani na posledniot paragraf. Deka ovaa doagja posle GoT site sme so ekstremni ocekuvanja, i zatoa se del od razocaruvanjata. Serija kako GoT ednash izleguva.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.445
Поени од реакции
58.536
Обично не правам споредби, ама првите две сезони од ГоТ беа ремек дело во споредба со оваа сезона ипол од ХОТД. А имаат материјал, не дека немаат.
Види, точно е тоа, ама една причина која се занемарува е дека сме малку заситени од ГоТ универзумот. Првите сезони на ГоТ имаа wow ефект, нешто сосема ново, свежо, поинакво. Сега ми се чини дека и мастерпис епизоди да извадат не е исто затоа што ништо не може да не изненади, веќе знаеме како функционира овој тип на серија. Интересно е за гледање ама ништо што ќе направат не може да го има ефектот како кога Џејми Ланистер го турна Бран од кулата, како егзекуцијата на Нед Старк, црвената свадба, смртта на Оберин Мартел, судењето на Тирион Ланистер итн... тоа беше ролекостер од емоции, сега сме смирени за се, нема нешто што би не возбудило посебно што е приквел и веќе знаеме што ќе се случи со династијата Таргариен.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
769
Поени од реакции
1.005
Види, точно е тоа, ама една причина која се занемарува е дека сме малку заситени од ГоТ универзумот. Првите сезони на ГоТ имаа wow ефект, нешто сосема ново, свежо, поинакво. Сега ми се чини дека и мастерпис епизоди да извадат не е исто затоа што ништо не може да не изненади, веќе знаеме како функционира овој тип на серија. Интересно е за гледање ама ништо што ќе направат не може да го има ефектот како кога Џејми Ланистер го турна Бран од кулата, како егзекуцијата на Нед Старк, црвената свадба, смртта на Оберин Мартел, судењето на Тирион Ланистер итн... тоа беше ролекостер од емоции, сега сме смирени за се, нема нешто што би не возбудило посебно што е приквел и веќе знаеме што ќе се случи со династијата Таргариен.
Да бидиме искрени, плитки ми се муабетиве, нема надмудрување итн.

Ко што реков и претходно приметив ко сите вазали, лордови или шо и да се ми се однесуваат ко дислексично при глупи... за разлика од големиот Даемон...
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.110
Поени од реакции
17.977
Види, точно е тоа, ама една причина која се занемарува е дека сме малку заситени од ГоТ универзумот. Првите сезони на ГоТ имаа wow ефект, нешто сосема ново, свежо, поинакво. Сега ми се чини дека и мастерпис епизоди да извадат не е исто затоа што ништо не може да не изненади, веќе знаеме како функционира овој тип на серија. Интересно е за гледање ама ништо што ќе направат не може да го има ефектот како кога Џејми Ланистер го турна Бран од кулата, како егзекуцијата на Нед Старк, црвената свадба, смртта на Оберин Мартел, судењето на Тирион Ланистер итн... тоа беше ролекостер од емоции, сега сме смирени за се, нема нешто што би не возбудило посебно што е приквел и веќе знаеме што ќе се случи со династијата Таргариен.
Ај ќе ја тргнеме споредбата со ГоТ.

Да бидеме искрени, имаше серијава добри моменти. Последните 3 епизоди од првата сезона си беа супер, глумата ептен крена на ниво од одличниот перформанс на Висерис I, се наметна вистинско ривалство меѓу двете страни, ја имавме одличната сцена во мрачниот Стормс Енд, со невреме, дождови и борба на змејови, потоа прогласувањето на Егон за крал и долетувањето на Ренис со нејзиниот змеј итн. Се на се, го кренаа нивото, интересно ја развија приказната.

Сега, јас разбирам дека почеток на сезона треба да е побавен, да има нешто тактизирање и сл, ама сепак со 40% измината сезона ние немаме речиси ништо. Ај ќе речеш првите 2 епизоди беа океј, ама со третава отидоа 2 чекори назад.
Најлош и најдебилен момент беше одењето на Ренира во главниот град, да преговара со некој кој воопшто како прво и основно нема никаква моќ и авторитет. Комплетно непотребна сцена и загубено време - освен ако немаа намера комплетно да ја сменат приказната - што веднаш видовме дека немаат според однесувањето и одбивањето на Алисент воопшто да помисли на некакво помирување.
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.388
Поени од реакции
6.470
Не заебавај, ако не додадат вакви сцени за 3 сезони готова е приказната. Сакаат да ја молзат кравата додека не умре, најмалце 5 сезони ќе тера ова, одличен приход е со оваа голема гледаност.
А и добро е да уфрлат вакви сцени плус, на раздробување на приказната, на мелење малце. Гејм оф троунс видоа народот се пали на шок и змејови, и удри на тоа, никаков дијалог немаше никаде последните 2 сезони кога им снема материјал од авторот.
Мене ме бендисуе серијата, немам замерки. Едино смешно ми е кога ќе ги видам ѓупките како глумат принцези, си го подгтнуам јазикот колку се смешни со таралчињата :pos: My grandma told me Cleopatra was black :pos:
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.501
Поени од реакции
4.250
Следната епизода ќе биде бенгер у пичку матер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom