House of the Dragon

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.092
Поени од реакции
31.655
HotD.jpg

House of the Dragon, a.k.a. Game of Thrones: House of the Dragons е првата од десетиците планирани спин-оф серии на популарната Game of Thrones (2011-2019) на HBO, и веројатно една од ретките планирани до сега која ќе ја види светлината на денот. Креирана од авторот на A Song of Ice and Fire серијалот на книги по кој беше снимена Game of Thrones, Џорџ Р. Р. Мартин и Рајан Кондал, за HBO. Всушност е prequel на GoT и е базирана на делови од романот Fire & Blood на Мартин. Дејството е сместено 200 години пред случувањата во GoT и го следи почетокот на падот и пропаста на куќата Таргарјен, односно случувањата кои водат кон војната за наследството на тронот позната во ASOIAF канонот како „Dance of the Dragons“.

House of the Dragon (HotD) беше нарачана од HBO во октомври 2019, додека кастингот започна во јули 2020, а првата клапа падна во април 2021 во Велика Британија. Премиерата на првата сезона од 10 епизоди е закажана за 21 август 2022, односно за помалку од месец дена од денес.

Во серијата ќе глумат:
*Патрик Консидин како кралот Висерис I Таргарјен
*Ема Дарси како принцезата Ренира Таргарјен, првородената ќерка на Висерис I.
*Мет Смит како принцот Демон Таргарјен, помлад брат на Висерис I.
*Оливија Кук како лејди Алисент Хајтауер
*Стив Тусан како лорд Корлис Веларион, познат како „Sea Snake“, глава на куќата Веларион и најпознатиот морепловец во историјата на Вестерос
*Ив Бест како принцезата Ренис Веларион, јавач на змејови и жена на Корлис Веларион
*Фабиен Франкел како сер Кристон Кол
*Соноја Мизуно како Мисариа, танчерка и сојузник на Демон Таргарјен
*Рис Ифанс како сер Ото Хајтауер, татко на Алисент, the Hand of the King.
и др.


Меѓу „контраверзиите“ кои следеа особено по објавувањето на трејлерот, и особено кај нас се отстапките од канонот и заради популарното diversity, вклучувањето на црни актери во улоги кои според канонот би требало да бидат белци. За жал ние не можеме ништо против тоа, и колку и да сме против или да зборуваме како да е тоа најлошото нешто што можело да се случи, ништо нема да се промени, затоа замолувам да се фокусираме на коментирање за самата серија, за дејството, ликовите, кинематографијата, музиката, сценографијата, костимите, режијата, глумата... и се останато освен изборот на актери со ваква или онаква боја. За жал, во такво време живееме и повторно за жал, мораме да го прифатиме тоа како нешто што нема да се смени и да се навикнеме на тоа.

А, да, и да не заборавам: со оглед на тоа што голема е веројатноста темава да стане следната epic тема во Серии подфорумот, да се потсетиме на правилата:

1. Забрането пишување на спојлери! Ако знаете што се случило во книгите, задржете го тоа за себе, пренесување спојлери од книгите е најстрого забрането!

Секој останат спојлер ставете го во

спојлер
или
спојлер.
Во спротивно може да бидете избришани, да добиете казнени поени или бан од темата.

2. На темава влегувате на своја одговорност. Или на македонски: ако не сте ја изгледале последната емитувана епизода, голема е веројатноста да налетате на спојлери. Затоа мој предлог е да ја посетите темава откако ќе ја изгледате епизодата.

3. Под спојлер се подразбира информација за дејството во следните епизоди или сезони. Вашите теории за што може да се случи не се спојлери, ако при тоа не ги земате книгите како извор.

4. Љубителите на книжевноста можат да си прават муабет ОВДЕ. Темава е за серијата House of the Dragon.

5. Уште еднаш: замолувам да се фокусираме на коментирање за самата серија, а не на изборот на актери во ваква или онаква боја, за политичка, расна или било каква коректност или некоректност. Имате теми во кои може да дискутирате за тоа.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.430
Поени од реакции
75.832
Не може.


Кастингот и комплементарноста со канонот влијаат на нашето доживување на серијата и заедно со ред други нешта, се составен дел од серијата.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
7.956
Поени од реакции
6.467
Би сакал да замарам со разликата помеѓу книгите и серијата ама не сум ги читал кините сеуште. :D
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.786
Поени од реакции
5.777
Гејмотронс пропо.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.430
Поени од реакции
75.832
Таргариен (или Таргаријан) треба да е транскрипцијата, а не Таргарјен.
Или и за тоа не смее да се збори, како за кастингот и канонот?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.092
Поени од реакции
31.655
Таргариен (или Таргаријан) треба да е транскрипцијата, а не Таргарјен.
Или и за тоа не смее да се збори, како за кастингот и канонот?
Од каде тоа? Дека ти мислиш така, или случајно вовеле во Правописот транскрипција на High Valyrian?

За да не се расплинуваме: Правописот вели - не, од англиски y не се транскрибира во и, туку зависи од позицијата во зборот, со што зависи и изговорот на истата. Пр:

-меѓу две согласки се транскрибира во и: Sybil = Сибил
-пред р, во склоп на графемата yr, некогаш во и, некогаш воопшто не се транскрибира: Myrtle = Миртл, но Byrne = Брн
-во склоп на графемите ay, ey, oy, uy како ј: Wayne = Вејн, Heywood = Хејвуд, Joyce = Џојс, Guy = Гај
-во склоп на графемата ye (како во TargarYEn), и во некои случаи самостојно, како ј: Yeats = Јејтс (а не Иејтс), Rye = Рај, Tyson = Тајсон, Blythe = Блајт.
исклучок, ако ye е на последна позиција во зборот: Brye = Бри. ;)
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2006
Мислења
42.430
Поени од реакции
75.832
Таргаријан е правилно, според мене.
односно - Таргаријанец
Таргаријан, Таргарјан, Таргариен ништо не значат на македонски
(добро е што смее за ова да се збори)
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
276
Поени од реакции
438
пре би ја глеал SJW лотр серијата него ваа, 8та сезона уште не можам да заборавам колку беше глупа и лоша ....
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.430
Поени од реакции
75.832
пре би ја глеал SJW лотр серијата него ваа, 8та сезона уште не можам да заборавам колку беше глупа и лоша ....
не знам која ќе биде полоша

Лош хајп ги прати и двете, па мислам дека паметно им е тоа што ги почнуваат сериите у отприлика ист период. Ќе се разводни малку негативноста помеѓу двете. Но, полесно ќе може да се споредат, бидејќи у свежо сеќавање ќе бидат.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.691
Поени од реакции
23.586
Мартин стои позади серијава или препуштена е целосно на режисериве?
Зашто ако е и он инволвиран, дава некаква надеж дека барем приказната и дијалозите ќе бидат како што треба.
Со оглед на тоа што изворниот материјал е завршен и ќе можат комплетно да црпат од книгата.
Нешто што ја расипа Game of Thrones беше тоа, што кога заврши изворниот материјал D&D направија тотално фијаско од серијата.

Нормално кога зборам за серијава, на страна ги тргам политичката коректност и црните Таргеријанс, нешто што низ кое не можам да поминам, али тоа е.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.430
Поени од реакции
75.832
Мартин стои позади серијава или препуштена е целосно на режисериве?
Зашто ако е и он инволвиран, дава некаква надеж дека барем приказната и дијалозите ќе бидат како што треба.
Дава надеж, ама не голема. Мислам дека Мартин ќе аминува све за пари. Така беше со серијата барем. Види ја последната сезона.

Дијалозите и малите заплети ќе треба, во најголем дел да ги измислуваат. Приказната не е дадена во форма на роман, како ASOIAF, туку е енциклопедиски претставена. Ја има скратено во TWOIAF и подолго во Fire and Blood.
Да речам, главните контури само ги знаеме.

Нормално кога зборам за серијава, на страна ги тргам политичката коректност и црните Таргеријанс, нешто што низ кое не можам да поминам, али тоа е.
Црни Таргаријанци ти е несреќно избран израз кој може да доведе до забуна попосле и некој да не сфати дека мислиш на расно црни. Али ќе збориме кога ќе тргне серијава.
 
Последно уредено:

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.715
Поени од реакции
7.938
Секој фан на GOT ќе ја гледа серијата, без разлика што 8мата сезона беше најлоша. Верувам дека ќе биде популарна напочеток, е сега дали ќе биде успешна... тоа ќе видиме.

10 епизоди, скоро сите по 60 минути. Ќе се влече приказнава, како сите 7 сезони на GOT (тука беше и грешката со 8мата сезона на GOT):

296948293_186471633818407_2520456389158703421_n.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom