Game of Thrones

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.297
Поени од реакции
47.242
Детето што го претворија во White Walker прво одделение ќе тргне од септември. :D
Тоа во 4 сезона беше, нема шанси да е истото.
Шо знам, мене ми личи дека е истото, две години разлика. Одговара возраста на временскиот период што е изминат.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
17.408
Поени од реакции
20.575
Или Регар во Дарт Вејдер руво - Jon, I'm your father! :D (минус пресечени раце)Како тоа се испоставило дека е вистина? Каде е потврдена таа теорија? Јас не сум сретнал. Затоа што ако е потврдена, нема да биде теорија, туку show-cannon.

Теорија е дека Варис и Џон се Таргеријанци, дека Станис е жив, дека Бриен и Тормунд ќе се спукаат итн. - дур нема некоја официјална потврда.

Ако има негде каде е поврдено, линкни да видиме.Во книгите има уште повеќе позадина и материјал за посолидни и цврсти теории во оваа насока. Дека и покомплексна е приказната. Не дека тука нема. Во серијата иако ги нема тие елементи, не значи дека нема простор да се игра таа карта. Во книгите има поделба на Таргеријанците на Зелени и Црни, вториве наречени Blackfyre подоцна. Варис се смета дека е Blackfyre Targaryen во криење, и дека го знае тоа и приказната за неговото минато што ја раскажува на сите е измислена. Или дека е само делум точна. Тоа со кастрацијата и другите spooky детали.

Дека секогаш е ќелав затоа што ја бричи главата за да ја скрие белата таргеријанска коса, а кастрираните делови веројатно биле искористени во некаков ритуал за Црвениот Бог или друго Езоско божество, бидејќи доаѓа од кралска, благородна позадина, а нели Мелисандре јасно ни кажа "there's power in king's blood". Ако е вистина, за сите умирачки кои она ги предвиде со пијавиците, дека се ради тоа случени, тогаш според моја проценка, кастрирани делови кои содржат кралска крв би требало малку појак потенцијал да имаат во однос на магија :D. Кој знае за што биле искористени, треба некој ептен запознаен до најситни детали со книгите да ни каже отприлика колку е стар Варис, и како младо момче кои биле побитни настани кои се случиле па да се процени за што може да било тоа искористено. Тука иде и врската со Илирио Мопатис, Кал Дрого итн. Сите коцки паѓаат на место.

Во книгите има повеќе индиции зошто може да биде Таргеријанец, како на пример дека Денерис му е План Б. Првичниот план му е да стави друг, машки преставник на Таргеријанците на Железниот Трон, од брат/полубрат на Дени наречен Егон, или Young Griff, кои некои го поврзуваат. Висерис беше пион за План Б (Денерис), и никогаш не беше сметан за достоен претсавник на таа ложа. Одговорите лежат и во тоа што цело време ја тераа Дени да иде за Ашаи, до таму каде и Shadowbinder-ката Quathe истото ја тераше кога Дени беше во Qarth. Али како и да е, има многу за објаснување, а повеќето важи само за книгите, не за серијата. Но дека може да се открие понатаму дека Варис е Таргеријанец и во серијава - може. Веројатно е дека новава црвена свештеничка токму тоа и сакаше да му го каже, ама не го кажа, а и затоа ни Варис не изгледаше многу љубопитен да дознае (затоа што не сака Тирион да дознае дека он е Таргеријанец). Ја сфати убаво дека го знае кој е и што е. И сега ќе го држи в рака. Веројатно и затоа беше така како помочан во изразот на лицето, никој таков впечаток му нема извадено, и сметам е доста веројатно дека е поради ова што го збориме.
Милион теории.Можеби на крајот Варис ќе седне на Железниот Трон,
 
D

Darko_ufo

Гостин
Шо знам, мене ми личи дека е истото, две години разлика. Одговара возраста на временскиот период што е изминат.
Деца од две-ипол, три години трчаат и зборат, ова има накај година и неколку месеци
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.777
Поени од реакции
4.589
Милион теории.Можеби на крајот Варис ќе седне на Железниот Трон,
Прво треба да му порасне пак. Не мислам на косата.
Не дека не е можно да се зацари Варис, ама има извесни обрвски кои се очекуваат од владетел, кои, меѓу другото, се многу важни и од дипломатски аспект, а таа празнина тој не е во состојба да ја исполни.
 
Последно уредено:

Sapphire

Persona non grata
Член од
30 јануари 2011
Мислења
935
Поени од реакции
1.555
А што се тепаат сите за Железниот трон кога и онака не царува оној кој седи на него туку тие до него и околу него :cautious::ROFLMAO:
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.005
Поени од реакции
13.175
@Шкорпион
Мала замерка зелените и црните таргеријани се од времето на dance of dragons. Граѓанската војна помеѓу Рејнис и Егон втори.
Блекфајр доаѓаат на сцена покасно, кога Егон четврти ќе ги легализира сите негови копилиња и повторно ќе има војна за престолот.
 
Последно уредено:

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.398
Поени од реакции
13.557
Eдно да прашам само, дали сте сигурни сите дека Станис е мртов.
Колку ми текнува не ја прикажаа цела сцена на неговата смрт (ако е вистина мртов)?
И јас на истово размислував и можда не е мртов. Ама од друга страна пак и за The Hound немаше сцена каде што дефинитивно го кркна Арја.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.044
Поени од реакции
2.289
И јас на истово размислував и можда не е мртов. Ама од друга страна пак и за The Hound немаше сцена каде што дефинитивно го кркна Арја.
Арја не го збрца сигурно, го остави таму жив, да се мачи повеќе бидејќи беше ептен осакатен и прашање на време беше кога ќе умре.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
456
Поени од реакции
420
Eдно да прашам само, дали сте сигурни сите дека Станис е мртов.
Колку ми текнува не ја прикажаа цела сцена на неговата смрт (ако е вистина мртов)?
И јас на истово размислував и можда не е мртов. Ама од друга страна пак и за The Hound немаше сцена каде што дефинитивно го кркна Арја.
Бриен им кажа на Давос и Мелисандре дека го егзекутирала. Не знам зашто би лажела и што друго би направила со Станис после толку трагање по него да го убие.o_O
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.398
Поени од реакции
13.557
Арја не го збрца сигурно, го остави таму жив, да се мачи повеќе бидејќи беше ептен осакатен и прашање на време беше кога ќе умре.
Да ама зборот ми е, од кај знаеме и за него дека (некако) не се спасил?[DOUBLEPOST=1464776106][/DOUBLEPOST]
Бриен им кажа на Давос и Мелисандре дека го егзекутирала. Не знам зашто би лажела и што друго би направила со Станис после толку трагање по него да го убие.o_O
Чудно ми е зошто не го прикажаа убиството.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
456
Поени од реакции
420
Да ама зборот ми е, од кај знаеме и за него дека (некако) не се спасил?[DOUBLEPOST=1464776106][/DOUBLEPOST]

Чудно ми е зошто не го прикажаа убиството.
Тука е проблемот. Во Гот дур не летне главата, не си сигурен дека некој е мртов.:D
 
На врв Bottom