Game of Thrones

HeRbEs

-WandereR-
Член од
21 јуни 2005
Мислења
766
Поени од реакции
272
Според ова што прочитав и колку што можев да разберам од последната сцена е дека фациве на коњите се White Walker-и,додека овие тромиве се умрени несреќници што ги имаат оживеано вокериве да им служат како meat shield(да јадат ќутек и да прават гужва бидејќи ги има многу).И многу нејасно беше кој го запали Винтерфел,некако недефинирана ми беше сцената.И дали може некој да објасни што беа тие врвовите од стрелите што ги откопаа овие од најтвач? :D Дебелкото нешто спомна дека биле направени од "обсидиан"?? :P
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Ептен добро финале...туку кажете ми дали после 2 сезони изгледани вреди да почнам да ги читам книгите ?
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.102
Поени од реакции
9.036
Според ова што прочитав и колку што можев да разберам од последната сцена е дека фациве на коњите се White Walker-и,додека овие тромиве се умрени несреќници што ги имаат оживеано вокериве да им служат како meat shield(да јадат ќутек и да прават гужва бидејќи ги има многу).И многу нејасно беше кој го запали Винтерфел,некако недефинирана ми беше сцената.И дали може некој да објасни што беа тие врвовите од стрелите што ги откопаа овие од најтвач? :D Дебелкото нешто спомна дека биле направени од "обсидиан"?? :P
Кој го запали Winterfell требаше да биде одкриено оваа сезона, но со оглед на тоа дека приказнава со Theon е сменета јас мислам дека HBO се одлучиле да го остават овој дел за гледачите да си прават теории. Дали луѓето на Theon при повлекување од Winterfell го запалиле (нели ако неможеш да го имаш, уништи го филозофија) или тоа го направил некој друг ќе треба да почекаме на 3та сезона да дознаеме. :)

Она што Sam, Dolorous Edd и Grenn го пронајдоа под Fist of the First Men (така се вика ридчето каде Night's Watch е стационирана) се вика Dragonglass или Obsidian, вулканско стакло/минерал што и да е, потекнува од Valyria и според книгите кои Sam ги има најдено во старите архиви под Castle Black, Dragonglass го користеле Children of the Forest кога војувале.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Кој го запали Winterfell требаше да биде одкриено оваа сезона, но со оглед на тоа дека приказнава со Theon е сменета јас мислам дека HBO се одлучиле да го остават овој дел за гледачите да си прават теории. Дали луѓето на Theon при повлекување од Winterfell го запалиле (нели ако неможеш да го имаш, уништи го филозофија) или тоа го направил некој друг ќе треба да почекаме на 3та сезона да дознаеме. :)

Она што Sam, Dolorous Edd и Grenn го пронајдоа под Fist of the First Men (така се вика ридчето каде Night's Watch е стационирана) се вика Dragonglass или Obsidian, вулканско стакло/минерал што и да е, потекнува од Valyria и според книгите кои Sam ги има најдено во старите архиви под Castle Black, Dragonglass го користеле Children of the Forest кога војувале.
Нема логика да е запален од од луѓето на Теон, зашто беа опкружени и понудата беше да си идат дома без лидерот. Кога веќе го предадоа него, едноставно е невозможно да го запалиле цел Winterfell додека другиве од опсадата гледале. Тие пак дојдоа под наредба на Роб, така да ваљда ни они не се кривците освен ако пропуштам јас нешто (не знам кој беше човекот чие копиле отиде да го врати Winterfell, може му се одмаздуваат нешто?).
--- надополнето: 5 јуни 2012 во 12:56 ---
Него, како оваа фацава асасинаторска ја фатиле и ја заробиле уопште? :D

Ако не го објаснат тоа понатаму (како демек намерно заради ова она), ќе биде голем пропуст.

И второ нешто, се си мислам дека сестрата на Теон беше таа која свиреше надвор, за да види што ќе се случи со малиот. Нема логика тие надвор да биле 500те луѓе на Старк, кога на крај беше запален замокот и дедото им викаше на копиљаците да бегаат "пред да се вратат овие".

Ако биле пријателски на Старк, тогаш ќе им речеше "останете, чил, дај млеко од poppy".
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Кој ја читал книгата нека објасни зошто се разочарани со приказната на Теон и што е сменето од книгите???
Ако не може тука во спојлер нека ми прати пп !!!
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.717
Поени од реакции
52.651
И второ нешто, се си мислам дека сестрата на Теон беше таа која свиреше надвор, за да види што ќе се случи со малиот. Нема логика тие надвор да биле 500те луѓе на Старк, кога на крај беше запален замокот и дедото им викаше на копиљаците да бегаат "пред да се вратат овие".

Ако биле пријателски на Старк, тогаш ќе им речеше "останете, чил, дај млеко од poppy".
Па да, ова е најлогично. Иако во разговорот на Роб со тој што ќе го праќаше син му беше потенцирано дека кога ќе ја слушнат овие понудата на Роб (да го предадат Теон а они слободно да си одат), ќе прифатат без двоумење.
Но ако они го запалиле Winterfell, овие што се борат за Старк сигурно не би ги пуштиле слободно да си одат, а па нема причина овие што отидоа да го ослободат Winterfell да го запалат. Освен ако се работи за некаква одмазда или нешто слично како што рече.

Во лоша ситуација е сега Роб. Го нема веќе Џејми, Winterfell е уништен, незнае ништо за браќата и сестрите, нема шанси да го напаѓа Kings Landings сега кога и Тајвин е таму, а ќе има и проблеми со Фреј.

Очекувам Сноу да се подобри во третата сезона. Би требало да е интересно запознавањето со Манс и неговите планови. Бран со друштвото тргна накај ѕидот, а од другата страна "белите" исто изгледа се упатени натаму.
Калиси мислам дека ќе остане како во оваа сезона. Нема многу да шета, и ќе почека да пораснат змејовите пред да превземе нешто.
И Арја секако, најинтересниот лик во серијата заедно со Тирион. Нема да е интересно да се најде со Роб, па очекувам да оди и да се обучува кај убијците. Тирион од друга страна би требало да ја врати моќта. Мислам дека татко му ќе биде задоволен од него.

Многу ми се интересни и Littlefinger и Varys. Можеби најинтелегентните ликови. Работат за кралот, но уствари сите нивни постапки се за некаков личен профит. Се мразат меѓусебе, и сега изгледа ќе почнат да се натпреваруваат кој ќе постигне повеќе и кој прв ќе го уништи другиот.
 
D

draft

Гостин
Него, како оваа фацава асасинаторска ја фатиле и ја заробиле уопште? :D

Ако не го објаснат тоа понатаму (како демек намерно заради ова она), ќе биде голем пропуст.
Ја мислам дека он е Сирио Форел, the dancing master. Нели во првата сезона кога луѓето на Ланистер дојдоа да ја земат Арја, овој ја бранеше и се степа со нив. Му го скршија стапот со кој се тепаше, Арја избега, и од тогаш не го покажаа. Мислам дека не го убиле него го заробиле, па овој се сменил во Жакен Х'гар.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ја мислам дека он е Сирио Форел, the dancing master. Нели во првата сезона кога луѓето на Ланистер дојдоа да ја земат Арја, овој ја бранеше и се степа со нив. Му го скршија стапот со кој се тепаше, Арја избега, и од тогаш не го покажаа. Мислам дека не го убиле него го заробиле, па овој се сменил во Жакен Х'гар.
Нема логика да е он, како прво зашто би менувал лица и би се криел од неа кога веќе она го познава?

:)
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Најѕвер серија некад напраена,единствема каде што можеш да навиваш буквално за кого сакаш.Супер што го оставија џуџето,најинтересен ми е во цела серија.Немам зборови да опишам колку добро беше финалево.Faceless man :cuc:.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Какви спојлери бе човече нели ја гледаше епизодата кога Роб му даде дозвола на Рус Болтон да го прати копилето у Винтерфел. И у последнава епизода Теон јасно рече дека ги видел војниците што дошле да го превземат Вентерфел од него што значи дека стварно имало војници пред Винтерфел, сигурно не свиреше сестра му на тоа horn-от.
Ама ти пиша "да не мењаат уште", значи во книгите е така и го потврди тоа.
Што ако смениле?

Да ми е гајле мене за книгите ќе си ги прочитам како човек, сигурно сценаристиве не оставија така за вие што сте ги читале да не просветлувате. Зашто да бегаат децата од луѓето на Роб?

Јас реков тој лик не знам досега во серијата да се спомнувал многу и какви/што афинитети има, затоа ни оставија они простор да си шпекулираме ваљда. Ако се некаде овие двајца спомнати во серијава и од тоа може да се донесе дефинитивен заклучок, тогаш океј, моја грешка.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Па да, ова е најлогично. Иако во разговорот на Роб со тој што ќе го праќаше син му беше потенцирано дека кога ќе ја слушнат овие понудата на Роб (да го предадат Теон а они слободно да си одат), ќе прифатат без двоумење.
Но ако они го запалиле Winterfell, овие што се борат за Старк сигурно не би ги пуштиле слободно да си одат, а па нема причина овие што отидоа да го ослободат Winterfell да го запалат. Освен ако се работи за некаква одмазда или нешто слично како што рече.

Во лоша ситуација е сега Роб. Го нема веќе Џејми, Winterfell е уништен, незнае ништо за браќата и сестрите, нема шанси да го напаѓа Kings Landings сега кога и Тајвин е таму, а ќе има и проблеми со Фреј.

Очекувам Сноу да се подобри во третата сезона. Би требало да е интересно запознавањето со Манс и неговите планови. Бран со друштвото тргна накај ѕидот, а од другата страна "белите" исто изгледа се упатени натаму.
Калиси мислам дека ќе остане како во оваа сезона. Нема многу да шета, и ќе почека да пораснат змејовите пред да превземе нешто.
И Арја секако, најинтересниот лик во серијата заедно со Тирион. Нема да е интересно да се најде со Роб, па очекувам да оди и да се обучува кај убијците. Тирион од друга страна би требало да ја врати моќта. Мислам дека татко му ќе биде задоволен од него.

Многу ми се интересни и Littlefinger и Varys. Можеби најинтелегентните ликови. Работат за кралот, но уствари сите нивни постапки се за некаков личен профит. Се мразат меѓусебе, и сега изгледа ќе почнат да се натпреваруваат кој ќе постигне повеќе и кој прв ќе го уништи другиот.
Да знаеш само колку ќе биде татко му задоволен од него (Тирион). Нема да може да е позадоволен. Али ај да не пишувам спојлери, не е фер.



Инаку, Ова со Теон ми е најнејасно. Прво беа во Винтерфел, па ги следеа малите до кај тој фармерот, каде што наводно ги убија, па после поима немам дали се вратија или не се вратија назад,па со војнициве негови, дали го предадоа и си заминаа или пак се повлекоа некако по тајни канали и го земаа со нив....
Искрено не ми се верува дека Теон е мртов. Мислам дека ќе има трогателна сцена на покајување во следната сезона. А можда и ќе го отфрлат од сите страни и така самичок и осамен ќе се претвори во некое бескруполозно копиле што ќе коле се живо, почнувајќо од татко му (ова само мои пусти желби се :/).

Сноу и Калиси, дефинитивно најдосадната и најиритантната двојка во серијава. Сноу поима нема шо прави, ко емо е , цело време во некоја ожалостеност и морална исправност. Калиси па е цело време емоционална и трогателна, како Калиопи мајка да и е. Се надевам дека во нареднава сезона малку ќе ги живнат.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Najjako e sto stranica nazad toj spekulirase se isto sto spekuliravme i nie. Nitu gi imam procitano knigite nitu znam sto ke se sluci - ednostavno spekulirav kako i site drugi ovde. Izgleda poradi toa sto nekomu attention span-ot mu e celosno sjeban i ne znae seuste koj e koj vo serijata se sto e napisano mu se cini kako spojleri.

Inaku - "this is the call of the northmen blah blah" koga svirea nadvor, Bolton go prakja bastard-ot vo Winterfell pred edno 5 epizodi itn...

Logicen zaklucok vo temava - sestra mu e be.
Кај шпекулира тој, читај го малце дека пиша "ако не МЕЊААТ УШТЕ сценаристиве", па после збори за attention span и други зборови кои си ги научил од речник.

Ко човек пишав што мислам, не се правев паметен како вие што сте читале водичи или другар ти со книгите - реков не ми текнува дали тој или син му биле спомнувани претходно во серијата, затоа ми е сумњива работата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom