Game of Thrones

Член од
30 мај 2009
Мислења
10.150
Поени од реакции
23.275
Грешка во чекори направив јас со дивјаците и wights.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.965
Поени од реакции
57.716
А ја па незнам кој „свири“ на трубата. Паметам дека и порано кажаа „еднаш е за враќање на ренџерите, двапати за wildlings, три за white walkers“, али не ми текнува кој ги предупредува !? :)
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
А ја па незнам кој „свири“ на трубата. Паметам дека и порано кажаа „еднаш е за враќање на ренџерите, двапати за wildlings, три за white walkers“, али не ми текнува кој ги предупредува !? :)
Тој шо го нервираше Greyjoy :icon_lol:
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.965
Поени од реакции
57.716
А него кај ќе го носат бе?
абе за Грејџој нешто читав наслови по нетов „Great finale, but huge disappointment with Theon" за книгочитателиве, изгледа смениле нешто од книгите кај него. :)
 
Член од
6 март 2007
Мислења
307
Поени од реакции
184
Греџој ке го носат кај Роб. Неговите го предадоа за да се спасат живи, нели Роб така нареди кој ке се предаде може да си оди само донесете ми го Теон.
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
Греџој ке го носат кај Роб. Неговите го предадоа за да се спасат живи, нели Роб така нареди кој ке се предаде може да си оди само донесете ми го Теон.
Па со оглед на тоа дека се опкружени и немаат шанси за победа а тие таинствени патеки за бегство ги знае само стариот единствена опција им е тоа.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.280
Поени од реакции
17.959
Ауууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууу:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:

За сега од мене толку, повеќе утре, морам да ја преспијам епизодава, евентуално да ја изгледам уште еднаш.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.614
Поени од реакции
33.980
Греџој ке го носат кај Роб. Неговите го предадоа за да се спасат живи, нели Роб така нареди кој ке се предаде може да си оди само донесете ми го Теон.
Oва би имало смисла, ако не дадоа после се' испозапалено.
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Всушност ова со Теон некако е многу лошо и набрзинка изведено, не е така во книгите.
Не знам дали во следната сезона ќе дообјаснат што се случи и зошто Винтерфел гореше.
Епизодата инаку беше супер, Калиси ми беше убедливо најдобра со змејовите, можам да кажам дека и ова финале беше нејзино. Ама нели, го подели малку со шетачите, дивите луѓе и сите тие створови. Сем сирот остана во средина на сиот тој ужас.
И за Тирион ми е криво, знам и кога ја читав книгата исто се нервирав. покажа таква храброст, а оној идиот од татко дојде и си ја собра славата. Онаа Тирелката ми е страшно грда и антипатична и асиметрична. Санса толку е простичка понекогаш, мислеше туку така ќе се спаси.:facepalm:
И моментот со faceless беше исто добар, мада ми беше криво кога му се смени фацката.
Добра епизода во секој случај, само кој ќе чека сега цела година.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.102
Поени од реакции
9.036
Перверзно добра епизода, не можеше подобро да заврши. Целата сезона ми беше интересна од прва до последна епизода, некоја помалку, некоја повеќе но немаше филер епизоди. Очекувам третата сезона да ја надмине популарноста и квалитетот (дај Боже поголем буџет) на првата и втората сезона. Постои општ консензус помеѓу фановите на A Song of Ice and Fire кои ја сметаат третата книга од серијалот за најдобра, и бидејќи премногу луди работи се случуваат, HBO се одлучи да биде поделена на две сезони и со тоа подобро и подетално да се опфатат настаните.

Друга работа, јас лично мислам дека тие на коњите се White Walkers. Зашто? Па познато е дека со доаѓањето на зимата се појавуваат White Walkers, или обратно, White Walkers ја носат зимата. Секој пат кога ќе се појават доаѓа до нагло намалување на температурата, тоа може да се види во сцената со виулицата. Второ според оружјето кое го носи коњаникот се гледа дека е од лед/кристал - ваков тип на уружје користат според описот во книгите, додека останатите зомбиња (wights) носат оружја и облека која ја имале на себе кога умреле. И трето и најкарактеристично според мене се нивните очи, споредете ги со очите на зомби-девојчето од првата сезона или пак на зомбито кое го нападна Jon Snow во собата на Lord Commander Mormont. Плус дефинитивно се разликуваат од несвесно-тромавите wights, се гледа дека овие на коњите им се лидери и според кожата се добива впечаток дека се стари неколку илјади години (супер CGI btw). Дефинитивно White Walkers!

Ајде да не испадне дека испофалив се, не ми се допаднаа промените со Theon (нема да коментирам повеќе за да избегнам спојлери). И второ House of the Undying беше слабо изведено и илузиите беа сменети, сите пророштва што ќе ја насочат и ќе ја мотивираат кон своите цели се исцрпени од таа глава во книгата. Најлошото е што трите предавства и пророштвата од The Undying не ги видовме ни слушнавме.

Ќе гледаме 3та сезона, yes? :)
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Греџој ке го носат кај Роб. Неговите го предадоа за да се спасат живи, нели Роб така нареди кој ке се предаде може да си оди само донесете ми го Теон.

Ова веќе има смисла!


Најдобриот спојлер досега!
п.с.



п.п.с. Ја гледав. Добро глуми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom