Game of Thrones

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.626
Поени од реакции
7.201
Не. И Велариони, кои се нивни вазали. Заедно дошле. Селтигар исто.
Има уште една, сега исчезната, куќа, што има валириско потекло.
Ок ама во која книга е објаснето сето оваа или се измислени за да има црнци во серијава.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.813
Одат до такви крајности што и нивниот Бог (духот на огнот и змејот, на кој што му се клањаше и Мелисандра) им го врти грбот од разочараност. Затоа новите членови неможат да бидат крштевани во оган како некогаш, а согласно со тоа не можат да чуваат ни змејови за миленичиња и пријатели.
Не.
Религијата на Господарот на Светлината - Рлор, која ја исповедаат црвените свештеници како Мелисандра, потекнува од Ашаи и Таргариени (или било кој Валиријанци), никогаш не ја практикувале.
Во Валирија никакво крштевање во оган не произведувало јавачи на змејови. Змејовите биле контролирани магиски, од страна на избрани валириски фамилии. За да јаваш змеј, треба да имаш крв од некоја од тие фамилии.
Валиријанците си имале своја религија, која денес е мртва. Егон веднаш по истоварувањето на вестероското копно, заедно со сестрите, од политички причини, ја примил Религијата на Седуммината и Таргариените од тој момент се во таа религија. Единствен остаток од нивната стара религија се имињата на егоновите змејови, крстени според боговите на таа религија.
Освен неколку благороднички фамилии во Волантис, денес (за време на настаните од пета книга) никој не ја практикува валириската религија, која, да повторам, нема никаква врска со религијата на Господарот на светлината, што ја проповеда Мелисандра и безброј други црвени свештеници, распрснати низ светот.

А кога сме кај таа религија, ниту таа нема никакво огнено крштевање.

Ти личеше логично да има некакво огнено крштевање, дека нешто змејови, огин, ова она?
Автоматски споено мислење:

Ок ама во која книга е објаснето сето оваа или се измислени за да има црнци во серијава.
Ова што ја го зборам го има распрснато низ сите книги, највеќе во TWOIAF.
А серијата нека јаде гз.
 
Последно уредено:

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.626
Поени од реакции
7.201
Мислев НБО е сериозна компанија али и они почнаа како Дизни.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.677

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Мислев НБО е сериозна компанија али и они почнаа како Дизни.
HBO е дел од Warner Bros, не гледам како би било нешто поразлично од Disney. Ни едните ни другиве веќе од што немаат нови идеи само измислуваат приквели или сиквели од претходно гледани филмови/серии со надеж дека ќе извадат барем пола од парите од оригиналните серии/филмови.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.813

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.813
'House of the Dragon' showrunners reimagined some characters as Black because they didn't want it to be 'another bunch of white people on the screen':
"It was very important for Miguel and I to create a show that was not another bunch of white people on the screen," Condal told EW.
 
Последно уредено:

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.626
Поени од реакции
7.201
'House of the Dragon' showrunners reimagined some characters as Black because they didn't want it to be 'another bunch of white people on the screen':
"It was very important for Miguel and I to create a show that was not another bunch of white people on the screen," Condal told EW.
Жално бида последниве 3/4 години со кастингот.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.677
По тоа што можев да разберам од трејлерот, ќе се руши патријархатот и од девојчето ќе се прави кралица.
Ќе дадам шанса зошто се надевам дека сето тоа ќе е вкусно спакувано нема да предизвикува повраќање
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.813
По тоа што можев да разберам од трејлерот, ќе се руши патријархатот и од девојчето ќе се прави кралица.
Ќе дадам шанса зошто се надевам дека сето тоа ќе е вкусно спакувано нема да предизвикува повраќање
Канонот е целосен, за ова. Точно се знае што ќе биде.
(ако се држат до книгата)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.869
Поени од реакции
7.554
Сите сезони Во 4К UHD на HBO Max

Screenshot_20220812-122850_HBO MAX.jpg

Така да најверојатно и таа House of Dragon ќе биде 4К UHD.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom