FILM CLUB (КРУГ 5) (201. The Dreamers: 16.09-29.09.2024)

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.155
Поени од реакции
10.099
Преводот на Нетфликс беше таков: Jay, Sky и Rain.
Превод ала Хрвативе. Ако има некој лик во странски цртан што се вика Том, они го преведуваат со Тома или Томислав. :LOL:

Али мислам само за цртани така правеа, а овие за играни филмови. :D
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.614
Поени од реакции
33.980
Инаку, филмов најдобро би го опишал ко live-action верзија на спој меѓу When Marnie Was There и Your Name. со добра пијано музика во позадина и cheesy лигава тинејџ-романса.
This. Bolje gledajte gi animiranive, ako nekoj zalutan si naoga predlozi od temava.

Inace, da ne hejtam oti si ima poenta klubot. Sekoj si ima omilen zanr, preferenci, stil i uziva vo toa no klubot e da se dade sansa na nesto razlicno koe nikad sami ne bi go pistile. Tocno, poveketo pati ke e miss no nekoj moze da nagazi tuka dobar predlog i da zamine u takvi vodi.

Secret

Kako i site, problemot bese vo prviot del, dali zaradi jazicna bariera ama i mene mi bese tesko da se povrzam, dodeka da im naucam iminja koj e koj, a i isto krsi film sto od start se oseka nesto off i tyler durden momentot ne mi bese wow ama poslednite 20 minuti i te kako ja podignaa ocenata... Inace i ja se mislev isto kako @Комита Ултрас , dali odamna nemam gledano los film ili navistina e ova najlosiot. Epten bese anime, povrsen, cringe na start. Ke se ubiev koga i dade slusalki da ja slusne negovata omilena numera za 5 sekundi odma da ja prasa dali i se dopaga i da i gi trgne slusalkite. Whoe does that?

Go ocenuvam spored potencijalot, maka mi e sto ne sklopile nesto memorable. 4/10

Zlate sto mislis za prefrlanje klubot vo Petok? Da go menjas pred vikend, moze pogolema aktivnost ke dobie, site pobaraa porano oti slobodni. Jas nudam mojot predlog da se zatvori 2 dena porano i da se predlozi nov u Petok za da pocne novoto smetanje na vremeto ako si za. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.457
Поени од реакции
35.873
Zlate sto mislis za prefrlanje klubot vo Petok? Da go menjas pred vikend, moze pogolema aktivnost ke dobie, site pobaraa porano oti slobodni. Jas nudam mojot predlog da se zatvori 2 dena porano i da se predlozi nov u Petok za da pocne novoto smetanje na vremeto ako si za. :D
Може, убав предлог! Ајде, ќе средиме од следниот филм.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Може, убав предлог! Ајде, ќе средиме од следниот филм.
Мене овој предлог не ми одговара баш искрено :(
Не сакам да бидам парти пупер и да кршам филм ама многу често го фаќам последниот воз во Недела за да изгледам филм, и ако ми се скрати тој викенд многу веројатно е дека нема ни да го изгледам филмот.
Најубаво е да се изјаснат сите како повеќе им одговара, ако сакаат повеќето петочки да се менува филмот сеа јебига тоа е, нека биде така, ама мене лично не ми одговара променава, сори гајс :(
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.461
Поени од реакции
28.736
Мене ми е сеедно искрено, ама па повеќе ми има логика во Понеделник да се менува, а последни денови да се Сабота и Недела. Голема е веројатноста да се изгледа филмот за викенд, ама ако се скрати до Петок тогаш деновите од Пон-Чет пред завршување ми изгледаат како вишок. Ако не сум стигнал да го изгледам за викенд, мала е веројатноста дека би го гледал преку недела.

Ама па што знам и јас, едно време барав предлозиве да траат 7 дена... :D
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.768
Поени од реакции
22.773
Нешто трето : Еден филм една недела.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.064
И од петок да почне, пак фаќаме два пати викенд, колку што ги има два викенда вака како што е сега.
Еднаш неделно би било добро, ама има периоди кога немаме време за филмови, па ќе се случи многумина да пропуштат, иако би го гледале филмот
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.621
Поени од реакции
59.842
ANGST.

Aпсолутно се согласувам со све што пиша СК-92.
0 хорор, ништо не осетив. Страшно ме иритираше камерата кога беше блиску до настаните, конфузно, брзо, внесено, се мрдаше, се клатеше, не знаеше кај тера. Ок беа кадрите снимани од далеку.
Филмот ми беше глуп, видов уште у првата сцена коа пукаше со пиштол, без истрел, без крв, отприлика знаев дека нема да има ништо страшно ниту пак експлицитно.
Убиствата без везе, кринџ музика нафрлана, иако не сметаше толку. Глума 0, апсолутно ништо од филм.
Едино тој убиецот беше језив, ми личеше комбинирано на млади Мик Џегер и Марк Нофлер и тенисерот Андреј Рубљев.

А стварно очекував нешто многу страшно и језиво. Поише зборење и објаснување отколку дела.

Ама ај малце да погледнеме и од психолошката страна на филмот, пошто е биографски или боље кажано според вистинска приказна. Класичен психопат со нарушено детство, нешто го тера да убива, а ни самиот не е свесен што е тоа. Најлошото ментално пореметување, садизам. Ама сепак, дијагноза како ментално пореметена особа, нема. Поише е психолошко растројство пошто бил напуштен од мајка му, малтретиран од баба му, не прифатен од никого, никогаш во животот не почувствувал емпатија ниту пак нормално опкружување. Со насилство си наоѓал сопствена сатисфакција.
Психопат.

Жал ми е, пошто стварно има приказна да се напраи нешто побрутално и појако со оглед на тоа што е вистинска дешавка. Млако и лошо.

3/10
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.768
Поени од реакции
22.773
Пробавме така, не идеше. Премногу е, немаат сите време да гледаат толку филмови.
Очигледно е дека со две недели каде-каде е поголема гледаноста.
Ок е, мене не ми пречи ниту едно сценарио, најверојатно пак ќе изгледам 80-90% од предлозите ако остане вака да работам од дома.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.482
Поени од реакции
7.305
И мене лично генерално не ми менува зашто за викенд ги гледам. Генерално, суштински ништо не се добива, пак се два викенди и единствено ко што рече Комита на некој начин може понеделник до четврток од втората недела да испаднат вишок.. И некако поише ми лежи од понеделник да почиња кругот.. Затоа би останал на досегашниов формат и ќе гласам ЗА
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.558
Гласав за петок. Пак се два викенда на располагање за оние кои тогаш гледаат, со тоа што вака ќе можат веднаш да го изгледаат филмот.

Од друга страна тие последните четири дена нема да бидат вишок, ќе останат за последните рецензии и дискусија. Сега се мешаат со новиот филм. Некој уште пишува за претходниот, некој веќе пишал за актуелниот. Јас обично ништо не читам на темава откако ќе излезе филмот сѐ додека не го изгледам и напишам мислење, па се случува да изостанам од некој интересен муабет, како на пример сега. Да не ме цитираше Злате за преводите на имињата, немаше да ја отворам темава и ќе го испуштев гласањето. :)
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.621
Поени од реакции
59.842
Големата зафатена Корвус што гледала само преку викенди филм. Што праиш преку недела? Дипломираше, немаш веќе за учење, не квичи.

Мењам глас, за у петок. :kafence:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom