Facebook - официјална тема (новости, прашања, проблеми)

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
13.911
Поени од реакции
29.409
Ви се има случено слика што сте ја ставиле, да ви ја снема од тајмлајн без да чепкате нешто?
Пример ја објавуваш сликава, стои некое време и потоа ја нема повеќе од ѕид, а во фотографии си стои.
Шо можи да е проблемот?
 

ivop

Актив
Член од
15 декември 2012
Мислења
53
Поени од реакции
28
Има багови во ФБ. Мене пред некое време еден пријател ми лајкнал слика што ми беше наместено да ја гледам само јас.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
588
Поени од реакции
227
Дали некако може да се направи да не ми се појавуваат на ФБ на мобилен пораките кои што веќе сум ги прочитал на ФБ на компјутер?
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.753
Поени од реакции
4.977
Знае некој како се прави текст кој се клика и има анимација?

Приметувам на некој постови во групи и страници пишуват така. Пример ќе пишат честитам или среќен роденден и кога ти ќе кликнеш на тој текст излегува анимација балони или конфети.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.509
Поени од реакции
19.356
Знае некој како се прави текст кој се клика и има анимација?

Приметувам на некој постови во групи и страници пишуват така. Пример ќе пишат честитам или среќен роденден и кога ти ќе кликнеш на тој текст излегува анимација балони или конфети.
Автоматски е тоа.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.564
Поени од реакции
1.059
ФБ има нов изглед... пуштена е БЕТА верзијата за на десктоп.
fb.png
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.564
Поени од реакции
1.059
mozno e... mene deneska mi stigna.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.753
Поени од реакции
4.977
Неколку години наназад Facebook користам само на мобилен и приметувам на некој објави пишува дека има коментар а кога ќе отвориш нема ниеден. Зошто е тоа така?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.509
Поени од реакции
19.356
Неколку години наназад Facebook користам само на мобилен и приметувам на некој објави пишува дека има коментар а кога ќе отвориш нема ниеден. Зошто е тоа така?
И мене ми се десило и јас сум се прашувал и се уште ме напиња затоа што не знам со сигурност ама па реално и никогаш не се 'згнав вистински да дознаам зошто.
Можни се неколку причини кои ги имам размислено. Коментарот е од некој што си го блокирал, коментарот е некој што те блокирал, коментарот е од некој што влегол у најситен детаљ во privacy options и исклучил можност да му се читаат коментари (ако воопшто постои ова, си нагаѓам) ИЛИ бројачот на Фејсбук е сјебан поради некоја причина, може имало коментар па го избришал корисникот, може коментарот го избришал админот на страната... добредојден сум за некој што ја знае вистинската причина/и, или повеќе идеи како моиве :D
 

Rosemberg

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
10.804
Поени од реакции
9.006
Мене фејсбукот комплетно ми е пореметен. Ок сега ми е деактивиран, ама дури го користев нон стоп ми стигаа истите известувања и по неколку пати. Некогаш ќе пишеше 10 известувања, а тоа само едно или обратно. Се случуваше и лајковите да ми се губат. Сум лајкнал одредено меме, после тоа го нема лајкот односно не сум го лајкал :D
За други ситници да не правиме муабет. Месинџерот исто. Сега па се случува кога ќе го отворам да јави бела позадина и така си стои. Мора да го преинсталирам и да го активирам фб за да се најавам :facepalm:
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.819
Поени од реакции
11.938
Неколку години наназад Facebook користам само на мобилен и приметувам на некој објави пишува дека има коментар а кога ќе отвориш нема ниеден. Зошто е тоа така?
И мене ми се десило и јас сум се прашувал и се уште ме напиња затоа што не знам со сигурност ама па реално и никогаш не се 'згнав вистински да дознаам зошто.
Можни се неколку причини кои ги имам размислено. Коментарот е од некој што си го блокирал, коментарот е некој што те блокирал, коментарот е од некој што влегол у најситен детаљ во privacy options и исклучил можност да му се читаат коментари (ако воопшто постои ова, си нагаѓам) ИЛИ бројачот на Фејсбук е сјебан поради некоја причина, може имало коментар па го избришал корисникот, може коментарот го избришал админот на страната... добредојден сум за некој што ја знае вистинската причина/и, или повеќе идеи како моиве :D

ima tamu most relevant, newest i all coments. Avtomatski sekojpat e namesteno na most relevant mislam, menuvas vo all coments i mislam deka ke e se okej, osven ako nema komentar od nekoj sto vi e vo block.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.509
Поени од реакции
19.356
ima tamu most relevant, newest i all coments. Avtomatski sekojpat e namesteno na most relevant mislam, menuvas vo all coments i mislam deka ke e se okej, osven ako nema komentar od nekoj sto vi e vo block.
Сум го пробувал тоа и ретко кога „помогнало“.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.123
Поени од реакции
11.682
Не искачаат коментарите зошто филтерот на фб ги означува автоматски како спам и ги јавува тие релевантните за него само. Како им функционира алгоритмот само они знаат.
 
На врв Bottom