CN – Народна Република Кина

Член од
23 мај 2019
Мислења
1.463
Поени од реакции
1.200
Елитите секако ќе постојат и ќе ја шиткаат државата, дали за долари или некоја друга валута тоа зависи кој сака да има влијание тука.
Не спорам, така е со милениуми, постојат две групи: управувачи и управувани.
Управувачите секогаш на управуваните гледаат како на стока со која ќе тргуваат.
Како што одат работите и во наредниот милениум нема да се смени ништо во тој дел, ќе се менува само валутата!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.552
Поени од реакции
6.673
Ај честито трговски договор прв дел.

Кина требало да се откажи од некој проекти со Русија, еден гасовод и да купува повеќе Американски плин испорачан во танкери.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.463
Поени од реакции
1.200
Да видиме што се случува со новиот мултиполарен Свет.
Има многу шпекулации па затоа само кратко:
Во моментов имаме постигнат договор за примирје во меѓусебната царинска војна на САД-ето и Чајна;

” Under the Phase 1 agreement, which the two sides reached in mid-December, the administration dropped plans to impose tariffs on an additional $160 billion in Chinese imports. And it halved, to 7.5%, existing tariffs on $110 billion of goods from China.

For its part, Beijing agreed to significantly increase its purchases of U.S. products. According to the Trump administration, China is to buy $40 billion a year in U.S. farm products — an ambitious goal for a country that has never imported more than $26 billion a year in U.S. agricultural products.”


Како ќе се искористи времето и на чие барање е ова примирје е познато. Ова година имаме избори во САД-ето и некому му е потребно време за одмор, проблемот е што монетарниот-фискалниот балон е толку надуван и прети истиот да го пука таму некаде после изборите, затоа купувајте Биткоин, што е сигурно сигурно.

Што се однесува до економскиот раст на оваа комунистичка велесила (ова специјално за демоНкратите да им видам суратот) за 2019 изнесува
само 6.1% (во 2015 - 6,9%; во 2016 - 6,7%; во 2017 раст од 6,9% и во 2018 -6,6%).
И покрај овие стапки на раст Кина има околу 14.140 мијларди$ БДП според Вики изворот тоа е на рамниште од 65% од САД БДП, значи останува уште простор да се радуваат верните на САД (иако јас би рекол дека се е работа на перцепција), само не претерувајте.

еве една графика за љубителите на графика,

 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.306
Поени од реакции
1.818
Кинезите се рекордери во многу работи од најбрзи возови што ги надминаа и јапонските, најдолги автопати, најдолги мостови, тунели и работите ги градат многу побрзо од предвидениот рок. За нецели 3 години изградија автопат Кина - Пакистан 880км, а ние за 3 години ни 80 км пат не можеме да изградиме...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.306
Поени од реакции
1.818
Друго што може да се каже за Кинезите дека се третата најинтелигентна нација во светот. За некое време и прва ќе бидат...

Човекот со највисок IQ 265 во светот е Кинез...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.546
Поени од реакции
9.790

дисциплинирани се, за 10 дена болница

Истовремено и чудни, што се се случува таму со разни епидемии
дали нивната желба за доминација ќе им излезе од контрола, ..
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
1.787
Поени од реакции
776
A imaat ishrana stomak da ti se prevrti. Navodno od ovoj pazar pochna virusot.

Viewer discretion is advised.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.056
Поени од реакции
8.488
Западните земји, вклучително и Русија, почнаа евакуација на своите граѓани од Кина. Русија ги затвори граничните премини...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.463
Поени од реакции
1.200
A imaat ishrana stomak da ti se prevrti. Navodno od ovoj pazar pochna virusot.

Viewer discretion is advised.
Наводно горното видео е само уште еден обид за дистракција....

Во Вухан, се наоѓа единствената кинеска лабораторија со ниво 4 (biosafety level 4 superlab) која работи со најсмртоносните патогени во светот, што го вклучува и вирусот корона.
Дури еден УСА сенатор тврди дека нултиот и десетина други не се заразени на тој пазар туку на друго место и дека истрагата е во тек.
Каде јас би почекал уште некое време и може (не верувам ама сепак) може ќе знаеме нешто повеќе, ако не ви се чека тогаш продолжете со тоа дека Кинезите се виновни и дека треба да се стават во карантин.

Еве овдека на оваа видео на 04:50 делот каде сенаторот говори за тоа...
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
1.787
Поени од реакции
776
Pa jas rekov deka Navodno od ovoj pazar pochna virusot. Nemav namera da gi obvinuvam Kinezite za ovoj virus. Namerata mi beshe onaka da se zapoznaeme so toa kako se ishranuvaat lugjeto vo nekoi delovi od Kina.
Kuchinja, macki, liljaci, staorci itn. Od moja gledna tochka grozno i gadno.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.546
Поени од реакции
9.790
Ниво 4 се разни хеморагични трески, родот ебола со своите видови, ласа... Овој сарс, корона како и да е, е ниво 3. Различен е пристапот, начинот на работа и процедурите. Четири има најстроги процедури, ниво на смртта.

Не знам зошто не реагира Анима Мунди и други организации за заштита на животните кога печат куче на скара на улица. Кафезите со кучиња им се крвој, кучиња сеуште полуживи, чекајќи нарачка.
Башка што сите тие гореспоменати животни се носители на многу гадни болести меѓу кои и чумата (белодробна и бубонска), туларемија, тифус, како пример. Очигледно од сликите, многуфалениот светски економски џин Кина е полна сиромаштија и буквално никаква контрола врз исхраната на своето население.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.463
Поени од реакции
1.200
Тоа што Анима-Мунди не реагира и не е за чудење, сепак тие се структурирани(платени) за интерна употреба а не за пресметки од поголеми размери.
Повеќе зачудува што многумина се згрозуваат од начинот на живеење и исхрана во Кина, без претходно да се потрудат да се запознаат барем со некои делови од историјата на Кина (опиумски војни, долги периоди глад) кои предизвикале начинот на исхрана биде таков.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.372
Поени од реакции
1.265
Друго што може да се каже за Кинезите дека се третата најинтелигентна нација во светот. За некое време и прва ќе бидат...

Човекот со највисок IQ 265 во светот е Кинез...
Од лично иакуатво, грешка си
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.056
Поени од реакции
8.488
Ниво 4 се разни хеморагични трески, родот ебола со своите видови, ласа... Овој сарс, корона како и да е, е ниво 3. Различен е пристапот, начинот на работа и процедурите. Четири има најстроги процедури, ниво на смртта.

Не знам зошто не реагира Анима Мунди и други организации за заштита на животните кога печат куче на скара на улица. Кафезите со кучиња им се крвој, кучиња сеуште полуживи, чекајќи нарачка.
Башка што сите тие гореспоменати животни се носители на многу гадни болести меѓу кои и чумата (белодробна и бубонска), туларемија, тифус, како пример. Очигледно од сликите, многуфалениот светски економски џин Кина е полна сиромаштија и буквално никаква контрола врз исхраната на своето население.
Гнасотилак... па уште објаснувањено, ко во Европа немало војни и глад...
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
1.787
Поени од реакции
776
Vo Kina maka machat so kremiranjeto na umrenite od virusot
Wuhan coronavirus crematoriums 'working 24/7' burning ‘100 bodies a day' insider claims
https://www.dailystar.co.uk/news/world-news/wuhan-coronavirus-crematoriums-working-247-21434630

Chinese crematoriums are working “24/7” as they burn bodies of people killed by the coronavirus in Wuhan, it has been claimed.
Workers are reportedly working flat out and without break as they are constantly sent the bodies of victims – it is claimed they have been burning 100 bodies every day since January 28.


Hmmm...Na vremeto nekade toa go pravea po edno deset iljadi dnevno bez problem. Shto stana so taa tehnologija ...

Ama zatoa pak, vo New Zeland El Dorado za sex gladni meraklii


One woman says she's had to change her ethnicity from Chinese to simply "Asian" in two of her online ads.
Despite slashing her rates from $180 (£90) to $90 (£45), business has slumped by more than 50% in the last two weeks as coronavirus hysteria has grown into a worldwide panic.
"Business is way down and it's never been this bad before," she told the New Zealand Herald.
 
На врв Bottom