CN – Народна Република Кина

Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.917
Поени од реакции
3.474
Се бројат деновите кога Кина ќе го освои Хонг Конг.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.247
Поени од реакции
6.889
od 10tina mil sto ziveat vo HK preku sila ima 40 000 na protestive. ostaj sto zborat na vesti momentalno protestira glasno malcinstvo
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.380
И така трговската војна, против Кина, продолжува, се воведуваат нови царини и казнени мерки, се даваат забегани изјави кои не ветуваат ништо добро.
И додека тоа се случува Пекинг во РФ си најде стратешки партнер (повеќе овде )што дава гаранции дека западниот свет ќе биде симнат од тронот и нема повеќе да ги трпиме неговите болни експерименти и тортура.
Колку овој процес ќе... зависи, ама се гледа дека времето забрзува па така и расплетот наближува!
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.380
Паралелно со трговската војна која се води против Кина се преземаат и други “мерки“ за да се преовоспита Кина, а таа никако да послуша!
Во Хонг Конг не престануваат добро орагнизираните и логистички подржани протест од страна на САД+УК.
(за потсетување протестите започнаа како реакција на законот за екстрадиција на сторители на криминал во Кина. Како повод за овој закон беше случајот во кој човек од Хонк Конг оди на одмор во Тајван со млада пријателка-девојка и таму ја убива а потоа се враќа. Кина бара екстрадиција ... се носи закон кој послужува како повод, убиецот си се шета. Инаку тој ист Хонг Конг има договори за екстрадиција со САД и УК ама не може да има со Кина!!!...)
поглед на случувањата од аспект на медиумите кои ги подржуваат демонстрантите

Кина ги осуди американските законодавци и официјални лица за нивна отворено поддршка на демонстрантите во Хонг Конг, опишувајќи ги нивните коментари како лицемерни и мотивирани од желбата на Вашингтон за глобална доминација.

Денес 01 септември 2019 започна примената на царини кон кинеските производи во висина од 15%...
има стравувања дека ваквиот излет на Трамп секое американско семејство ке го чини 1000$ месечно
Нове мере Америке према Кини ступиле на снагу, неће бити поштеђених - Спутник
Трговински рат између две највеће светске економије ушао је у нову фазу, јер су америчке царине на кинеску робу и кинеске узвратне мере ступиле на снагу.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.380
Во мај Трамп најпрво ги зголеми царините на производите (вредност 200 милјарди $) од Кина, зголемување од 10 на 25%, а минатата недела прогласи вонредна состојба и Хуавеј и други фирми повразани со него, околу 70-тина, ги стави на црна листа, ова веќе недвосмислено значи објавување трговска војна на Кина!
За политиката на конфронтација и цвртса рака кон Кина се збори дека Трамп ги користи услугите на Мајкл Пилсбери за кого се вели дека има улога на неофицијален советник кој сите го слушаат во белата куќа.
Сега веќе појасна станува и гужвата во Хормуз, ако се знае дека Кина околу 70% од своите потреби за нафта ги обезбедува од Иран би требало се да биде јасно, исто како и обидите за внатрешно роварење (шарени лубриканти или како и да ги викаат) во ХонгКонг како и продажбата на оружје на Тајван во износ од околу 13-14 милјарди $.

Дека империјата (САД+УК) тргна на Кина е повеќе од јасно, за сега имаме само хибридна-економска војна, има ли надеж за нешто повеќе?

Секогаш следува одговор.
Па така Кина донесе одлука, меѓу другото, дека прекинува со увоз на нафта и плин од САД! (САД 20% од вкупниот извоз на нафта одеше во Кина сега е нула)
Руската Федерација и официелно започна со процесот на дедоларизација (се смета дека токму дедоларизацијата ќе го детронизира САД, а нема да предизвика глобален хаос и војна од големи размери - да бидам искрен јас не мислам така) Министерството за финансии на РФ доби прецизна задача за што изготви службен план како постепено да се изврши дедоларизацијата (олеснувања за премин на Рубља). Меѓу другото планот опфаќа дел можеби и најголем дел, како да се прошири сето оваа во земјите на БРИКС (плаќање во национални валути), за сега се оди според планот. Првите резултати би ги виделе на почетокот на 2020г,....

Многумина почнаа да ги жалат САД, верувајте не се за жалење. БРЕГЗИТ е само првиот чекор по кој ќе следува концентрација на силите кој ќе го сочинуваат земјите на клубот на пет очи, за себе веќе имаат и име “слободен свет“, значи играта не е готова туку не е ни почната. Онаа што до сега го гледаме се само подготовки.
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2018
Мислења
212
Поени од реакции
199
Huawei понуди лиценца за 5G, што ли ќе им биде изговорот сега.
Со лиценцата покрај пристапот до патентите, би добиле слобода да го менуваат изворниот код на Huawei, и да исправат евентуални грешки и евентуални backdoors со што отпагаат сомневањата за наводна шпијунажа. (Шпијунажава е изум на САД, она за што го обвинуваат Huawei е долги години нивна практика, но за тоа во друга прилика.)


Ако беше шок пред 1 год. KIrin 980 првиот 7nm процесор, од новиот Kirin 990 5G, веќе не е изненадување.

 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.380
највпечатлив дел од парадата е од 00:02:00 до таму нека 02:02:32!
како тргнале за десетина години и сончевиот систем ќе им биде мал.

...и уште нешто интересно, сигурно го копирале така барем говорат “нашите“ демократски атлантисти!


'Stealth' Drones and More: 6 Crazy New Weapons China Just Displayed
 
Последно уредено:

0nline

ЕУ и Нато Антифашист
Член од
8 јануари 2012
Мислења
103
Поени од реакции
58
Кој сака може да ја гледа цела парада :

QR Code Parada.jpg

но и свечената прослава:

QR Code Gala.jpg

Па и не е за чудење ако да се реализираат најавите за обединување на Тајван со континенталниот дел од Кина, во текот на мандатот на претседател Кси Џипинг. Со тоа ќе се оствари сонот на Кинескиот народ за единствена Кина.
Нека им е честит празникот!
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
212
Поени од реакции
199
If implemented, it would be the world's largest free trade bloc, comprising nearly half the world's population and about a third of GDP.

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
2.251
Поени од реакции
4.699
China is reportedly sending men to sleep in the same beds as Uighur Muslim women while their husbands are in prison camps
Chinese men assigned to monitor the homes of Uighur women whose husbands were sent to prison camps frequently sleep in the same beds as them, Radio Free Asia reported last week.

It appears to be another facet of the Communist Party's hardline campaign against the mostly-Muslim Uighur people in their home region of Xinjiang, in western China, over the past two years.

Beijing sees all Uighur people as terrorists and has used Islamophobia to justify its actions in the past.

Authorities have detained at least 1 million Uighurs in prison-like camps, euphemistically called "re-education centers." Activists have likened the campaign to ethnic cleansing.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.380
Стратешкото партнерство помеѓу Руската Федерација и Кина јакне од ден на ден и тоа на сите полиња...
Зарем Хуавеи не требаше да пропадне под теретот на демократските санкции?
Сега читам највуваа дека со Ауди че го праеле иновации на полето на ауто-авто-пилоти, постојано му ги крадат иновациите на “западот“!
Ајде можеби банот на Гоогле ќе даде резултати па нема да го глеаме Хуавеи повеќе.

------------
Не може Ујгурите да се терористи, тоа е гнасна лага!
Па се знае дека целиот демократски свет стои зад нив и ги подржува во нивната борба за слобода и демократизација на Кина.
Ако им се даде поголема поткрепа можеби 20 и охохо милиони Ујгури ќе бидат инструмент за демоНкратизирање.

Кој ги кординира овие демократски акции помеѓу Ујгурите, Хонг Конг, Тајван и Далај Ламата или се работи за коинциденција!
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.380
Хонг-Конг се издигнува на повисоко ниво.

... две случки кои треба дополнително да ги запалат страстите.
Во едниот од страна на полицијата е застрелан демонстрант (заради јазикот и .. малку е тешко да се види дали полицаецот пука заради ...) како и да е овој случај убаво се експлоатира и сигурно ќе допринесе за разигрување.
линк до видеото 18++ или повеќе на CBS (малку фризирано ама тоа е)

Кај другиот случај демонстраните запалија минувач само затоа што не го подржува протестот и што им довикнал дека не се Кинези. Може да замислиме како би се однесувале ако би дошле на власт (или ќе јадат живи луѓе или прво ќе ги печат па ќе ги јадат). Го полиле со бензин и жив го запалиле...
(не ставам видео не е за гледање)
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.380
Во Хонг Конг, инаку посебна регија во Кина со голем стеен на самоуправа и понатаму хаос.
Според неко и..., се работи за криза на идентитетот кај младата популација (студенти) кои за сбе имаат мислење дека се многу напредни избрани па на останатите свои сонародници од Кина гледаат од високо и ги сметат пониски суштества.

Како и да е, Хонг Конг доживеа слом на својот социоекономски модел... поранешна британска колонија... пренаселен град со средна класа која е добро едуцирана но без изгледи-перспектива што се однесува до социјалната мобилност. Има еден слој малуброен кој е многу богат додека останатиот дел не може да си дозволи ни една мала соба за живот иако добро заработува но заради високите трошкови на живот се во беда.
Хонг Конг едноставно го прегази времето, наоколу се дигнаа други магаполиси градови со огромен раст, во таа битка времето на Хонг Конг заврши.
Експериментот “една земја два система“ по се изгледа заврши се гледаат контурите на една земја еден систем!
За да се оствари оваа Кина ќе мора да направи барем 2 работи: да ги одстрани субверзивните западни демонкрати од универзитетите и училиштата и да донесе нови некорумпирани судии директно од Пекинг!

Протестантите-хулигани имаат развиено завидно ниво на забеганост,
додека протестираат против убиецот на својата бремена девојка да оди во затвор се самозапалуваат,

сликава доволно говори за тоа кој ги манипулира овие млади луѓе


-------------
За овие неколку 3-4 години, многумина-ние се сожалуваме и се прашуваме со што згрешивме па имаме вакви забегани елити кои ни ја уништија државата и не предадоа и продадоа за грст евро-долари. Но како што може да се види вирусот со шарени-забегани-лубриканти е раширен низ целиот Свет дури и во многу поагрсивно издание...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.498
Поени од реакции
17.671
Во Хонг Конг, инаку посебна регија во Кина со голем стеен на самоуправа и понатаму хаос.
Според неко и..., се работи за криза на идентитетот кај младата популација (студенти) кои за сбе имаат мислење дека се многу напредни избрани па на останатите свои сонародници од Кина гледаат од високо и ги сметат пониски суштества.

Како и да е, Хонг Конг доживеа слом на својот социоекономски модел... поранешна британска колонија... пренаселен град со средна класа која е добро едуцирана но без изгледи-перспектива што се однесува до социјалната мобилност. Има еден слој малуброен кој е многу богат додека останатиот дел не може да си дозволи ни една мала соба за живот иако добро заработува но заради високите трошкови на живот се во беда.
Хонг Конг едноставно го прегази времето, наоколу се дигнаа други магаполиси градови со огромен раст, во таа битка времето на Хонг Конг заврши.
Експериментот “една земја два система“ по се изгледа заврши се гледаат контурите на една земја еден систем!
За да се оствари оваа Кина ќе мора да направи барем 2 работи: да ги одстрани субверзивните западни демонкрати од универзитетите и училиштата и да донесе нови некорумпирани судии директно од Пекинг!

Протестантите-хулигани имаат развиено завидно ниво на забеганост,
додека протестираат против убиецот на својата бремена девојка да оди во затвор се самозапалуваат,

сликава доволно говори за тоа кој ги манипулира овие млади луѓе


-------------
За овие неколку 3-4 години, многумина-ние се сожалуваме и се прашуваме со што згрешивме па имаме вакви забегани елити кои ни ја уништија државата и не предадоа и продадоа за грст евро-долари. Но како што може да се види вирусот со шарени-забегани-лубриканти е раширен низ целиот Свет дури и во многу поагрсивно издание...
Елитите секако ќе постојат и ќе ја шиткаат државата, дали за долари или некоја друга валута тоа зависи кој сака да има влијание тука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom