CN – Народна Република Кина

Член од
28 март 2006
Мислења
16.546
Поени од реакции
9.790
Тоа што Анима-Мунди не реагира и не е за чудење, сепак тие се структурирани(платени) за интерна употреба а не за пресметки од поголеми размери.
Повеќе зачудува што многумина се згрозуваат од начинот на живеење и исхрана во Кина, без претходно да се потрудат да се запознаат барем со некои делови од историјата на Кина (опиумски војни, долги периоди глад) кои предизвикале начинот на исхрана биде таков.
Зарем Европа немала периоди на глад? Балканот, Македонија? Особено за и по Првата св војна и по втората све војна кога дневното следување по лице било мерено во грамови? Сведоци кажувале за едно битолско село каде луѓето јаделе буквално земја, 20-25 души умирале дневно умирале од глад. Миљон војски се поминати од турско преку двете војни, помеѓу двете војни, по војните...
Па пак не јадеме стаорци, гуштери и кучиња.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.552
Поени од реакции
6.673
Зарем Европа немала периоди на глад? Балканот, Македонија? Особено за и по Првата св војна и по втората све војна кога дневното следување по лице било мерено во грамови? Сведоци кажувале за едно битолско село каде луѓето јаделе буквално земја, 20-25 души умирале дневно умирале од глад. Миљон војски се поминати од турско преку двете војни, помеѓу двете војни, по војните...
Па пак не јадеме стаорци, гуштери и кучиња.
Абе таков му бил животот на кинезите, страдале за време на војна и не можела да најдат вијагра, па затоа почнале да користат рог од носорог за потенција.

Шо да пра сега така се научени, затоа ги истребија носорозите.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.516
Поени од реакции
7.827
Абе таков му бил животот на кинезите, страдале за време на војна и не можела да најдат вијагра, па затоа почнале да користат рог од носорог за потенција.

Шо да пра сега така се научени, затоа ги истребија носорозите.
Ne deka gi pravdam kinezite no redno e da kazis kolku zivotinski vidovi se vekje istrebeni od zapadnjacite, koj radi kef, koj radi prosperitet, koj radi kurevo zdravje. Ili toa pu pu nevazi.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.552
Поени од реакции
6.673
Ne deka gi pravdam kinezite no redno e da kazis kolku zivotinski vidovi se vekje istrebeni od zapadnjacite, koj radi kef, koj radi prosperitet, koj radi kurevo zdravje. Ili toa pu pu nevazi.
Александар Македонски лично ги истепал сите лавови во Македонија и сега немаме лавови.
Шо ти е поентата?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.552
Поени од реакции
6.673
Poentata e deka si pristrasen.
Повеќето развиени држави во светот си ја превзедоа одговорноста за заштита на загрозените животински видови. На некој на му иди умот, како на Јапонците и Норвежаните, сеуште ги требат китовите за исхрана, но има голема кампања во светот против таа нивна навика.

Има и ваква работа како овај традиционален начин на живот како на Фарските острови.

Прав масакар, иако е традиција со милениуми, мислам дека е редно да се забрани во 21 век.

Но, да истребуваш животински видови заради надрилекарства во 21 век и тоа од втората држава во светот, кои патем и не функционираат, не ти се чини малце глупаво?
 
Последно уредено:

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.516
Поени од реакции
7.827
Повеќето развиени држави во светот си ја превзедоа одговорноста за заштита на загрозените животински видови. На некој на му иди умот, како на Јапонците и Норвежаните, сеуште ги требат китовите за исхрана, но има голема кампања во светот против таа нивна навика.

Но, да истребуваш животински видови заради надрилекарства во 21 век и тоа од втората држава во светот, кои патем и не функционираат, не ти се чини малце глупаво?
Mi se cini i zatoa naglasiv deka ne gi pravdam. I koga sme kaj toa koja i da e pricinata za izumiranje na nekoj zivotinski ili rastitelen vid ne e nikakvo opravduvanje. Ako na primer nosorogot se koristese za ishrana i zatoa e skoro istreben bi bilo pomalce glupavo otkolku za vijagra? Na slonovite im e polesno zatoa sto ne gi jadat tuku radi slonovata koska gi nistat? Ima tuka uste mnogu vidovi za koe isceznuvanje direktno ili indirektno se vinovni zapadnjacite no ete ke recime deka si izumil. Se slucva de, nisto strasno.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.552
Поени од реакции
6.673
Mi se cini i zatoa naglasiv deka ne gi pravdam. I koga sme kaj toa koja i da e pricinata za izumiranje na nekoj zivotinski ili rastitelen vid ne e nikakvo opravduvanje. Ako na primer nosorogot se koristese za ishrana i zatoa e skoro istreben bi bilo pomalce glupavo otkolku za vijagra? Na slonovite im e polesno zatoa sto ne gi jadat tuku radi slonovata koska gi nistat? Ima tuka uste mnogu vidovi za koe isceznuvanje direktno ili indirektno se vinovni zapadnjacite no ete ke recime deka si izumil. Se slucva de.
Џабе е да прајме муабет за историја, тоа цели човечки цивилизации се уништени, па за уништување на животинските видови шо ќе прајш муабет.

Ова ти е бош whatabout муабет. Знаеш whatabout, ама тие шо направија ...
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.516
Поени од реакции
7.827
Џабе е да прајме муабет за историја, тоа цели човечки цивилизации се уништени, па за уништување на животинските видови шо ќе прајш муабет.

Ова ти е бош whatabout муабет. Знаеш whatabout, ама тие шо направија ...
Zavisi pod istorija sto podrazbiras. I ne ne zboram za damnesna istorija.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.056
Поени од реакции
8.488
Александар Македонски лично ги истепал сите лавови во Македонија и сега немаме лавови.
Шо ти е поентата?
Последниот планински лав во Македонија го утепал некој Турски бег од Битола, на почетокот на 20 век.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.516
Поени од реакции
7.827
Значи ова битолчани си ја имаат мувата на капата @мкд владе :D
Da da, bas zaradi nekoj turski beg me grizi sovesta. Tuku tebe sto ne ti dava nokje da spies okolu nosorozite? Deka ne gi ubivaat za hrana ili deka gi ubivaat radi kinezite? Tuka me zbuni.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.463
Поени од реакции
1.200
Зарем Европа немала периоди на глад? Балканот, Македонија? Особено за и по Првата св војна и по втората све војна кога дневното следување по лице било мерено во грамови? Сведоци кажувале за едно битолско село каде луѓето јаделе буквално земја, 20-25 души умирале дневно умирале од глад. Миљон војски се поминати од турско преку двете војни, помеѓу двете војни, по војните...
Па пак не јадеме стаорци, гуштери и кучиња.
Не разбирам, ова не е внатрешна тема, не се збори за Македонија па твоите лични преференции ги искажуваш, очекував дека барем на една ваква тема ќе се служиме со аргументација поткрепена со факти. Гледам се забораваш и продолжуваш на ист начин.

Имало глад и во Европа и имало појава на канибализам и тоа многу пати, зошто не сакаш да го видиш тоа. Имало и во лулката на демократијата канибализам па дури има спекулации дека и денес канибализам постои во високите кругови (во развиениот западен свет), демек ако јадеш човечко месо ќе ти израстат рогови, денес сме сведоци на тоа како се водат војни само за да се снабдат некои со “потрошен материјал“ бубрези, срце, рожници итн итн, жолти куќи и слично, ама тоа е цивилизациска придобивка а не како овие заостанатите Кинези кои јадат мачки, чекај бе тоа не беа ли Жабарите зарем во цивилизирана ЕУропска има такво нешто, не не е можно, мора да се Кинези кои го окупираат светот!
Имало глад во WW2 знаеш ли на колку места се појавил канибализам?
Дури еден попознат случај е “голдомор“ во некогашен СССР -денешна Украина имало многужртви, еве истражи го само тој случај и ќе видиш кои и какви последици имал со децении врз тоа население.

Кога реков дека имало долги периоди на глад во Кина (тие периоди траеле со години и децении биле предизвикани и од природни но и од човечки фактори) не го оправдав нивниот начин на исхрана туку укажав дека има причини зошто таквиот начин на исхрана се појавил, се разбира дека денес нема потреба од таков вид на исхрана.

Кога ја спомна Битола, да интересно ќе биде да прочиташ некои документи како поминале Битолчани во WW1, што се јаделе и дали и колку стаорци змии гуштери и друг вид останало, како служеле како робови на французите како девојчиња на 10-12 години биле принудени да се проституираат за корка леб...

Види вака ако си сериозен да “дебатираме“ ако вака само тролаш не е интересно.
И моли бога да нема некоја екстремна ситуација елементарна или друг вид непогода, затоа што нема да јадеме само гуштери и кучиња туку ќе се изедеме меѓу себе.
Автоматски споено мислење:

Ne deka gi pravdam kinezite no redno e da kazis kolku zivotinski vidovi se vekje istrebeni od zapadnjacite, koj radi kef, koj radi prosperitet, koj radi kurevo zdravje. Ili toa pu pu nevazi.
Тоа е многу повеќе се грижат за животните отколку за лујџето...
Па се прават забвани паркови за домашни миленичиња додека десетици бездомници пребаруваат по контењери и не можат врзат крај со крај, и тоа го прават со пари од буџет, со пари од буџет за нивни домашни миленици, па создаваат друштва за заштита на животни и тие по цел ден парадираат по медиуми, нешто како ги згриживме бездомниците па сега дојде ред да ги згрижиме и животните.
Никако да прифатат дека се работи за перцепција која им се наметнува и ...
 
Последно уредено:
Член од
10 август 2011
Мислења
1.271
Поени од реакции
3.663
Големата глад за време на "Големиот исчекор напред" се случувала од 1959-1962 година и резултирала со околу 30-40 милиони жртви. Уште се свежи трагите од тој настан во кинеската колективна свест и уште има голем ефект врз културните норми и традиции во Кина, особено кај населението кое потекнува од рурална Кина. Има цела жива генерација на луѓе кои го преживеале тој период. Купувањето на месо од егзотични животински видови како деликатес, е делумно културен реликт од тој трауматичен настан, делумно ради локални преференци. Како и да е, потрошувачката на такво месо е екстремно мал дел од исхраната на Кинезите. Вчудоневидувачки, али и Кинезите во најголем дел се хранат со истите продукти како останатите народи во светот.
Далеку од тоа дека јадењето како деликатес на ретки видови глодари, змии или патки е разбирливо, оправдано или пожелно, ама од медиумскиве статии кои циркулираат од појавата на оваа епидемија, човек ќе добие впечаток дека мнозинството Кинези трчаат по улици да ловат лилјаци и стаорци пред вечера.
И за жал, да, и Европа видела случаеви на јадење кучиња, мачки, стаорици, коњи, па дури и канибализам, во периоди на екстремен глад. Има евидентирано такви случки и за време на Potato famine во Ирска, и во Украина во 20 век и за време на Триесетгодишната војна во 17 век во Германија и во безброј други ситуации низ историјата.

Се добива впечаток дека западната јавност и западните медиуми, ја користат до максимум приликава за излив на синофобија. Ако се користи секој инцидент за да портретираш цела култура и цивилизација низ стереотипи, тогаш дај за секоја временска непогода или голем шумски пожар, да пишуваме текстови за ефектот на индустријализацијата на Западот врз светот, или за секој терорист што се дере алаху акбар да потсетуваме на исламската цивилизација и калифатите од 7 век до обидите за таков денес.
Нормално дека продажба на месо од разни видови на диви животни треба да биде регулирано и нормално дека пазарите на отворено не им задоволуваат некои базични санитарни стандарди, нема пазар на отворено што ги задоволува сите санитарни стандарди. Ама, треба да се има во предвид дека Кина, по секоја дефиниција, е сеуште земја во развој. Пред 40 години повеќе од 80% од населението им живееше со помалку од 2 долари дневно. Потрошувачките навики ја следат економската реалност. Верувам дека нема просечен Кинез, што не би си го трампал животниот стандард со просечен жител на Западна Европа или Северна Америка. Така да, критикување од висина од некој американец или канаѓанец кој се храни со органска храна од whole foods, на прехранбените навики на лик од Гванжу или Хубеи, што му ја изработува цела облека што ја носи за 1/10 од неговата дневница, е чист снобизам, ништо друго.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.463
Поени од реакции
1.200
Пред извесно време од страна на ми се чини @Darling-ичка (се извинувам ако грешам) имаше нафрлена теза за концлогори за Ујгурите во Кина.
Се работи за обичен спин и пропаганда а се темели на извори со крајно десничарска и сомнителни мотиви.

др. Адријан Зенз е религиозен ултрадесничар и фундаменталист кој и самиот вели дека е испратен на божја мисија (од каде ми е оваа познато?) против Кина. Информациите за милиони затворени Ујгури доаѓаат само од како реков сомнителни извори еден е овој ултрадесничар и исто таква ГМО-НВО обилно финансирана од американскиот буџет, ... а се теми на изјави од 8 (ОСУМ) лица Ујгури и не може да се потврди со ништо друго.

По се изгледа некои не сакаат да видат дека се жртви (во случајов) на анти-кинеска пропаганда и уште и самите ја шират понатаму.
 
На врв Bottom